Příští víkend proběhne první zastávka druhého ročníku ČPS!

Dětem tohle neříkejte, protože nikomu neprospějete, když je do života vybavíte přílišným optimismem, ale sny se občas plní. Sen o tom, že surfař český bude mít možnost porovnat síly a korunovat svého krále a královnu, je tomu důkazem. První ročník Českého poháru v surfingu byl banger! Druhý bude ještě lepší. Už příští víkend nejspíš pohár odstartuje první zastávkou! Vyzpovídali jsme organizátorku, swell královnu a loňskou šampionku, Janu Kašovou. Pověděla nám o Caparica Czech Surf Open všechno, co jsme chtěli vědět. Z nějakého důvodu se k rozhovoru připojil i pan předseda Matyáš Menšík. Jeho příspěvek k rozhovoru je spíše marginální.

Ahoj Janko... a Matyáši…  Ze začátku bych ti chtěj Janko pogratulovat k tomu, že jste spolu se zbytkem svazu dotáhli loňský premiérový Český pohár v surfingu ke zdárnému konci! Jak bys pro naše čtenáře zhodnotila loňský premiérový ročník ČPS? Jak se na celou tu parádu s odstupem díváš? Na co jsi nejpyšnější?
Ahahah :D Jojo, je to boj, ale snažíme se to dělat jak nejlépe umíme. Samozřejmě děkujeme všem lidem, co se na tom podílejí, protože bez nich by to nešlo. Loňský ročník byl podle mně o tom, ukázat, co jde a nejde dělat v české surfové kotlině. Letos se spolu s pořadateli všech zastávek a s týmem Českého svazu surfingu snažíme, aby byl pohár ještě lepší a divácky zajímavější než vloni a přiblížil se trochu i mezinárodní úrovni. Jak to půjde, budete moct posoudit sami. 

Ahoj!

Brzy nás čeká první zastávka druhé sezóny ČPS: Caparica Czech Open! Loni jsem tam dostal pokutu za parkování… proplatí mi ji svaz, nebo se ke svým ovečkám chováte jako ke kusu hadru? (Alternativní otázka: V čem bude letošní Caparica odlišná, v čem bude stejná?)

Hmm ne, v Portugalsku se pokuty neplatí, to nevíš? (kecám samozřejmě! …nebo ne? :D). 

Letošní Caparica bude zas o kousek větší event než vloni. Tedy i kvůli tomu že vloni nás ještě omezovala covidová opatření. Letos budeme mít profesionální portugalské rozhodčí, závod evropského regionálního formátu (tentokrát i s prioritami od čtvrtfinále nebo semifinále). Dále se můžou účastníci těšit i na doprovodný program jako je beach market, společné ubytování v kempu Orbitur, surfová škola a Advanced Surf Training, jóga, nějaké welcome drinky, afterpártošky a tak. 

Navíc se půjde z letošní Caparicy nominovat na ISA World Surfing Games.

Věděl jsem, že neodoláš a pochlubíš se El Salvadorem! Co je tohle za čertovinu a proč bude letošní Caparica největší BANGER všech dob? Kdo teda pojede REPREZENTOVAT a proč by nám z toho všem měly vibrovat bradavky kadencí dosud neviděnou?
Ahah, podle mě je to šílený plán, ale nějak to dopadne. Teď už budeme skutečně, “nodoubt”, totálně kokosy na sněhu, respektive sněhuláci na pláži a orel Eddie, když tohle vyjde. :)

Surfování... to je prostě to, proč tady jsme, to co nás baví.!

Díky moc Matyáši. Janko, můžeš ve zkratce popsat cestu Surfaře českého do ISA Open Games?? 

Cesta českého surfaře na ISA World Surfing Games není tak komplikovaná, jak by se mohlo zdát. Zatím jde jen o to zůčastnit se prvního nebo druhého závodu Česko-slovenského poháru v surfingu 2022/2023 a umístit se na prvním nebo druhém místě v jednom z těch závodů. Příští rok bude zřejmě nominace z celkového pořadí poháru, ale to jsou zatím jen kuloární drby. 

Víc by k tomu asi řekl Matyáš:

Děkujeme za příspěvek, Matyáši.

Jak to vypadá s účastí? Očekáváš stejné okoukané ksichtíky jako loni, nebo myslíš, že letošní Caparica přiláká i nějaké nové fresh tváře? 
Už teď víme, že se objeví i nové tváře a to je za mě super zpráva. Umožnit realizaci tohohle contestu byl můj sen už dlouho předtím, než se stal realitou. A vždycky mám radost, když se na startovní listině objeví někdo nový! Účelem je rozhodně přitáhnout k závodění v surfingu víc lidí a ne vytvářet nějakou nesmyslnou českou surfovou elitu, takže jestli máte prkno a umíte na něm alespoň trochu jezdit, doražte! Ostatně proto se závod jmenuje Caparica Czech Surf OPEN - protože je otevřený všem s českým a nově i slovenským pasem. Také bychom moc rádi, kdyby se letos zúčastnili nějací young guns, protože bude i závod dětí!
Caparica by koncem září už mohla naservírovat celkem heavy podmínky. Bude na pláži někdo připraven promáčknout mi hrudní koš a prodýchat plicní sklípky? Budeš to ty Matyáši (Janko)?? (Alternativní otázka: Jaké podmínky nám Atlantiš v nejlepším případě naservíruje a jaké surfařské schopnosti spot prověří?)

Ty jo, zrovna v neděli jsme tam jezdili v solidních 6ft. vlnách se silnými proudy a byl to mazec. Nicméně já si myslím, že to není o tom “přežívat” v co největších vlnách, ale ukázat nějaké zatáčky i na menších. Hlavně také proto, že když to má nad 5ft. ze západu, půlka startovního pole se pravděpodobně odhlásí. Myslím, že by se český surfing zatím měl brát trochu jako juniorský surfing v ostatních zemích Evropy a přizpůsobit tomu ty podmínky, ale to je můj názor. Jinak místní beachbreak nám nabídne spíš rychlé vlny, takže to bude zajímavé, ať už to s velikostí vln dopadne jakkoli. :)

K druhé části tvojí otázky, jasné, baywatch tam bude ready pro všechno ;) a navíc budou všichni závodníci v rámci startovného pojištěni od Generali díky hlavnímu partneru závodů - skupině finančních poradců Libor Valečka a partneři.

Janko jak to děláš, že vždycky tak hezky voníš?
Channel ripe currént da Caparica ;) 

Já taky voním.

Loool

Matyáši neruš prosím, my si povídáme.

Je Český svaz srufingu stále tak woke a vyplácí stejné prize money chlapcům i děvčatům? Tedy nula peněz českých napříč gendery? Jinými slovy, co čeká na vítěze a vítězku?
Ano ano, český surfing je genderově vyvážený, jak říkáš, nula peněz napříč gendery. @Český svaz surfingu chtěl letos zajistit alespoň nějaké prize money, ale pak jsme zjistili, že na to má závod málo sponzorů + žádné dotace a nejsou na to zatím peníze, takže pokud by někdo chtěl podpořit Český Surfing jako svaz nebo české surfaře individuálně, budeme moc rádi. 
Jsou závody opět ve spolupráci s Club de Surf de Lisboa? Jak složité je a bude tuhle srandu logisticky zvládnout a odprodukovat? Budeme mít opět svojí pláž a stan pro sudí? Přibude nějaká čupr atrakce pro fans?? Jako třeba řetízák nebo lochneska?

Ano, opět jsme mega vděční Clube de Surf de Lisboa za organizaci závodu a veškerou portugalskou byrokracii s tím spojenou a NZS Surf School za poskytnutí “jejich” části pláže. Je toho opravdu hodně a pořádat česko-slovenské závody v Portugalsku není žádná sranda. A samozřejmě i Pražskej serfovej klub a Český Surfing mají na zorganizování závodů obrovský díl práce. 

Co se týče čupr atrakcí, tak se můžete těšit na beach market, kde bude asi možné vychytat i nějaké výhry u sponzorů a partnerů závodu. Možná bude i “lochneska” od Cutback Surf Skates a řetízák v chill zóně od Surfcamp.cz.

Jak je možné, že je Matyášš nezadaný, když se éterem nesou zprávy o tom, že je vybaven nadstandardním šlongem velikosti dvoulitrové petflašky?
To oni spíš říkají, že JSEM takovej šlong velikosti dvoulitrové petflašky!

Loool...XD

Lmfao!

Kam se českej surfing za rok posunul? Budeme opět závodit po místních dětech 10-12 nebo už nás konečně začnou brát vážně (protože kurník na Instagramu vypadáme stejně dobře jak oni!!)

To uvidíme na závodech, I guess :) Ale ne, tentokrát budeme mít pláž sami pro sebe a portugalské děti z Clube de Surf de Lisboa se přidají jen když se nikdo nepřihlásí do dětské kategorie, aby poměřily síly s naším nejmladším závodníkem - Timonem Matěnou. Navíc letos proběhne i longboard expression session, takže uvidíme, kolik je skutečně českých longboardistů. 

Jojo, na Instagramu sice vypadáme stejně dobře, ale na lineupu často tolik ne… tady to nějak neštymuje :D

Kdo všechno se může přihlásit, a co pro to máme udělat?
Jak už jsem řekla výš, může se přihlásit každý, kdo vlastní český nebo slovenský pas, umí plavat a umí alespoň trochu surfovat :) 
To se vám líbí co, když jsou vaše fotky a jména a na internetech? Dělá vám to dobře? (Alternativní otázka: Kdo jsou tvojí žhavý favoriti? Kdo bude letos takový ten wildcard, který může zamíchat pořadím?)
:D
Surfování... to je prostě to, proč tady jsme, to co nás baví.!
Mám novou práci a mám se fajn. Občas se taky zeptejte na něco vy mě, přijdu si pak trochu zneužitej. 
Jo promiň, mám na tebe ale zásadní otázku: Přijedeš závodit? A alternativní otázka (protože každý v českým sufingu má víc rolí): Odspeakuješ nám závody na Caparice? Portugalská část organizačního týmu se po tobě už ptala! 

Bohužel nepřijedu, nestíhám to. (Čti: jsem moc zbabělej a neumím prohrávat.) Ale moc se těším na odspeakování finálových heatů!!

Těšte se na příští víkend!!

Můžete se vyapovat záznamem z loňského finálové jízdy Caparica Czech Surf Open.

Otázky a pixely pokládal

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články