Vans Triple Crown se blíží! Přečtěte si jak bude letos digitální závod vypadat

Důležitost a prestiž série Triple Crown se v surfovém světě nedá přecenit. Je to taková Nobelova cena surfingu, udělená za extrémní přínos společnosti skrze zkrocení těch nejděsivějších vlnových příšer. Pro nás smrtelníky je North Shore ostrova Oahu asi tak přívětiví, jako sedavé zaměstnaní pro člověka trpícího hemeroidy. Navzdory tomu každý, kdo ve světě skluzu na polyurethanu něco znamená, jede na zimní sezonu na Sedmi-mílový zázrak(tak se North Shore nazývá) a nejděsivější vlny světa krájí. Triple Crown je dlouholetou tradicí myticky opředená série tří závodů, která proběhne na třech památných spotech- Pipeline, Sunset a Haleiwa. Titul vítěze Triple Crown sedí, co se prestiže týče, hned pod titulem světového šampiona/k série WSL. Je to nezvratný důkaz, že surfař a surfařka dosáhla absolutní virtuozity svého sportu. Atlet/ka tím navždy vstupuje do surfového panteonu bohů a mana z ní/něj srší na všechny strany! Leto se Vans Triple Crown opět pojede digitálně! Co to je, a jak se můžete příhlásit čtěte níže.

zdroj úvodní fotky: freesurfmagazine.com

Ždibec historie 

Podle legendy založil tradici série Triple Crown tučňák z Antarktidy jménem Cody Maverick. Cody jako surfový prodigy zamířil na ostrovy Pen Gu, aby uctil pámatku surfové tučňáčí legendy Velkého Z, který byl v tu dobu považován za mrtvého. Cody ale Velkého Z našel skrytého v džungli a společně pochopili, že surfing není o tom překonat jeden druhého, ale o tom poznat sám sebe a prožít vysoce koncentrovanou radost. A taky nejíst kuřata, protože můžou být fajn kámoši. Počkat, možná si to pletu. Jo tohle je děj filmu Surf's Up, to vlastně nemá s Triple Crown nic společnýho. No ale už jsem to napsal, tak mazat to nebudu.

Triple Crown série vznikla v roce 1983. Zrodila se z mocenských rozbrojů uvnitř tehdejší ASP (předchůdce WSL). Organizátoři ASP nedokázali najít společnou řeč s tehdejším promotérem závodů na North Shore Fredem Hemmingsem a rozhodli se veškeré zastávky na Oahu odtrhnout od hlavní ASP ligy. Fred, který si fiškuntálsky uvědomil spirituální a historickou důležitost spotů, na kterých se "jeho" eventy měly odehrát, rozhodl závody nerušit. Místo toho tři eventy- Pipeline Masters, Duke Kahanamoku Classic, a The World Cup, sjednotil pod jeden velký závod, který nazval Triple Crown of Surfing. ASP toto rozhodnutí pobouřilo, a řekli svým surfařům, že pokud do nově vzniklého závodu vstoupí, přijdou o své umístění v lize. Většina elitních jezdců tedy účast v Triple Crown odmítla. Pár rodilích havajských legend, Micheal Ho a Dane Kealoha však nařízení ASP ignorovali a do Triple Crown nastoupili. Následně soutěz ovládli! Dane vyhrál na Pipeline a na Sunsetu, ale kvůli špatnému výsledku na Haleiwa prohrál titul Triple Crown. Ten se odnesl Micheal Ho, který vyhrál Haleiwa a na Pipe a Sunset se umístil druhý! Triple Crown se od té doby stal stálou složkou diety surfařů v zimním období na Havaji. 

Pokud jste tímto odstavcem neuhasili váš hlad po vědomostech, a chtěli byste o Triple Crown a jeho historii vědět víc, zkuste někde vyšmelit tenhle film: Highwater.

Formát

Do roku 2020 se Triple Crown jezdil klasickým heatovým formátem. Loňský rok poprvé ho mrcha coviďácká donutila k digitalizaci. Letos už se tedy podruhé jede Triple Crown novým moderním formátem. Digitální triple crown proběhne následujícím způsobem. Vylíčím ho krok za krokem, aby ti ambicióznější z vás měli po ruce takový To-Do-List, a mohli se do letošního Vans Triple Crown přihlásit aniž by na něco zapomněli. Takže pokud jsi čtenář ambiciózní, a zároveň budeš v následujícím měsíci poblíž North Shore Oahu, piš si: 

  1. Jdi na web Vans Triple Crown.
  2. Pokud jsi v Triple Crown závodil loni, můžeš k příhlášení použít svůj loňský profil. Pokud jsi tu nově, vyplň přihlášku a zaplať vstupní poplatek $125! (veškerý zisk ze vstupních poplatků bude darován havajským neziskovým organizacím)
  3. Zde je moje ukázka vyplňené přihlášky, nebojte se inspirovat. 

4. Odleťte na Havaj a surfujte v těch nejšílenějších podmínkách na třech absolutně krvežíznivejch spotech- Pipeline, Sunset a Haleiwa. Vměstnejte se do davy hladovejch střelců a střelkyň. Vyhněte se lokálům, který neodpouští. Nerozražte si lebku o reef. A vemte s sebou kámoše co umí točit videa.

5. Od 21. prosince do 21. ledna naházejte 2 nejlepší videa vašich vln ze tří spotů na svůj účet na Vans Triple Crown. Jedna z těchto šesti vln musí být sjeta na alternativním surfovém prkně, tedy na midlenghtu, twin finu nebo na víku od lednice.

6. Vyhrajte Vans Triple Crown a dovezte trofej domů mamce! 

Pokud mi nevěříte, podívejte se, jak vám to vyvětlí sami tvůrci The Pick-Up! Pick-Up poběží v týdenních intervalech i letos, a bude mapovat dění na North Shore do nejmenších detailů. Nezapomeňte tenhle kanál odebírat, ať o nic nepřijdete!

Pokud jste nadále nezaujat, dejte si ještě trailer přímo od značky VANS!

Kdo vyhraje?

Loni Triple Crown Digital vyhráli Carissa Moore a John John Florence. Tyhle dva maj Pipe, Haleiwu a Sunset tak najetý, že si na nich během jízdy nejspíš vyřizují neodkladnou e-mailovou korespondenci. Bude těžké je pokořit i letos. Pokud to nedokážeš ty, milí čtenáři, pak už nevím kdo. Jediné co by mohlo pořadím letos trochu zamíchat, je nové pravidlo. Toto pravidlo tvrdí, že na jednom ze 6 odevzdaných videií musí závodník/nice odjet vlnu na alternativním prkně. Čím alternativnější tím lepší. Díky tomuto pravidlu bychom my diváci mohli vidět věci dosud nevídané. Předpokládá se, že zavodníci/ce budou surfovat na tradičních single finech nebo na Alaia deskách bez finů. Bude to rozhodně pastva pro oči. Podívejte se za jaké šílenosti to loni John a Carissa vyhráli. 

Až za nacelé měsíc okno pro submisions videí otevře, nezapomeňte sledovat tento web, kde veškeré video submissions poběží! Mějte se krásně a děkuji za váš čas.

souboj s dizlexií prohrál

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Report z pánské části Bali Big Wejf

Petr Novotný přináší druhou část reportu z Bali Big Wejf - druhé zastávky historicky prvního Českého poháru v surfingu. Dnes se dočtete, kdo z pánů na Greenbowlu dominoval. V textu najdete i videa ze všech heatů závodu, včetně toho finálového. Pokochejte se také galerií parádních fotek. Užívejte a těšte se na příští zastávku na Srí Lance.

SLEDUJ: "Form" je John Johnův chvalozpěv na pramáti Pipeline

Bohy políbený Jenda Jenda z Oahu, dvojnásobný světový šampion, opět publikuje surf video, které vám vyrazí dech. Video obsahuje 10 minut dechberoucího surf porna a zároveň odpovídá na otázku, která všem vrtá hlavou od nepaměti. Co by nám vlna řekla, kdyby mohla mluvit?

Praha Surfová díl druhý: Lokalismus po česku!

Každý, kdo si vyrazil vyhodit z kopýtka do nějaké ze slavnějších surfových destinací, poznal hořkou pachuť lokalismu. Surfař český je z definice většinou na straně příjemce lokalismem okořeněné poznámky nebo pohledu. Nedejbože pravého háku na spánek. Lokalismus má v surfové kultuře dost zajímavé postavení a je na něj pohlíženo z mnoha úhlů. Někteří tvrdí, že lokalismus udržuje na line-upech zdravý pořádek. Jiní tvrdí, že je to ta nejčistější forma nacismu. Pojďme se v našem druhém dílu Praha Surfová podívat lokalismu na zoubek. Zkusíme odhadnout, jak by mohl vypadat lokalismus po česku.