V Corraleju na Fuerteventuře hrozí surfová katastrofa

Občas je potřeba se pochlapit/poženit a... podepsat petici! Zvlášť když nám ilumináti chtějí postavit mezi čtyři fantastické surfové spoty, které jsou nám Čechům velmi dostupné, přístav na obří výletní lodě. Rozšíření přístavu v Corraleju na severním pobřeží ostrova Fuerteventura navždy vypne čtyři spoty, od začátečnické waikiki style v přístavu, po legendární nekonečný righthander Los Lobos.

Nechci se nikoho dotknout, ale horší dovolenou, než nechat se zavřít do plovoucí krychle naplněné důchodcemi a každovečerními bingo turnaji, si dovedu jen těžko představit. To už bych jel raději do Pisy zapásit se stařešinami o to, kdo podepře věž.

Držim ji dobře Maruš?

Dovolená na výletní lodi má jenom jeden benefit: izoluje lidi, co touží po dovolené na výletní lodi do jedné pohyblivé krabice, a následně je odlifruje daleko do mezinárodních vod. Tam je čeká čtrnáctidenní existence naplněná litováním se a proklínáním svých životních rozhodnutí. Dokud jsou výletní lodi a jejich obyvatelé daleko za horizontem a neobtěžují slušné lidi, vše je jak má být. Bohužel, jak jsem nedávnou zjistil, tyhle lodě musejí občas někde přistát. Přístav na tyhle zrůdnosti je projektem megalomanských rozměrů. Jeden takovýhle projekt má vzniknout v malebném Corraleju na severu ostrova Fuerteventura. 

Takhle by měl obrovský přístav v Corraleju vypadat. Tento projekt by nejspíš navždy vypnul čtyři luxusní vlny. Velikost přístavu by ovlivnila oceánské proudy, vlny a už tak křehký ekosystém. 

Přístav je tak velký, že by pojmul výletní lodě. Ty jsou obrovským znečišťovatelem pobřežních vod a zdrojem hluku. Tento přístav také do Corraleja přivede spoustu nových turistů. Severní pobřeží Fuerteventury není na tento turistický model připravené a nával návštěvníků může tragicky ohrozit místní komunitu a kulturu. Španělský fotograf Manu Miguelez, a další lokálové mobilizují tým právníků a snaží se šířit povědomí o tomto projektu na sociálních sítích. 

"Brzy vystoupíme veřejně, abychom jasně ukázali naše stanovisko na tento barbarský projekt, který ohrožuje mořskou biodiverzitu."
Manu Miguelez

Projekt by stál 32 milionů eur, a jeví se jako ekologický i ekonomický nesmysl. Pro Manu a místní nejde jen o vlny, jde o budoucnost jejich dětí. Výletní lodě a přístav by znamenali mnohem více hluku, chemického a odpadového znečištění a vodní provoz, který uškodí lokální populaci mořských živočichů. V místních vodách se navzdory současnému znečištění a vodní dopravě stále daří žralokům, želvám a delfínům. Čtyři spoty a severní pobřeží ostrova jsou navíc od roku 2019 chráněnou krajinou oblastí a mělo by se těšit vysoké ochraně. To by mělo týmu odpůrců, i nám zaujatým surfařům, kteří občas využíjí místní pohostinost a vodní radovánky, hrát do karet!

foto: Manu Miguelez

Pokud vás tento megalomanský projekt nenechává chladným, podepište petici a podpořte místní bojovníky za zachování vlnobytí!

K aktivismu burcuje

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Report z pánské části Bali Big Wejf

Petr Novotný přináší druhou část reportu z Bali Big Wejf - druhé zastávky historicky prvního Českého poháru v surfingu. Dnes se dočtete, kdo z pánů na Greenbowlu dominoval. V textu najdete i videa ze všech heatů závodu, včetně toho finálového. Pokochejte se také galerií parádních fotek. Užívejte a těšte se na příští zastávku na Srí Lance.

SLEDUJ: "Form" je John Johnův chvalozpěv na pramáti Pipeline

Bohy políbený Jenda Jenda z Oahu, dvojnásobný světový šampion, opět publikuje surf video, které vám vyrazí dech. Video obsahuje 10 minut dechberoucího surf porna a zároveň odpovídá na otázku, která všem vrtá hlavou od nepaměti. Co by nám vlna řekla, kdyby mohla mluvit?

Praha Surfová díl druhý: Lokalismus po česku!

Každý, kdo si vyrazil vyhodit z kopýtka do nějaké ze slavnějších surfových destinací, poznal hořkou pachuť lokalismu. Surfař český je z definice většinou na straně příjemce lokalismem okořeněné poznámky nebo pohledu. Nedejbože pravého háku na spánek. Lokalismus má v surfové kultuře dost zajímavé postavení a je na něj pohlíženo z mnoha úhlů. Někteří tvrdí, že lokalismus udržuje na line-upech zdravý pořádek. Jiní tvrdí, že je to ta nejčistější forma nacismu. Pojďme se v našem druhém dílu Praha Surfová podívat lokalismu na zoubek. Zkusíme odhadnout, jak by mohl vypadat lokalismus po česku.