Surfing & WebSummit 2018

Možná víte, že mimo mojí lásku k surfingu jsem také docela tech freak. Letos na podzim jsem se už podruhé zúčastnila největší technologické konference současnosti, Web Summitu v Lisabonu. Asi si říkáte, co má Web Summit a geeks či kravaťáci společného se surfingem?! Vlastně docela hodně…

Surfing začíná s novými technologiemi souviset čím dál více. Jen se podívejte na nové hodinky od Rip Curl nebo Apple Watch a další podobné vychytávky, které vám dokáží měřit biometrické funkce při surfování. Existuje taky množství aplikací, které jsou s nimi propojené. Můžete měřit rychlost jízdy na vlně, počet napádlovaných kilometrů, spálených kalorií. To všechno přináší také úplně nový level v trénování surfingu. Surfline ve spolupráci s WSL dokonce nedávno vyvinuli novou hru, která vám skutečně pomůže s výběrem a využitím vlny (jmenuje se to True Surf). A to jsem ještě nezmínila všechny aplikace na surfovou předpověď a real time web kamery, bez kterých si už život na pláži většinou nedokážeme představit. 

Pak je tady další rozměr a to je ekologie. Surfing s ní souvisí snad odjakživa a v poslední době je volání o pomoc s oceány čím dál zoufalejší. To si asi vyzkoušel každý, kdo se v polovině session najednou ocitl v náplavě plastových odpadků. Všechny nové projekty, které nějak pomáhají životnímu prostředí nebo technologie na čištění oceánů jsou aktuálně důležité téma.

Web Summit je něco jako velká konference pro neuvěřitelných 70 000 lidí, složená z menších konferencí z různých oborů jako je marketing, content, gaming, coding, enterprenurship, crypto, robotika, móda, hudba, planet tech a dalších, které probíhají v rámci Web Summitu na menších stagích.

Největšími highlighty letos bylo určitě vystoupení Tima Bernerse Lee - zakladatele internetu, kvůli kterému jsme vlastně dneska všichni tam, kde jsme. Dále creepy AI roboti místo lidských speakerů, představení nových možností ve VR a AR (Virtual reality a Augmented reality), droni ovládaní gesty, nový level fake news, otázka kyber bezpečnosti, šílenství Lime koloběžek, face recognition na rozpoznání emocí a další.

Pro mě byl asi nejzajímavější hned první den. Začal talky o marketingu a spuštěním nového sociálního AI robota jménem Furhat. Celý den probíhala konference Sports Trade, kde většinou v tématech vede fotbal a formule 1, ale tentokrát byly i dva panely o surfingu a technologiíchGarretem McNamarou, Anastasiou Ashley, Hugem Vau, Tiagem Piresem a Andrew Cottonem. Prvním tématem byl personal branding ve sportech a jak se dneska sportovci mohou pomocí sociálních sítí stát úspěšnější značkou, než firmy.

Hugo Vau hodně narážel také na ekologickou udržitelnost a povídal o jeho projektech na výrobu čisté energie pomocí síly oceánu či o problémech s pitnou vodou. Na podobné téma přidal Tiago Pires otázku, proč se nevyužívá neuvěřitelná síla vln v Nazaré na výrobu energie a došlo i na kontroverzní téma wave poolů. Andrew Cotton zas vyprávěl o tom, jak se z instalatéra stal jedním z předních big wave surfařů sponzorovaných Red Bullem. A také zmínil, že technologie by se měly v surfingu využívat více. 

“It’s good to have fear but you don’t want to be scared”
Andrew Cotton 

Garret McNamara je hvězdou nejen v Portugalsku. Proslavil Nazaré, přivedl tam nejlepší světové big wave surfaře a sám sedm let držel rekord za největší sjetou vlnu na světě. Samotnému mu technologie a média (hlavně internet) také pomohli stát se známým. Pokud jste neviděli jeho video na třiceti metrové vlně v Nazaré, pravděpodobně jste posledních pár let žili někde pod kamenem. A právě to mají všichni známí surfaři, a nejen surfaři, společného, využívají internetu a médií pro růst jejich osobní značky. 

“I was starting on Hawaii, barely graduated, then I got discovered by this Time Warner marketing manager and he pounded into me everything he knew on how to market yourself and how to brand yourself I was so lucky when I got to Portugal.”
Garret McNamara

Nejsem fanynka bojových sportů, a už vůbec ne holek z fitka, co na sebe dělají duckface a fotí se v zrcadle. Přesto pro mě byl unikátním zážitkem roundtable jen o deseti lidech s hvězdou UFC (Ultimate Fighting Championship), Paige VanZant, která má na Instagramu skoro dva miliony sledujících a spravuje si ho sama. Povídala o způsobech, jak se jako sportovec propaguje a taky o tom, že je u sociálních sítí důležité heslo “keep it real!”. Když se podíváte na její profil, tak spoustu fotek působí, že by je mohl udělat kdokoli. Instagram je pro ní, jako pro většinu sportovců, hlavní sociální sítí, ale aktivní je i na ostatních. Samozřejmě je za její “značkou” i marketingový tým, který se mimo sociálních sítí stará i o offline promo. Účastnila se například celoamerických TV shows jako Dancing with the stars a nebo Master Chef. Dělala také modelku pro Nike a Columbia Sportswear, atd.

“It’s about having a head on your shoulders, being intelligent person and knowing what kind of image you want to put forward"
Paige VanZant

Překvapilo mě, že přes všechno tohle je Paige úplně v pohodě a má to v hlavě srovnané. Také se hodně pustila do tématu “women in sports”, a hlavně ve sportech, kde by je skoro nikdo nečekal jako jsou extrémní sporty a vší té kontroverze okolo, kterou si určitě vyzkoušelo i spoustu z vás. V jednom z talků na Sports Trade si ona a Garret McNamara srovnávali, kolik fanoušků je podporuje a kolik mají haterů. Respektive Garret říkal, že má skoro jen pozitivní ohlasy a Paige VanZant si prý komentáře prochází, jen má tak výbornou náladu, že ji nemůže zkazit už vůbec nic. 

Sociální sítě dokáží přinést i hodně negativity mimo pozitivní dopady. O tomhle tématu mluvila hodně i surfařka Anastasia Ashley. Zrovna v surfingu často narážíme na to, že i když je holka jakkoli dobrá, je na videu většinou bohužel úspěšnější fakt že je v bikinách, než na vlně. Naštěstí se to ale postupně mění. Anastasia vyprávěla o tom jak těžké pro ní bylo se v surfingu prosadit a o tom jak je důležité vytrvat, když něčeho chcete dosáhnout. 

"Things take time, work and dedication and eventually you can be the first world class surfer from Portugal or catch the biggest waves in the world or be a female surfer who can inspire young girls." 
Ananstasia Ashley

Co se týče budoucnosti surfingu a technologií, revolucí jsou určitě drony, podvodní kamery a spoustu dalšího, co se bude dál vyvíjet a bude čím dál "chytřejší". Také se hodně mluvilo o zprostředkování sportovních zážitků lidem, kteří si to z nějakého důvodu zkusit nemohou. V tom pak pomáhá VR, nebo AR. Jasné zkrátka je, že surfing bude s technologiemi souviset čím dál více.

Jaký máte názor na technologie v surfingu vy? Napadá vás technologie nebo třeba appka, která v surfingu chybí? Nebo už jich je moc a byli byste radši kdyby zůstalo u "good old days"? 

Jako bonus si můžete pustit záznam talku Surfers: The next wave of tech enterpreneurs!

Více v InstaStory #WebSummit18 na mém Insta profilu... 

Aloha! 

JanKa

Další zajímavé články

Jordy Smith seká pandemické Havajské obliny v prvním díle série Silver Linings

Pár momentů v životě vám zůstane v paměti navždy. Pár momentů se vám vryje do mozkových blan tak hluboko, že si je vybavíte i na smrtelné posteli v tak jasných barvách, jako by se odehrávaly přímo před vámi. Pár takových momentů máme všichni společných: první pusa, první vyžahnutej Kozel 11, první jízda na nezlomené vlně... tzv. catching your first green. Jeden takový moment, na který budeme vzpomínat společně, je moment, kdy nám došlo, že pandemie koronaviru nejspíš nebude žádná sranda, a že nás čeká pořádná shitstorm. Já tenhle moment zažil na bytě v Praze, schoulil se do pozice plodu a zabalil se do tří vrstev potravinářské fólie. Jordy Smith tenhle moment zažil na North Shore ostrova Oahu na Havaji a brzy zjistil, že ho čeká surfově dost zajímavá pandemie.

Reckless Isolation je ke shlédnutí! A je to surf film na steroidech!

Dynastie Andinovců, bezpochyby jedna z nejvyšších surfových aristokratických rodin v Kalifornii, nám přinesla surf film Reckless Isolation. Red Bull tuhle lahůdku zveřejnil pro širokou veřejnost. Zatímco táta Dino Andino produkoval, Kolohe Andino sebral partu svých nejbližších kumpánů ze San Clemente-Luke Davis, Bratři Collapintové, Ian Crane a pandemickým restrikcím navzdory se loni dostali na Mentawais. Natočili tam něco, co vám podráždí vaše surfové erotogení zóny víc, než Anastasia Ashley, když se rozcvičuje před závodem twerkováním.

Přispěj na HitHit projektu Vlny Štvanice a surfuj už v zimě na Vltavě

Na crowdfundingové platformě HitHit běží sbírka na projekt Vlny Štvanice. Parta vodáků v čele s Martinem Leskovjanem rozvlnila český surfový éter, když se rozhodla vytvořit vlnu na riversurfing v kanále u ostrova Štvanice. Tahle vlna vznikne jako předvoj revitalizačních změn v objektu vodáckého kanálu u Štvanice. Promluvili jsme si s Martinem o tom, proč je tahle vlna přesně to, co vlnovým absťákem trpící české surfstvo momentálně potřebuje.