SLEDUJ: Balaram Stack a Christian Fletcher připomínají, že Punk není mrtvej

Dej si 17 a půl minuty koncentrovaného FUCK YOU surfingu. Co je FUCK YOU surfing? Ještě, že se ptáš.

Balaram Stack 

Pan Balaram Stack pochází z East Coast spojených států, přesněji z New Yorku. Big Apple není místo, které by si člověk surfově smýšlející okamžitě spojil s naší oblíbenou kratochvílí. New York city má však dlouhou surfovou tradici. Skluz na vlně zde poprvé demonstroval OG Duke Kahanomoku, který byl zrovna na cestě na Olympiádu ve Stockholmu. Tenkrát předvedl své umění na spotu Rockaway left. Pláž Rockaway je pro Newyorčany nejdostupnější městskou pláží, na které tráví volné letní chvíle celé město. Rockaway je propojená s centrem města linkou metra. Na Dukea se proto přišlo podívat mnoho lidí a Kahanomoku tak zasel na východním pobřeží semínko surfingu. Trvalo dalších padesát let než místní surfová scéna dospěla do bodu, kdy se místní střelci rozhodli poměřit surfové schopnosti mezi sebou. V roce 1960 se, jen několik mil od Rockaway left, jel na Lido beach první surfový závod v New Yorku. Závod přilákal deset tisíc divaků a odstartoval (dnes již legendární) East Coast Surfing Championship. Balaram se skrze tenhle šampionát dostal až do kvalifikační tour. Nakonec se na ní z osobních důvodů vykašlal a dal se na free surfing! 

Rodiště newyorského surfingu Rockaway však nejvíce proslavila slavná punková kapela Ramones, a to písničkou Rockaway beach. Jejich zpěvák a basák v New Yorku a na Rockaway beach vyrostli. Ramones a Balaram k sobě mají velmi blízko. Balaram totiž surfuje "fuck you" stylem. Co to znamená?

Za prvé: Balaram ještě v roce 2022 poslouchá CKY (2:16 minuta)! Camp Kill Yourself je parta metaláků, shluknutých kolem bráchy Bama Margery. Skupina má tedy velmi blízko k Jackass. Ano k JACKASS! CKY pochází z jiné éry internetu. Z éry, kdy sebou lidi mrskali do roští a stříleli si rachejtle z ánusů bez vedlejších úmyslů. Nikdo vás na konci videa nenutil subscribnout a klikat na zvoneček. Rachejtle z ánusů střílely pouze z lásky k střílení rachejtlí z ánusů. Jestli tohle není punk a fuck you, tak pak už nic. 

Za druhé: Ve 12. minutě videa vás zamrazí v zádech. Balaram se bezhlavě vrhá do vln, které by do břicha pojmuly dobře rostlého stegosaura. Jestli tohle není punk a fuck you, tak už nevím co!

Christian Fletcher

Žádná správná FUCK YOU párty se neobejde bez Christiana Fletchera! Tenhle démon ze San Clemente si údajně nechal chirurgicky odstranit všechny prsty, které mu překážely v nepřetržitém fakování. Christian Fletcher je praotec airů!  Přízvisko vynálezce air manévrů mu přiřknout nemůžeme, na to tu byli jiní (Matt Kechele, Kevin Reed, Davey Smith a Larry Bertlemann). Je to však on, kdo jednou provždy zavedl do surfového slovníku pojmy jako: "mute air", "indy air", air-to-reverse", "slob air" nebo "stalefish." Jeho rebelský a punkový přístup ke všemu přiměl zbytek surfového světa navždy spojovat airy s něčím netradičním a kontra-mainstreamovým. Byť dnes už skáčeme na kusu polystyrenu i v Čunovu! 

V roce 1990 napsala skupina elitních surfařů dopis do redakce Surfer magazínu, ve kterém nesouhlasili s množstvím mediální pozornosti, které se Fletcherovi dostává. Nelíbilo se jim, jakým směrem se surfing ubírá (do vzduchu). Christian v odpovědi, publikované opět Surfer magazínem, napsal: 1) že mu přijde horší, že Damien Hardman (bývalý světový šampion) nejezdí ve velkých vlnách; 2) že Richie Collins (v top 5 na tour) je největší kook, kterého kdy viděl a za 3) že Barton Lynch, tehdejší šampion, je nejkonzervativnější týpek, kterého zná. Jestli tohle není FUCK YOU autorům původního dopisu, tak už nevím co.

Dost možná největší FUCK YOU od Christiana je fakt, že se v 55ti letech cpe do tuby na The Wedge! 

Posuďte sami v jejich novém editu Steppin' Stoned!

Za sprostá slova se omlouvá

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Report z pánské části Bali Big Wejf

Petr Novotný přináší druhou část reportu z Bali Big Wejf - druhé zastávky historicky prvního Českého poháru v surfingu. Dnes se dočtete, kdo z pánů na Greenbowlu dominoval. V textu najdete i videa ze všech heatů závodu, včetně toho finálového. Pokochejte se také galerií parádních fotek. Užívejte a těšte se na příští zastávku na Srí Lance.

SLEDUJ: "Form" je John Johnův chvalozpěv na pramáti Pipeline

Bohy políbený Jenda Jenda z Oahu, dvojnásobný světový šampion, opět publikuje surf video, které vám vyrazí dech. Video obsahuje 10 minut dechberoucího surf porna a zároveň odpovídá na otázku, která všem vrtá hlavou od nepaměti. Co by nám vlna řekla, kdyby mohla mluvit?

Praha Surfová díl druhý: Lokalismus po česku!

Každý, kdo si vyrazil vyhodit z kopýtka do nějaké ze slavnějších surfových destinací, poznal hořkou pachuť lokalismu. Surfař český je z definice většinou na straně příjemce lokalismem okořeněné poznámky nebo pohledu. Nedejbože pravého háku na spánek. Lokalismus má v surfové kultuře dost zajímavé postavení a je na něj pohlíženo z mnoha úhlů. Někteří tvrdí, že lokalismus udržuje na line-upech zdravý pořádek. Jiní tvrdí, že je to ta nejčistější forma nacismu. Pojďme se v našem druhém dílu Praha Surfová podívat lokalismu na zoubek. Zkusíme odhadnout, jak by mohl vypadat lokalismus po česku.