S Martinem Smékalem o režírování big wave dokumentu

Martin je režisérem nově vznikajícího dokumentu o českém big wave surfingu jménem No Wave Back. Určitě ho ale už znáte z Choose Your Wave. Více v rozhovoru...

Čau Martine, zahřívací otázka, jak se máš?

Mám se celkem vyrovnaně. Ale celkově bych řekl, že není čas na to mít se špatně :-). Poslední dobou se věnuji více točení a méně surfingu, ale tak nějak už jsem se s tím smířil. Což teď alespoň kompenzuje hlavní cena na mezinárodním outdoor film festivalu.

To moc gratulujem! Chceš k tomu něco říct? 

Určitě bych chtěl poděkovat všem lidem, co za tím stáli, protože jak se říká, být tvůrcem není jednoduché, a režisérem už vůbec ne. Jelikož malíř potřebuje plátno a štětec, spisovatel pero a papír, režisér potřebuje celou armádu a režisér dokumentu elitní jednotku, prostě tým lidí, o kterých ví, že se na ně může spolehnout a i když se na konci oceňuje pouze režisér, je to zásluhou celého týmu.

Pozoruješ nějaké změny v českém surfingu od dob Choose Your Wave? Jak je to dlouho, co vyšel?

Já nemyslím, že jsem kompetentní osoba, abych odpověděl na tuto otázku :-). Teď je to asi rok a půl zpět, co měl film premiéru. Ale všeobecně změny určitě pozoruji. Samozřejmě, že surfing v ČR už populární byl, až si to nikdo nedokážeme vysvětlit proč tolik. Filmem se jeho popularita ještě zvýšila a já doufám, že v dobrém duchu. Také se určitě posunuje laťka dále. Podle toho, co teď kluci točí na Bali s projektem Surfr to vypadá, že se budeme moci podívat už i na nějaké hezké pojezdy českých surfařů.

Vy teď taky něco chystáte, že jo? Představíš nám, o co jde? 

Jo, už to trvá nějaký pátek, možná rok. Sám jsem si říkal, že projektem Choose Your Wave bylo dokonáno, takže myšlenka dalšího projektu na surfové scéně mě samotného překvapila, ale asi to pro mě bylo tak zajímavé a dost dlouhou dobu jsem o tom přemýšlel, až jsem si řekl, že tohle musíme natočit. A jelikož se myšlenka líbila hlavně i našim partnerům mohli jsme to rozjet.
Když jsem si asi před rokem psal s Matějem (Novákem), řekl mi svou ideu o tom začít jezdit big wave ve Španělsku. Samozřejmě to není žádný Nazaré v Portugalsku nebo něco podobného, ale už ten nápad a jeho snaha dostat se mezi big wave surfaře mě zaujala. A celkově jeho cesta mi přišla tak trochu z jiného soudku. A tehdy jsem si řekl, že to bude zajímavá story ke zfilmování, a to jak v případě, že vlna přijde a on ji sjede, tak i v případě opačném.

Big wave? To není úplně česká parketa. Jak jste na to přišli? 

Jak říkáš, a to je právě ten důvod, že to není úplně česká parketa. Vlastně s tím přišel Matěj, když zjistil, že se mu za barákem dělá nějaká velká vlna, což byla tak trochu náhoda. A jak znáte Matěje, asi víte, co se v jeho hlavě hned urodilo :-). Přijde mi fajn to spojení, že to nebylo nic plánovaného. Ale vzniklo to tak, že se odstěhoval do Španělska, začal tam fungovat, žít, snažil se začleňovat, a když chodil běhat na maják, najednou objevil tuhle vlnu. Prostě přirozenou cestou.

Proč název filmu “No Wave Back”?

Název jsem dlouho řešil, chtěli jsme, aby to bylo spojené s vlnami a lehce to navazovalo na Choose Your Wave, což byla vlastně alegorie na to, že vlna je nějaká životní cesta, a jakou si zvolíte, je jen na vás, a o tom i Choose Your Wave je. Takže jde vlastně o to, že pokud si zvolíte určitou cestu, tak už není cesty zpět, což přeložíme jako no way back. A už stačil jen malý fórek a No Wave Back bylo na světě :-). Takže to má takový význam, kdy už ani Matěj nemůže couvnout, když se na tuto cestu vydal.

Takže už natáčíte?

Jo, už točíme a točit ještě budeme. Čekáme na vlnu a zdá se, že se to asi protáhne. Holt, někdy chodí jen jednou za rok. Tak doufám, že ji chytneme :-) Momentálně je první natáčecí štace je za námi. Poznali jsme spoustu opravdu zajímavých lidí jako je Tony Butt - pionýr big wave surfingu, který na severním pobřeží Španělska žije přes 40 let a objevuje stále nové vlny. Prostě člověk, kterého hltáte, když mluví. Nebo Pablo Diaz, který jako první jezdil právě vlnu kterou se Matěj bude pokoušet sjet, či lokál Pablo Joglar, který je teď Matějovi “parťákem”.

Kde to točíte? 

Točíme ve Španělsku v Asturias, v místě, kde teď Matěj žije, hlavně kolem Lastres a přilehlých oblastí.

Jak jsou velké ty vlny, které Matěj jezdí? 

Nebo od jaké velikosti tomu říkáme "big wave"? Co o tom rozhoduje?
Big wave se definuje jako vlna, která měří alespoň 20 stop. Ale jde hlavně o to, že to je vlna, na kterou už potřebuješ tzv. gun prkno, dlouhé a ostré s velkým výtlakem, se kterým vlnu můžeš rozpádlovat. Tak snad je bude jezdit. Důležité je říci, že Matěj jde klasickým způsobem, a to tak, že vlnu rozpádluje. Je to těžší oproti způsobu, kdy se surfař nechá roztáhnout skútrem.

To ale není jen tak, ne? Na big wave musí být dost speciální příprava, co tomu předcházelo z Matějovy a z vaší strany?

Tuto odpověď bych nechal spíše na Matějovi, ale co vím, tak freedive kurz, dýchací techniky, běh, plavání, nějaká jóga. Ale hlavně si myslím, že je důležitá mentální příprava, protože když se něco ve vodě nepovede, nejvíce kyslíku člověku bere stres.

Ve Španělsku jsou takhle velký vlny? Na jaký spoty to tam takhle chodí, jestli to není top secret?

Jojo, vtipné je vlastně to, že o tom lidé moc neví, protože si to big wave surfaři nechávají raději pro sebe.
Pár spotů je tajných, ale vlna, na kterou se Matěj chystá, byla naštěstí už zdokumentována a jsou o ní záznamy a videa, takže zatím jsme nepotkali nikoho, kdo by s natáčením měl problém.
Místo má zvučný název, jmenuje se La Verdad, což španělsky znamená pravda. Tento spot není vůbec jednoduchý, spíše naopak, někdy i nebezpečný, jelikož je přímo na skále.

A co lokálové? Nemají problém s českým "turistou" na big wave line upu? 

To je právě to, o co ve filmu půjde. Přeci jen to není tak, že by si řekl, že tady bude jezdit tuhle vlnu a šel na to, ale o celé cestě, kdy se seznamuje s místními, kteří vlnu jezdí, ptá se na rady, začíná s nimi surfovat, až ho nakonec vlastně sami přizvou na line up.

Jak vlastně probíhá natáčení big wave surfingu?

Jelikož jsem zatím žádné netočil, tak nevím :-). Ale představu samozřejmě mám. Hlavním problémem je se tam dostat, jelikož je to daleko od pobřeží. Jsou tam útesy, lodě tam nechtějí jezdit, takže nejtěžší je, aby tam s námi někdo jel a my mohli točit z lodě, abychom to mohli zachytit.

Máte nějakou speciální techniku? Jdou kameramani také do vody? Je tam třeba nějaká pomoc, kdyby se něco náhodou stalo? Používáte skútry?

Skútry mají místní, když se dobře sejdou, ale ty jsou tam hlavně jako backup pro jezdce, takže jak jsem zmínil, my budeme řešit loď a snad to vyjde. Kameraman do vody taky půjde, ale ten samozřejmě nebude přímo na vlně, to bychom se s ním mohli rovnou rozloučit. No a samozřejmostí je dron, který to natočí z ptačí perspektivy.

Kdy a kde No Wave Back uvidíme? 

Pokud to vše vyjde a my to natočíme, v což doufám, protože to je trochu na palici a každý den koukám na předpověď, kdy “to” přijde, tak premiéra v Lucerně bude někdy v květnu 2018s tím, že pak pojedeme zase TOUR po dalších městech.

Chtěl bys ještě něco dodat?

NO WAVE BACK :-) #neprestavejtelovit

Partneři projektu: Jagermeister, Corona

Fotky: Matěj Hošek - studiopetrohrad

Dron fotky: Ondra Hájek

Další zajímavé články