Tenerife karavanem s Gipsytrip.cz

Gypsies alias romové mají se surfaři více společného, než by se mohlo zdát. Už od pradávna žili kočovným životem a rozšiřovali svou populaci po celém světě. Stejně jako první surfaři, žili odlišným životem než všední společnost…žádná práce, střecha nad hlavou, žádné starosti a často také vyvolávali konflikty. Kolosální rozdíl byl v tom, že surfaři to všechno dělali kvůli závislosti, lásce a vášni k vlnám.

Díky Gipsytrip.cz nemusíte žít jako gadžo, ale máte jedinečnou možnost objevit největší kanárský ostrov za pár šušní. Tenerife je největším a také nejobydlenějším ostrovem ze 7 kanárských bratrů, kterému dominuje majestátní sopka Pico del Teide (3718 m = nenechte si ujít). Díky životu v karavanu vám odpadne starost s ubytováním (které samozřejmě na ostrově není nejlevnější) a jako bonus vás nebudou tížit ani náklady přemisťování apartmánu na čtyřech kolech - na Tenerife stojí nafta přibližně 75 centů (přibližně 19Kč). Můžete se tak přesouvat dle libosti (či swellu) z místa na místo a díky velikosti ostrovu můžete za jeden týden odškrtnout návštěvu všech doporučených zajímavých bodů v turistických mapách Tenerife. No a např. příznivci aktivního nočního života ocení jistě i pestrý výběr míst pro alkoholové, či jiné dýchánky, po kterých jednoduše ulehnete tam, kde jste zaparkovali.

Jasně, cestování je super a ostrov nabízí spoustu unikátních míst, ale kvůli mému "postižení" bylo mou hlavní misí dobývání lokálních surf breaků. Již minulý rok jsem o Vánocích zjistil, jaké Tenerife dokáže nadělovat vlny. Při pádlování přes perfektní 3 - 4 metrové sety na proslulé Dereche se mi svíraly půlky jako dva prodikladné magnety, ale bezprostřední pohled na lokálního borce schovaného v magickém válci se závojem s miliardy roztříštěných offshorových diamantů prozářených sytě rudou září sálající ze zapadajícího kotouče solární baterie naší Země, mě fascinoval natolik, že se mi onen brázek navždy vmaloval do paměti a já věděl, že se musím na Tenerife opět vrátit. Naštěstí rok poté se moji kamarádi Owes a Barča, čerstvě v chomoutu, rozhodli navždy opustit Šumavu, vstříc vysněnému životu u oceánu. A sebou vzali stále ještě kompaktní karavan Dukát značky Fiat, připravený poskytnout dobrodružství komukoliv z vás. Obytňák je homologován na počet až 6 ti osob, ale záleží na míře vaší komfortní zóny. S větším počtem než 3 osoby, se bude snižovat pohodlí spaní a zvětšovat fronta na záchod. I když asi obytka na první pohled navenek neoslní, rozhodně vašemu oku zavoní kompletně renovovaný interiér, včetně kuchyňky, kde si můžete ukuchtit třeba některou z desíti mořských příšer a ryb, ještě čerstvých a smrdutých z lokálních trhů. Pokud rádi kuchtíte, restaurace můžete taky s klidem odškrtnout z nákladů.

Zpátky k surfingu. Kanáry mají podobnou batimetrii jako Havaj (a spoustu míst doopravdy připomíná Havajské ostrovy), díky čemuž nabízí silné kvalitní mělké breaky na lávovém reefu. Ale nebojte, i pro začínající surfaře jsou zde k dispozici friendly beachbreaky s pískem. Úlet je, že v jeden den můžete prznit vlny v 25 stupních a následně vyjet na Teide a vyválet se v čerstvém sněhu. A pokud nemáte surfování dost, můžete si sebou vzít prkno nahoru, haha.

Na Tenerife najdeme dvě hlavní, brutálně odlišné, surfové zóny:
- turistický ráj nejen anglických a německých důchodců a neustále živé město Playa de Las Americas na vyprahlém jihozápadě
- zelený a klidný Bajamar na členitém severovýchodním pobřeží

Hlavním dodavatelem vln jsou S a SZ swelly. Prvně zmiňovaný krmí pravidelně spoty v oblasti zapadlejšího severovýchodu ostrova obklopeného divokou krajinou a úchvatnými útesy. I tady však vystojíte fronty na vlny během dní, kdy na magickemorskerase.com svítí mrtě hvězdiček, nebo klasicky o víkendech. Doporučujeme tak využít španělského zlozvyku (tady spíše dobrozvyku) a chodit do vody za prvního světla, protože to má většina místních budíků ještě noc. Okýnko druhého swellu už tak otevřené není, ale v hlavní sezóně (listopad až únor) se vám více méně otevře pokaždé a to je potom jiná podívaná. SZ swell nakopne prvotřídní breaky v bujarém Las Americas, kde jsou kolikrát glassy conditions na ranním, poledním i večerním menu. Těží z něho i nejlepší spoty na severu a to se pak již zmiňovaný Bajamar promění v pohádku, kterou nebudete chtít přestat číst (mezi stránkami se nachází až 16 sekundové periody). Za mojí krátkou surfovou "kariéru" mohu s klidem zařadit Bajamar mezi TOP 6 spotů. Přibližně půl kilometr dlouhá pláž mezi městečky Bajamar a Punta del Hidalgo je ohraničená brutálně příkrým vysoký, srázem za kterým jsou uschované dva prďácké spoty - El Charco (multipeaková levačka) a Bajamar (top pravačka, ideální na trénování kaťáků alias. cutbacků). 

Dost už ale básnění o Bajamaru, ještě se pojďme podívat do sousedních sportů, které se odehrávají na větrném hřišti. Čim blíž k letním měsícům budete, tím více bude frčet severovýchodní windswell. A jelikož fičelo i teď na konci listopadu, vykouzlilo to úsměv především Owsovi, kterej mimochodem patří ke špičce českýho windsurfingu. Městečko na jihu El Medano je větrným rájem, takže pokud jste obojživelníci, nezapomeňte mrknout na Owsův windsurf spot guide. Ze začátku jsem byl krapítek z toho všeho onshoru znechucenej, ale pak jsem zjistil, že se i na tak rozjebaných vlnách s periodou 007 dá celkem slušně zajezdit…ale pouze v místech, kde je mělkej reef - takže bacha. Na druhou stranu se dá na windswellu krásně učit surfovat na okolních písečných plážích. 

Mimochodem, věděli jste, že na Tenerife se nachází největší umělá vlna na světě, která dosahuje až 3 metrů? Avšak vaše nadšené "cože?!" umlčí cena za pronajmutí. Vlna se totiž pouští v Siam Parku pouze pro návštěvníky aquaparku, ale surfa si tam můžete přinést pouze na soukromou zarezervovanou session, za kterou vysolíte tisíc éček. 

Surfingem, windsurfingem a kitem zábava na ostrově nekončí. Na stojáka se zabavíte na padlu, prozkoumat můžete zákoutí ostrova i za použití lidského pohonu na gipsy bikách (součást balení karavanu) a nebo můžete navštívit nejlepší oceánské kino zdarma kdekoliv na pobřeží za použití 3D potápěcích brýlí, protože obraz je zde neskutečně průzračný. Skejťákům tu parky taky chybět nebudou. A teploty? Tenerife je takovej termostat. Celý rok se teplota pohybuje mezi 20-​26 stupni a zřídka klesne pod 16 a nad 30. Díky lehkému vánku, budou i ty nejhorší pařáky příjemné. Navíc můžete teplotu sami regulovat, stačí přejíždět z jihu, kde je větší teplo a prší zřídka na sever, kde jsou znatelné rozdíly mezi denními a nočními teplotami a častěji taky sprchne. A oceán má v zimě příjemných 21-​22 stupňů - otužilejším stačí šortky, ale ve většině případů postačí krátkej 2mm. V žádném případě si neberte v listopadu fungl novou 3mm jako jsem to udělal já…po session sem byl uvařenej jak černej čaj. Leden až červen klesá teplota oceánu o 1 až 2 stupně a přes se léto se opět zvedne.

Možná se také ptáte, jestli jsem nějakej exhibicionista, když se takhle obnažuju při ježdění. Důvodem nebylo vedro, ani krádež wetsuitu (ale na krádeže si dávejte na Tenerife pro jistotu majzla), nýbrž sázka. Trošku sebevědomě, jsem se vsadil, že sbalím rodilou Kanárku. Úkolem pro losera, bylo sjet vlnu nahatej...a jak můžete sami vidět, místňačky se na mě zrovna nelepily, hehe.

Zde je ještě vizuální spot guide, který Owes s Bárou a českou šampionkou Aničkou natočili minulý rok.

Takže pokud by jste chtěli na Havaj, ale máte zákaz vstupu na americkou půdu, nebo máte hluboko do kapsy, nebo máte jenom občanku, zkuste radši Tenerife. Zpáteční letenky s oblíbeným Ryanairem z Berlína se dají sehnat i za 70 éček (přidej 100 za surf).  Pokud máš jakejkoliv dotaz ohledně Tenerife, neváhej se Báry a Owse zeptat, věděj totiž snad úplně všechno, hlavně Bára, hehe.

Více informací a rezervace karavanu na:
gipsytrip.cz/
www.facebook.com/gipsytrip.cz

Další zajímavé články