Rozhovor: Martin Smékal nejen o vzniku dokumentu Between Fjords

Filmy se surfovou tématikou české výroby (kupodivu) nevznikají zrovna často. A když vznikají, tak u toho je téměř vždy Martin Smékal. Po dvou úspěšných dokumentech Choose Your Wave a No Wave Back přichází jeho další, v pořadí už třetí počin. Tentokrát se díky dokumentu Between Fjords podíváme na drsný Island a trailer i fotky od Petra Hricka napovídají, že opět půjde o audiovizuální zážitek, který si jednoduše nesmíte nechat ujít. Premiéra se rychle blíží, a proto jsme pána režiséra vyzpovídali a otázkami vůbec nešetřili.

Aktuální info k premiéře - i přes momentální změny ohledně hromadných akcí se pražská premiéra bude konat podle plánu ve středu 23. září od 19 hodin, jen lokace byla změněna na letní kino u Radlické kulturní sportovny. Veškeré info najdeš NA FB UDÁLOSTI a poslední lístky kupuj NA GOOUTu

Ahoj Martine, konečně se blíží premiéra vašeho novýho filmu a my se strašně těšíme! Nicméně “koroňák” vám s tím slušně zamával, co? Kdy jste původně chtěli poslat film ven a jak se to vyvíjelo s tou nejasnou situací kolem?

Čau Márty, jo koroňák s námi mává se všemi, tak stále doufáme, že vše proběhne, ale v naší zemičce holt nevíš co bude zítra, tak uvidíme :) Měli jsme ale obrovské štěstí, že jsme vše stihli dotočit před covidem, takže teď jde o to, aby si film užili diváci a my ho k nim byli schopní dostat do kina pro ten pravý filmový zážitek. Film měl být původně přelom květen-červen, což bylo unreal v té době vůbec něco plánovat. Ale věřím, že diváci posun chápou, jen se bojím teď s dnešní situací, aby nebyl další posun… (Vypadá to, že snad už nebude - viz výše - pozn. FRed.)

Tak doufejme, že se to už posouvat nebude a držim s tím palce! Pojďme ale od začátku. Kdo u nás aspoň trochu sleduje surfing, tak pravděpodobně viděl jeden nebo oba tvoje předešlé kousky, a tím pádem tě bude aspoň trochu znát. Určitě je ale spousta lidí, kteří tě neznají nebo toho o tobě moc nevědí. Takže to prosím vezmi pěkně od podlahy - kdo vlastně jsi, odkud jsi, co už máš za sebou a co se tedy aktuálně na tenhle týden chystá?  

Hah no jo… jakože z kůži na trh jak se říká :) Hele já sem kluk co chce točit filmy :) Ne tak vážně. Jsem z malýho městečka na severní Moravě, ale už roky hledám inspiraci a snažím se posouvat a vzdělávat po celém světě. Začalo to vše dokumentem Choose Your Way (ze skatového prostředí), který vyhrál nějaký ceny, a pak už to pokračovalo dalšími dokumenty Choose Your Wave a No Wave Back, které vyprodaly kina, běží na zahraničních TV a vyhrály několik festivalů v ČR - na Outdoor Film Festu hlavní ceny atd atd… Už jsem si říkal, že už toho bylo dost, jelikož při to všem člověk musí ještě pracovat, jelikož tohle tě neužíví a je to někdy hodně náročné. Ale nějak to prostě nejde zastavit a rozhodl jsem se pro tenhle další projekt z prostředí Islandu, který bude zase o kus jiný než předchozí projekty, takže si myslím, že je na co se těšit. Bude to 56-minutová jízda přes celý Island v podaní dvou mladých bratrů, kteří se na Island ze velmi mladého věku přesunuli a už tam zůstali a žíjí s ostrovem v nějaký přirozené naturální rovnováze. 

Jak ses vůbec dostal k filmařský branži? Máš to vystudovaný nebo šlo spíš o nějakou shodu náhod a řízení osudu?

Hele jako mladý jsme měli partičku skejťáků a já jsem si po dlouhým šetření koupil první kamery, nó kámo je to už asi 18 let zpět, hahaha, shit… Na a začal jsem kluky točit, ale byl jsem už za mlada fanoušek nezávislých filmů na ČT2, kdy nic jinýho nebylo a ve videopůjčovně jsem byl snad každý den, čekal na nový kazety, prostě VHS life, kopírovaný skate videa, však to znáš :) Tak jsem točil více a více, až jsem se dostal na filmovou školu ve Zlíně a pak na Univerzitu Tomáše Bati tamtéž. Potom jsem se štěstím a osudem dostal do Paříže k jednomu režisérovi z NYC, no a minulý rok jsem absolvoval takovej delší workshop pro filmaře právě v NYC… No takže z železnýho rozpadlýho skateparku v Bruntálu do New Yorku a na Island :)))

Čím se vlastně konkrétně živíš, na čem třeba momentálně kromě BF pracuješ? Co máš za sebou za zajímavý filmařský projekty mimo surfing?

Jako bylo by nadherný, kdyby tyhle projekty mohly člověka živit, ale to asi není reálný a už vůbec ne v ČR. Takže momentálně dělám pro agenturu Isobar, točím reklamy a různý brand videa, videoklipy atd. Ale mám to rád, když můžu být kreativní, tak jsem happy :) 

Na svém webu v biu píšeš, že žiješ mezi Prahou a New Yorkem. Poslední dobou to musí být stejně jako pro všechny hodně těžký. Jak tuhle situaci zvládáš? Předpokládám, že to tvůj život hodně ovlivnilo…

To tam mám, aby to vypadalo zajímavě, hahaha… Ne to zas ne, do NYC jezdím každej rok, chystám tam menší projekt, teď jsem tam měl být vlastně tohle září, ale to se holt stoplo. Nějak to neprožívám, o to více projektů dělám tady. Ale NYC je pro mě studnice inspirace, prostě uplně jinej svět… Takovej celej svět nacpanej v jednom městě :)

Jak už jsi zmínil a já to i někde četl nebo slyšel, že po No Wave Back už surfový dokumenty točit nechceš. Je to pravda? A pokud je, tak co ti změnilo názor?

Hele no myslím, že s No Wave Back to byl strop co se tady dá vyrobit, dál už není kam jít, ty podmínky tady pro to bohužel nejsou. A tenhle názor se zas tolik nezměnil. Názor na to natočit ještě jeden film mi asi změnilo to, že Between Fjords je o životě na Islandu, o surfingu a skiingu, a taky bych řekl a přátelství a životní inspiraci. 

Dokument je hodně náročnej žánr a asi mi dáš za pravdu, že strašně záleží na atraktivitě tématu, respektive hlavních charakterů, a samozřejmě natáčecích lokací. Z traileru a všeho kolem to vypadá, že se ti (vám) to zase podařilo… Jak vznikl nápad na projekt Between Fjords? 

No vždy to je proces, velkej proces, aby to vše fungovalo… Samozřejmě jsou věci, které fungují méně či více, takže během celého toho dvouletého projektu pak shapuješ věci co fungují. Dokument má výhodu, že ho můžeš stále měnit k lepšímu obrazu. Je to více organický než hraný film, je to živé až do doby než to jde do kina :) Hele a vzniklo to tak, že jsem byl surfovat a vzdělávat se v Mexiku. A bylo tam takový vedro, že jsem zavolal klukům na Island a slovo dalo slovo, haha :)) Ne, bylo to i o tom, že asi nedokážu žit jen pro sebe a jen si uživat, mám pak vždy vnitřní potřebu něco tvořit, tak jsem si jen dal hovor s klukama a nápad byl na světě. Ale teplo tam možná taky hrálo roli :) 

Natáčení na Islandu muselo být drsný (co taky na Islandu není…) Jak to probíhalo? Kolikrát a jak dlouhu dobu jste celkem na Islandu strávili? 

Je to tak, představa že to natočíme za jeden výlet, na který jsme sehnali finance, byla dost mimo. Prostě počasí nepřálo a my se museli vrátit ještě v zimě film dotočit. To vše ale díky lidem, kteří film podpořili na Hithitu, za což jim moc děkujeme, a my tam mohli jet ještě jednou v tvrdou zimu. Dohromady to bylo asi 28 dní ve dvou štacích - jaro a zima. 28 dní spaní po lidech na zemi, jídlech ze sáčku, přemlouvání ubytoven o různé slevy, s technikou po kámoších popujčovanou většinou zadarmo :) No hele jen ten nápad jako česká crew jet točit na Island je dost ujetej, když nemáš dostatek peněz :)))

Jak početná byla filmařská / herecká crew? Kdo všechno se účastnil?

Hlavní crew tedy já - režie, Jarda Bláha - produkce, za kamerou pak Jan Sluka a Orlin Stanchev, dron a zvuk Ondřej Hájek a fotograf i protagonista Petr Hrica :) Vlastně krom Hrici jsem s klukama dělal i na minulých projektech, takže crew se většinou stále drží stejná. Ohledně obsazení - hlavní linku tvoří dvojčata Filip a Lukáš Poláchovi, dále jejich blízký přitel Vidir, což je lokál. Dále se k nim přidal na kus cesty Runar - profesionální snowborader, dále Liuson - Frantík, který také žije na Islandu mezi fjordy a vzal nás na jeho secret spot - mimochodem asi nejkrásnéjší místo, kde jsem točil. Když vlny začaly chodit, slunce bylo nízko a prosvětlovalo je, do toho sněžilo a v pozadí totál zasněžené fjordy… no úlet :) Dále Petr Hricko - dobrý kamrád kluků, který tam za nimi jezdí, a zajímavá postava je také Bety, která žije ve fjordu a kluci surfují před jejím domem :) Hezký pohled na islandskou starší generaci. 

Na jakou techniku jste točili? Výbava musela v těch podmínkách dostávat pěkně na frak…

No jak jsem zminil, peněz moc nebylo, takže jsme jeli na Sonky, které celkem vydží… Protože s velkou technikou bychom to nedali, nemluvě o těch x-hodinových výšlapech pro jeden záběr :) a to nechceš tahat velkou techniku :) 

2016 Choose Your Wave, 2018 No Wave Back, 2020 Between Fjords. Skoro to vypadá na pravidelný dvouletý cyklus :)) Co vnímáš jako největší posun v rámci svojí / vaší práce v tomhle žánru surfových dokumentů v průběhu těch několika let? 

Jojo je to tak, dvouletý cyklus držím, neříkám, že ho i dále dodržím, ale zatím to tak je :) Hele každej ten film je meznik a posun dále, nechtěl bych dělat dva stejné dokumenty. A hlavní posun asi vidím v tom, že se snažím více dostávat k lidem, k jejich charakterům a jejich vztahu k životu, k věcem kolem sebe, k přirodě a nějakého nahlížení na svět, což se pak snažím dostat i do filmu, aby nebyl jen hezkou podívanou, ale taky inspirací a motivací, to je podle mě to zásadní.

Financování filmových projektů je kapitola sama pro sebe. Stejně jako u obou předešlých projektů jste vsadili na model kombinace sponzorských peněz a crowdfundingu. Zase se vám podařilo vybrat slušnou částku, nicméně oba víme, že podobný film stojí mnohem víc. Můžeš lidem trochu přiblížit jak to celá ekonomicky funguje? Předpokládám, že každý z crew má svojí práci a tohle je spíš taková srdcovka, kde určitě není hlavní motivací nějaká mzda nebo dokonce zisk… 

Přesně jak říkáš. Konkrétně u tohodle projektu jsme se společně domluvili, že do toho jdeme zadarmo, že je pro nás výdělkem ten zážitek natáčení na Islandu, takže se nám podařilo pokrýt náklady pro celou crew, ale nikdo neměl horonář. Jinak by takovej projekt ani nešel nikdy realizovat. Pak kdo je placenej jsou lidi, kteří na tom makaj pak tady v Praze na postprodukci - to je střihač, zvukař, color grader, grafik a další… ti holt ten zážitek z Islandu nemaj :) Já na tom pak vlastně makám skoro každej den před vlastní prací a po práci… tak si asi dokážeš představit, že na nějaký svůj život moc času nezbude haha :) ale já si pak vystřelím někam do Mexika se zas vybalancovat :))  takže mrda či nějaký zisk taky motivací není, spíše to, že budeme na konci na nule a nebudeme dlužit. Ale není to zas tak černý, v poslední době se mi daří filmy prodávat i do zahraničníí TV, VOD atd. a teď mám na stole jednu větší smlouvu ohledně distribuce všech filmů na další kanály a TV, takže to nakonec vypadá, že i nějaký zisky budou a budem milionáři a odletíme na Mars až to tady bouchne, hahahahaha :))) 

Zajímavých historek z natáčení na Islandu musí být hromada, zkusíš vybrat nějakou, co ti utkvěla v paměti?

Ty jo, to nevím ani kterou začít hahaha :)) Třeba, že nás skoro nepustili na Island? První štaci jsme jeli autem a skoro nás chtěli sebrat za pašování alkoholu, jelikož sme vezli od našeho partnera Jégry pro Islanďany jako dary za ubytko atd., tak nám navařili hned pokutu. Nebo, že se nám přepálilo GAZ auto hned na začátku a dojeli jsme na trajekt s prasklým chlazením motoru. Nebo že další štaci jsme skoro nedoletěli, protože přišel hurikán, všechny lety zrušili, ale ten náš pilot to dal hahaha :))) atd atd :))) 

FOTOGALERIE Z NATÁČENÍ BY PETR HRICKO @HRICCA:

Kdybys měl popsat jednou odpovědí na co se můžeme ve filmu Between Fjords těšit, co bys řekl?

Na hodinovou jízdu skrze islandské hory, oceány, počasí, fjordy a život na místě, ve kterém se cítíš naživu každej den.

Slova závěrem, poděkování, pozvání?

Hlavně celému štábu za nasazení, všem partnerům - Pavlíně a Jégru za to, že s náma do těch filmů  už od toho prvního stále jde. A všem divákům, kteří nás sledují, bez diváků by to nešlo :))) A taky díky za rozhovor.. muck :))

ptal se

Martin Večerka
Další články autora

odpovídal

Martin Smékal
Další články autora

fotil

Petr Hricko
Další články autora

Další zajímavé články

Malia Manuel a její meditační snímek MALIA

Tahle slowburn paráda vás nesmí minout. Malia Manuel vás ve svém dechberoucím snímku provede panenskou přírodou Jižní Afriky, ohodí vás salvou spreje na J-bay a provede vás za ruku tubou v Indonésii. Ve světě nadzvukové rychlosti a každodenního shonu, budiž vám tento snímek meditační pomůckou ke kýženému oddechu. Zapalte kadidlo, skřižte si nohy za hlavou a ruce hoďte na stůl (nebo naopak, to nechám na vás) a nechte Maliu vtáhnout vás skrz obrazovku přímo do magického světa oceánských oblin.