Sri Lanka - Midigama

Když se ze Srí Lanky vrátili minulý rok moji kamarádi Pavel s Verčou a pěli pouze chválu na místní spoty a vyklidněnou atmosféru, slovo dalo slovo a tento rok jsme se vypravili společně.

Ke konci se k nám přidalo pár dalších kamarádů a společně zde trávíme už 8.týden. Jako základnu jsme si vybrali malinkou vesničku Midigama, vzálenou 17km západně od Galle a 5km východně od Weligamy. Je to spíše surfařské než turistické místo, takže zde nenajdete žádné obchody se suvenýry, promenády (díkybohu) a dokonce ani klasické bílé (červené) turisty smažící se na vyrovnaných lehátkách. 

Místní vibe je fakt luxusní. Žádné motorky, kluby, hospody a bary, žádné daleké popojíždění jako například na Bali – jenom víceméně skromné ubytování přímo na pláži s mnoha spoty, na které se dá dojít pěšky…

Sezóna trvá přibližně od listopadu do dubna. Nesehnání ubytování se netřeba obávat – spíše naopak – oproti minulému roku je tu patrná značná výstavba nových guesthousů, surfhuts, vil a hotýlků. Je to možná škoda, protože spoty jsou oproti Indonésii o dost menší a čím dál tím víc lidí v line-​upu je tak nějak na denním pořádku. Věřím, že přijet sem tak před deseti lety, musel být opravdový zážitek. Sdílet vlny jen s hrstkou lokálů a pár surfařema z Cornwallu (kteří se tu trošku považujou za druhé „místňáky“) by muselo být něco extra. 

Takže se klidně může stát (jako v našem případě), že jsme byli poctěni návštěvou půlky Francie, která se rozhodla, že si své hosseggorské hasslování, sneaking a podobné chování přiveze s sebou a totálně na několik dní zkazila (slušně řečeno) atmosféru ve vodě. Ale abych si jen nestěžoval :)! Na druhou stranu je spousta dní, kdy si každý výborně zajezdí a přesně tyto dny naplňují 100% představy, se kterýma jsem sem odjížděl: vytahané ruce jak opice a úsměv hezky do rohlíku :)!

Ubytování se pohybuje od 650 rupií za pokoje pro dva lidi (kobka bez oken) až do cca 2500. My jsme zvolili super ubytování s maličkou pláží s krásnou vodou Lazy Left Accommodation, kde za 1500 rupií máme dostatek soukromí (pouze 6 pokojů) a malou předzahrádku s výhledem na 2 spoty. Sympatický majitel Sugi má i jednoduché menu, popřípadě je schopný zařídit téměř cokoliv jiného na jídlo (krevety, ryby, kalamáry,…)

Voda v moři má cca 28°, je krásně čistá a už pár metrů od břehu můžete pozorovat čilý podmořský život – korály, ryby všech velikostí a barev, želvy – takže šnorchlovačka je příjemnou kratochvílí, když je line-​up plný nebo už nevládneš rukama :). Ráno téměř bez výjimky nefouká, takže vlny jsou krásně glassy. Kolem oběda se většinou zvedá onshorový vítr, který se zase večer uklidní. Spousta vln jde jezdit i za onshoru, takže kdo není úplně vybíravý, může jezdit celý den :). Platí pravidlo, že čím je obloha zataženější, tím míň fouká. První ranní světlo bývá v 6 hodin – ideální čas napádlovat do line-​upu a z něj pozorovat východ slunce, který je někdy před půl 7. Druhá výhoda je samozřejmě málo lidí ve vodě – první hodina bývá většinou nejlepší za celý den. 

Téměř všechny spoty jsou jezditelné za obou tidů, i když nejlepší to asi je po odlivu, když se zpátky nalívá voda – tzv. „on the push“. Slunce zapadá zase v 6 hodin a jezdit se dá do půl sedmé. Když je úplněk a čistá obloha, dá se jezdit i v noci jen za svitu měsíce!

Takže kde jezdit? Cca 5km od Midigamy je pláž Cabelana s beach breakem a levým reef breakem na pravé straně. Bývá tam dost lidí, kteří dojíždějí z Galle, Unawatuny i Midigamy.
Přímo v Midigamě je spotů více – Midigama Left neboli Lazy Left - je pomalejší pointbreaková levačka s trošku rychlejším nástupem na relativně hlubokém reefu. Je to dobré místo, kde se seznámit s jiným podkladem než písek a taky to tu podle toho někdy vypadá. Spousta lidí, z nichž často hodně neví, co tam vlastně dělá. Funguje od 1ft swellu (waist high) až do cca 5ft (hodně solid overhead), pak už to hodně padá. Když je to velké, tak bacha v impact zone – schytat sety na hlavu tu nebývá žádná sranda. Výhodou této vlny je její délka – při větším swellu nejsou ridy dlouhé 200m žádnou výjimkou!

Pokud je hodně velký swell, začne se lámat i Midigama Right – hned vedle levačky a je to dlouhá pomalejší valivá vlna. Bývá dost velká a v oblibě ji mají spíše longboardisti. Nefunguje ale moc často – za náš pobyt tu byla jezditelná asi jen tak 5 dní.
Pokud chceš ukázat své skills, tak zamíříš na asi nejznámější vlnuRam´s right. Přímo před ní je velké ubytování Ram´s, kde tomu nešéfuje nikdo jiný než…starý Ram :)! Velká frajeřina, mít pojmenovanou vlnu po sobě, hehe :). Dříve prý vlna byla mnohem delší, bohužel během několika let prý místní lidi tajně v noci odsekávali korály, které pak prodávali boháčům do akvárek. Nepomohly pokuty ani výhrůžky. Vše je krásně popsané v super knížce Riding the magic carpet anglického surfaře a pisálka Toma Andersona. Vlna funguje za každého swellu – nástup je rychlý a následuje barelová sekce, potom místo na jednu dvě zatáčky. Je tam dost mělko a na dně je korál, takže při low tidu není nouze o odřené klouby při duck divu i zlomené desky :).

5 minut chůze směrem k Weligamě, v levotočivé zatáčce se dostaneš na pláž, kde jsou dva spoty vedle sebe. Oba dva mají stejný vlez a lámou se o písek a reef. Napravo je Plantations – pěkná pravačka, která často shiftuje a dává cca 100m. Na druhé straně je Coconuts – A-​frame, kde levačka je delší a plynulejší a pravá spíše taková „vyhnilejší“. Za low tidu bacha, abyste se nezlákali krásným rychlým dojezdem. Na konci je vody po kolena a dole ostrý reef.
Weligama je velká rybářská zátoka, zde se také nachází onen „civilizovaný“ svět s obchody, trhy, nádražím, hotely a podobně. Přímo uprostřed zátoky na Weligama beach je asi nejlepší místo na vlny. Je to klasický beach break, který je vhodný pro začátečníky (spousta ubytování půjčuje surfy
a mají i surf school). Vlny se často zavírají, ale najdou se i pěkné, dlouhé vlny, i když to na ně chce mít trošku čuch. Voda zdaleka není tak čistá jako v Midigamě. Místo míst jako Samaru Beach House a jemu přilehlých, zkuste vyhledat nenápadný The Green Room směrem dál. Patří nejvíc vyklidněnému lokálovi, půjčuje desky, vaří za slušné ceny. Taky má Indoboard, houpací sítě a menší soundsystém, ze kterého vyhrává reggae!

Ještě dál za Weligamou je Mirissa, kde se kloubí „válecí“ pláž i vlna. Ta je oddělena skálou, je to reefová pravačka. Když jsme tam byli, bylo hodně přeplněno a kvalita vlny nic moc. Všude spousta turistů, ale jako jednodenní výlet zakončený večeří na pláži (čerstvě ulovené ryby vytáhnou na nerezový stůl před restaurace a každý si vybere přímo rybu, kterou chce) to určitě není špatné!
Pokud se ti chce zkoumat a nalézat nová místa, zkus nějakou odbočku z hlavní cesty směrem k moři mezi Midigamou a Weligamou, míst je dost!

To nejlepší jsem si nechal na konec. Na týden jsme zmizeli z Midigamy na jedno místo, které Pavel s Verčou objevili minulý rok. Necelá hodina autem směr na východ a ocitli jsme se téměř v jiném světě! Půlkilometrová pláž, několik hlavních A-​framů a jedna levačka od skály a… nikdo ve vodě? Plus luxusní ubytování za cenu, za kterou jsme bydleli u Sugiho. Není to bůhvíjaký secret spot, ale nejvíc kromě nás ve vodě za celý týden bylo možná 7 lidí. Spíš jsme si jezdili sami. Vlny byly dlouhé, při head high a výš se barelila, víc jsme si snad nemohli přát. Záměrně nepíšu přesně, kde to je, aby ten, kdo si dá tu práci a najde to, byl odměněný stejným pocitem a hlavně pohledem!

Srí Lanka je určitě nádherná země. Vnitrozemí je krásné stejně jako pobřeží a určitě stojí za to udělat si výlet a třeba se vydrápat na posvátnou horu Adam´s Peak neboli Srí Pada za tmy a vychutnat si východ slunce z posvátného buddhistického místa! Nebo navštívit jeden z mnoha národních parků, vodopádů, chrámů,… možností je opravdu spousta a každému, i nesurfaři, ji můžu jen a jen doporučit!

Text a fotografie: Jirka Změlík

Další zajímavé články