Quiksilver Surfchamp je za dveřmi! Vyzpovídali jsme organizátora Matuše Hubku!

Dámy a pánové je to tady! Blíží se vyvrcholení historicky prvního Českého poháru v surfingu. Pokud máte problém spát a přijímat potravu, vše je v naprostém pořádku. Být svědkem historických milníků jako je tento, má na lidský organismus přesně takový efekt. ČPS letos vyvrcholí na již kultovním Surfchampu, neboli Quiksilver Czech & Slovak Surfing Championship. Ten se uskuteční již tradičně na francouszkých beachbreacích v Seignosse a to od 18.6. do 25.6. 2022! Surfchamp se vrací po dvouleté covidové pauze a zároveň je poprvé součástí Českého poháru v surfingu. Na březích Atlantiku se tak letos vůbec poprvé vyhlásí vítěz a vítězka poháru! Pokud vás tohle nezvedá ze židle, tak jste uvnitř mrtví. Vyzpovídali jsme organizátora Matuše Hubku, řekl nám všechno a mnohem víc!

Dříve jsem tvrdil, že vznik ČPS je největším momentem českého surfingu od doby, kdy Jan Čapek ze Sán dovedl svoje siroty k Baltu a položil základy českého stoke fanatismu. Svým na historii orientovaným čtenářům (mamce) se omlouvám, chyboval jsem. Po dlouhém bádání jsem narazil na jiného pradávného průkopníka skluzu na vlnách. Byl jím Vojtěch Slavníkovec, biřmovacím jménem Adalbert, známý na streetu také pod pseudonymem Svatý Vojtěch. Tenhle OG řádil na Baltu o 450 let dříve než husitský nájezdník, a to už v roce 997. Flexil u vlnobytí dřív než to bylo Instagram worthy a k tomu bez pardónu šířil hlas boží v končinách, kde pohanští Prusové trestali misionáře smrtí! To je o něco složitější surftrip než booknout camp v Peniche. Vojtěch je tak vlastně nejdůležitější osobou v historii českého skluzu na vlnách a jeho misie k Baltu je obrovským milníkem pro české surfstvo! Koncem června bude tento milník překonán. V Seignosse se na kultovním Surfchampu korunuje česká surfová aristokracie!   

Zde je dobová fotka Adalberta na prvním surf/misionářském retreatu k Baltu z roku 997

Zdroj: Kosmova kronika, kolorovaná

Tak... tím jsme si odbili moje tradiční nesmysly. Teď přejděme k opravdovému, nefalšovanému žurnalistickému arcikamu! Matuš Hubka (organizátor Surfchampu) nám odtajnil to nejdůležitější, co o letošním klání surfové aristokracie potřebujete vědět!

Rozhovor s Matušem Hubkou

zdroj: Matušův Fejsbůčik

Ahoj Matuši, Surfchamp nemusím nikomu představovat, tenhle závod už je u nás kultovní. Bude tenhle ročník něčím speciálním? Myslíš že dvouroční covidová pauza nakopne účast?

Určite verím, že nadviažeme na posledné ročníky, kde bola hojna účasť zavodnikov aj divákov.  Zatial tomu všetko nasvedčuje. Ludia si trochu odvykli cestovat, respektíve cestujú spontánne na poslednú chvílu, takže počitame s tym že niektori prídu až podla predpovede vln :).

V čem vnímáš přidanou hodnotu zařazení Surfchampu do Českého poháru v surfingu?

Myslím že odpoved budem vediet až po skončení event. Ale dúfam že to prinesie akcii viac závodníkov a ľudia čo sa zúčastnili poháru v Portugalsku alebo na iných zastávkach prídu aj do Francie. 

Zdroj: https://www.surfchamp.cz/portfolio-item/quiksilver-roxy-czech-and-slovak-surfing-championship-2019/

Sledoval si minulé zastávky- Caparica v Portugalsku, Green Ball na Bali, SK Town na Sri Lance? V čem bude Surf Champ jinej, v čem bude podobnej?

Ano videl som nejaké videa a fotky. Dufam, že budeme mať dobre vlny. Máme na event 5 dní, takže šanca že nejake hezky vlny pridu je dobra. Iný bude hlavne v atmosfere. V kempe a na pláži očakávame 200 čechov a slovákov fandiacim surfingu. Aj ľudia čo nebuduu v hlavnom zavode si busú moct zasúťažit v Snowboard zezula Tag teame, alebo v Expression session. Deti majú svoj vlastný závod. Na programe je niekolko večerných Jagermeister parties, Surfchool, lekcie yogy a množstvo inej zábavy. Takže to niesu len zavody pre 20 surferov, ale celotýždňoví event pre všetkych.

Jak bys popsal spot, na kterém se závod pojede? Jaké surfařské dovednosti tu otestujeme?

Je to klasicky beachbreak. Vyhodou je že je skrytý z akempom a nechi sem moc “cudzích” surferov ako napriklad na Les Estagnots. Posledne roky bol prave pred našim kempom naozaj super bank a fungovala pravačka aj lavačka v prilive aj odlive. Pri dobrom vetre sa fakt dalo jazdiť celý deň. V High tide spot znesie aj velke vlny, stale sa dá ľahko vypadlovať a vlna sa dobre láme. Není to closeout za closeoutom. Na druhej strane ak su vlny uplne male tka sa stale da v lowtide surfovať. Myslim že je to jeden z najlepšich spotom kilometre daleko. Nie nadarmo sa roky konal na stejnom spote aj WSL event Quiksilver Pro France.

Zdroj: https://www.surfchamp.cz/portfolio-item/quiksilver-roxy-czech-and-slovak-surfing-championship-2019/

Druhá polovina června není úplně vlnová sezóna, co za vlnové podmínky očekáváš? Myslíš, že v týdenním okně přijde nějaký late-season swell?

Ako som už spominal, ten spot je dobry s velkymi ale aj malými vlnami. Budem rad ked sa bude surfovat každý deň. Samozrejme všetci sa modlime za čo najlepšie vlny.

Jaký bude formát? Heatová klasika jakou známe z WSLka?

Ano ano. 4 v heate a dvaja postupuju dalej. Presne rozlosovanie sa uvidi až podľa počtu závodníkov a podla predpovede. Ak by bola dobra predpoveď na viac dní tak sa bude snažit zaradit aj nejake “non elimination heats” aby si každý zasurfoval čo najviac. Ak bude predpoveď slabšia, tak sa budeme určite sústrediť viac na kvalitu vln a radšej program orežeme nach mame najlepšie podmienky pre tých najlepších surferov.

Zdroj: https://www.surfchamp.cz/portfolio-item/quiksilver-roxy-czech-and-slovak-surfing-championship-2019/

Kdo je Kevin Olsen? Tenhle bývalí pro-surfař z JARu a šejpr bude totiž opět lídrem sudích… co nám o něm povíš?

Kevin je žijúca legenda. Mega vtipný chlapík, taky maskot Surfchampu. Miluje barrely ale aj české pivo. Absolvovat s nim surfchool je naozaj zážitok, ma velmi osobné vzťahy so všetkým “žiakmi”. Sam sa pri učení zabáva a to je hrozne doležité. Zároveň posobí ako head judge a komentator v jednej osobe. Rozhoduje o “Calloch” a o samotnom programe závodov. Je obrovskou pridanou hodnotou pre celý event. K jeho surfingu sa vyjadrovať ani nemusim. rešpektujú ho všetky miestne legendy a vždy keď príde nejaky epic swell tak Kevin je “prvy v rade”. 

Co bude chtít panel rozhodčích vidět? Za jaké manévra pošle české surfařské elitě perfektní desítku? 

Haha tak toto uřčite zaleži na kvalite vln. A Kevin vždy pred každým heatom jazdcom jasne vysvetlí čo od nich čaká.

Kdo všechno se může registrovat do závodu a co pro to má udělat?

Stačí navštíviť web preštudovať si info. Prihlásiť sa može uplne každý.

Zdroj: https://www.surfchamp.cz/portfolio-item/quiksilver-roxy-czech-and-slovak-surfing-championship-2019/

Pro okamžitou REGISTRACI na Surfchamp klikni na tlačítko dole:

Zde si pro nabuzení pusťte video ze Surchampu 2019!

Loooool, ten snídal vtipnou kaši ten redaktor... Tady je to opravdový video!

Doprovodný program

SURFOVÁ ŠKOLA KEVINA OLSENA

Vybrat si můžete z několika balíčků, které zahrnují také surfovou školu Kevina Olsena. Kevin je bývalý profesionální surfař, který pochází z Jihoafrické republiky. Po skončení své profesionální kariéry trénoval anglický a jihoafrický surfový team. Nyní má surfovou školu ve Francii, kterou provozuje již 10 let, a jeho jméno tak zaručuje nejvyšší profesionalitu a osobní přístup. Surfová škola zahrnuje 2 x 2 hodiny lekcí surfingu, videocoaching a zapůjčení surfu a neoprenu na celý týden. Maximální počet lidí ve skupině na jednoho instruktora je 8, díky čemuž je zaručený individuální přístup ke každému účastníkovi.

Škola je určena jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilé, kteří se chtějí dále zdokonalovat. Každá lekce je filmována a večer se Kevin osobně věnuje videocoachingu. Během prvních dvou dní se začátečníci seznámí s oceánem a bezpečností při surfování, naučí se základy surfingu, chytání vln, pádlovaní, správný postoj na surfu a jezdění na vlně. Po základních lekcích mají účastníci zbytek týdne na individuální zdokonalování.

ROXY ACTIVE CAMP

V rámci letošního ročníku akce Quiksilver a Roxy Czech & Slovak Surfing Championship pro vás máme opět úspěšný program ROXY Active Camp, kterým si můžete zpestřit svůj pobyt na Surfchampu 2022. Jedná se o kombinaci surf jógy a fitness s cílem zažít perfektní balanc, který vám výrazně pomůže při surfingu.

Celý týden bude naplněn rozdílnými lekcemi, takže se rozhodně nebudete nudit. Každý den vás čeká v rámci 90-minutových lekcí něco jiného. Naučíte se správně dýchat, pracovat s hlubokým stabilizačným systémem, ovládat techniku záklonů, předklonů a rotací. Silná, pružná a energická! Tak se budeš cítit po našem campu! Posílíme a protáhneme tělo, rozproudíme energii a povezeme sa na vlně dechu i na té reálné. 

“Silná, pružná a energická! Tak se budeš cítit po našem campu! Posílíme a protáhneme tělo, rozproudíme energii a povezeme sa na vlně dechu i na té reálné. Procvičíme partie těla, které jsou při surfovaní nejvíce namáhané - bedra, ramena a kyčle. Prostřednictvím ásan se naučíme, jak tyto části těla posílit, zaměříme sa na rozvoj stability, koncentrace a celkové porozumění pohybu. Fitness posílí svaly, jóga zrelaxuje tělo i mysl a pak už jde surf jako po másle,” říká lektorka kempu a Roxy yoga ambasadorka Veronika Ševčíková. 

Celý týden bude naplněn rozdílnými lekcemi, takže se rozhodně nebudete nudit. Každý den vás čeká v rámci 90-minutových lekcí něco jiného, od surf jógy přes nácvik rovnováhy nebo běh na pláži až po přednášku o správném stravování. 

Lekce budou probíhat ve dnech 19.-24. června. Registrovat se můžete na stránkách www.surfchamp.cz a v případě jakýchkoliv dotazů napište na email barbora.slezackova@roxy.com.

VEČERNÍ SRANDY

Večerní program zahrnuje legendární a nezapomenutelné Jägermeister parties. Po dnech plných surfování se můžete odreagovat u bazénu, zahrát si tenis, volejbal na místním hřišti, půjčit si kolo a zajet do nedalekého Hossegoru na skvělou zmrzlinu nebo jen posedět s přáteli na terase před chatkou a užívat si skvělou atmosféru kolem. O pitný režim se postará čepované pivo zdarma. Připraven je i oblíbený výlet do nedalekého San Sebastiánu ve Španělsku na ty nejlepší tapas!

UBYTOVÁNÍ A DOPRAVA

Ubytování bude zajištěno v příjemném rekreačním areálu nedaleko pláže a surfových spotů v plně vybavených chatkách obklopených vzrostlými borovicemi, které se  v horkých dnech postarají o příjemný stín. V areálu jsou k dispozici i různá sportoviště včetně venkovního bazénu. Přímo na místo vás odveze klimatizovaný autobus z Prahy. Ubytování a doprava samozřejmě nejsou podmínkou účasti na Surfchampu, závodu se můžete zúčastnit i s dopravou po vlastní ose a svým ubytováním. Bližší informace o dopravě, ubytování, registraci a všech variantách balíčků najdete na stránkách www.surfchamp.cz.

Pro nekonečnou slast klikni sem:

Ptal se a na Surfchampu bude oxidovat

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články