Myslíš si, že si master na předpověď, ale pak ti ostrov ukáže fakáče

Dokumentární projekt Between Fjords z prostředí mrazivého Islandu má za sebou úspěšnou fázi natáčení. Zásluhu na tom má nejen štáb, ale i všichni z vás, co projekt podpořili v kampani. Nás zajímalo, jak na natáčení vzpomínají hlavní protagonisti - bratři Poláchovi, kteří shrnuli celou zkušenost do pár následujících řádků.

Natáčení projektu Between Fjords je za námi (na filmu pracujeme už rok, resp. 2 sezony, a hodně lidí do toho dává dost volného času a energie) a díky celé crew jsme tuhle kapitolu mohli úspěšně uzavřít. Během natáčení jsme strávili čas s přáteli a potkali skvělé lidi se stejným myšlenkovým pochodem, což je vždy požehnání.

Něco nám vyšlo, jak jsme chtěli a něco zase vůbec ne. Ale to je nezbytnou součásti takových projektů. První část natáčení byla více o horách než o surfu. I když jsme se honili za vlnami po celém ostrově, moc jsme se netrefovali do dobrých podmínek. A když jsme pak natáčeli hory, počasí moc nepřálo ani tam. Bohužel jsme chytili vlnu tepla v období, kdy to technicky není možné. Myslíš si, že si master na předpovď, máš v kapse 10 aplikací, vše vypočítané a vyšpekulované na sto dvacet procent, ale pak ti stejně ostrov ukáže fakáče a nechá tě čachtat v blátě nebo pádlovat na flatu uprostřed sezóny. 

No a pak je tu úplný opak, což se stalo v druhé částí natáčení. Tentokrát se náš 7-letý know-how na předpověd počasí vyplatil. Ať už to byla náhoda, či ne, trefovali jsme jedno perfektní okno za druhým a ujížděli bouřkám. Podmínky se sice pořád otáčeli ze dne na den, ale už ne z hodiny na hodinu, jako v minulém roce. Kluci vypadali spokojeně a my jsme byli rádi, že se nám poštěstilo. On tě ten ostrov jednou položí na kolena a podruhé vyzvedne do oblak. Jako by byl naživu a věděl, co zrovna potřebuješ, haha.

Kluky z produkce jsme protáhli skoro celým ostrovem, od nejsvětlejších koutů, až po ty nejtemnější, kam se většina lidi ani nepodívá. Na některé místa jsme se dostali jen náhodou, protože v tak tvrdé zimě se cesty zavírají skoro každý den. Taky nás to párkát ztrestalo a museli jsme dělat rychlé a radikalní rozhodnutí. Byl to risk. Zejména, když se pohybujete v 9 lidech a každé špatné rozhodnutí stojí produkci peníze a čas. Ale bez takového přístupu si nezasurfuješ a nic nenatočíš. Bud to tam pošleš nebo můžeš další 3 dny brečet na báráku, za kterým se auta potápí ve sněhu.  

Já, Luke a Vidir jsme do toho dali hodně energie a času, otevřeli jsme se světu i přes to, že to není náš styl. Bude to jedinečný a přirozený vizuální zážitek z našeho severského domova, se vším respektem k lokálum, horám, oceánu a přírodě. Jedná se o dokument, ve kterém vše uvidíte z jiné perspektivy a jsme rádi, že se jedná o perspektivu velmi talentovaných lidí v jejich odvětví. Děkujeme klukům za odholanost, trpělivost a děkujeme všem lidem, co dokument podpořili v kampani. Bez vás by to nebylo real! 

Bless you all.

Text: Filip Polách
Foto: Petr Hricko

Nezapomeň sledovat Between Fjords na Facebooku nebo Instagramu pro info ohledně premiér. Nebo sleduj SURFR, my to samozřejmě budeme i na naše kanály.

zveřejnil

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články

Billabong parta zápasí s šílenou The Box ve filmu Good Call

Billabong je Australská značka. Kluci z Billabong party proto ví, že kdo neochutná reef pod šílenou vlnou "The Box" na západním pobřeží Ozu, jako by nežil. Proto se producenti týhle firmy na celotělový prezervativy rozhodli poslat svojí partu právě tam. Pár mladších kluků mělo na týhle vlně svoji premiéru. 15ti minutovej film Good Call rozhodně stojí za vaší pozornost.

Report z první zastávky Českého Poháru v Surfingu- den druhý!

Už je tomu déle než týden, co byli na portugalském pobřeží Atlantiku korunování vítězové první zastávky Českého Poháru v Surfingu. Ptáte se, proč nám tak trvalo dodělat report? Možnost první: tento historický milník znamená pro českou surfovou nobilitu strašně moc. A tíha odpovědnosti zvěčnit tuto kataklyzmickou událost, která katapultuje surfaře českého na vrchol surfového potravního řetězce, se na autorovi projevila a způsobila zdržení... Možnost druhá: autor je línej pazneht a místo svojí práce tráví dny sledováním youtube videí, na kterých lidé zápasící s nadváhou padají z rotopedů. Čemu uvěříte, je na vás. Ať už je to, jak je to, následující binární kód obsahuje exkluzivní a zákulisní informace z Caparica Czech Open - první zastávky Českého Poháru v Surfingu. Na konci tohoto textu se dozvíte, kdo nás vyvede z temnoty na surfové výsluní, kdo vnese do našich (stokem nepolíbených) duší koncentrovanou aloha spirit, a kdo globální surfové komunitě jako přední a nejdominantnější exemplář živočicha zvaného jako surfař český, ukáže, že v naší inland zemičce taky umíme škubnout směrem k lipu!

Report z první zastávky Českého Poháru v Surfingu - den první!

O víkendu 11.-12. září proběhla první zastávka Českého Poháru v Surfingu v portugalské Costa da Caparica. Vítěz a vítězka navždy vstoupili do české surfové síně slávy a jejich jména budou jednou provždy vryta do našich srdcí. Tento český surfový milník si zasloužil plnou pozornost, proto jsme do Portugalska, země plné temperamentu, dorazili. Bůh žehnej nízkonákladovým aerolinkám! Přímo na místě jsme vstřebávali veškeré stimuly, které pobřežním vzduchem poletovaly a průběh závodu jsme popsali nám tak blízkým způsobem - vypovídající hodnota nulová, úroveň srandy průměrná!