Takovej byl život v Pražský serfový klubovně

V minulých dnech se pražská Radlická kulturní sportovna proměnila díky Pražskýmu serfovýmu klubu na serfovou klubovnu, kde měli vnitrozemský serfaři (a nejen ti) možnost alespoň trochu zapomenout na koronavirový lockdown a na něj navázanou nemožnost vycestování k oceánu. Jak to celý probíhalo nám řekne předseda PSK Matyáš Menšík.

Ahoj Matyáši, tak co, jak prožíváš poslední týdny jako vnitrozemskej surfař ještě k tomu zavřenej u nás v ČR? Předpokládám, že by ses viděl někde ve světě na line-upu…

Čau Márty, hele popravdě musím říct, že mi to zpomalení vlastně přišlo vcelku vhod a karanténu jsem si docela užíval. I když jsme kvůli tomu teda bohužel museli zrušit dubnový soustředění ve Španělsku, což samozřejmě mrzelo. Ve srovnání s tím, co pandemie znamená pro většinu ostatních lidí, to ale nestojí ani za zmínku. A tak to popravdě teď vidím i s tím cestováním za serfem obecně. Nemám pocit, že bych potřeboval nutně hned po otevření hranic někam zmizet. Přijde mi, že jsou teď malinko jiný priority a že na serfování bude ještě v životě času spousta.

Přibliž prosím těm, ke kterým se informace o projektu serfový klubovny nedostala, o čem to bylo a jak tenhle nápad vzniknul?

Už asi dva roky jsme se pokoušeli o získání jedné z kobek na Smíchovské náplavce a letos koncem dubna jsme bohužel podruhé neuspěli ve výběrovém řízení. Čím víc o tom ale přemýšlíme, tím víc nám to přijde jako super nápad. Místo, kde si ráno zacvičíš jógu, pak tam zůstaneš přes den pracovat na počítači a večer si dáš trénink, přednášku nebo koukneš s kámošema na film nebo online přenos z WSL tour. Takový to místo, o kterým víš, že když tam přijdeš, tak tam vždycky bude někdo známej. No a na tý náplavce by to bylo úplně super. Je to u vody, nad kobkou je skatepark, travnatá plocha, hřiště… bohužel ale náš nápad komisi asi nezaujal víc než projekty všech těch kaváren, co tam teď vznikají.

Jak jste vybírali prostor, respektive bylo vůbec z čeho vybírat?

Máme super vztahy s lidma z Radlický a díky tomu jsme od nich dostali skvělou příležitost využít jejich prostor, za kterou bych ještě tímhle způsobem chtěl znova moc poděkovat. Radlická kulturní sportovna je naprosto úžasná a pro naše účely téměř ideální. Všichni ji navíc už známe, a to nejen z naší listopadový narozeninový párty, která se tu moc vyvedla. Bohužel takových prostorů v širším centru Prahy už není moc a budou ještě ubývat. Musíme si to užít, dokud to jde.

Co všechno v klubovně probíhalo, jakej byl program?

Řekli jsme si, že to tu zkusíme dát úplně naplno. To, že prostor není náš a to, že jsme ho měli domluvený na dva týdny (což jsme pak ještě o týden prodloužili) nás samozřejmě trochu limitovalo. Navíc to byla dost hurá akce, kdy od rozhodnutí k otevření uplynulo jenom pět dnů. Plus korona. No prostě to bylo trochu na punk. I přes to se nám tu ale podle mě podařilo udělat docela dobrý místo a nabídnout lidem super program. Každý den jsme začínali ranní jógou, po který jsme si dali společnou snídani. Přes den jsme tu pak pracovali na počítačích, což se nám střídavě dařilo více či méně. Večer jsme tu pak každý den měli nějakou jinou aktivitu; Kubovy tréninky, Surfskate tréninky, Smíčovu meditaci, ROXY surf yoga & fitness, LAN párty, normální lehčí párty, serfovej blešák, turnaj ve fotbálku, všechno možný.

Máš představu kolik lidí se v klubovně za ty dva týdny přibližně protočilo? Jsi s účastí spokojenej?

I s ohledem na to, že to všechno bylo tak narychlo a navíc v posledních fázích rozvolňování koronových opatření, tak jsme to drželi docela hodně komorní. Ze začátku jsme tu byli na zkoušku jenom v pár lidech a moc jsme o klubovně nikomu neříkali a jak to potom situace dovolovala, tak jsme pomalu o klubovně mluvili víc a zvali jsme i další členy serfovýho klubu. I přes tenhle „undergroundovej“ provoz jsme tu ale večer měli skoro vždycky plno kámošů a beru to rozhodně jako úspěch. Je vidět, že by lidi takováhle klubovna bavila.

Hádám, že tahle situace byla takovým pushem k tomu podobnou klubovnu rozjet, protože v plánu to máte co vim už delší dobu. Chcete v tomhle konceptu pokračovat, případně už máš nějaký konkrétnější myšlenky?

Mám pocit, že jsme si na sebe teď trochu upletli bič no, teď už asi fakt budeme muset něco dotáhnout…:D Ne, snažíme se o něco už delší dobu a rozhodně se budeme snažit dál. Vypadá to, že v Radlický zůstaneme částečně dál aspoň s pár tréninky týdně, protože tahle spolupráce funguje parádně, ale rozhodně bychom chtěli do budoucna něco svýho, do čeho se budeme moct vrhnout na sto procent. Tyhle tři týdny nám potvrdily, že o to zájem je, takže rozhodně jedem dál! No a kdybyste někdo věděli o nějakým zajímavým prostoru, tak se nám určitě ozvěte.

Za PSK jste měli v době předkoronové spoustu aktivit na různých místech - přednášky a workshopy, mejdany atd. Je mi jasný, že teď je to komplikovaný co se hromadných akcí týče, nicméně máte už teď něco v plánu?

Naše sezóna byla zatím vždycky spíš od podzimu do jara a přes léto jsme si dávali trochu prázdniny, protože byli všichni stejně někde pryč. Letos to ale asi bude trochu jiný. Určitě se chystáme začátkem prázdnin udělat zase závody v pádlování na serfu a závody na pumptracku, bez těch by to nešlo, a budeme i během léta pokračovat v serfových a surfskate trénincích. Přemýšlím teď, jestli bychom chtěli mít přes léto i bazén, ale spíš asi plavání obnovíme až na podzim. Jinak je teď ale v jednání jedna věc, která kdyby vyšla, tak by to byl zase další zajímavý krůček pro klub, ale to bych ještě předbíhal. Rozhodně ale nenecháme přes léto vnitrozemský serfaře na holičkách! 

Sleduj Pražskej serfovej klub na sociálních sítích:

odpovídal a fotil

Matyáš Menšík
Další články autora

ptal se

Martin Večerka
Další články autora

Další zajímavé články