Newcastle ojediněle hostí druhou zastávku letošní WSL

Navzdory tomu, že je u nás v domovině atmosféra naprosto fantastická až slunná, dovolím si vás tímto příspěvkem přenést na místo zdánlivě slunnější: Newcastle, Nový Jižní Wales, Austrálie. Newcastle právě začal hostit druhou letošní zastávku World Surf League. Datum 1. dubna, kdy okno pro závod vypuklo, nejspíš znamenalo pro nás české surfaře, ochablé nedostatkem slunce a pohybu, malou jiskřičkou naděje. I přes nevalné podmínky první den závodu bylo fantastické sledovat, jak světová špička cupuje australské vlny na kusy!

Myslím, že už tušíte, že pandemie Coronaviru poměrně komplikuje surfařům život. Komplikace se nevyhnuly ani pořadatelům WSL (v češtině čteme [vozl]). Ti všímavější z nás pochopili, že letos bude něco jinak, když první zastávkou byla legendární Pipeline, která je tradičně poslední. WSL byla nucena, z důvodů nám smrtelníkům nepřístupným (nedostatek času na splnění karanténních podmínek), zrušit závody v jurisdikcích Queensland a Victoria, tedy Bells Beach a Snapper Rocks. Tyto zastávky byly nahrazeny dvěmi novými v regionu Nový Jižní Wales a zastávkou na Rottnest Island. Zastávka na Margeret River se oproti minulé sezóně nemění. Rip Curl Newcastle Pro presented by Corona je letos tedy první ze čtyř zastávek pandemií lehce znetvořené Australian Leg (v překladu australská noha). Naposledy zde pohár světové tour pozvedl legendární Mike Parsons v roce 1990. Tudíž hádám, že naše znalost tohoto spotu potřebuje oprášit.

Co od zastávky v Newcastle očekávat?

Newcastle je pro surfovou kulturu naprosto neodmyslitelnou součástí. Dokonce jsem se dočetl, že místní domorodci přežívají na dietě složené převážně ze surfového vosku a sklo-laminátu. I přesto, že se tu už od začátku devadesátých let šampionát nejezdí, Newcastle zůstává milovanou zastávkou kvalifikační australské soutěže, známé pod jménem Newcastle SurFest. Důležitost tomuto místu dodává i seznam vítězů tohoto závodu, kteří poté usedli na trůn světového šampiona WSL (v letech pradávných ještě ASP): Adriano de Souza, Joel Parkinson, Mark Occhilupo, Kelly Slater, Tom Carroll, Tom Curren. Z žen například: Stephanie Gilmore, Wendy Botha, Frieda Zamba a Pam Burridge. Místní lifeguard, pan Smith, který je už tři desetiletí šéfem organizace kvalifikačních zastávek v Newcastlu, je naprostý srdcař, odhodlaný obětovat vše pro úspěch tohoto eventu. Jednou dokonce dobrovolně refinancoval svoji hypotéku na dům, aby udržel Newcastle SurFest nad vodou. Očekávejte tedy, že na vás z obrazovky vašich zařízení bude dýchat surfová historie a kultura, div se nezadávíte!

"I couldn't think of an event, or a town, that deserves a CT more than Newcastle"
Mick Fanning (v překladu Michal Tesák) told the WSL

Jak bude vlna vypadat?

O podobě linek, které surfaři v Newcastlu nakreslí rozhodne především předpověď. Dnem 1. dubna začalo desetidenní okno, kdy se, doufejme, z Korálového moře přiřítí cyklónem hnané řádky swellu (N-E), které se na spotu Dixon Park nad sandbankem zabalí do lefthand barellu. Alternativně může tlaková níže postrčit swell z jihu, z takzvaného „pinball alley“ (oceánská oblast mezi Tasmánií a Novým Zélandem), který rozpumpuje proslulý spot Merewether Point. Merewether nabídne righthand podívanou pro labužníky! Právě Merewether Beach je místem, kde se posledních třicet let závodilo nejčastěji. Connor O’Leary (Australský CT surfař)  v nedávném rozhovoru tvrdil, že někde slyšel, že sandbanky v Merewether jsou připravené nad surfaře zabalit celkem radikální opony slané vody. Opoziční myšlenkový proud zastává Mark Richards (Australská legenda a jeden z vynálezců thruster fin setup), který v nedávném rozhovoru naopak tvrdil, že přívalové deště v regionu sandbanky dost rozemlely a že slaná opona moc nehrozí. Nechám na vás, zda těmto informacím přiřknete určitou hodnotu.  

Místní rodák Ryan Callinan a jeho lethal beckhand snap

Ryan Callinan, CT surfař a místní rodák vlnu popsal takto: „Pokud přijde swell z jihu o velikosti 4-6 stop, začne se vlna nasávat do barellu už na vzdálenějším kamenném podloží a poběží až k pláži kde nabídne stěnu na několik manévrů“. Ryan si myslí, že vítězem bude někdo, kdo se umí dobře přizpůsobit, a je schopný surfovat v každých podmínkách. „Merewether se hodně mění, vlna má mnoho podob“, říká Callinan.

To co by mělo zastávku v Newcastlu činit zajímavou je tedy hlavně pestrost podmínek. Už první den ukázal, že několik dní a heatů proběhne v poměrně malých a s prominutím „rozjebaných“ vlnách. Na druhou stranu ale můžeme doufat i v lefthand tube (barrel, pit, cone, drain) žranici na Dixon Park a nebo krapet progresivního point-break style manévrování na Merewether Point. Naštěstí pro nás fanoušky je vlna dost konzistentní a měla by poskytnout dramatickou podívanou alespoň pár dní ve zvoleném termínu. Nemůžu mluvit za ostatní, ale mě osobně vzrušením ztuhly prsty do Shaka znamení už v půlce února a doteď nepovolily (a to i na nohou).  

Koho si vybrat do Fantasy Teamu?

Těm z vás, co Fantasy League hrají, nic doporučovat nebudu, protože dost nutně potřebuji v životě alespoň jedno malé virtuální vítězství. Těm, co Fantasy League nehrají, doporučuji stáhnout mobilní aplikaci World Surf League a dole na liště kliknout na Fantasy. Zde si můžete složit svůj snový team mužů a žen, kteří se surfingem docela obstojně živí. Během soutěže budete spolu se surfaři sbírat virtuální bodíky, zatímco oni sbírají opravdové peníze s kupní silou na globálních trzích. (Vzhledem k předpovědi rozhodně nemůžete nic zkazit sázkou na Brazilce:))   

Můžu se přijít podívat?

Vzhledem k tomu, že atleti, jejich rodiny a organizátoři letěli společně z letiště v LA privátním charterovým letem, je vaše přítomnost na eventu značně nepravděpodobná. Pokud se v okolí Newcastlu přece jen ocitnete, dávejte si pozor, protože surfařům už skončila povinná dvoutýdenní karanténa. Brazilci už v Newcastlu rotují nad lipem jako pominutí. Závěrem nabízím dobrodruhům youtube tutorial na DIY výrobu falešného zeleného pasu: https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ&ab_channel=RickAstleyVEVO

Surfovou akci v přímém přenosu můžete sledovat od neděle 3. dubna 22:00 na www.worldsurfleague.com/watch

zdroj: WorldSurfLeague.com

Autorem je

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Legenda zvaná Finbreaker - Riversurfový závod 2.0

Prknoskluzové lokální i nelokální, surfařské podskupiny oceánské i říční, zkušení i začínající. Nespočet sympatických osobností spojí své surfy v boji proti vltavskému Bossovi. Bažiňák FINBREAKER prošel od loňska značnou evolucí, nabrousil zuby a bude na co koukat. To ano..