Mark Healey vyhrál O’Neill Wave of the Winter 11X Award

O’Neill Wave of the Winter 11X je jedenáctý ročník prestižního klání o nejlepší vlnu sezóny, vzniknuvší kolaborací forecastingové platformy Surfline a surfového giganta O’Neill. Koncept klání je veskrze digitální. Účastníci zasílají záběry odjetých vln na několika spotech na North Shore Oahu. Jmenovitě především Pipeline, Backdoor, Off the Wall, Sunset, Haleiwa a Outer Reefs. Čtveřice legendárních sudích následně určí, kdo odjel na North Shore vlnu sezóny. Vlna sezóny se většinou pozná tak, že po jejím shlédnutí jdete rovnou do sprchy. Vítěz vstupuje do surfové síně slávy, získává neutuchající respekt globální komunity jezdců na polyurethanu a přízeň všech hulu tanečnic s kokosy místo bikin.

Letošní sezóna na North Shore Oahu by se dala shrnout takto: „Hmaaaaaaad gnarly conditions dudeee the waves are going nuclear mate fakin firing braaah so psyched dudee“. Jinými slovy byla fenomenální. Pacifik si vyloženě liboval ve společnosti jevu La Nina, což v překladu ze španělštiny znamená „holčička“. Slanej sympaťák tím znovu dokázal, že máme on a já společné zájmy. La Nina je dosud málo pochopený fenomén, který pomocí ochlazení studeného Peruánského oceánského proudu ovlivňuje celou řadu atmosférických a teplotních faktorů Tichého oceánu. Přeloženo do jednoduché surfštiny: když je La Nina, pasáty foukají víc (což není dobrý); teplota vody v rovníkovém Pacifiku je nižší a drží se nad ní tlaková výše, která blokuje swell generující tlakové níže (což taky není dobrý). Vyvstává tedy otázka: proč byla letošní zima na Havaji (holčičce navzdory) jedna z nejlepších? Odpověď je: „Mně nevadí, že ti je 12“.

Kevin Wallis, Surfline Director of Forecasting (v překladu do obecné surfštiny: vortexový šaman se silou vyvolat vodní elementály na extrémní vzdálenost) tento paradox komentuje takto (volně přeloženo): „bráško, nám vlastně ani tolik nefoukalo, bráško. Když už foukalo, tak pasáty letěly dost od východu bráško. Což je jako vcelku prima pro North Shore bráško… Waimea valley je stočí bráško a máš offshore clean conditions bráško… dík bráško“ Kevin tím velmi mile vysvětlil, že La Nina se vlastně vysvětlit nedá. Nelamte si s tím hlavu, stav vody na Rozkoši nám holčička nerozháže a smiřte se s tím, že surfová smetánka měla zase velmi našlapanou sezónu plnou nenasytných pěnících bestií.

Je důležité zmínit swell z poloviny ledna 2021, který byl tak masivní, že vypnul všechny standardní spoty na North Shore a rozdráždil XL příšery na Outer Reefs. Část této památné session ze SuperSwell soboty 16. ledna jste nepochybně viděli v John Johnově nedávném filmu Maps of Home. Několik jízd z tohoto dne si našlo cestu do užšího výběru Wave of the Winter. Tady je krátký sestřih certifikovaných lunetiků, kteří tyhle bestie krotí:

Největším hitem tohoto dne (kromě neuvěřitelných projevů fyzické zdatnosti a atletické preciznosti) byl Jet Ski řidič bez zábran. Jet Ski řidič bez zábran obletěl svět sociálních medií, neboť v tváří tvář naprosto zničující zhoubě zachoval chladnou hlavu. Při pohledu na zavírající se monstrum vyhodnotil vlnu (na rozdíl od zbytku řidičů chycených v insideu) jako optimální k přejetí, a nechal se katapultovat XXL lipem desítky metrů do vzduchu. Tímto husarským kouskem si Cam Richards vysloužil kritiku surfové komunity a jeho spolujezdec Ryan Moss si od Cama vysloužil zlomený obratel. Kdo jsem já abych soudil? Kluci už jsou zdraví a proletěli se pěkně! (2:09 video)

Než se dostaneme k arcikamu dnešního sdělení - k vyhlášení vítěze Wave of the Winter, dovolte mi představit vám čtyři sudí, kteří o vítězi rozhodují. Gerry Lopez alias Praotec Pipeline je prvním ze čtyř mudrců, kteří Pipe znají lépe než já znám vlastní genitálie. Gerry během legendární zimní sezóny 1969-70 v podstatě definoval, co znamená tube-riding na Pipeline. A to všechno na single-fin prkně, který kope jak mula a v 90% případů o jeho trajektorii nerozhoduje jezdec, ale samo prkno. Gerry vyhrál Pipe Masters dvakrát a čtyřikrát byl ve finále. Žádný jiný organismus na bázi uhlíku nikdy nedominoval nejslavnější vlně světa tak jako Gerry Lopez.

Druhým sudím je Shane Dorian. Shane nepotřebuje představení, proto si ho pojďme představit. Shane je členem klubu Momentum Generation. Momentum banda je skupina složená ze surfařů, kteří nejsou úplní nešikové. Core členové: Kelly Slater, Rob Machado, Shane Dorian, Kalani Robb, Ross Williams, Benji Weatherley, Taylor Knox, Todd Chester, Pat O’Connell a Taylor Steele. Momentum crew začátkem devadesátých let změnila surfovou scénu k nepoznání. Tahle banda blízkých kamarádů si postupně získala respekt core surf komunity na Oahu, a to skrze svůj přátelský přístup a naprostou oddanost umění skluzu. Razila zdraví životní styl a profesionální přístup k surfingu a fyzické přípravě, čímž šla proti většinové kultuře tehdejší ASP. Což byl v podstatě cestující party fest, který po světě pronásledoval teplo a sluníčko. Shane si svojí znalostí a uměním na Backdoor vysloužil přezdívku „Shane BackDorian“ a chlubí se několika tituly z XXL contestů.

Pancho Sullivan je třetím sudím. Pancho bydlí naproti Pipeline a dává si tuhle laskominu k snídani.

Shawn Briley je posledním ze čtveřice. Shawn se proslavil přezdívkou „hellman“ a svým agresivním přístupem bez pudu sebezáchovy. Tenhle pekelník lítal pod lipem Pipe a Backdoor v letech, kdy Momentum parta teprve zkoušela na reef vypádlovat. Čtveřice má jednoho společného jmenovatele: intimní, vášnivý a turbulentní vztah k nejslavnější vlně světa Pipeline.

Čtveřice mudrců velmi pečlivě projede zhruba 350 vln, které jim účastníci naposílají a pomocí bedlivého oka seřadí nejlepších 10 jezdců podle gnarly koeficientu a spousty dalších kritérií, run a hyeroglifů (které nám keltům nic neříkají). Vzniknou tedy čtyři seznamy deseti nejlepších vln a jezdců. Jezdec, který se nachází na nejvyšším stupni všech čtyř žebříčků je korunován šampionem, mistrem tuby, králem trubky, hobojovým letcem, vortexovým šamanem a vítězem Wave of the Winter award!   

Nejdůležitějším dnem pro North Shore chargery byl den svatého valentýna. Pacifik jako vyznání lásky místním naservíroval nejlepší Pipeline podmínky sezóny. Celý den bylo bezvětří a vzdouvání v ideální velikosti, aby roztančilo Pipe a Backdoor nad prvním reefem. To je recept na Pipeline, kterému neodolá nikdo: airdropy zařízlý těsně po záclonu a exit z tuby spolu s plivancem! Šmak české kuchyně!

Mark Healey v tenhle den udělal důležité rozhodnutí: nevzal starou na procházku do Waimea Valley, ale vlítnul na Pipeline ulovit pár tubusů. 2 hodiny se na lineupu, narvaným místní elitou a surfovou smetánkou, snažil dostat do té kýžené pozice mezi ostrým dnem a tlustou vodní záclonou. Mark popisuje, že chvíli potom, co se rozhodl z vody vylézt (a jít žehlit u starý) se na obzoru objevil rogue set. Masivní vlny v setu zahnaly racionálně smýšlející homo sapiens sapiens směrem na oceán. Všechny kromě Marka Healeyho. Mark se rozhodl vlnu čapnout. Vzhledem k velikosti vlny a své pozici na lineupu musel pádlovat jak lodní šroub a přesunout váhu nad přední část prkna. Proto po pop-upu stojí skoro na špičce. Mark dropne triple overhead vlnu s grácií a s lehkostí, kterou nemám, ani když dropuju kalhoty u mušle. Zajímavé na jeho pozici je, jak hluboku v insideu se při take offu nachází. Než se Mark nacpe pod lip a vsune se do barrelu, všimněte si na vlně zpěněné textury ve tvaru kruhu. Takovému úkazu na face vlny se říká „Boil“. Boil označuje místo, kde vlna naráží na znatelně mělčí podloží. Většina Pipeline gladiátorů začíná svojí cestu do břicha bestie zhruba v úrovni Boilu nebo mírně před ním. Mark startuje vlnu zhruba deset metrů hlouběji než ostatní smrtelníci - fakin legend. Boil na vlně tedy surfaři signalizuje, že není dobré padat, neboť je před ním mělčina. Další signál k jezdci je také ten, že Boil má tendenci znetvořit lip. Mark se pod vodní záclonu o vlásek vsune přesně v místě, kde Boil lip nafoukne a znetvoří. Z toho důvodu dostane vodním převisem přes hlavu. Naštěstí se zdá, že mu úder do řídící jednotky nahodí roky vypilovaný kalkulátor trajektorie, díky kterému ten démon odnaviguje dvě dlouhé barrelové sekce až k ladnému vyjetí z tuby. Mark z vortexu vystřelí ještě před plivancem, čímž opět jednoznačně dokáže dominanci uhlíkových forem života nad přírodními živly!

Posuďte sami:

Sudí vlnu jednohlasně označili za vlnu sezóny z následujících důvodů: masivní velikost vlny zbytek surfařů zahnala na oceán, Mark to hecnul; take off hluboko v zóně, ze které není návratu; radikální zaříznutí na frontside a ještě radikálnější vsunutí pod záclonu; Mark určil trajektorii a rychlost v tubě tak přesně, že nemusel ani brzdit ani zrychlovat; vlna samotná je i na Pipeline nadstandartní!

Máro, až si tohle přečteš, věz, že ti tu fandíme! Jseš démon. Žeru tě a až přijedeš, tak tě ubytuju. Moje mamka ti napekla pár lívánců, tak očekávej FedEx balíček ve žlutý obálce z Evropy! Gratulace ze Sámovi říše!  

PS: Máro, prosím tě: až se uvidíš s pořadatelama Wave of the Winter, tak jim vyřiď, že museli někam zašantročit moje nominační videa z Brandýsa. Vyřiď jim, že se nezlobim, ale ať si to na těch webovkách srovnaj ty kódy americký! Protože tohle je jako neuvěřitelný.   

souboj s dyslexií prohrál

Jan Moleš
Další články autora


Další zajímavé články

S Janem Badurou o letošní MasterCraft Wake Surf Tour

Organizátoři letošní MasterCraft Wake Surf Tour vystřelili do éteru termíny jednotlivých zastávek! Tour odstartuje závodem v kategorii longboard, a to 16.-18.7. na Rozkoši! Hned další víkend 23.-25. 7. se vyřádí shreddeři na závodech Wake&Fun v Třebouticích. Tour nám završí majestátní klání o měsíc později opět na Rozkoši, a to během epického víkendu, na který nezapomenete: Mastercraft Wake–Surf 20.-22.8 Rozkoš! My se ptáme organizátora a DJ Jana Badury na všechno, co by vás o letošní tour mohlo zajímat!

Torren Martyn v Maroku - podívaná k nezaplacení

Popíšu vám ráno snů. Probudím se a ještě v polospánku se snažím nahmatat mojí současnou lásku a vášeň. 5,5 palcovou uhlopříčku plastu a čínských mikročipů, po zuby naplněnou štěstím a zábavou - Iphone 7. Očekávám, že z obrazovky na mě vyskočí jedno ubohé upozornění na Whatsapp zprávu od mámy a připomeneme mi, že můj společenský život je jedna velká deprese. Ráno se okamžitě změní v mardi gras, neboť na obrazovce visí upozornění na nové Youtube video, které by mě mohlo zajímat. Nastavil jsem svůj Youtube systém nášlapných min tak, aby mě upozornil na vstup videí buď se surfovou tématikou, a nebo na videa, na kterých lidé s nadváhou padají z běžících pásů. Tentokrát však čtu: Torren Martyn Lost Tracks Atlantic episode 2 a moje bradavky vibrují vzrušením!

ISA na závodech v El Salvadoru rozdala posledních 12 míst na Olympiádě v Tokiu

ISA (International Surfing Association) na závodech ISA World Games v El Salvadoru finálně rozhodla, kdo bude surfovat na olympiádě. Za předpokladu, že olympiáda proběhne. Pojďme se spolu podívat na důvody, proč jste o ISA nikdy neslyšeli (možná mimo onoho památného heatu, který Italo Ferreira odjel v džínových trenýrkách na cizím prkně). Dozvíte se také, proč fanoušci a CT surfaři ISA závody už spoustu let znamenitě ignorují. V textu naleznete dále seznam těch, kteří se na přelomu července a srpna sklouznou v Japonsku na Olympiádě.