SLEDUJ: We Scream Alone dokazuje, že jsou tam venku pořád neprobádané vlny k nalezení!

Nevím, jestli mají čeští surfaři ve zvyku projíždět satelitní vrstvu Google Earth a hledat potenciální vlny tam, kde by je nikdo nehledal. Já osobně tuhle formu surfového fanatismu ještě nepraktikuji a myslím, že můj terapeut je za to dost vděčný. Nicméně jsou tam někde venku surfaři, kteří stále hledají vlny neprobádané a doufají v onu magickou session, kdy se pomazlí s lipem, se kterým se před nimi ještě nikdo nepomazlil. Svědkem tohoto aktu nefalšované něhy je v těchto případech pouze úzká skupina kamarádů. Právě proto to dělají, chtějí surfovat parádní vlnu pouze v doprovodu svých kamarádů. Ostatně, tak by to mělo být při každém aktu lásku. Snímek We Scream Alone (název velmi nahrává mému erotickému přirovnání) ukazuje, jak dvojice evropských vlno-objevitelů Kepa Acero a Natxo Gonzalez naleznou a surfují lefthander, který doteď nikdo nesurfoval.

Fakt, že někdo v roce 2022 najde vlnu, která pumpuje tubu za tubou a nikdo ji doposud neobjevil je zarážející. Ostatně na každý centimetr čtverečný naší zeměplochy je neustále namířeno několik čoček fotoaparátů hladových influencerů, tiktokerů a jiných lovců videoobsahu. Surfing je pro lovce videoobsahu žhavým artiklem, každá píď surfové sekce naší planety je buď zanesená do forecasting map nebo sdílená na sociálních sítích. Hernajs fagot já bych je hnal tyhlety influenceři! To by za tatíčka Masaryka neprošlo, takováhle zahálka! Kéž bychom si my surfaři uvědomili, že přehnaným sdílením nenávratně degradujeme zážitek ze surfingu nás všech. Člověka zahřeje u srdce, když zjistí, že se tam venku ještě stále schovávají tajuplné batymetrické a hypsometrické divy, které stále nespatřily spodní stranu polyurethanového prkna. Dvojice surfařů Kepa Acero a Natxo Gonzalez přinášejí důkaz této pravdy v podobě snímku We Scream Alone.

Pokud vás zajímá, kde se tato vlna nachází, klikněte na tlačítko níže:

Byť jsou přední vlnové objevy stále méně časté, dochází k nim. Pojďme si skrze sérii videií a fotek připomenout ty nejzásadnější za poslední dobu!

The Snake

Video Ain't No Wave Pool přišlo jako reakce na Kellyho úvodní videa z Ranče v Lemoore a vzalo surfovou komunitu útokem! Video vzniklo pod taktovkou Rip Curlu v rámci kultovní série The Search a světlo světa spatřilo v roce 2017. Mich Fanning v něm jezdí na vlně, která se nedá popsat jinak než jako righthand orgasmus s pískovým podložím. Většina surfové populace doteď přesně neví, kde se kráska The Snake schovává- pokud byste jí ale chtěli zkusit vypátrat, Mauritánie v západní Africe je dobré místo, kde začít. 

A nebo klikněte na tohle tlačítko, které vás k vlně dovede napřímo:

Keramas, Bali

Byť je pro nás Keramas už starou známou, především protože je jednou ze stálých zastávek WSL tour, k jejímu objevu došlo až v roce 2008. Bali a jeho vlnové bohatství (Uluwatu) objevila parta okolo Geryho Lopeze už v sedmdesátých letech, východní pobřeží ostrova bohů zůstalo ale nadále neprobádané. V roce 2007 se začaly množit zkazky o tom, že se na východě ostrova nachází world-class righthander, nicméně chvíli trvalo než opadla teorie, že je to jen zbožné přání regular footerů, kteří na Bali poněkud trpí. Tracks magazín následně publikoval fotku Keramas ze břehu a hned v roce 2008 na lineup už vyskakoval z helikoptéry Taj Burrows

Skeleton Bay, Namibia

Příběh Donkey bay neboli vlny Skeleton Bay je nejspíš Čechům dost blízký. Ostatně máme z této lokality parádní český surf film Kde poušť potkává oceán. Takže si ho v rámci nostalgického vzpomínání na doby, kdy ještě vznikala delší surfová videa a ne reelsy a storýčka, pusťte vy holomci! Já bych je hnal ty influenceři pobláznění! 

The Right, West OZ

Tahle bestie možná měla zůstat neobjevená. Opět v roce 2007 se do týhle slabující šílenosti nechalo roztáhnout několik surfařů z party okolo Chada Jacksona, Brada Hughese, Seana Virtuea a Deana Harringtona. Tahle parta je na the Right vždycky, když se ta bestie rozzuří a vynoří z hlubin. Během svojí krátké existence se tenhle slab zapsal do historie jako jeden z nějvětších a nejděsivějších barrelů světa.

Nazaré

Byť je pro nás Nazaré starou známou, její big wave podoba vešla ve známost až v roce 2011. Na Nazaré sice lokálové jezdili už od roku 1971, vlny do kterých lezli, se ale pohybovaly v rozmezí 5-6 stop. Vše se změnilo, když se do ospalé vesnice přestěhoval Garret McNamara. Lokálové k němu nejdříve nebyli vstřícní. Nejspíš pro jeho vlastní dobro. Údajně byli díky jeho pověsti přesvědčeni, že na Nazaré zemře. To se naštěstí nestalo a Nazaré je teď stálicí na zornici každého surfového fanouška!

Z internetu surfovou moudrost vysosal

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články