Poslední kvalifikační zastávka Haleiwa Challenger Series dneškem začíná

Pokud najdete ve svých nabitých programech čas sledovat WSL závody, klobouk dolů. Pokud k tomu všemu stíháte ještě sledovat nižší soutěže, jste pro mě absolutní legendy. Pokud tak jako já nestíháte kvalifikační soutěž sledovat, tento článek vás doufejme provede tím nejdůležitějším. Zároveň vás připraví na nadcházejících 14 dní, při kterých se vyplatí sledovat závody na vlně Haleiwa na Oahu na Hawaii. Kulminuje na nich letošní kvalifikační série WSL, a rozdá se na ní 12 pánských a 6 dámských vstupenek do hlavní soutěže WSL.

Nižší soutěž WSL se dělí na Kvalifikační závody, Qualification Series (QS), které odměňují výherce rozdílným počtem bodů. Pro ty z vás, kteří by náhodou měli ambice se kvalifikovat třeba na rok 2022-2023, poskytuji dole seznam zastávek kvalifikační soutěže. Za výhru v nich dostanete buď 1000 bodů, 3000 bodů nebo 5000 bodů. Tyto regionální závody umožňují místním surfařům a surfařkám rozvíjet se a eventuálně se kvalifikovat do takzvané Challenger Series (CS).

 • Oakberry Tweed Coast Pro, Kingscliff v Australii
 • Azores Airlines Pro, Santa Barbara na Azorech
 • Ballito Pro, KwaZulu-Natal v Jižní Africe

Challenger Series stojí nad QS a letos se skládala ze čtyř zastávek. Ty jsou za 10000 bodů každá a jsou vnímány jako nejprestižnější. Pokud byste zvažovali pokusit se kvalifikovat, tyhle zastávky jsou nejdůležitější:

Jak vidíte, rok závodníků kvalifikační série kulminuje závodem na Oahu na Havaji. Haleiwa Challenger rozhodne o osudu 96 surfařů a 48 surfařek, kteří se poslední rok usilovně snažili prorazit do hlavní soutěže WSL. Do Championship Tour postupuje 12 nejlépe hodnocených mužů a 6 nejlépe hodnocených žen. Současný ranking vypadá takhle.

Muži 

Z mužů se kvalifikuje prvních 12 surfařů. Limit pro postup byl, po předchozích třech Challenger Series závodech, nastaven na 9500 bodů. Současné skóre (Total Score) všech surfařů se skládá ze součtu tří nejvyšších bodových ohodnocení bodů sesbíraných na zastávkách Challenger Series. Surfař si k tomu může připočíst nejvyšší skóre z minulého roku (Carry Over), jako kompenzaci za Covidem zkrácenou tour (jen pokud je jeho Carry On skóre vyšší než součet dvou nejnižších skóre z letošní série). Jelikož vítěz Haleiwa Challenger dostane rovných 10000, rozhodně se vyplatí závod sledovat. Pokud vyhraje, postoupit může čistě teoreticky kdokoliv z 96 zúčastněných. Pokud v žebříčku máte nějakého favorita, který se nenáchází blízko CT Cut Line, jeho naděje stále hoří. Pro celý žebříček klikněte sem

Pokud by se CS ukončila teď, z dvojice na pomezí postupu (Jordan Lowler a Samuel Pupo) by postoupil pouze Jordan, protože dosahuje na 9500 bodů potřebných k postupu. Zároveň je jeho nejvyšší jednotlivé skóre z letošní sezóny vyšší než Miguelovo. 

Kauza Double Qualifier

Jak můžete vidět, několik vysoce umístěných mužů v žebříčku už místo v hlavní soutěži CT má. Kvalifikovali se dobrým umístěním v hlavní soutěži, která skončila finálem na Lower Trestles začátkem září. Příkladem je Kanoa Igarashi, Griffin Collapinto a Leonardo Fioravanti. Zajímavá je také pozice, ve které se nachází Zeke Lau: ten se totiž kvalifikoval skrze výhru v prapodivné reality show Ultimate Surfer. Surfaři z hlavní soutěže mají povoleno se zúčastnit nižších soutěží v rámci tréninku, nebo proto, aby si pojistili kvalifikaci v momentě, kdy se neumístí v hlavní soutěži dostatečně vysoko. Pokud se surfař kvalifukuje jak skrze CT sérii, tak skrze CS sérii, vzniká double qualifier. Logické by bylo, kdyby v tuto chvíli dostal volné místo surfař o jedno pole v žebříčku pod tím, co se dvojitě kvalifikoval.  

WSL hlavouni si před měsícem prosadili právo sami vybrat surfaře, který za dvojitě kvalifikovaného postoupí do nejvyšší soutěže. A to bez ohledu na bodové hodnocení. Přidali si tím několik takzvaných Wildcard surfařů, které by mohli do soutěže přidat kvůli zvýšení sledovanosti. Mezi surfaři se pochopitelně objevila nevraživost vůči tomuto rozhodnutí. Na jedne straně je pochopitelné, že na konci dne je WSL liga podnikem, který se snaží být ziskový. Surfaři, kteří mají vysokou popularitu a following na sociálních sítích, jsou vedením preferování. WSL si tak chtěla zajistit možnost přihodit do vřavy pár populárních divočáků a nakopnout sledovanost. Na straně druhé se nedá nic vyčítat surfařům, kteří se při představě, že jim jejich sen vyfoukne někdo, kdo se umístil hluboko pod nimi. A to jenom proto, že ho sleduje na instagramu víc lidí.  

Surfaři a surfařky solutěžící v Challenger Series mají sdílenou whatsapp skupinu. V té se po tomto kontroverzním rozhodnutí začli hromadit námitky proti kontroverznímu rozhodnutí WSL vedení. Crosby Collapinto prý do diskuze přispěl do diskuze svojí polonahou fotkou, na které si (nejspíš kvůli cenzuře) zamazal bradavky šlehačkou. Bože, jak já miluju surfing! :D Crosby byl údajně za tento příspěvek ze skupiny odebrán. Nevraživost vůči double qualifier pravidlu kulminovala peticí, kterou podepsalo přes 100 profesionálních WSL surfařů a surfařek. Své jméno pod petici přihodily i legendy jako: Gabriel Medina, Filipe Toledo, a Tatiana Weston-Webb. Tento tlak už WSL nemohla ignorovat a kontroverzní pravidlo bylo odebráno.

Ženy

Celý žebříček žen najdete zde. Bodová hranice pro postup je nastavena na 12500 bodů. V současnosti je za touto hranicí pouze 6 surfařek, tudíž by dnes postoupily všechny z nich. Dá se předpokládat, že Brissa Hennessy, Gabriela Bryan a Caitlin Simmers mají postup jednoznačný. O zbytku se rozhodne až na Haleiwa Challenger. Rozhodně se tedy dívejte, ať nepřijdete o nezapomenutelné momenty vašich oblíbených surfařek. 

Vlna Haleiwa 

Haleiwa je bestie. Tahle vlna dokáže potrápit každého, bez ohladu na surfové dovednosti. Hlavní break se láme nad reefem ve tvaru písmene V zhruba 300 metrů od pláže. Haleiwa je rychlý righthander, který nabídne plátno na kreslení linek a semtam se zavře do barelu. Close-out na konci vlny se nazývá Toilet Bowl. Kanál vlevo od vlny donese surfaře a surfařky rovnou na line-up. Při větším swellu je rip v tomhle kanálu tak silný, že parta na line-upu musí neustále pádlovat jak lososy proti proudu. Surfování na Haleiwa je opravdou zkouškou výkonosti. Některé dny můžete pádlovat jak o život po celou dobu vaší session a stejně schytáte několik vln na hlavu. Pokud se na Haleiwa ocitnete v Impact zóně, čeká vás pořádná nakládačka. Proto se doporučuje dojet vlnu až na konec do Toilet Bowlu, který vás spláchne rovnou do kanálu. Všechny tyhle charakteristiky vlny rozhodně zaručují zajímavou podívanou.

Předpověď

Dobrá, bohužel ne excelentní. V pátek se na Oahu řítí swell medium velikosti, který by mohl na Haleiwu přinést overhead podmínky. Za ním přijde o víkendu ještě jeden swell, který jde bohužel moc ze severu, aby Haleiwu rozzářil do krásy. 

Závody sledujte ZDE! A budu vaším oblíbeným čelindžrům držet palce, ať se kvalifikují!

Eventy za 1000QS bodů jsou ty nejméně prestižní, řadí se do nich tyto kvalifikační závody:

 • Great Lakes Pro, Boomerang Beach v Australii
 • Port Stephens Pro, Birubi Beach v Australii
 • Mad Mex Maroubra Pro,  Sydney v Australii
 • Corona Montanita Open, Montinita v Ekvádoru
 • Corona Salina Open, Salinas v Ekvádoru
 • ABANCA Pantin Classic Galicia Pro, Galicia ve Španělsku
 • Jack’s Surfboards Pro, Huntington Beach v Kalifornii
 • Rip Curl Pro Anglet, Anglet ve Francii
 • WRV Outer Banks Pro, North Carolina v USA
 • HIC Pipe Pro, Oahu na Hawaii

Za 3000QS bodů jsou tyto zastávky:

 • Vissla Central Coast Pro, Avoca Beach v Australii
 • Estrella Galicia Santa Cruz Pro, Santa Cruz v Portugalsku
 • Estrella Galicia Caparica Surf Fest, Costa da Caparica v Portugalsku
 • Layback Pro, Santa Catarina v Brazílii
 • Saquarema Surf Festival, Rio de Janeiro v Brazílii

Za 5000QS bodů jsou tyto zastávky:

 • Září 20-26- US Open of Surfing, Huntington Beach v Kalifornii
 • Říjen 2-10- MEO Vissla Pro Ericeira, Ericeira (Ribeiro D'Ilhas) v Portugalsku
 • Říjen 16-24- Quiksilver Pro France, Capbreton/Hossegor/Seignosse ve Francii
 • Listopad 26.- Prosinec 7.- Haleiwa Challenger, Oahu na Hawaii

na Haleiwa dostal přes držku

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Report z pánské části Bali Big Wejf

Petr Novotný přináší druhou část reportu z Bali Big Wejf - druhé zastávky historicky prvního Českého poháru v surfingu. Dnes se dočtete, kdo z pánů na Greenbowlu dominoval. V textu najdete i videa ze všech heatů závodu, včetně toho finálového. Pokochejte se také galerií parádních fotek. Užívejte a těšte se na příští zastávku na Srí Lance.

SLEDUJ: "Form" je John Johnův chvalozpěv na pramáti Pipeline

Bohy políbený Jenda Jenda z Oahu, dvojnásobný světový šampion, opět publikuje surf video, které vám vyrazí dech. Video obsahuje 10 minut dechberoucího surf porna a zároveň odpovídá na otázku, která všem vrtá hlavou od nepaměti. Co by nám vlna řekla, kdyby mohla mluvit?

Praha Surfová díl druhý: Lokalismus po česku!

Každý, kdo si vyrazil vyhodit z kopýtka do nějaké ze slavnějších surfových destinací, poznal hořkou pachuť lokalismu. Surfař český je z definice většinou na straně příjemce lokalismem okořeněné poznámky nebo pohledu. Nedejbože pravého háku na spánek. Lokalismus má v surfové kultuře dost zajímavé postavení a je na něj pohlíženo z mnoha úhlů. Někteří tvrdí, že lokalismus udržuje na line-upech zdravý pořádek. Jiní tvrdí, že je to ta nejčistější forma nacismu. Pojďme se v našem druhém dílu Praha Surfová podívat lokalismu na zoubek. Zkusíme odhadnout, jak by mohl vypadat lokalismus po česku.