Sabinka Plívová mluví o životě na jihu Portugalska

Sabinka Plívová už celou řadu let brázdí vlny v portugalském Algarve. Tahle česká ripperka je každej den ve vodě, kde piluje umění skluzu a neohroženě vyzývá k tanci všechno, co na ní Atlantik vypumpuje. Naskytla se nám příležitost si se Sabinkou pokecat o tom, jak se jí žije v Lagos na jihu Portugalska a také o jejím zaměstnání v multi-sportovním mezinárodním kempu pro nadšence vodních sportů: Algarve Watersports. Pokud vás zajímá Portugalsko, místní vlny, kultura, lidé- nabízíme úhel pohledu z perspektivy dobrodružné holky z východních čech, která Algarve nazývá domovem!

Ahoj Sabinko! Zajímalo by mě, jak se holčina z východních čech dostala do bodu, kdy pendluje mezi životem na Costa Rice a v Lagos v Portugalsku?

Ahoooj Janku, to je hrozně dlouhá story. Já jsem vždycky chtěla vypadnout z čech a cestovat. Ve 20 letech jsem se sbalila do Londýna a vyzkoušela si městský život, který nebyl pro mě. Pak jsem vyrazila na první surf trip a to byl ten bod, kdy jsem si uvědomila, že to je styl života, který chci žít. No a Portugalsko a Kostarika si mě prostě našly. Poslala jsem životopis a dostala jsem práci, tak jsem se sbalila a jela. Všechno to začalo nějakým stylem fungovat.

Co tě na Surfingu chytlo? Proč si se rozhodla vybudovat svůj osobní i pracovní život okolo tohoto báječného sportu?

Ten pocit je prostě něco nepopsatelného. Ta jedna dobrá vlna z tebe udělá nejštastnějšího člověka na světě a chceš víc a víc. Takže jsem se rozhodla, že tenhle pocit chci každý den a to znamená žít a pracovat u oceánu.

Klasický příběh stoke junkieho, máme to stejně:) Proč sis vybrala zrovna Lagos a jižní cíp Portugalska? Co tě na tomhle místě okouzlilo?

Lagos si mě našel sám. Já měla štěstí být na spravným místě ve spravný čas. Před mojí první sezónou v Sagres jsem žádala o práci po celém Portugalsku. Nebyla jsem si jistá, kde chci skončit. Tenkrát jsem byla zamilovaná do Ericeriy, ale nemohla jsem tam nic najít. Z ničeho nic se mi ozvali z jednoho kempu v Sagres, že pokud přijedu okamžitě, mám práci. Tak jsem se sbalila a jela. No a po pár měsících v Sagres jsem věděla, že právě Algarve je to správný místo pro mě.

Jak se ti v regionu Algarve žije? Co ti dalo jistotu, že je Algarve to pravé? Příroda, komunita, kultura, jídlo, vlny?

Portugalsko a hlavně Algarve je prostě magický. Od vln, pláží, jídla a západu slunce je prostě něco, co nikde jinde nezažiješ (Pastel de nata a vinho verde musíš zkusit!!)

Žije se mi tu krásně a pořád nemám dost. Říkají, že Algarve je vesnice Portugalska a úplně s tím souhlasím. Všechno je tu víc chill a lidi jsou happy s troškou toho, co mají. Nikdo tady nepotřebuje kupovat nejnovější telefon a nosit drahý oblečení...haha.

Co v Lagos děláš? Čím se živíš?

Pracuji jako manažerka v kempu Algarve Watersport. Je to moje velká rodina už přes 4 roky. Vlastně pracuji v kanceláři a mám na starosti program lekcí všech sportů a aby všechno dobře fungovala jak od hostů tak k zaměstancům. Dobrý je to, že když jsou super vlny, tak jedu na surf a zavřu office. Vybírám si, kdy mám přestávku a kdy pracovní dobu.

Jak těžké bylo pro Češku zapadnout a splynout s místní surfovou komunitou? Máš nějaký recept na to, jak budovat dobré vztahy s Lokály?

Já si myslím, že stačí mít dobrý přístup. Vždycky jsem zdravila všechny ve vodě a usmívala jsem se. Pokaždé, když jsem udělala nějakou blbost, tak jsem se omluvila. Když místním ukážeš respekt, váží si toho. Není jednoduchý být blonďatá holka na line-apu a snažit se chytit právě ty dobrý vlny, protože ikdyž máš priority, tak ti je zkušený surfař veme. Pořád se dívají na holky, že neumíme surfovat nebo se bojíme. Potřebuješ spoustu trpělivosti a když máš šanci, nezkazit ji.

No a surf je prostě agresivní sport. Pokud se chceš zlepšit a chytit ty dobrý vlny, tak nesed dvě hodiny na jednom místě, ale soustřed se a surfuj. Pokecat si můžeš na pláži:) 

Dobrá rada pro holky – řekni klukům jak jsou úžasní surfaři a oni ti pak nějakou tu vlnu nechají, jelikož se cejtí jako bohové....hahahaha.

Když jsem žil v Lisabonu (Srpen 2020 až Únor 2021) dostávali se k nám z Lagos a Sagres zprávy o “válce” lokálové vs. dodávkáři. Přetlak surfových nomádů z centrální Evropy tak nějak zamořil Jih Portugalska a začal dusit místní surfovou komunitu (alespoň tak jsem to vnímal já). Vím, že to došlo do bodu, kdy Portugalšští zákonodárci začátkem ledna vydali nový zákon omezující parkovaní mimo oficiální parkovací zóny. Zaregistrovala si tuhle kauzu? Máš na to nějaký názor a vhled z pozice člověka, který v Lagos žije?

Joo no... to byl strašný hate od lokálů k turistům. Já jsem někde mezi a chápu obě strany. On totiž nebyl problém, že parkujou a přespávají na místech, kde by neměli.  Problémem bylo, že po sobě nechali strašný bordel. Je to smutný, jak si neváží přírody. Třeba taková blbost, jako když holka jde čůrat a nechá toaletní papír v přírodě s tím, že je to papír tak co. Ono tady celý léto neprší a pak je to všude a je to nechutný. Už jen to proč holky potřebují papír na čůrání je pitomý. Jako kdyby ty holky nikdo nenaučil, jak se čůrá v lese:D

Takže díky tomu zákonu se to trošku uklidnilo a GNR kontroluje parkoviště u pláží skoro každý večer. Pořád jsou teda milý a slušně tě přeparkují. Když můžou, tak pokuty nerozdávají. 

V čem je Algarve Watersports zajímavý pro Češku? Proč pracuješ zrovna tam a proč stojí za to tě navštívit?

Je to jediný místo, kde můžeš dělat všechny vodní sporty na ráz. Když není dost větru, tak surfuješ. Když fouká až moc, tak jdeš na kite. Můžes si zkusit SUP tour v jeskynních nebo třeba windsurf. A k tomu máme ještě Wake Park, takže to je další bonus, kde se můžeš vyblbnout.

Já zrovna nesouhlasím s nápadem pracování pouze v českých kempech v zahraničí a trávit čas jenom s čechama a mluvit celou dobu česky. Já si právě myslím,že je super namixovat lidi a poznávat nové kámoše z celého světa. Sdílet story a zkušenosti mě strašně baví. Takže právě Algarve watersport je pro lidi, co chtěj cestovat a nebojí se vyzkoušet něco jiného. Samozřejmě já vždycky se vším pomůžu a poradím, takže jsem taková česká jistota, když má někdo problém s angličtinou.

Co přesně pro Algarve Watersports děláš?

Mám na starosti celý kemp. Od rezervací spolu se zaměstanci. Stránky Algarve watersport jsou v češtině a to je moje specialita, český trh. Dlouho žiji v zahraničí, takže moje čeština občas dost bolí…hahaha

Co znamená #alwaysactionguaranteed? Je to moto, kterým se řídíš i ty?:D

To znamená, že se s námi nikdy nenudíš. Je to naše moto, kterým se řídíme v kempu jelikož jsme blázni do sportů a tuhle vibe ucítíš od nás od prvního dne.

Ano, já jsem právě hrozný blázen do surfu takže když nesurfuju skoro každý den tak šílím:)

Jaká je tvoje analýza nákladů a přínosů, pokud jde o přesunutí života do zahraničí? Skrývá tenhle životní krok nějaká negativa, která si třeba nečekala? Nebo se mám nahned odstěhovat z Prahy a být blíž oceánu?:D

Pro mě upřímně to jsou jenom pozitiva. Jedna věc je jasná, a to že životem u oceánu z tebe nikdy nebude boháč se spoustou zbytečných věcí. Nenakupuješ jak blázen a máš věci, co opravdu potřebuješ. Není to, že každou zimu musíš koupit novou bundu jelikož ta z minulého roku není in. Žiješ krásný skromný život a máš čas žít. To sluníčko ti dodá tolik energie a radosti. To je super. Dny jsou o tom, že surfuješ, pracuješ a jíš dobře a zdravě. Vážíš si svého těla, dobře se o něj staráš. Strávíš čas s lidmi na kterých ti záleží a neřešíš nějaký bulvár, drby a blbosti. Lidi v okolí jsou happy a na stejný vlně jako ty.

Vždycky když přijedu do Čech tak jsou všichni naštvaný a stěžujou si. Prodavačka v obchodě se na tebe ani nepodívá a neřekne nazpátek dobrý den. To je pro mě smutný! Po pár dnech musím utíkat do své krásné reality a to jak v Portugalsku tak na Kostarice. Takže já bych řekla utíkej z Prahy pokud se ti tenhle způsob života líbí a splň si svůj sen.:)

Co tvůj surfing? Na jakým manévru teď makáš? Jaký máš quiver? Který spoty tě baví a proč?

Haha…můj surfing je prostě v procesu. Jsem na sebe kritická a pracuji na zlepšení své techniky. Surfuji co nejvíc můžu, hlavně na shortboardu. Když jsou vlny prťavý tak longboard, ale to mě brzo nebaví, jelikož je to jednoduchý a není to pro mě výzva.

Co se týče prken tak poslední rok je hodně měnim. Jeden kamarád na Kostarice mě naučil, že díky tomu se můžeš zlepšovat rychleji. Mám super prkno od all merrick 5’9 -25 litr na větší vlny a pyzel 5’6 24 litr na menší vlny a je hustý, jak opravdu můžeš najít to magický prkno, který ti může usnadnit a pomoct s manévrem.

Pracuji na ,,roundhouse cutback,, právě teď v Portugalsku a strašně se mi tenhle trick líbí. Moje oblíbená pláž v Algarve je ,"Castelejo", jelikož to není jednoduchý spot. Vlna je silná a dá ti strašně moc speed. Je to typ vlny co je hollow, takže pro shortboard je to pecka. Castelejo je převážně lefthander, takže jsem tu jako goofy velmi spokojená.

Na Kostarice miluju "Playa Grande", kde máš tak strašně moc kvalitních vln, že je to neuvěřitelné. Snažím se celkově zvětšovat své manévry, jelikož mám pořád takový malý cutback a spray. No a asi to nejlepší místo, kde jsem v životě byla je "Witches rock" na Kostarice. Musíš tam jet na lodi a je to tak magický místo s tou nejlepší vlnou, co si můžeš přát. Je specifická na barrely, takže tam se opravdu snažím ten první barrel mít. Už jsem k tomu byla blízko tak snad příští sezónu to dám.:)

Co bys doporučila nám zoufalcům daleko od oceánu jako lék na surfovej absťák?:)

Tý jo... já si neumím představit jezdit jenom 2x za rok na dovču na surf. Ale určitě surfskate je super. Strašně ti to pomůže s technikou. Když jsem žila v Londýně a měla jsem absťák, tak jsem doma nosila pončo abych se cejtila trochu surfově...hahaha

Moc ti děkuju za rozhovor a měj se krásně v Portugálu!


Sabinky instagram:

Algarve Watersport WEB a Instagram:

Otázky pokládal

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Malia Manuel a její meditační snímek MALIA

Tahle slowburn paráda vás nesmí minout. Malia Manuel vás ve svém dechberoucím snímku provede panenskou přírodou Jižní Afriky, ohodí vás salvou spreje na J-bay a provede vás za ruku tubou v Indonésii. Ve světě nadzvukové rychlosti a každodenního shonu, budiž vám tento snímek meditační pomůckou ke kýženému oddechu. Zapalte kadidlo, skřižte si nohy za hlavou a ruce hoďte na stůl (nebo naopak, to nechám na vás) a nechte Maliu vtáhnout vás skrz obrazovku přímo do magického světa oceánských oblin.