Medina a Marks vyhráli v Narrabeenu, přinášíme report

Závod WSL Rip Curl Narrabeenu Classic mě přiměl přemýšlet nad jednou (pro společnost velmi důležitou) otázkou: kolik air reversů je moc air reversů? Odpověď vás možná zarazí: air reversů není nikdy dost!! Brazilská smečka toho v Narrabeenu naskákala a narotovala tolik, že unie českých kolotočářů žalovala WSL za krádež duševního vlastnictví. Do vzduchu se vznesli standardní skokani: Jack Freestone, Griffin Collapinto, Conner Coffin, Mikey Wright, ale i přízemnější legendy jako: Mick Fanning nebo Óčko Wright! Vlny nebyly nic extra, diváci se nedočkali Narrabeen North v plné palbě. Surfaři však předvedli luxusní podívanou. Pro vítězství si bez odporu došli Gabriel Medina a Caroline Marks. Event se neobešel bez pikantností, několika zlomených prken, dojemných momentů a ani bez příběhů, které stojí za to sdílet… od toho jsme tu s reportem.

První den soutěže začal ve swellu, který šel trošku moc od jihu. To pro Narrabeen North znamenalo close-out vlny, ve kterých dominovali ti, kdo dokázali do kraťoučké sekce nacpat aspoň náznak manévru. Den začaly ženy a ve vlnách bez potenciálu nikdo nepřekonal 10 bodů za heat, kromě Sally Fitzgibbons. Do Elimination roundu šla jména, která by člověk nečekal: Tyler Wright, Issabella Nichols nebo Laura Enever.

Důležité je zmínit nástup Japonky Amuro Tsuzuki, která nahradila zraněnou Lakey Peterson. Amuro je po dvaceti letech první Japonkou v nejvyšší surfové soutěži! Měla závodit místo Carrisy Moore v roce 2020, kdy si šampionka chtěla dát oraz. Bohužel svět se rozhodl na truc upadnout do globální pandemie. Do Austrálie letos Amuro přiletěla jako náhradnice a její trpělivost se vyplatila. Amuro vyhrála svůj první heat v první lize proti Isabelle Nichols a Keely Andrews, aby ji posléze převálcovala budoucí vítězka Caroline Marks. Posíláme respekt do země zapadajícího slunce!

Z chlapské části prvního dne soutěže chci vyzdvihnout hlavně šílený pokus o air v podání Mikeyho Wrighta. Air sice nedopadnul, nicméně vydržel nad prknem až do dopadu. Mikey buďto pěstuje nenávist k vlastním kotníkům, nebo jsou elitní sportovci stavění z trošku jiného materiálu než my smrtelníci. Moje kotníky by po takovém nárazu putovaly k mamce do Liberce, zabalené v bublinkové fólii. Fotřík Mick Fanning svůj heat prohrál a na poslední vlně zlomil prkno. Tím si velmi mazaně ušetřil místo v autě na cestu domů.

Eliminačnímu kolu dominoval místní rodák Dylan Moffat. Dylan v Narrabeenu maká na kase v surf shopu. V neděli ráno hodil na dveře vysačku: „Gone Surfing“ a odskočil si na Narra North vyřadit ze soutěže ostříleného profíka Leonarda Fioravantiho. Dylan hned v následujícím kole narazil na Medinu - což je něco jako zjistit, že vám táhne na třicet a máte v životopisu napsáno pouze: „psal články o sportu, který se v ČR provozuje výhradně na instagramu“ - tedy konečná. Dylan nám snílkům připoměl, že není třeba být sponzorovaný firmou Gucci (tak jako Leo), ale stačí mít talent, odhodlanost a oceán za barákem. V tomtu heatu zářil také místní žralok, který přišel očíhnout, co se mu to mrská na lineupu. Atleti byli evakuováni z vody. Žralok nejspíš zjistil, že živočich, co se plácá oceánem na kousku polystyrenu a dobrovolně se vystavuje patnácti řadám ostrých zubů, nestojí za námahu a odplul.

V následujícím kole prohrál Miguel Pupo zápas s John Johnem. John John v tomto heatu předvedl svůj ikonický roundhouse cutback, kvůli kterému se mu v některých kruzích přezdívá „dokolaseotáčejícínaprkněmochezkyjezdícípěknejkluk“. V zákulisí se říká, že klíč k tomuto dynamickému manévru se skrývá ve tvaru jeho osobního prkna Pyzel Ghost. Měl jsem možnost Ghosta zkusit a bohužel musím tento drb vyvrátit. Ghost mi otevřel cestu akorát k manévru: „pomalusevyškrábatnaprknoamírněsebouškubnoutdostrany“ cutback. Miggy prohru úplně nezvládnul a odmítal vylézt z vody. Dlouhé hodiny seděl daleko za lineupem a trucoval. Když jeho rodiče odmítli pro Miguela ze Sao Paula přiletět, musel ho vyzvednout jeho kámoš Adriano de Souza. Adriano je opravdový šampion! Dopádloval za kámošem, poseděl s ním do západu slunce a zvedl mu náladu. Proslýchá se, že Miggyho z vody dostala až nabídka, že se po cestě staví na zmrzlinu.

Kolo šestnácti surfařů a surfařek se odjelo v pondělí a svými několika eskapádami leckomu připomnělo legendární Snapper 2017 event (a to hlavně pikantnostmi mimo vodu). Snapper 2017 byl event, kdy týden nepřišla ani vlna, Freddy Pattachia najel prknem schválně na kámen a Gejb v poheatovém rozhovoru nabídl soupeři Glennu Hallovi pěstní souboj na pláži. Ten, kdo nejvíce přispěl k připodobnění dne v Narrabeen ke dni stráveném ve vile Vyvolených je Italo „Vladko“ Ferreira. A taky pár zvláštních rozhodnutí rozhodčích.

Jordy odstartoval den jeho ikonickým žabím supermanem. Tento kontroverzní aerial manévr, který (mimo členů obecenstva z třídy obojživelníků) ocení jen málokdo, mu u sudích nezískal moc obdivu. Fanoušci však ztratili kontrolu nad svými rodidly, páč Jordyho v této pozici neviděli od vydání Modern Collective! Morgan Cibillic si zopakoval výhru nad šampionem John Johnem Florencem, čímž dokázal, že v Newcastlu nešlo o náhodu. Ke konci heatu Morgs vypálil off-the-wall snap, dopřál všem třem finám trochu vzduchu a pokropil Narrabeen pořádnou dávkou spreje!

Jordyho žabí superman redefinoval binomickou nomenklaturu

Další na řadu přišel souboj mezi dvojící Conner Coffin a Italo Ferreira. Tento heat by měl podle mě nést epický název: „Na vlnách podivna“. Conner v rozhovoru před heatem řekl, že doufá v offshore vítr, který by mohl trochu znepříjemnit Italovy letecké schopnosti. Pacifik se rozhodl nadělit mírný onshore od severu, který Italovi otevřel parádní rampy na backhand. Borci se dlouho přetahovali o prvenství. Moment, který probudil internet, nastal, když Italo skoro dopadl masivní backside 360 air (dopadl na prkno a pak v laybacku zmizel v pěně). Sudí vyhodnotili air jako neodjetý a ohodnotili manévr velmi spoře. Italo okamžitě identifikoval opravdového pachatele - odešel do šatny a rozdupal prkno. Tento moment bude navždy zvěčněn v mnoha kreativních memes. Zde je můj pokus o zvěčnění:

Tatiana Weston-Web překvapila, když v semifinále vyřadila Carrisu Moore - současnou nositelku žlutého trikotu. Tati vyhrála heat dvojnásobným vměstnáním se do barrelu. Nad schopností navigovat se skrz svištící a stále se zmenšující tunel s hukotem foam ballu v zádech mi zůstává rozum stát. Hlavně když si pomyslím, že mně dělá problém navigovat se po škole domů, a to mám na krku visačku s adresou. Caroline Marks proklouzla turnajem v podstatě bez škobrtnutí. Ve finále se střetla s Tati a ve vlnách, které umožnily už jen lefthand hitparádu, předvedla svůj dominantní forehand! Caroline vyhrála svůj třetí event WSL a posunula se na druhé místo celkového žebříčku. To, co tahle střelkyně dokázala za pouhých 19 let života, je neuvěřitelné. Její příběh byl nedávno zvěčněn společností Red Bull v dokumentu That’s Caroline. Dokument mi velmi mile připomněl, že chlubit se v šestadvaceti schopností žonglovat se třemi tenisáky je ve světě sportovních úspěchů poměrně smutnou skutečností.

Medina na cestě k vítězství v podstatě nenarazil na odpor. Ve čtvrtfinále rozdrtil Morgana Cibilica, když dopadl masivní air reverse. Gejb po dopadu provokativně gestikuloval směrem k sudím, že na rozdíl od Itala air odjel. Je možné, že tímto gestem vzdal hold padlému krajanovi? Z toho, co víme o Gejbovi, se někde hluboko pod tlustou vrstvou tetování a ještě tlustší vrstvou oprávněného sebevědomí skrývá dobré srdce. Finále Gabbi rozhodl během prvních dvou vln a na Margeret River pojede ve žlutém!   

3 ze 4 skleněných pohárů nepřežijí let se společností Ryanair

Video s nejlepšími okamžiky soutěže:

Příběh Caroline Marks v novém Red Bull dokumentu:

český jazyk zneuctil

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Trofej z Boost Mobile Margeret River pro si odnáší Tatiana Weston-Webb a Filipe Toledo

Boost Mobile Margaret River Pro presented by Corona je za námi. Ve West Oz zvítezili Filipe Toleda a Tatiana Weston-Webb. Je to historicky podruhé, kdy dámskou i pánskou část jedné z prestižních zastávek WSL vyhráli zástupci jedné národnosti. Brazilská smečka se zdá být nezastavitelná. Zastávka odstartovala neuvěřitelnými XL podmínkami na Main Breaku a závod přinesl několik nezapomenutelných momentů. Zkraťte si čekání na další zastávku na Rottnest Island krátkým shrnutím závodu.

Mrkněte na krásný artový film Daleko od oceánu od dua Karkys a Adam Svoboda

Artová krátkometrážní lahůdka Daleko od oceánu vypráví příběh muže, co se jmenuje Adam. Adam žije v Čechách a je surfař. Adam ví, že čechy a surfování nejdou moc dohromady, a tak jezdí se surfovým prknem na sněhu. Tento inovativní koncept by se dal poměrně snadno streamlinovat a monetizovat: na prkno by se zamozřejmě musela noha nějakým způsobem upevnit, prkno by se nejspíš trochu zploštělo, hrany by se naostřily... jo počkej chvíli.

Mark Healey vyhrál O’Neill Wave of the Winter 11X Award

O’Neill Wave of the Winter 11X je jedenáctý ročník prestižního klání o nejlepší vlnu sezóny, vzniknuvší kolaborací forecastingové platformy Surfline a surfového giganta O’Neill. Koncept klání je veskrze digitální. Účastníci zasílají záběry odjetých vln na několika spotech na North Shore Oahu. Jmenovitě především Pipeline, Backdoor, Off the Wall, Sunset, Haleiwa a Outer Reefs. Čtveřice legendárních sudích následně určí, kdo odjel na North Shore vlnu sezóny. Vlna sezóny se většinou pozná tak, že po jejím shlédnutí jdete rovnou do sprchy. Vítěz vstupuje do surfové síně slávy, získává neutuchající respekt globální komunity jezdců na polyurethanu a přízeň všech hulu tanečnic s kokosy místo bikin.