Red Bull Big Wave Awards rozdali prestižní ceny za krocení XXL vodních oblin

Covid-19 je mrcha! Kazí nám plíce, dělí nás na odmítače a vakciňáky, brání nám v dekadentních zábavách jako opíjení se v putykách nebo tření se těli o sebe na diskotékách. Dalším neblahým dopadem pandemie je likvidační dopad cestovních restrikcí na Big Wave Tour WSL. Navzdory komplikacím se WSL činila a sbírala nominace na několik prestižních cen Big Wave Awards. Nedávno vyhlásila vítěze letošního lovu na XXL vodní elementály. Přečtěte si, kdo zkrotil nejšílenější vodní oblinu a co se zhruba děje ve světě vln, které praskají bubínky, lámou stěny lebeční a praskají žebra!

Už v roce 2019 přišlo od WSL sdělení, že Big Wave Tour (BWT) se zásadně změní. Změny proběhly na několik rovinách. Ubraly se zastávky, a BWT se začala soustředit spíše na tvorbu video obsahu. Jestli tyhle prvotní změny byly lehkým kopnutím do rozkroku mnoha big wave surfařům a surfařkům, pandemie pak znamenala nemilosrdné zakleknutí na rozkrok na dobu neurčitou. Na rok 2021-2022 jsou naplánované pouze dvě zastávky- Jaws Paddle Event na Maui a Tow-in v Portugalsku v Nazaré. Jak to bylo dřív?

2015- na programu bylo 7 Big Wave eventů. Pico Alto v Peru, Peurto Escondido a Todos Santos v Mexiku, Jaws na Maui, Nelscott Reef v Oregonu ve Spojených Státech a Punta Galea v Baskicku ve Španělsku. Odjely se tři. Makuakai Rothman vyhrál závod v Peru, Billy Kemper vyhrál na Jaws a Josh Kerr vyhrál na Todos Santos v Mexiku.

2016- do tour bylo přidáno Nazaré. Z osmi závodů se nakonec sešli podmínky na třech z nich.

2017- BWT snížila počet zastávek na čtyři a přihodili Mavericks v Kalifornii. Kai Lenny vyhrál na Puerto Escondido, Ian Walsh vyhrál na Jaws, Lucas Chumbo vyhrál v Nazaré a Mavericks se nejely. 

2018- odjelo se Nazaré a Jaws, Mavericks se opět nepodařilo. 

2019- odjelo se opět jen Nazaré a Jaws a pak přišel Covid-19, který celou 2020 tour zazdil. 

Big Wave Tour je logistickou noční můrou. Jak organizátoři tak surfistadoři čekají na fialový oblak na swell předpovídajících mapách, které indikují XXL oceánské vzdouvání. Fialová je předzvěstí toho, že vlny možná budou mít víc jak 30 stop a budou tím pádem hodné nazývat se BIG WAVES. Nahnat všechen personál a atlety na místo, postavit dočasnou základnu na pláži pro závodníky a sudí, zařídit vysílání a zapromovat event... to všechno se musí stihnout v krátkém okně před tím, než swell zasáhne pobřeží. A to kolikrát jen proto, aby pak podmínky nestály za to a celá šaráda se zrušila. A i když už event proběhne, tak pro diváka nemusí být úplně zábavný, neboť kvůli obrovskám periodám mezi vlnami dochází k dlouhým až 15ti minutovým oknům, při kterých se neděje nic zajímavého. Snaha o to zorganizovat všechen tento chaos a nejistotu tak, aby z toho vzniknul i nějaký zisk je skoro zbytečná. WSL se proto rozhodla změnit přístup.

Na rok 2021-2022 se plánují jen dvě zastávky a důraz se klade na tvorbu video obsahu. Video teď vládne světu a WSL jede s trendem. Místo krkolomných robustních eventů, které často ani neproběhnou, se BTW bude soustředit na dokumentaci takzvaných "Strike Missions". Strike Mission je výprava, při které surfaři letí kolem zeměkoule a pronásledují swell. Když big wave charger zahlédne předpověď, která by mohla znamenat XXL vlny někde na naší modré planetě, okamžitě balí kufry a peláší na letiště. WSL se rozhodli Strike Missions dokumentovat a přinášet tak exkluzivní záběry jak z vody, tak ze zákulisí příprav na krocení obřích vodních živlů.

Tak když už jsme trochu v obraze o tom, co se děje ve světě velkých vln, pojďme se podívat na to důležité! Minulý týden rozdal Red Bull a WSL ceny a monetární odměny (350,000$) těm nejšílenějším lovcům a lovyň obřích vln. Ceny se rozdali v těchto kategoriích: 

Ride Of The Year 

Jízda roku oceňuje surfaře/ku za to, že předvedl/a něco doposud nevídaného a za to že se podíval/a smrti do tváře a řekl/a: "dnes ne"!  

Ženy- Justine Dupont

1. Justine Dupont – Jaws, 16/1/21

2. Maya Gabeira – Nazaré, 5/2/21

3. Keala Kennelly – Himalays, 2/12/20

4. Paige Alms – Todos Santos, 11/1/21

5. Michelle de Bouillons – Nazaré, 22/2/21

Muži- Peter Mel

Biggest Paddle

Tahle kategorie je dost přímočará. Rozpádluj se do největší mordy, kterou svět viděl a přežij- cena je tvoje!

Ženy- Paige Alms

1. Paige Alms – Todos Santos, 11/1/21

2. Keala Kennelly – Himalayas, 2/12/20

3. Justine Dupont – Mavericks, 8/12/20

4. Bianca Valenti – Mavericks, 12/1/21

5. Justine Dupont – Jaws, 17/1/21

Muži- Kai Lenny

1. Kai Lenny – Jaws, 2/12/20

2. Peter Mel – Mavericks, 8/1/21

3. Billy Kemper – Jaws, 2/12/20

4. Grant Baker – Mavericks, 11/12/20

5. Peter Mel – Mavericks, 8/12/20

Biggest Tow

V této kategorii se odměnuje jízda na tak obřích vlnách, že chabé lidské pazoury na rozpádlování nestačí. V Tow disciplíně pomáhá surfaři kolega na vodním skůtru a do vlny surfistadora roztáhne. Biggest Tow připadne tomu lunetikovi, ktzerý se nechá roztlačit do největší hory vody a na jejím úbočí je pořád naživu.

Ženy- Justine Dupont 

1. Justine Dupont – Jaws, 16/1/21

2. Maya Gabeira – Nazaré, 29/10/20

3. Justine Dupont – Nazaré, 29/10/20

4. Maya Gabeira – Nazaré, 5/2/21

5. Justine Dupont – Mavericks, 1/1/21

Muži- Sebastian Steudtner 

1. Sebastian Steudtner – Nazaré 1, 29/10/20

2. Kai Lenny – Jaws, 16/1/21

3. Connor Maguire – Mullaghmore, 28/10/20

4. Sebastian Steudner – Nazaré 2, 29/10/20

5. Lucas Chianca – Nazaré, 29/10/20

Performer of the Year

Tato kategorie odměňuje jedince, který se soustavně po celý rok stavěl do pozic, ve kterých je nomální člověk vymáčknut vlnou jako zubní pasta. Celoroční oddanost surfování XXL monster, přítomnost na každé session a naprostá 

Ženy- Justine Dupont

1. Justine Dupont

2. Maya Gabeira

3. Paige Alms

4. Keala Kennelly

5. Michelle de Bouillons

Muži- Kai Lenny 

1. Kai Lenny

2. Peter Mel

3. Grant Baker

4. Sebastian Steudtner

5. Conor Maguire

Pokud jste naprostý big wave fanatik, nebo máte přehršel volného času, dejte si celý vyhlašovací ceremoniál Red Bull Big Wave Awards. Je v něm spousta zajímavostí z pozadí a taky několik krásných momentů, kdy surfaře a surfařky překvapí doma se zprávou, že vyhráli prestižní Big Wave cenu a spoustu peněz.

za přítomnosti státního dozoru a notáře vytvořil

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články