Rip current - skryté nebezpečí v oceánu a jak na ně
02.8.2024
Po dlouhé době přispíváme do surfové sekce článkem o takzvaných „rips“ (proudech). Článek, který nám zaslal zkušený surfař a trenér Adam Žáček. Adam mimochodem v září pořádá 3. ročník surfařského kempu MasterClass v Anglii. Takže kdo cítí, že by potřebovat nějaké cenné rady k progressu. Tak na konci článku najdeš odkaz. Teď, ale přejme příjemné čtení o „Ripech“.
Tento článek bych rád věnoval nejen surfařům, ale i běžným návštěvníkům pláží po celém světě. Možná jste také zachytili tragédii ve Španělsku, kde při záchraně dětí z oceánu utonuli 2 turisté.
Každoročně dochází ke většímu počtu záchran, v horším případě i útonutí v proudech (Ripech). Pro představu, jen v UK se udává kolem 40 úmrtí ročně, v USA pak okolo 100. Až 80% zásahů na plážích je způsobeno právě proudy.
Začněme tím, co přesně je “rip”? Nejsnazší je si jej představit jako jakousi "řeku v oceánu", která vás táhne určitým směrem, nejčastěji směrem ven do oceánu. Několik čísel: Průměrný rip je 15-30 metrů široký a dosahuje až 90 metrů vzdálenosti od pláže. Síla proudu se liší podle několika faktorů, jako je místo, aktuální podmínky apod., ale obvykle dosahuje rychlosti 1 - 2,5 m/s, což je rychlejší než Michael Phelps v nejlepší formě.
Jednoduše řečeno, proudy vznikají především v důsledku působení vln a energie v oceánu. Když se vlny lámou, voda se od břehu vrací zpět do oceánu skrz hluboké kanály a tím nám vzniká proud.
Jak tedy zjistit, jestli se v daném místě nachází tento proud?
Nejjednodušší způsob je zeptat se plavčíků na pláži a řídit se jejich pokyny. Samozřejmě se může stát, že narazíte na pláže bez plavčíka, a v takovém případě je dobré znát alespoň pár základních pravidel:
1. Tyto proudy se v 99 % případů nacházejí kolem skal, přístavních mol nebo jednoduše větších objektů, které vybíhají do oceánu. Proto je vhodné se vyhnout vstupu do oceánu přímo u těchto objektů.
2. Většinou je možné tyto proudy nejlépe pozorovat z vyvýšeného místa (i když k tomu je zapotřebí trochu zkušeností). Poznáte je podle toho, že se vlny lámou po stranách, mezi dvěma vlnami uvidíte pás "klidné" vody. Dalším znakem může být zakalená voda, která směřuje do oceánu (díky písku z mořského dna, který je vířen proudem vody směrem do oceánu), nebo se na povrchu mohou vznášet různé chaluhy, apod.
3. Barva vody bude tmavá, protože proudy jsou vždy tam, kde je hloubka.
Největší nebezpečí z mého pohledu tkví v tom, že rip current může být i během krásného dne s malýma vlnami.
Jak se tedy do podobné situace nedostat? V prvé řadě dobře poznávejte pláž, na které jste: Zeptejte se místních, plavčíků, zkuste oceán 10 minut pozorovat z vyvýšeného místa. Pokud i přesto se dostanete do potíží:
Nikdy, nikdy, nikdy se nesnažte plavat proti proudu (Ripu). Jak už jsem napsal dříve, Rip je silnější než nejrychlejší plavec planety, a jediné, čeho dosáhnete, je vyčerpání a utopení."
Když plavat, tak 90 stupňů od Ripu nebo pokud jste velmi dobrý plavec tak 45 stupňů nikdy ne přímo proti. Jak jsem psal výše, Rip není stovky metru široký, takže jednou jak cítíte, že jste z něj venku, plavte rovnou k pláži, případně si chyťte vlnu.
Druhé řešení které se často doporučuje všemi lifeguardy je prosté, splývejte na hladině, zvedněte jednu ruku jako signál, že potřebujete pomoc a šetřete energii, rip vás (i pokud žádná pomoc okolo není) opět neodtáhne ve většině případu moc daleko a už vůbec ne pod vodu. Jakmile cítíte, že Rip přestal působit, začněte znova plavat první z úhlu a pak jakmile jste ve vlnách, (tzn. není tam žádný proud) pokračujte přímo k pláži.
Nejdůležitější pravidlo je nepanikařit, Rip sám o sobě není to co vám ublíží, ale panika a následný boj s ním, který nejde vyhrát.
Video co dělat v proudech
Pár příběhů které jsem zažil
Byl krásný červencový den malý “swell” (velikost vln) okolo 30-60cm V 7 večer kdy lifeguardi už nejsou ve službě, si 3 kluci šli zaplavat (věk 24-27 let) bohužel 1. Chyba vstoupili do oceánu přímo vedle obrovského skalnatého výběžku přímo do Ripu. Co přesně následovalo už lze jen odhadovat, nicméně muž který se procházel po skalnatém výběžku zpozoroval 3 těla na hladině, ihned se na ně snažil upozornit surfaře, kteří byli pár desítek metrů od onoho místa. (Další fakt: každý si představuje topení, že je strašně hlučné, ale opak je pravdou, většinou topení dotyčného sluchově moc nezaznamenáte obzvlášť ve vlnách. Proto když se dostanete do problému, využijte mezinárodní signál pro zavolání si pomoci a to vztyčenou ruku nad hlavou ). Mezi surfaři byli shodou okolnosti 2 kteří si prošli kurzem lifeguarda, (pobřežního záchranáře) a všechny 3 dostali z vody a přivolali pomoc. Jednoho oživili přímo na pláži a pokračovali v resuscitaci dalších 2 do příletu vrtulníku, ten na místo přiletěl do 5 minut.
Přes veškerou snahu bohužel jeden v nemocnici zemřel.
Příběh je z roku 2017....
Novější příběh ze stejné pláže 30.červenec 2018 podobný čas, větší vlny a rodina 4 lidí včetně dvou dětí s bodyboardama stažena do podobného ripu, tentokrát měli neskutečné štěstí, že zrovna v tu chvíli trénovali ve vodě členové Lifesaving clubu, (něco jako club lifeguardů) a všechny zachránili.
Poslední příběh rok 2022 kolegové z naší školy v dubnu, kdy ještě není hlavní sezóna a lifeguardi nejsou na pláži, během lekce, spozorovali skupinu 7 lidi, které opět vytáhl proud, díky včasné pomoci a skvělém systému komunikace který ve škole máme, se navzájem vysílačkami zkontaktovali a všechny včas zachránili ( jeden s kolegů stihl,než dorazily posily i z lifesaving clubu sám vytáhnout s pomocí svého surfu 3 lidi). Takových případů jsou desítky které by ale klidně mohli skončit mnohem hůř a hlavně proto jsem se rozhodl napsat tento článek. Tady je vidět, proč každý surfový instruktor by měl i být plně kvalifikovaný lifeguard.
Na závěr ve zkratce shrnutí.
- Rip current je “kanál se silným proudem vody” který vás táhne pryč do oceánu nebo taky do strany.
- To co zabijí v Ripu je vaše panika, jakmile cítíte (jak popsal jeden můj kamarád, když se setkal poprvé s Ripem a nevěděl co to je), že vás neznáma síla táhne pryč, nebojuje s tím. V první řadě se uklidněte, uvědomte si kterým směrem vás to táhne a plavte/pádlujte 90 stupňů do strany příp. splývejte (nezapomeňte oceán pěkně nadnáší)
- Když dorazíte na nový spot zeptejte se lifeguardů či místních na Ripy a jiné nebezpečí příp. sami se podívejte z vyvýšeného místa kde to vypadá bezpečně. Řiďte se vlajkami, pokud nevíte co znamenají, zeptejte se ( každá země to ma trošku jinak).
- Vždy si opravdu zjistěte podmínky dané pláže, to, že někde není Rip právě v tu chvíli co vstupujete do oceánu neznamená, že tam nemůže být za půl hodiny.
Pro Surfaře
Co jsem nezmínil, Rip sám o sobě není špatný a tobě jako surfařovi pomůže se lehčeji dostat Na line up - využij toho a ušetří si síly na vlny. Ripy vznikají vedle sandbanku (sand bank je místo kde se lámou vlny tudíž místo kam se chceš dostat a po stranách bude mít v 99% Rip takže výtah zdarma.
Tak zase příště s trošku příjemnější témou.
Přihlaš se na surfařský kemp v Anglii od Adama zde: https://www.kernowsurfskateacademy.co.uk/cs/surf-and-surfskate-camp
Co tě čeká:
- 7 dní v krásném domě několik minut chůze od pláže
- 4 x surfová lekce
- 2 x surfskate lekce
- 2 x videocoaching (nejlepší způsob rychlého progresu)
- celý týden vybavení v ceně (neopršeny, surfy)
- díky spolupráci se Smoothstar surf trainer budeme mít k dispozici několik modelů k po celou dobu kempu
- surfová přednáška (porozumění oceánu, surfingu a vlnám)
- návštěva sídla surfové terapie - The Wave Project
- výlet po okolí
- 1 x BBQ
- nonstop služby na místě
Cena: 19. 800 Kč