Snapt4 je konečně venku a je to absolutní diktát!

Konečně jsme se dočkali! Déle než před dvěma lety se legendární surf filmař Logan Dulien rozhodl, že oživí svoji kultovní sérii Snapt. Dnes tahle absolutní vražda vyšla na Youtube a je volně ke shlédnutí. Můžu říct jenom jedno: čekání se sakra vyplatilo. Střílej si dost možná nejnašlapanější surf film letošního roku rovnou do sítnice!

Nevím, jaký máte vztah ke sledování surfových filmů a editů. Já osobně jsem si k nim cestu hledal dlouho. Jelikož nemám Instagram, moje jediná možnost jak flexit na ostatní a hladit si ego je takzvaně z očí do očí. A zjistil jsem, že když už nepřekonám ostatní ve schopnosti surfovat, můžu je překonat v surfovém nerdění, tedy v obsesi sledovat všechno, co se ve světě skluzu na polyurethanu děje. Neznám lepší pocit než když "surfového" kamaráda ponížíš dotazem: "A už si viděl tohle?". A pak zatlučeš hřebíček do rakve větou: "Nechápu, jak si tohle mohl nevidět". On si dost možná pomyslí: "Ty idiote, najdi si už konečně práci a neotravuj slušný lidi nesmyslama...". Ale to už mě nezajímá, já odcházím s pocitem surfové nadřazenosti. 

To, co byla ze začátku nucená snaha odsedět si před obrazovkou co možná nejvíc kultovních surf filmů, se ale postupně změnilo v opravdovou lásku. Dnes pohlížím na shlédnutí surfového filmu jako na ekvivalent milování se. Každé shlédnutí je milostnou aférkou. Díky tomu jsem dnes schopný v hlavě kategorizovat surf filmy do dvou skupin. Skupina 1 jsou surf filmy, která se s vámi pomazlí. Vezmou vás na nějaké pěkné místo, poví vám nějaký krásný, dojemný nebo inspirativní příběh a nakonec se s vámi něžně pomilují skrze (příjemnou hudbou doprovázené) klipy z vlnových dálav. Skupina 2 jsou surf filmy, která vám hodí rohypnol do pití, vrazí vašemu doprovodu pěstí do zubů, odtáhnou vás do nákladového prostoru dodávky a tam vám zazedu příšlápnou hlavu k podlaze. Snapt4 a celá Snapt série patří rozhodně do skupiny 2!

Snapt4 funguje takhle. Logan Dulien (rejža) a jeho partička vybere nejrychleji stoupající mladé hvězdy, a každý z nich dostane sekci ve filmu. Borci potom pošlou klipy a doprovodnou hudbu. Film se dá dokupy a vystřelí se ke shlédnutí. Výsledkem je naprosto nadupanej skoro-hodinovej surf film plnej toho nejlepšího, co se dá na kusu polystyrenu dělat. Panel rozhodčích složený z legend prvních dvou Snapt filmů rozhodne, čí sekce, a tudíž kdo, vyhraje hlavní cenu. Tento panel se skládá ze svaté trojice: Mick Fanning, Taj Burrow a Bobby Martinez. Svatá trojice dá nezávisle na sobě každé sekci body od 1-10 a tím se určí pořadí. Dále je tu výhra za nejlepší barrel a nejmasivnější manévr. Svatá trojice má měsíc na sledování a rozhodování. Výsledek Snapt4 soutěže proběhne jako součást zastávky WSL Challenger series v Haleiwa na Oahu, který začíná 26.listopadu. Zde jsou peněžní ceny:

1 místo: $50,000
2 místo: $20k
3 místo: $10k
4 místo: $10k
Nejlepší barrel: $10k*
Monster manévr: $10k*

Ve filmu Snapt4 krájí atomy vody tyhle ďáblové: Mason Ho, Jack Robinson, Clay Marzo, Seth a Josh Moniz, Zeke Lau, Barron Mamiya, Parker Coffin, Benji Brand, Ian Crane, Eithan Osborne, Carlos Muñoz, Sheldon Paishon, a další.

Za mě to rozhodně vyhraje Zeke Lau, protože ten barrel na Pipeline v 33:04 minutě za doprovodu Rage Against the Machine je absolutní NÁHUL! Ale možná to vyhraje Clay Marzo, protože tady ten reo s 360 zpátky do foamu v 35:05 je úplnej úlet! Ale možná to vyhraje Seth Moniz za ten šílenej stand-up barrel a vyplavení na šutry v 36:54 minutě! Jenže taky by to mohl vyhrát Jack Robinson za ten zločin proti gravitaci v 43:03 minutě a za ty jeho nesmysly na The Box! No... přiznám se, že já bych to soudcovat nechtěl! Dávejte dole asi nejnašlapanější surf nájeb letošního roku a posuďte sami!!

Snapt série

Za touhle kultovní parádičkou stojí Kaliforňan Logan Dulien. Logan na konci devadesátek a na přelomu tisíciletí pracoval pro Volcom ve městě Newport Beach v CA. Jeho dům se stal hostelem pro surfovou elitu tehdejší doby. Na jeho gauči přespávali legendární rippeři jako Andy a Bruce Ironsovi, a taky jeden blonďáček nosící jméno Mick Eugene Fanning. Logan sledoval tyhle týpky dospívat a surfově kvést, a brzy mu došlo, že se mu před očima rodí nová generace naprostých sázečů. Koupil si tedy za 800$ videokameru a bez jakékoliv předchozí zkušenosti v oblasti kinematografie se rozhodl natočit surf film. Ten se vnesl do dějin jako Snapt1!

Pamatuju si, že jsem si říkal: natočím surf film protože moji kámoši přebíraj nadvládu nad surf světem!
pravil údajně Logan Dulien

V roce 2002 tedy vyšel první Snapt1. Nádherně zapadl mezi tehdejší dva velikány surfové kinematografie- Taylor Steel Momentum filmu a Lost filmy. Snapt1 ležel někde mezi nimi. Vzal si něco málo z uhlazenosti Momentum Files a okořenil to trochou surovosti z tvorby Lost. V prvním filmu řádili tehdy ještě neostřílení budoucí šampioni jako: Andy Irons, Mick Fanning a CJ Hobgood. Snapt1 taky nezapoměl na několik periferních jmen, o kterých se toho ještě moc nevědělo. Asher Pacey, Aaron Cormican, Geoff Brack a Kamalei Alexander jsou jedni z mnoha, kteří ve filmu sekají obliny na tisíc kousků. 

Pro velký úpěch prvního Snapt filmu nebylo třeba nic protahovat a Logan vydal Snapt2 hned v roce 2003. V tomhle filmu přibila jména jako Taj Burrow nebo Bobby Martinez. Načež si dal zhruba na 15 let pauzu a věnovil se podnikání. S kamarádem založil firmu zvanou RVCA, o které jste určitě slyšeli. 

Snapt3 vyšel v roce 2019 a figuruje v něm nová generace progresivních bestií. Mason Ho, Parker Coffin, Jack Robinson, a také pár původních OG mistrů: Bobby Martinez, Bruce Irons a Asher Pacey.

ze Snapt4 implodoval

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články