V sobotu začíná nová epocha pražského surfingu!

V sobotu 2. 4. 2022 v 9:00 se sejdeme na ostrově Štvanice, abychom položili základní kámen VLNY! Vlna nás povznese, vlna promění naše prázdné a cynické dny strávené v kancelářích na dny naplněné rozkoší. Pokud stále hledáte životní smysl ve filosofii, náboženství nebo v mamonu, vaše hledání je u konce – smysl najdete ve VLNĚ! Sobotu bych přirovnal ke dni 18. května 1868, kdy byl položen základní kámen Národního divadla. Tento kámen přivezli z Louňovic u Říčan a ceremoniálně na něj poklepali politické, kulturní a vědecké osobnosti tehdejší doby. První šel Bedřich Smetana, po něm ťukal František Kolár a pak na šutrák zaklepal i František Palacký. Podobné osobnosti, tentokrát zaměřené na skluz na kusu polyurethanu, jsou očekávány i v sobotu na Štvanici. Přijďte si ťuknout na základní kámen a hlavně pomoct budovat VLNU!

Mezi stavbou Národního divadla a projektem Vlny Štvanice bychom našli paralel mnoho. Blízkost k řece, přítomnost veřejné sbírky i fakt, že dokončení projektu změní město k nepoznání! Přesně o této proměně je naše série Praha Surfová. Někteří (já sám) tuto sérii nazvali vrcholným dílem české surf žurnalistiky. Přečtěte si ji! 

Takhle vypadalo položení základního kamene národního divadlo. Zdroj dobové fotografie: Zlatá Praha č. 33/1908, str. 378

Jak bude vypadat položení základního kamene VLNY je na vás!

Projekt Vlny Štvanice vás znovu potřebuje. Přispěli jste finančně a teď můžete přispět i svojí kosterní a svalovou soustavou. V sobotu se budou přenášet těžké konstrukce a prostor se bude připravovat na následné ukotvení překážky v řece. Kontaktovali jsme strůjce a lídra vodáků, kteří projekt Vlny Štvanice rozhejbali, Martina Leskovjana. Přečtěte si, co nám o VLNĚ a o sobotní brigádě pověděl.

1) Co přesně nás v sobotu čeká? Budem se potápět nebo nám stačí holinky?

Ahoj! Chacha… no zítra k tomu půjde komuniké s instrukcemi. Kvůli počasí budeme muset ukrotit ambice a půjde hlavně o přenos tězké konstrukce přes plavební komory k místu určení, tedy k budoucí vlně, aby mohlo v pondělí začít kotvení ke dnu. Hodit se budou hlavně rukavice!

2) Bude výsledkem sobotní práce funkční vlna, na které už se bude dát svézt? Pokud ne, tak v jakém časovém horizontu si dovedeš představit vpustit na vlnu první surfaře?

Po sobotě bude kotvení a instalace trvat ještě cca týden. Pak začneme vlnu testovat a ladit!

3) Jak bude vypadat otevírací doba? Jak budou fungovat rezervace a jaká bude kapacita vlny?

Rezervační web připravujeme. Otevíračka se bude ladit dle zájmu, stavu vody v řece, ročního období a pod. Kapacitu musíme otestovat. Očekáváme ale, že deset jezdců naráz bude rozumný strop, aby si každý dostatečně zajezdil.

4) Budeme se na vlně potkávat s ostatními vodními plavidly? Nebo bude horní část kanálu "pouze" pro surfaře? (vlna bude z boku uzavřená je to tak?:))

Vlna bude pro jiná plavidla celkem obtížně použitelná, protože je plně navržená pro potřeby surfařů a způsob, jakým jezdí oni. Ostatní lodě navíc vjíždí na kanál ze spodu, tedy se vlně mohou zdaleka vyhnout a nenarušovat serfařům jejich ekosystém. 

5) Změnily se nějakým způsobem charakteristiky vlny? Výška 40cm nad odrazovou hranou, výška nad dnem 1,5 metrl, šířka: 7,8 metrů, průtok: 10-12m3/s, hydraulický spád: 70-75cm? Nemyslím si, že někdo kromě vás a jiných vodáků a kanálmajstrů tomuhle rozumí, ale minimálně šířka a výška je pro nás river surfaře zajímavá:)

Parametry jsou dané podobou kanálu a nám i na modelu vycházely při daném průtoku jako ideální pro středně náročnou vlnu, na které se dá už leccos předvést, takže žádné změny.

6) Jak moc bude vlna reaktivní na stav vody v řece? Máte prostor s průtokem manipulovat a vlnu vždy vyšejpovat k dokonalosti?

Díky řidícímu systému povodí půjde nastavit jednotný optimální průtok. Jaký vliv bude mít provoz plavebních komor se teprve uvidí.

7) Jak se cítíš ty osobně teď, když se projekt Vlny blíží ke zdárnému konci? Na co se nejvíc těšíš?

Já mám teď úplně největší kolotoč, protože spolu s Vlnou řešíme zázemí, web, financování, partnery a mnoho dalšího, takže moc nestíhám těšit se. Pokládám se za dělníka, který dělá, co je třeba. Jen nesloužim firmě, ale věci, kterou jsem rozdmíchal a pro kterou jsem nadchl spoustu lidí, což pro mě teď znamená hlavně závazek to dotáhnout a rozpohybovat. Než bude projekt ve finální podobě a plně funkční podle mých představ, pár let to ještě zabere. Do té doby ale, doufám, už převezmou iniciativu nějací “běžci na dlouhou trať”, kteří budou mít tah na branku s dlouhodobým fungováním a já zas budu někde na periferii řešit téma, které nikoho nezajímá a nikdo jiný v něm potenciál neuvidí. Tam je můj úděl a tam se cítím platný.

Martine, moc ti děkuji za odpověďi a očekávej mě v rukavicích v sobotu u kanálu!

Více info ohledně sobotní brigády naleznete zde:

Ptal se

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články