Trofej z Boost Mobile Margeret River pro si odnáší Tatiana Weston-Webb a Filipe Toledo

Boost Mobile Margaret River Pro presented by Corona je za námi. Ve West Oz zvítezili Filipe Toleda a Tatiana Weston-Webb. Je to historicky podruhé, kdy dámskou i pánskou část jedné z prestižních zastávek WSL vyhráli zástupci jedné národnosti. Brazilská smečka se zdá být nezastavitelná. Zastávka odstartovala neuvěřitelnými XL podmínkami na Main Breaku a závod přinesl několik nezapomenutelných momentů. Zkraťte si čekání na další zastávku na Rottnest Island krátkým shrnutím závodu.

Den první na Margaret River začal pozvolna. Vlny ráno dosahovaly výšky 4-5 stop a postavit se jim vyrazila děvčata. Ve vzduchu už v tuto chvíli čpělo napětí z XL swellu, který se pomalu plížil Indickým oceánem se značně zákeřnými úmysly: zlomit se nad Main Break reefem a napáchat co nejvíc škody! V prvním dámském kole soutěže jasně dominovaly Tatiana Weston-Webb a Carissa Moore. Amuro Tzuzuki, která je po velmi dlouhé době první Japonkou v hlavní WSL soutěži, ve svém heatu zvítězila a dokázala, že holky v zemi zapadajícího slunce vědí, jak na skluz po vlně. Idylku příjemného rána narušil zmiňovaný swell, který se bez pardónu přiřítil, zmrazil úsměvy na rtech i nejostřílenějším jezdcům (vykouzlil úsměvy na rtech krvelačným fanouškům) a vyhlásil dvojnožcům válku!

Vlny postupně vzrostly na velikost 6 stop – 8 stop – 10 stop a náhle se dostaly do rozmezí  špatnej pohyb = smrt stop. Gabriel Medina na pláži prohlásil, že větší Main Break v životě neviděl a Italo Ferreira před kamerou křičel větu: „It‘s MASSIVE“ (dost možná právě sledoval Jordyho při čůrání). To, co následovalo, byl den plný zatajených dechů, masivních manévrů a spousty zlomených prken.

John John Florence opět dokázal, že jediným opravdovým pánem Main Breaku je on. Blonďák z Havaje už několik let definuje, jak se tahle vlna jezdí a co je na ní všechno možné. Hned ve svém prvním heatu zmizel v tubě, na několik vteřin se zachumlal pod vodní závoj. Následně si z vortexu vyjel pro perfektní desítku ode všech, kromě jednoho sudího - což je nejspíš ten samý sudí, co Carisse nedal perfektní desítku za air v Newcastlu (a ten má evidentně problémy v osobním životě). John John se tak připsal na listinu několika legend, kteří ve West Oz perfect desítku získali. Jmenovitě: Kelly Slater za barrel a masivní manévr na Main Break, Owen Wright za stand-up jízdu v tubě na The Box a Sebastian Zietz za až nadlidskou navigaci tubou na North Point.  

Řezničinu prvního dne soutěže výborně vystihuje následující sestřih:

Mick Fanning odjakživa tvrdí, že Main Break je ta nejhorší vlna ze všech zastávek WSL. Vlna je nevyzpytatelná, sekce se neustále mění, lip je zdeformovaný a těžko se na něm hledá místo na útok. K tomu všemu je závěrečná zavírající se sekce vlny pro atlety noční můrou (sevře vás z obou stran a vymáčkne jak zubní pastu).

„Neznám vlnu, která má místo lipu lipů sedm a když si konečně jeden z nich vybereš a zaútočíš na něj, tak zmizí, než se přiblížíš.“
Mick Fanning popisuje Main Break

Main Break v XL velikosti opravdu dostál svojí pověsti. Nejlepší atleti světa padali jak mouchy a prkna se lámala jedno za druhým. Jadson Andre zapíchl špičku (neblaze proslulý nosedive) na vlně, která by zabila slona. Předvedl tím oddanost své práci, kterou se může chlubit málokdo a vysloužil si propláchnutí dutin enormních rozměrů. Julian Wilson odevzdal krvežíznivé bestii, ve kterou se Main Break proměnil, dvě elitní prkna. Jedno ze zlomených prken na pláži podepsal a předal holčičce, která se tvářila jako velká fanynka (já si myslím, že malá kapitalistka prkno zpeněží na e-bay). Hamounsky z něj však nejprve sundal finy a leash.

Wipe-out dne si na účet připsal Caio Ibelli. Tenhlecten koumák se rozhodl, že si ještě po konci heatu pochutná na 20tistopý bestii. Take-off vzal tak radikálně, že mu vertikální rampa vlny nedovolila skluz a proletěl vzduchem. Po dopadu Caio padá na záda jako já po šesti kouscích v Kozlovně. Rozdíl je, že o moje pohodlí se po dopadu na zem většinou stará obsluha, zatímco o pohodlí brazilského démona se postaral lip o hmotnosti menšího Stegosaura. Podle oveřených zdrojů je Caio na dně přilepený dodnes. (video 1:30)  

John John Florence si naneštěstí, na již zmiňované závěrečné sekci vlny, odstřelil koleno a musel ze závodu odejít (čímž odsoudil můj Fantasy Team k záhubě). Toto zranění nejspíš vyřadí světového šampiona z několika příštích eventů. To nejhorší, co by pro John Johna mohlo zranění znamenat, je neschopnost soutěžit v létě na Olympiádě. Vzpomeňme na rok 2019, kde si John John na zastávce Oi Rio Pro poranil koleno a Pipe Masters na Havaji odjel v protéze. To vše pro to, aby si zajistil místo před Kelly Slaterem ve dvojici (on a Kolohe Andino), která bude Spojené Státy reprezentovat na vůbec první surfing obsahující Olympiádě. Pokud John Johna zranění z Olympiády odstaví, je dost možné, že ho „The Goat“ nahradí. Doufejme, že protézu nevyhodil a že havajského blond jinocha v Tokiu uvidíme!         

Hlavní a bohužel smutnou událostí soutěže je tragické úmrtí surfaře Jacka Macaulayho, který byl bratrem CT surfařky a všeobecné legendy Bronte Macaulay. Rodina Macaulay je hrdou a vysoce respektovanou surfovou dynastií, jejíž kořeny jsou pevně zapuštěné jak v kultuře, tak v komunitě na Západním pobřeží Austrálie. Jack zemřel o víkendu a rodina s veřejností příčinu smrti nesdílela. Víme jen, že smrt byla nečekaná a tvrdě zasáhla rodinu a celosvětovou surfovou komunitu. Jack byl surfaři ze všech koutů světa popsán jako vášnivý surfař a člověk s velkým srdcem. Za dobrých dnů na West Oz Jack s chutí napádloval na lineup s tyčinkou snickers nacpanou v neoprenu, jen aby vydržel surfovat i osm hodin v kuse.

Nikdo by Bronte nevyčetl, kdyby se rozhodla v pondělí do semifinále nenastoupit. Bronte jako absolutní legenda nasadila závodní trikot a utkala se s Tati Weston-Webb o postup do finále. Předvedla tím světu obrovskou odvahu a diváci zažili jeden z nejemotivnějších heatů moderního surfingu. Tatiana nakonec v heatu zvítězila a ve finále porazila sedminásobnou světovou šampionku Stephanie Gilmore. Dostala se tím na druhé místo světového žebříčku.  

V pánské části soutěže nakonec dominoval Filipe Toledo, který ve finále porazil Jordyho Smithe. Posunul se tím na třetí místo celkového žebříčku a potvrdil dominance brazilské smečky. Už třetí trofej WSL eventu v řadě končí v rukou Brazilce. V Newcastlu zvítězil Italo Ferreira, v Narrabeenu Gabriel Medine a nyní na Margaret River dominoval Filipe Toledo. Tatiana Weston-Webb je původem také z Brazílie. Po druhé v historii surfingu si trofej ze stejného eventu odnáší Brazilec a Brazilka a svět se ptá: „Je vůbec možné brazilskou smečku zastavit?“

Highlight reel celé soutěže plný neskutečných výkonů najdete zde:

ze surfštiny přeložil

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

S Janem Badurou o letošní MasterCraft Wake Surf Tour

Organizátoři letošní MasterCraft Wake Surf Tour vystřelili do éteru termíny jednotlivých zastávek! Tour odstartuje závodem v kategorii longboard, a to 16.-18.7. na Rozkoši! Hned další víkend 23.-25. 7. se vyřádí shreddeři na závodech Wake&Fun v Třebouticích. Tour nám završí majestátní klání o měsíc později opět na Rozkoši, a to během epického víkendu, na který nezapomenete: Mastercraft Wake–Surf 20.-22.8 Rozkoš! My se ptáme organizátora a DJ Jana Badury na všechno, co by vás o letošní tour mohlo zajímat!

Torren Martyn v Maroku - podívaná k nezaplacení

Popíšu vám ráno snů. Probudím se a ještě v polospánku se snažím nahmatat mojí současnou lásku a vášeň. 5,5 palcovou uhlopříčku plastu a čínských mikročipů, po zuby naplněnou štěstím a zábavou - Iphone 7. Očekávám, že z obrazovky na mě vyskočí jedno ubohé upozornění na Whatsapp zprávu od mámy a připomeneme mi, že můj společenský život je jedna velká deprese. Ráno se okamžitě změní v mardi gras, neboť na obrazovce visí upozornění na nové Youtube video, které by mě mohlo zajímat. Nastavil jsem svůj Youtube systém nášlapných min tak, aby mě upozornil na vstup videí buď se surfovou tématikou, a nebo na videa, na kterých lidé s nadváhou padají z běžících pásů. Tentokrát však čtu: Torren Martyn Lost Tracks Atlantic episode 2 a moje bradavky vibrují vzrušením!

ISA na závodech v El Salvadoru rozdala posledních 12 míst na Olympiádě v Tokiu

ISA (International Surfing Association) na závodech ISA World Games v El Salvadoru finálně rozhodla, kdo bude surfovat na olympiádě. Za předpokladu, že olympiáda proběhne. Pojďme se spolu podívat na důvody, proč jste o ISA nikdy neslyšeli (možná mimo onoho památného heatu, který Italo Ferreira odjel v džínových trenýrkách na cizím prkně). Dozvíte se také, proč fanoušci a CT surfaři ISA závody už spoustu let znamenitě ignorují. V textu naleznete dále seznam těch, kteří se na přelomu července a srpna sklouznou v Japonsku na Olympiádě.