Surfboards made in Czechia

Lidi si doma na koleni vyrábí spoustu věcí a sportovního vybavení. Zlatý český ručičky, to je naše kultura. Ale výroba surfu? V Čechách?

Nevim, jestli to víte, ale výroba surfu je hodně komplikovaná a zdlouhavá záležitost. Ať už mluvíme o práci a energie do toho vložený, nebo o sehnání materiálu a nářadí. Lidi, kteří vyrábí surfboardy – takzvaní shapeři – si tajemství výroby často dědí z generace na generaci. Všichni ale museli někde začít. Někde v garáži, ve svym volnym čase, popoháněný motivací a láskou k surfování.

A to je taky důvod, proč bychom chtěli další článek věnovat právě jim, shaperům, a to speciálně jednomu jedinýmu. Zmiňovaný se jmenuje Jára Kurfurst, a mimo to, že je Adamův dlouholetý kamarád z vody (bývalý kanoista), je taky shaper, od kterýho jsme si před odjezdem do Španělska nechali udělat prkno na míru. Se kterým jsme moooooc spokojení!!

A kdo ten českej shaper vlastně je?
Jára je člověk z pražských Dejvic. Je to extrémně zajímavej a talentovanej člověk, kterej má ve svých 24 letech našlápnuto do kariéry vědce. Při studiu Bioinformatiky na pražské VŠCHT se věnuje výzkumu lidských proteás v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České Republiky.
No, a potom taky rád surfuje. 
U domu má Jára malou garáž 3x4 metry, kde vznikaj kouzla a zázraky. A surfy.

O tom, jak se Jára ke koníčku dostal, jak se zhruba tvořej surfy a jaký jsou jeho velký plány do budoucna se dočtete v následujícím rozhovoru. Tak enjoy!

Jára Kurfurst a jeho království v Dejvicích

Ahoj Járo! Tak na začátek mi prosím pověz, jak tě to vlastně napadlo, vyklidit tátovi garáž a začít dělat prkna?

Když jsme poprvé před 5ti lety přijeli s kámošema do Francie surfovat, tak jsme zašli do bazaru, a koupili jsme si nejlevnější prkna, co jsme tam našli. Můj byl takovej starej short, kterej samozřejmě nebyl úplně dobrá volba pro začátečníka. Po několika letech jsem zaslechl o klukovi, co si svoje prkno vyrobil sám. Říkal jsme si, že by bylo fajn to zkusit taky, a udělat si konečně prkno podle svých představ. Takže tak to vzniklo!

Jak to vlastně celý začíná, co musíš udělat první, než se rozhodneš udělat si svoje vlastní prkno? 

Nejdřív je potřeba vymyslet, co za prkno chceš shapovat - jakej tvar, tloušťku, šířku, délku... Je možný si tvar prkna namodelovat v počítači (to moc doporučuju, pokud někdo dělá první prkno) - jsou na to různý softwary. Pak už jen nakoupíš matroš a můžeš se do toho pustit!

Při shapování je potřeba chránit pusu a nos maskou kvůli nebezpečí nadýchání se prachu z polystyrenu

A jaký jsou jednotlivý kroky výroby serfu? Mohl bys mi to trochu víc popsat?

Nejdřív se to namodeluje. Pak se narýsuje a vyřízne přibližnej tvar stringeru (dřevěná “páteř” prkna). Nalepí se na něj desky polystyrenu, který se stáhnou a nechaj zatvrdnout. Pak se podle modelu narýsuje tvar “ze shora”, prkno se zase se ořízne a obrousí. Pak se uberou velký kusy polystyrenu rozžhavenym drátem (takovej nástroj si klíďo vyrobíte doma na koleni, stačí jen oprášit středoškolskou fyziku). Pak se shapujue, kouká se, a zase shapuje a zase kouká - do tý doby, než je člověk spokojenej. Nakonec se do surfu vyfrézují díry na finboxy a leashplug, a ty se do prkna zalepí epoxidem. Pak už zbývá jen laminace, broušení, leštění a pak hurá na line-​up. To je pooohodička coo?

Broušení prkna je nejzdlouhavější záležitost na celý výrobě

No, ani ne! :D A kde se dá sehnat materiál? Existujou nějaký speciální obchody?

Dá se koupit rovnou hotovej blank (takovej polotovar prkna, který si pak může každej dotvarovat sám), a to třeba u Marco’s. Já si dělám i ten blank sám, takže kupuju EPS u Styrotrade. Stringer je překližka, která se dá sehnat kdekoliv. Sklo a epoxid beru od Skolil kompozit a GRM systems, ale je určitě víc možností.

 

Dají se používat i jiný materiály na výrobu prkna? 

Jasný, tak většinou je vždycky uprostřed stringer, ten může bejt ze dřeva, nebo z plastu (přemejšlel jsem taky nad plexisklovým stringerem, že bys pak mohl koukat na žraloky a podobný zrůdy pod hladinou skrz prkno ;) ). Na ten se naplácne nějaká pěna. To může bejt polyuretan, nebo různý druhy polystyrenu. Já dělám prkna z polystyrenu, používám vlastně to samý, co se používá jako izolace - akorát výrazně vyšší hustotu materiálu, aby to bylo pevný. No a do skelnýho plátna laminuju epoxidem. Jinak ty polyuretanový prkna se laminujou do skelnýho plátna polyesterem.

Jára už má na kontě kolem 10 prken, jak pro sebe, tak pro svý kamarády

Udělej si sám. Pod dohledem. Udělej si vlastní prkno!

 

Když jsem si u Járy objednal prkno, měl jsem možnost si celým procesem výroby projít od začátku do konce. Dokonce jsem si mohl některý kroky i udělat úplně sám. To bylo to, co mě na tom strašně bavilo, protože o to víc to prkno teď miluju. Měl jsem možnost být vlastně u všech zásadních kroků výroby. Díky předchozím zkušenostem se surfováním a s kanoistikou jsme oba věděli, co jakej tvar surfu umí a jak pojede. Bavilo mě s Járou o věcech diskutovat, a díky tomu se ve všem teď mnohem líp orientuju. Ještě jsme vymysleli na Alžbětčino prkno design podle jejího tetování, co Járovi nakreslila na prkno jeho kamarádka, co studuje restauratorství. To Alžbětka nevěděla, a bylo to pro ní velký překvapení. Prkno jsme nakonec vytvořili s výškou 6.0, fishku, se čtyřma finama. Jo a přidali jsme víc vrstev laminace, aby bylo tvrdší. Aby ho Alžbět hned někde nenarvala, :)

Při poslední návštěvě v Dejvicích mi Jára řekl, že jeho další plán v shapování prken je vytvořit něco jako Komunitní dílnu. V dílně by si lidi mohli udělat svoje vlastní prkno a využít základní zkušenosti, kterých Jarda zatím nabyl. Tahle myšlenka se mi strašně líbí a byl bych moc rád, kdyby se to Járovi podařilo rozjet co nejdřív. Už jen proto, že vím, jak strašně to bavilo mě!!

Tak to je konec článku, díky za dočtení až sem. Kdyby jste měli zájem, napište Járovi na Facebooku (na FB je jako Jarda Kurfurst), a nebo nám napište pod článek, kdybyste měli nějaký další otázky.

Hezkej den, surf´s up!

 

A+B

napsali

No Mad Story
Další články autora

fotili

No Mad Story
Další články autora

Další zajímavé články