V bowlu v Říčanech proběhne 11.9. první Snowboard Zezula Surfskate Contest

Hitpárada českých závodů se surfovou tématikou pokračuje! 11. září dostane říčanský bowl takovou rychtu, že si bude přát, aby ho nikdy nevybetonovali. Parta surfskejťáků a surfskejťaček se o to postará. Vyzpovídali jsme Pavla Olivu, organizátora, komentátora a porotce závodu. Tenhle mistr multitaskingu a všeobecná legenda nám sdělil veškeré potřebné zákulisní informace. Čtěte, dorážejte na Zezula SurfSkate Contest a nechejte srdce zaplesat.

Ahoj Pavle, doufám, že se máš fajn! Tak řekni, co jste si pro nás se Snowboard Zezula připravili za lahůdku?

Napadlo mě už před časem uspořádat malé setkání všech příznivců surfskatingu, a jaká je lepší příležitost, než friendly závody v surfařském stylu:) Martin Zezula se rozhodl závod podpořit jako generální partner, a tak se do toho pustil se mnou. Já a moje surf dojo jsme v pozici pořadatele. 

Má Surfskejt Contest nějakou historii, nebo jsme svědky premiéry?

Jedná se o prvotinu, a tak doufám, že se event bude líbit a své příznivce si najde - když všechno dobře dopadne, veřím, že se stanou závody každoroční tradicí. 

Jakou úlohu máš v Contestu ty? Uvidíme tě taky dráždit truckama coping?

Rozhodně si rád zajezdím v rozjížďkách, ale v průběhu závodu sedím v porotě a závody komentuji - na to se rozhodně těším - živit atmosféru a kochat se jízdami kolegů a kolegyň:)

Nikdy jsem na žádných surfskejtových závodech nebyl, jak bude závod probíhat? Jaký je format soutěže? 

Ono těch závodů právě moc není:) …ale možná je to tak dobře, rozhodně nemám za cíl contest jakkoliv “oficializovat” - pohodová atmosféra pro úplně každého, který našel v betonové vlně stejnou zálibu jako já:) V tom spočívá i kategorizace závodu. První skupinou jsou “Basics”, tedy všichni Ti, co jezdí, ale nedropují. I tak se mohou zůčastnit a zajezdit, stačí jen dodržet časový limit a povinné prvky, což jsou zejména levotočivé a pravotočivé oblouky. Druhou skupinou jsou “Pro” a ti začínají “dropem” a hodnotí se i provedení pokročilých prvků. Soutěž probíhá formou surfového “heatu”- dva jezdci jsou proti sobě a časový limit je 2 x 60 vteřin jízdy. Po případném pádu lze  v jízdě pokračovat. 

Co se hodnotí? Kdo jsou sudí?

V kategorii Basics hodnotíme techniku, provedení oblouků, drive jízdy i celkový dojem. Když jezdec postrádá dobrou techniku, tak většinou přiliš dlouho v bowlu nevydrží. U kategorie Pro jde také o hodnocení pokročilých prvků - slides, power slides, airs, grinds a další…) Složitější prvky na surfskatu se v tuzemsku vidí zřídka, tak věřím, že bude na co koukat:) Sudí jsem já, Shaun Wolf - vyborný surfskater, skimmboarder a super člověk, a poslední sudí bude trošku překvapením:)

Jak bys popsal naší Českou surfskejtovou komunitu?

Nebudu lhát a tvrdit, že je boží a nejlepší - jako každá česká komunita má ve svých řadách i haters, egomaniaky, i extrémní experty :) Ale Ti, které potkávám na svých lekcích, nebo s nimi chodím jezdit, jsou k surfingu i surfskatingu pokorní, navzájem si pomáhají a stejně jako já, nevidí důvod, proč se navzájem nepochválit, a neužít si jízdu v partě. Naštěstí toho negativismu není moc, a převládá pohoda:) Stejně jako u surfingu je trvdým faktem, že jezdit jako samouk je neprogresivní, mnohdy i nebezpečné a nefunkční. O to je hezčí, když vidíš, jak zkušený poradí začátečníkovi - o tom by komunita měla být:) 

Co za triky očekáváš? Moc si nedovedu představit na jaký úrovni se pohybujeme? Lítá se nad coping? Co všechno za skejtovinky na surfskejtu dovedete (stally, grindy)? Co jsou třeba triky specifický pro surfskejt?

Asi nejtypičtějším trikem může být slide, nebo slide s grindem. Diskuzi jak moc je surfskate reálná simulace vlny a jestli jsou některé triky stejné jako na surfu bych neotvíral:) Beton není voda, ale samosebou, něco se ze surfskatu vytěžit pro surf dá. V dalších tricích mohou být určitě grindy, ale také mé oblíbené “airy” nebo třeba snapy na kopingu nebo “360” na flatu nebo ve stěně. Pro skejťáky zní asi některé triky jednoduše, ale já jsem s Airy a blbnutí na copingu spokojený:)

Jak vypadá venue? Proč jste vybrali zrovna bowl v Říčanech?

Bowl v Říčanech je ideální kombinací pro začínající i pokročílé jezdce. Bázén je krásně členěný, výškově rozdílný, ale i tak dovolí krásně plynulou jízdu. 

Co dělá surskejtového vítěze/vítězku vítězem/vítězkou?

Věřím že hlavně technika - bez ní surfskater dříve nebo pozdějí pohoří. Pak samosebou čisté provedení vybraných triků a celkový dojem z jízdy. 

Bude nějakej best-trick contest?   

Zatím oficiálně neplánujeme, ale mohlo by něco vykrystalizovat na místě a přejít do tradice contestu:)

Jakou očekáváte účast? Kdo všechno se může zúčastnit? 

Zúčastnit se může každý, kdo zvládne v bowlu odjet 60 vteřin. Rád bych, aby byl contest otevřený i pro začínající jezdce, a třeba jim dal ten správný “push” a posouval je dál. 

Co všechno čeká na diváky, kromě exhibice surfování na betonových vlnkách?

Myslím že diváci se mohou těšit i na představení surfskatingu, a vysvětlení, proč jsou naše prkna na rozdíl od skatu tak “vrklavá”, jak často slýcháme:) Nebude problém si i jízdu na surfskatu v průběhu dne vyzkoušet. Generálním partnerem je Snowboard Zezula, který je i mou “surfskate” stájí. Spolupráce vždy šlapala a tak jsem rád že kluci podpoří naše první surfskate klání. Dalšími partnery je Neibo cz - tuzemská značka slunečních brýlí a Kozy or Die.

Pavle, já ti moc děkuju. Dejte tý betonový bestii pořádně zabrat!

Na vrklavým skejtu jezdit neumí

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články