Myslíš si, že si master na předpověď, ale pak ti ostrov ukáže fakáče

Dokumentární projekt Between Fjords z prostředí mrazivého Islandu má za sebou úspěšnou fázi natáčení. Zásluhu na tom má nejen štáb, ale i všichni z vás, co projekt podpořili v kampani. Nás zajímalo, jak na natáčení vzpomínají hlavní protagonisti - bratři Poláchovi, kteří shrnuli celou zkušenost do pár následujících řádků.

Natáčení projektu Between Fjords je za námi (na filmu pracujeme už rok, resp. 2 sezony, a hodně lidí do toho dává dost volného času a energie) a díky celé crew jsme tuhle kapitolu mohli úspěšně uzavřít. Během natáčení jsme strávili čas s přáteli a potkali skvělé lidi se stejným myšlenkovým pochodem, což je vždy požehnání.

Něco nám vyšlo, jak jsme chtěli a něco zase vůbec ne. Ale to je nezbytnou součásti takových projektů. První část natáčení byla více o horách než o surfu. I když jsme se honili za vlnami po celém ostrově, moc jsme se netrefovali do dobrých podmínek. A když jsme pak natáčeli hory, počasí moc nepřálo ani tam. Bohužel jsme chytili vlnu tepla v období, kdy to technicky není možné. Myslíš si, že si master na předpovď, máš v kapse 10 aplikací, vše vypočítané a vyšpekulované na sto dvacet procent, ale pak ti stejně ostrov ukáže fakáče a nechá tě čachtat v blátě nebo pádlovat na flatu uprostřed sezóny. 

No a pak je tu úplný opak, což se stalo v druhé částí natáčení. Tentokrát se náš 7-letý know-how na předpověd počasí vyplatil. Ať už to byla náhoda, či ne, trefovali jsme jedno perfektní okno za druhým a ujížděli bouřkám. Podmínky se sice pořád otáčeli ze dne na den, ale už ne z hodiny na hodinu, jako v minulém roce. Kluci vypadali spokojeně a my jsme byli rádi, že se nám poštěstilo. On tě ten ostrov jednou položí na kolena a podruhé vyzvedne do oblak. Jako by byl naživu a věděl, co zrovna potřebuješ, haha.

Kluky z produkce jsme protáhli skoro celým ostrovem, od nejsvětlejších koutů, až po ty nejtemnější, kam se většina lidi ani nepodívá. Na některé místa jsme se dostali jen náhodou, protože v tak tvrdé zimě se cesty zavírají skoro každý den. Taky nás to párkát ztrestalo a museli jsme dělat rychlé a radikalní rozhodnutí. Byl to risk. Zejména, když se pohybujete v 9 lidech a každé špatné rozhodnutí stojí produkci peníze a čas. Ale bez takového přístupu si nezasurfuješ a nic nenatočíš. Bud to tam pošleš nebo můžeš další 3 dny brečet na báráku, za kterým se auta potápí ve sněhu.  

Já, Luke a Vidir jsme do toho dali hodně energie a času, otevřeli jsme se světu i přes to, že to není náš styl. Bude to jedinečný a přirozený vizuální zážitek z našeho severského domova, se vším respektem k lokálum, horám, oceánu a přírodě. Jedná se o dokument, ve kterém vše uvidíte z jiné perspektivy a jsme rádi, že se jedná o perspektivu velmi talentovaných lidí v jejich odvětví. Děkujeme klukům za odholanost, trpělivost a děkujeme všem lidem, co dokument podpořili v kampani. Bez vás by to nebylo real! 

Bless you all.

Text: Filip Polách
Foto: Petr Hricko

Nezapomeň sledovat Between Fjords na Facebooku nebo Instagramu pro info ohledně premiér. Nebo sleduj SURFR, my to samozřejmě budeme i na naše kanály.

zveřejnil

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články

Rozhovor: Martin Smékal nejen o vzniku dokumentu Between Fjords

Filmy se surfovou tématikou české výroby (kupodivu) nevznikají zrovna často. A když vznikají, tak u toho je téměř vždy Martin Smékal. Po dvou úspěšných dokumentech Choose Your Wave a No Wave Back přichází jeho další, v pořadí už třetí počin. Tentokrát se díky dokumentu Between Fjords podíváme na drsný Island a trailer i fotky od Petra Hricka napovídají, že opět půjde o audiovizuální zážitek, který si jednoduše nesmíte nechat ujít. Premiéra se rychle blíží, a proto jsme pána režiséra vyzpovídali a otázkami vůbec nešetřili.

Vyprávění o King of Surf 2020 na Nákle

Náklo je štěrkovna s rozlohou kolem 100 hektarů nedaleko obce Náklo pár kilometrů na severozápad od Olomouce. Na kraji jezera obří rypadlo denně vytěží tisíce tun štěrku, roztřídí a naloží na remorkér. Ten ho odveze na druhou stranu jezera, kde si ho vezmou na starost další bagry a náklaďáky. To všechno se ale děje na opačném břehu. Jižní cíp jezera už patří wakesurfingu. Na břehu tady poslední rok během několika měsíců vyrostlo komplet zázemí v původně lodních kontejnerech - bar s kuchyní a terasou, záchody i sprchy. Tady se poslední víkend v srpnu pojede další ročník závodu King of Surf.

Blíží se několikadenní Roxy Training Camp v Praze

Parta ROXYmovement si připravila další akci, a tentokráte vícedenní. Původně se podobný program měl konat v červnu ve Francii během Roxy Czech & Slovak Surf Championship, protože se ale akce nekonala, vymyslely organizátorky podobný program v Praze. Ten je nabitý surf yogou, surf fitness, tréninky plavání a mnohým dalším!