Report z Prague Surf Film Festivalu vol. III

O víkendu se ve vršovickém Kině Pilotů konal již třetí ročník Prague Surf Film Festivalu, kde se během dvou dnů představilo 7 zahraničních surfových snímků, 3 krátká videa a vůbec poprvé taky 2 české projekty - dokument No Wave Back a surf video SURFR Movie. Novinkou bylo vyhlášení nejlepších snímků festivalu - cenu diváckého hlasování získal film Endless Winter II. a cena odborné poroty putovala očekávanému snímku Andy Irons: Kissed by God.

Letošní ročník se také zaměřil na šíření povědomí o environmentálních problémech. Projekci dokumentu A Plastic Ocean dopnili přednášky zástupců organizace Trash Hero a Greenpeace. Pražskej serfovej klub se postaral o edukaci o širokém spektru témat spojených se surfováním, a ve kterých pokračuje tradičně každé úterý ve Freeride baru

Série letošních českých surf film festivalů pokračuje tento pátek v plzeňské Papírně a nově také v Brně v termínu 26.-27. října.

Diváci měl letos nově možnost hlasovat po každém snímku a podle získaných bodů se nakonec vyhlásil nejoblíbenější film. Pořadí prvních tří míst bylo opravdu těsné a výsledné pořadí bylo následující:

1. místo: Endless Winter II.
2. místo: Andy Irons: Kissed by god
3. místo: SURFR Movie

Organizátoři letos přizvali také "odbornou" porotu ve složení: Matyáš Menšík, Venca Jirsák a Jakub Michna, aby rozhodla o druhém ocenění letošního festivalu. Konečná diskuze trvala více než 30 minut a rozhodování nebylo vůbec jednoduché. Tolik skvěle zpracovaných snímků se širokým přesahem jsme tu v našich krajinách dlouho neměli. I když měl každý z porotců v celku odlišné favority, na jednom snímku se přece jen všichni shodli - příběh Andy Ironse, který narval obě projekce k prasknutí, si ocenění rozhodně zaslouží!

O stručné ohlédnutí za festivalem a krátký popis některých zajímavých filmů se postaral jeden z porotců Venca Jirsák:

Začnu velmi zajímavým počinem z kategorie „kraťasů“ a to filmem One Shot. Tento snímek vypráví o životě a díle profesionálního surfového fotografa ze západní Austrálie Russella Orda. Zejména pojednává o jeho vlastním, osobitém a velmi odvážném přístupu k jak surfové fotografii, tak i k životu.

Z kategorie filmů bych rád vybral ty zajímavější, které by Vám neměly uniknout.

Film It Ain’t Pretty je o postavení ženského surfingu nejen v při závodech ale i obecně v dnešním komerčním světě. Z mého pohledu se jedná spíše o ohlédnutí za těžkými začátky ženského profesionálního surfingu. V dnešní době je tento boj již z velké části probojován, nicméně stále nemůžeme říct, že by byl na stejné úrovni jako v mužském světě.

Shodou okolností se na festival dostaly dva snímky mapující historii surfingu na nám blízkém pobřeží Atlantického oceánu. Začnu nejprve snímkem Endless Winter II, který mapuje počátky surfingu na našem Evropském kontinentě od Anglie přes Francii, Španělsko a Portugalsko až po sousední Maroko, které bylo vždy tak trochu brané jako „evropská“ surfová destinace. Filmem pojatým jako surf trip nás provází anglický surfer Mark „Egor“ Harris, který si k sobě bere jako průvodce místní ikony současného surfingu. Z těch známějších je to například Kepa Acero pro Španělsko, a naopak pro mě neznámou, ale zajímavou postavou je průvodce po Maroku – Abdel El Harim. Tento neskutečně veselý a vtipný chlapík je od svých 15 let jako jediný na světě sponzorovaný v surfingu od královské rodiny ???? Celý film je podaný velmi odlehčenou formou vyprávění jak evropských, tak i světových surfových legend, které náš starý kontinent objevovali. Z mého pohledu tento snímek získal opravdu právem cenu diváků.

Volně navazujícím filmem pak je Beyond – An African Surf Documentary. Tento neméně zajímavý počin mapuje navazující pobřeží Afriky. Zavede nás pohledem místních surfařů, skejťáků a bikerů do jejich domovů a okolí ve městech Maroka, Západní Sahary, Mauritanie, Senegalu a Gambie.

Dále by Vám neměl uniknout skvělý surfový dokument Nervous Laughter z dílny Havajských surfařů Albeeho Layera a Dana Norkunase. Tento dokument vypráví o historii big wave surfingu Havajského ostrova Pe’ahi a to pohledem mlaďáků a zabijáků jako jsou Albee Layer a jeho kamarádů Matt Meola, Dege O’Connell, Billy Kemper, Kai Lenny a Torrey Meister, kteří pokračují v posouvání hranic pro nás zdánlivě nemožného světa big wave surfingu.

Jako poslední a zároveň porotou oceněný film je dokument o jednom z nejlepších surfařů naší planety – Andy Irons: Kissed by God. Před shlédnutím tohoto dokumentu jsem se obával patetického tónu a vykreslení Andyho v nejlepším světle, což se rozhodně neděje. Celý dokument je krásně vyvážený, a kromě Andyho skvělého ježdění rozebírá i jeho celoživotní problémy a noční můry v podobě bipolární poruchy osobnosti a závislosti na opiátech. Zároveň film vyjasňuje spoustu pomluv a domněnek ohledně jeho záhadného úmrtí. Škoda, že jeho příběh skončil tak nešťastně, ale jeho odkaz tu navždy zůstane a čert ví, třeba za pár let uslyšíme o podobných surfových výkonech i od jeho syna Axela Ironse.

Nesmíme zapomenout zmínit, že sobotní afteparty mimořádné vydařila a to zejména díky vyhrocené tombole, která vyústila v epický dance battle. V rytmu songů z pultu DJ Hlavy se tancovalo až do úplné zavíračky Café v Lese.

Na závěr nezbývá poděkovat Alešovi Kosinovi a jeho manželce za organizaci celého festivalu a samozřejmě také partnerům, kteří podpořili festival:
Corona
Purecoco.cz
Snowboard Zezula
After Essentials


Sleduj Prague Surf Film Festival na sociálních sítích:

napsal

Jakub Michna
Další články autora

napsal

Venca Jirsák
Další články autora

fotil

Baur Utebayev
Další články autora

Další zajímavé články