Jak za 7 dní přestavit dodávku na Zélandu

Kamarád Kuba Mareš se před nedávnem přestěhoval na Nový Zéland a jak je to u něj zvykem, neobešel by se bez obytné dodávky. Jelikož je to kluk zručná, povedlo se mu za neuvěřitelnej tejden transformovat žlutou "krabici" na útulnej a multifunkční domov na čtyřech kolech. Kuba se navíc s námi v rozhovoru podělil o podrobnosti celé přestavby a tipy pro ostatní #vanlife nadšence.

Čau Kubo, tak na začátek nám prozraď, kde se zrovna nacházíš a proč si se rozhodl koupit si dodávku a přestavět jí na mobilní domov.

Čau Kubo, zrovna dneska jsme se přeplavili ze Severního ostrova Nového Zélandu na Jižní. S přítelkyní jsme sem před měsícem přiletěli na roční “pracovní prázdniny”.  V dodávce už jsme projeli hezkej kus Evropy a proto pro nás byla na Zélandu jasná volba.

Přibliž nám celou přestavbu - jak dlouho to trvalo, na kolik to celé vyšlo, kde si sehnal nářadí atd.

Když jsme sháněli dodávku měli jsme jasný požadavky. Musela být dost velká, aby jsme se do ní vešli my dva, naše kola a surfy. Když si to tak dáš dohromady tak ti nevyjde nic malýho. Ale zadařilo se a sehnali jsme vysokej dlouhej Ford Transit. Prázdná skříň 4 m dlouhá a 185cm vysoká plus 3 sedačky vepředu. Neměla žádný okna, čehož jsme se nejdřív trochu báli, ale po vyřizují dvou střešních je to jedna z top vlastnosti.

Auto původně z UK rok 2008, najeto 250k km usmlouvaný z 15k NZD na 12k (cca 180 tisíc korun).

Co se týče přestavby tak celá proběhla během pouhých 7 dní v dílně jednoho místňáka Estebana, kterého jsme poznal přes jednu z fb skupin, kde se prodávají auta. Je to člověk, co se živí tím, že představuje dodávky na obytňáky a renovuje straší karavany. Ale taky nabízí svou práci v hodinovce na tvém autě s tím, že tě nechá pracovat v jeho dílně, používat jeho nářadí a poradí se vším, co potřebuješ.

Celkové náklady na přestavbu a výbavu byly 8700 NZD. Dam tady pro představu takovej položkovej rozpočet, koho to nezajímá tak roluj níž.

  • Materiál (dřevo, izolace, nátěry, spoj. materiál, desky lamino) ... 2800 NZD
  • Elektroinstalace (panel 100w, baterie 100Ah, VSR, kabely, světla, zásuvky) … 1300 NZD
  • Zařízení (plynová lednice 35 l, dřez s el. baterií, barely na vodu, 2 střešní okna, wc 10l, zahradní sprcha, plynové vařiče) … 1400 NZD
  • Práce (Esteban 29h) ...  2300 NZD
  • Vybavení (matrace, peřiny, úložné boxy, kuchyňské vybavení, dekorace) ... 900 NZD

Máš nějakej praktickej tip pro lidi, co se chtějí pustit do přestavby? Na co si dát bacha, nějakej zlepšovák?

Napadají mě dva tipy. Když jste ve fázi návrhu musíte myslet úplně na každou věc, kam ji budete dávat. My jsme zapomněli na koš na tříděný odpad a páté kolo.  Teď se nám koš prostě válí v kuchyni a kolo v garáží pod postelí.

Potom bych určitě doporučil si nakoupit co nejvíc věcí dopředu a pak stavět na míru podle nich. Myslím tím např. matraci, úložné boxy, lednici…

Jinak jako velkej zlepšovák doporučuju střešní okna místo bočních. Dává ti to pocit soukromí a bezpečí a přitom máš světlo i můžeš větrat. Jo a až budete stavět dodávku, kupte si polyuretanový lepící sprej. Drží všechno na všem včetně skelné vaty na plechovém stropě.

A co ta byrokratická stránka? Např. technická, homologace…řešil si to?

Tady na Zélandu se řeší certifikace Self Contained. Když jí máš, tak můžeš spát v autě všude, kde to není zakázaný. Aby si ji získal, musíš mít v autě chemické wc, nádrže na pitnou a odpadní vodu a zaplatit poplatek 30 NZD.

Co tě nejvíc baví na bydlení v dodávce?

Svoboda

Jak je to na Zélandu s vanlifem? Hrotí se tam spaní na pláži?

U pláži je spaní v autě často zakázané, ale vždycky se dá za pomocí aplikaci (např. WikiCamps New Zealand) najit misto, kde je spaní v self contained autě povolené a většinou jsou na místě i záchody.

A co vlny? Už jste byli surfovat?

Vlny zatím špatný, byl jsem ve vodě jednou. Ale je pravda, že u oceánu jsme zatím jen týden.

Díky za rozhovor a ať se daří!

Není zač a přeju hodně štěstí v další práci.

napsal

Jakub Michna
Další články autora

rozhovor a fotky

Jakub Mareš
Další články autora

Další zajímavé články