Organizátoři odpovídají na záludné otázky o SUNRISE&CURRY CZECH CUP

Malý krok pro českého surfaře, velký skok pro surfstvo! Třetí zastávka historicky prvního Českého poháru v surfingu je za dveřmi. Okno pro závod začíná 7. 3. a končí 11. 3., mějte oči na stopkách. Tentokrát se čeští vlnobijci a vlnobijky poperou se záludnými mořskými ďasy na ostrově Cejlon - na Sri Lance. Závod proběhne na shifty beach breaku zvaném Sk Town Beach ve městě Maddawatta, na jižním cípu ostrova. Jste jedním ze šťastlivců, kteří na Cejlon míří, nebo vás jen zajímá, jak bude závod vypadat? Ptali jsme se na záludné otázky a Otmar Oliva s Martinem Špatenkou (organizátoři závodu) na ně odpověděli. Čtěte a dozvíte se vše a mnohem víc!

Ahoj Otmare, zajímalo by mě, zda je tohle první závod, který vy Surftripáci na Sri Lance pořádáte? Nebo už má Sunrise & Curry nějakou tradici?

Ahoj Janku, bude to první závod tohoto typy, který je součástí nějaké tour. Tuto sezónu u nás už ale jeden závod proběhl, a to druhý ročník našeho „Šampi Cupu“. To je takové sranda dopoledne, kdy se jede surfový contest v několika kategoriích, kdy divácky nejatraktivnější je kategorie „legendy“. Závodníci v této kategorii si vylosují „prkno“, na kterém pak jedou daný heet. Jedná se opravdu o bizardní věci, jako je nafukovací lehátko, prkno bez fin s výtlakem asi 10 litrů, zlomený pěňák, a nebo nejoblíbenější dětský bodyboard... Takže určitá závodní tradice už tady je.

Když už jsme zmínili jméno Sunrise & Curry… proč se jmenuje závod právě takto? Je Curry k snídani snad nějaké nutriční voodoo, kterým se držíš v kondici?

Název je složen z několika věcí.. a jako vše na Srí Lance je to taková slovní hříčka. Srí Lančani jsou velmi kreativní v anglických nápisech, a tak si na snídaní můžeš dát banánový „fancake“, a nebo večer na pláži poctivý „coaktail“. A když vidíš před nějakým domem nápis „this house break fast“ tak víš, že tě čeká nezapomenutelná snídaně. Velmi oblíbený výlet na jihu Srí Lanky je také „wall watching“ - pro někoho se, možná překvapivě, nekouká do zdi, ale jede se na velryby. Tak to je i s naším závodem, který se pojede vždy ráno, hned po východu slunce a do toho se budeme nacpávat místním karíčkem.

Jste třetí zastávkou historicky prvního Českého poháru v surfingu. Jak se ti líbily předchozí zastávky a v čem bude Sunrise & Curry unikátní?

Abych se přiznal, já to nějak nesledoval, takže i pro nás to bude taková premiéra v tom, co za našlapané závodníky přijede a jak si poradí s podmínkami, které nám oceán nachystá. Ale věřím, že předešlé zastávky byly dobře zmáknuté a budeme se snažit, aby to bylo podobně.

Martin: Já se těším až uvidím českou surfovou scénu pohromadě a doufám, že oceán nadělí unikátní podmínky.

Startovné je 6000 Rp. Snažím se dát dohromady náklady obětované příležitosti, ale nevyznám se ve srílanských cenách. Zajímalo by mě, co si za takovouhle částku můžeš na Sri Lance koupit? Vyplatí se závodníkům tuto částku utratit za možnost vstoupit do české surfové síně slávy, nebo si za to mají radši koupit Lion Lager? ( v éteru to šumí, že závodnící dostanou snad i nějaké památeční textílie?)

6000 rupek je něco málo přes 600 Kč. Není to úplně málo peněz, ale po zaplacení tohoto startovného dostane každý závodník tričko k této zastávce, které je od lokálních švadlenek a je to hlavně podpora místnímu surfového shopu, který je přímo u nás na pláži. Takže to není ani tak velká částka a jde to na dobrou věc. Samozřejmě, tričko takovou cenu nemá, ale jsou zde náklady na „judges fee“, jak tomu říkají místní a také na trofeje pro vítěze této zastávky.

Martin: Jo, a nezapomínejme mejdan, určitě nějaký proběhne a nejen jeden :)

"Letenky z Polska se dají sehnat okolo 10tisíc, z Prahy potom okolo 16tisíc. Surftripácký Sea you house v S.K. Townu už je bohužel plný. Nicméně bude sloužit jako penthouse na mejdany a zázemí pro závodníky!
Český svaz surfingu

Jih ostrova Cejlon chytá velkou škálu SW swellů a od prosince do března, v období sucha, fouká většinou příhodně od severovýchodu. Pokud se nepletu… Jaké vlnové podmínky tedy očekáváš? Můžou se účastníci těšit na glassy waist to headhigh odlupující-se krásky?

Uvidíme, co nám oceán nadělí. Pláž, kterou máme hned u baráčku, je klasický peaky beach break a tedy line-up a peaky se mění podle toho, kam se pohne písek. Většinou je to tak, že listopad, prosinec a potom právě březen, duben se písek přesunuje a jsou skvělé podmínky na line-upové ježdění. Naopak leden a únor se pláž stává hodně mělkou, je to parádní pro začátečníky, ale line-upové vlny se více zavírají. Je to prostě na rychlý take off a rovnou do barelu :) Tak to to bylo třeba poslední 3 roky… předtím to fungovalo luxusně třeba celou sezónu. Každopádně březnový termín jsme zvolili z toho důvodu, abychom zvýšili pravděpodobnost těch headhigh odlupujících se krásek, jak říkáš.

Pojďme se pobavit o spotu… na Caparice byli čeští vlnobijci a vlnbijky otestováni v suboptimálních podmínkách na (když to řeknu na plnou hubu) “shitty” beachbreaku. Na Bali už si ty ďáblové a ďáblice pošmákli na vlnách, které nabídly plátno na kreslení. Jak bude vypadat spot Sk Town Beach a jaké surfové dovednosti účastníků otestuje?

Jak už jsem říkal – je to klasický beach break, který ale má výhodu v tom, že je na nejjižnějším cípu Srí Lanky a tedy, když nikde nic není, tak tady ano. Díky tomu, že se jedná o takový spot, tak se ukáže opravdu skills toho, kdo co umí, kdo najde vlnu, správně ji přečte, vyždímá z ní maximum a ještě k tomu ji radikálně zakončí.

Vidím že máte vyhrazené 5ti denní okno, abyste zaručili co možná nejoptimálnější vlnové podmínky. Kdo dá verdikt: dneska se jede? A jaké faktory v rozhodnutí zohlední? Zajímá mě, jestli se čeká (podobně jako teď na Pipe Pro) na moment, kdy se do barrelu vejde surfař i s Tuk-tukem?

V březnu už začíná více foukat, tím jsme tedy limitovaní. Na contest máme tak dopoledne do cca 11 hodiny. Abychom měli glass podmínky, pak už se zvedá vítr a není to ono. Ale může se stát, že to bude šlapat celý den. Další time for surf je pak navečer, ale to závodit nechceme, to bude free surf a pohoda. Tím, že bydlíme hned u pláže, si tam můžeme dovolit dát závod na 5 dní a závod jet vždy dopoledne, abychom měli ty nejlepší podmínky.

Jaké kvality musí závodník a závodnice mít, pokud chce na Sk Town Beach dominovat a odnést si titul?

Už jsem to asi naznačil – všestranný surfař, který umí správně číst vlnu a vytěžit z ní maximum. Správně odhadnout a najít peak a pak ukázat, co vše se dá s vlnou udělat.

Kdo bude soudcovat a co sudím vykouzlí největší úsměv na tváři? Masivní punt, protáhlej do nekonečna zející roundhouse a nebo jim půjde o čas strávený v tubě?

To by nebyla Srí Lanka, aby vše bylo jasný na 100% :) Rozhodčí měli být profíci ze Srí Lanské surfové associace, ale před pár dny nám přišla zpráva, že tak dlouho počítali judding fee, až to z logistických důvodů nezvládnou... Fakt nechápu, co jiného můžou mít na práci, než sedět celý den v tuctucu. Každopádně rozhodčí řešíme a věřím, že se nám podaří najít opravdové a neuplatitelné profíky, které to české surfování příjemně překvapí.

Budeme se my chudáci, šprajcnutý v Čechách u obrazovek, moct nějakým způsobem dívat na to, jak si užíváte indickooceánské vzdouvání?

Doufám, že ano. Já osobně už své surfování pověsil na hřebík a místo toho teď malýmu měním plínky, tak se taky rád podívám na to, co že se to u nás na pláži děje :)

Na co se můžou závodníci a diváci těšit, mimo atletických výkonů české elity ve skluzu na polyuretanu? Jaký je doprovodný program?

Vzhledem k tomu, že se jedná o českou surfovou elitu, tak nebude chybět pořádný mejdan na pláži s ohněm. Když bude dostatek nejen závodníků, ale i diváků, tak dáme dohromady loď s DJ za západu slunce. Ale, aby to nebylo jen o mejdanech, tak doufám, že se závodníci zapojí také do našeho pravidelného úklidu pláže a večer vytvoříme top atmosféru na Sea You Housu.

Jaké jsou v tuto chvíli covidové restrikce? Djokoviče do závodu pustíte? Nebo má smůlu?

Aktuálně platí, že bez očkování na Srí Lanku nelez… a nebo ano, ale budeš 14 dní v karanténě na hotelu, který je k tomu certifikovaný. Jinak dále klasika: PCR test před odletem a nějaké to online vyplňování. Nic, co by český surfař, toužící po věčné slávě a úspěchu v tomto závodu nezvládl :)

Pánové, děkují vám za váš čas a odpovědi. Uživejte tropického podnebného pásu a držím palce ať se vše vydaří. 

Pokud se chcete závodu zúčastnit, klikejte sem

Sociální sítě pořadatelů Surf-Trip.cz:

Program závodu:

6.3. 18 hod - Riders Meeting na Sea You House, pro registrované závodníky s večeří

7.3. 7 hod - First Call

11.3. 17 hod - Poslední možnost pro start závodního heatu

Další doprovodný program bude včas upřesněn, ale můžete se těšit na společný úklid pláže a plážový mejdan.

Místo závodu: Sk Town Beach, Maddawatta, Srí Lanka

Datum: 7. - 11.3.2022

Pořadatel: Surf-trip

Ředitel závodu: Martin Špatenka

Startovné: 6 000 Rp. (asi 630 Kč, v ceně je tílko od místního partnera a úvodní večeře)

Celá tahle hitparáda vzniká pod taktovkou Českého svazu surfingu. Mají na webu moc hezkou fotku vlny, tak se tam mrkněte. 

Číhněte rovnou i na jejich sociální sítě:

Ani na letenku z Polska prachy neušetřil

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články