V sobotu začíná česká River surf tour! Vyzpovídali jsme organizátora Antonia Hybnera

Ach ten river surfing! Pro někoho chabá náhrada surfingu na oceánských oblinách, pro někoho vášeň. Víc a víc stoke nadšenců je přitahováno ke statickým říčním vlnám a vodní skoky se sjízdnou vlnou vyskakují po naší domovině jako houby po dešti. Některé fungují parádně, některé méně parádně. Nevím jestli vás to zajímá, ale já osobně river surfingu propadl. Jezdím minimálně jednou týdně a to i přes zimu. Proto mě neuvěřitelně potěšilo, že se česká říční komunita letos poprvé dočká River surf tour. Tour se pojede napříč třemi zastávkami, první proběhne tuto sobotu v Roudnici! Spojili jsme se s pořadatelem Tonym Hybnerem a ten nám řekl vše, co o závodu potřebujeme vědět.

Tonyho můžete potkat přes zimu v okolí Sagres v Portugalsku, kde seká obliny se svojí rodinou. V době kdy Atlantik nepumpuje jeden swell za druhým se Tony prohání v Brandýse nad Labem na Vlně pod zámkem! Tony nám podal vyčerpávající popis toho, jak bude sobotní závod probíhat a proč bys tam něměl/a chybět!

zdroj: Tonyho Ajfon

1) Tohle je první česká River Surf Tour je to tak? Mimo pár samostatných závodů... jak vznikla myšlenka tuhle parádu spustit a proč právě letos?

Ano, je to první River Surf Tour a pokud vím tak doposud proběhl pouze jediný River surf závod a to v Brandýse 17.8. 2020. Od té doby se nikdo neodhodlal něco uspořádat. Ten závod v Brandýse jsem tenkrát vyhrál a tak jsem si říkal že by bylo fajn uspořádat si pro sebe Tour a vyhrát jí. (smích) :D Ne takhle to nebylo, ale trochu pravdy v tom je (smích) :D Ve skutečnosti jsem ty závody chtěl pořádat až příští rok. Řekl jsem o tom Matyášovi ve Freeride baru 10. května a on si myslel že není na co čekat. Protože jsem ty závody nechtěl zařizovat sám, vymyslel jsem, že to bude tour a každou zastávku zorganizuje nějaký lokál. V Roudnici jsem se spojil s Kubou Chamrádem a i když jsem mu říkal, že tento ročník je jenom testovací a není nutný to moc hrotit, tak Kuba to pojal velkolepě a myslím, že to bude prima sobota. V Brandýse by se o závody mohl postarat Michal Kucha, ale zatím se mu do toho moc nechce. Z Budějovic se hlásí jakási Matylda, kterou zatím neznám.

poznámka autora: Matyldu z Budějovic v redakci známe. Je to srdcařka a závody pod jejím vedením budou působit jako zastávka WSL (za to ručíme)!

2) Roudnice, Brandýs, Budějovice... kdo jezdí tak ví, že každá vlna je dost jiná. Jaké schopnosti myslíš, že jednotlivé zastávky u riversurfařů prověří?

Přiznám se, že v Budějovicích jsem byl jednou a v Roudnici dvakrát. Nejblíž u domu mám Brandýs a tak je to můj home break. V Brandýse je jednoduchá vlna a já ji mám fakt rád. Dá se na ní jezdit hezky v klidu a soustředit se na techniku. Roudnice je podobná v tom, že se na ní dělá take off, ale jinak je to pěkná divočina. Pro mě je to těžká vlna. Budějovickou vlnu shapuje Laky a má jí fakt vymazlenou. Místní kluci na ní dělají 360tky a jiné trýčky. Když jsem to viděl, tak jsem si uvědomil, že tu Tour nevyhraju (smích) :D

3) Na co všechno se můžeme v sobotu těšit? Mimo demonstrace vrcholného atletického umění?

Nechci podceňovat českou River surf elitu, ale myslím, že co se ježdění týče, tak to zas taková lambáda nebude. Je to těžká vlna a asi budeme rádi, když se na ní udržíme. Kromě toho by měl přijet Pavel Hanuš se surfskejtama, které budou k zapůjčení. Kuba zařídil otevřenou hospodu a od 17:00 nějaké grilování. Návštěvníci si budou moct vyzkoušet River surfing na vlastní kůži, pokud si seženou prkno, helmu a vestu.

4) Jak bude závod probíhat? Jaký bude formát heatů, jestli teda budou heaty?

Formátem závodu bude vyřazovací systém. Nevím kolik bude jezdců ale nejspíš bude první kolo po čtyřech a dva postoupí. Když budou závodit alespoň dvě ženy, tak jim uděláme ženský heat. Každý surfař bude mít stejný počet pokusů na jednu jízdu. Rozhodčí udělí za každou nasurfovanou vlnu body v rozmezí 0 až 10. Na konci rozjížďky se sečtou dva nejlépe hodnocené pokusy a získá se konečné skóre.

5) Co sudím vysoudí největší úsměv na tváři? Co se hodnotí a za co bude nejvíc bodů? 

- Triky
Maximálně 4 body. Hodnotí se počet různých triků, které surfař provedl, a jejich obtížnost. Patří sem např.
•radikální záseky s velkým množstvím spreje
•Spiny: Frontside a Backside,180°,360°,atd. 
•Airs: Ollie, AirReverse, PopShove-it, atd.
•Ballance: One-leg-ride, Headstand, atd.

- Řádky
Maximálně 3 body. Kvalita čar prodloužených na vlně bude hodnocena podle následujících kritérií:
•Využití povrchu vln
•Různorodost linií
•Vstup do vlny

- Kontrola
Maximálně 3 body. Hodnotí se, jak hladce, kontrolovaně a silně jsou prováděny manévry a zatáčky zvolené během jízdy. Hodnotí se také úroveň nasazení surfaře při provádění obratů a manévrů.

7) Kdo všechno může závodit a co máme udělat abychom se do závodu přihlásili?

Je potřeba přihlásit se v rezervačním systému, zaplatiti startovné, přijít v čas, přinést si vybavení a dobrou náladu. Závodit může každý.

8) Co čeká na fanoušky a proč by tam měli být?

Fanoušky tam v podstatě nepotřebujeme :D (smích) Tour děláme hlavně pro sebe. Abychom se lépe poznali, zjistili kdo jak jezdí, kdo má jaký prkno a jak mu funguje, kolik si kdo dává vosku, kam si kdo přichytává leash atd. River surfing je v plenkách a je o čem mluvit. Navíc, ve vodě se River surfaři podporují a když někdo udělá něco obdivuhodného, ostatní to oslaví mlácením rukou do prken. Takže fanklub je vždy ready. Pokud nějaký fanda přeci jen přijde, uvidí partu bláznů jak se kloužou na kusu polystyrenu po vodě a k tomu si může dát pivko a klobásu. Podél slalomové dráhy vede cyklostezka, takže myslím že náhodných zvědavců bude dost.

9) Budeš závodit ty sám? A na co se ty osobně těšíš nejvíc?

Budu závodit, ale v Budějovicích mi dost spadlo sebevědomí :D (smích) Navíc jsem letos stihl jenom asi 5 sessions a moc to necejtim. Vlna je ale pokaždé trochu jiná a třeba mi zrovna sedne. Těším se až uvidím jezdit ostatní a něco se od nich naučím.

Termíny zastávek Tour:

1. zastávka: Vlna Roudnice 16.7. 2022

2. zastávka: Surfwave Brandýs 3.9. 2022

3. zastávka: České Budějovice 17.9. 2022

Tady je pro představu záznam ze závodů v Brandýse v roce 2020. Looool

Dostali jste mě, není to záznam z Brandýsa. Dejte nám ale rok dva a garantuju, že tyhle tríčky naskáčeme!

za přítomnosti státního dozoru a notáře vytvořil

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Náš "zakladatel" Martin Večerka byl hostem Tupý Hrany podcastu!

Pusť si nový díl Tupý Hrany podcastu, ve kterém si kluci Šimon Bartík a Tomáš Kroczek pozvali legendu našeho magazínu Freeride.cz Mártyho Večerku. Tak si poslechni, jak celé tohle vzniklo!