Víc než 40 surf filmů, který bys měl vidět

Nastala doba, kdy většina z nás musí sedět doma na zadku. Doba, kdy Netflix nestíhá streamovat obří objemy dat. Filmy, dokumenty a videa jsou nedílnou součástí surf kultury a proto teď můžeš využít volnej čas k načerpání inspirace a třeba se i vzdělat v historii surfingu.

Aktualizováno 31.3.2020

Abyste mohli zahnat nudu a načerpat surf vibes, dal jsem pro vás dohromady seznam surf snímků, které jsem pro přehlednost rozdělil do 3 kategorií:

Jedná se pouze o filmy, které jsem viděl a na které jsem si teď v rychlosti vzpomněl. Samozřejmě existují tisíce dalších super videí, takže pokud máš na tip na film, který by tu rozhodně neměl chybět, napiš ho prosím dolů do komentářů a já ho sem doplním. Napiš taky, kolik z uvedených filmů si už viděl a schválně, kdo se dostane na nejvyšší číslo.

U některého snímku je přímo celé video, u některých se jedná pouze o trailer a celý film je k zakoupení a někde najdeš přímo odkaz na web, kde lze film zakoupit. Spousta z nich je taky přímo na Netflixu. Kdo umí hledat, najde 90% filmů na torrentech nebo na uložtech. Ale pokud máš nějaký to kilo navíc, pošli ho tam. Pokud se nejedná o komerční projekt (holywoodský biják), podpoříš tím tvůrce. A surfaři by se měli navzájem podporovat.

Stránky, kde najdete tisíce surf filmů (za měsíční poplatek lze sledovat non-stop - obě nabízejí měsíční trial zdarma):

HOLYWOODSKÉ BIJÁKY

Point Break (1991)

Nesmrtelná klasika s Patrickem Swayze a Keanu Reevesem. Hlavně prosím nekoukejte na remake z roku 2015, je na prd!

Chasing Mavericks (2012)

Film inspirovaný příběhem mladého surfaře Jaye Moriartyho, který už v 16ti hecoval big wave spot Mavericks. Jay ve 22 letech tragicky zemřel během potápění na Maledivách. Viděl si taky záběr z legendárního wipeoutu opravdoJaye v roce 1994?

In god's hand (1998)

Na doporučení čtenářů přidáváme pecku, ve který si zahrál i sám Shane Dorian.

Surfs up (2007)

Ruku na srdce, Divoký vlny jsou asi nejoblíbenější film, ze všech v celým článku.

Lords of Dogtown (2005)

Ikonickej snímek popisující zrod skateboardingu v Kalifornii. Doporučujeme shlédnout také předchozí dokument Dogtown & Z-Boys (2001), který najdete níže v článku.

Soul Surfer (2011)

Příběh Bethany Hamilton z pohledu holywoodské produkce. Mrkněte dolů do sekce dokumenty na Unstoppadble, pokud chcete vidět "reálnou" verzi.

North Shore (1987)

Vnitrozemskej surfař z Arizony Rick Kane si chce splnit sen. Odstěhuje se na North Shore, kde dostává bídu nejen od vln, ale i od lokálů. Nakonec nachází surf mentora i životní lásku. Klasika, která neomrzí

Surfer Dude (2008)

Nechápu, jak může mít film Surfer Dude na CSFD jen 51%. Matthew McConaughey jako Steve Addingthon je nesmrtelnej!

Drift (2013)

Snímek Drift se odehrává na počátku 70. let australském pobřeží a vypráví příběh dvou bratrů, kteří stáli u zrodu moderního surf průmyslu. Chybí mu však napětí z Chasing Mavericks a příběh z Point Breaku.

Breath (2017)

Jeden z mála hollywoodských filmů, ze kterýho surfaře nebudou bolet oči. Breath, kterej režíroval sám Mentalista (ano, herec Simon Baker je surfař) vás určitě příjemně překvapí. Natočeno podle stejnojmeného románu Tima Wintona.

Fast Times at Ridgemont High (1982)

Ve filmu neuvidíte ani záběr z oceánu, ale přesto se jedná o ikonickej snímek. A to především díky hereckému výkonu Seana Penna, jako Jeffa "Surf's up" Spicoliho.

Surf Nazis Must Die (1987)

Snímek, na kterej se už dlouho chystám mrknut...


Baví tě náš obsah? Podpoř náš projekt a vyber si něco od SURFR Brandu. Právě teď můžeš využít slevovej kód "neseraserfuj" a ušetříš 40% na všechny naše hardy!


SURF VIDEA

The Drifter (2009)

Úspěšný snímek z Indonésie s charismatickým Robem Machadem, se kterým se pojí spoust zajímavostí:

  • Celé natáčení byl jeden velký fuck up - sezóna v Indonésii byla jedna z nejhorších, štáb s Robem spolu vůbec nevycházeli, měnil se scénář, film se několikrát přestřihával
  • Rob Machado v době natáčení procházel těžkým obdobím kvůli rozchodu se manželkou, většinu natáčení nebyl s nikým v kontaktu a spal sám ve stanu
  • Snímek měl obrovský budget, na produkci se podíleli např. i Warner Brothers
  • Drifter je první surf snímek, který se natáčel na RED kamery
  • Taylor Steele původně snímek neměl režírovat. Protože se během natáčení všechno posralo, převzal na konci kormidlo, aby dal projekt dohromady. Původní režisér skončil v nemocnici kvůli psychickému vyčerpání v kombinaci s horečkou denge.
  • Při natáčení Drifteru nasbírali spoustu surf materiálu, který nebyl ve filmu nikdy použit. Proto se Taylor a Rob rozhodli později vydat film Melalive kterém nechybí ani Dane Reynolds, Kelly Slater nebo Shane Dorian

Zone Frequency (2019)

Jak definovat styl? Těžko. Ale jestli něco reprezentuje styl, tak je to video Zone Frequency. Jezdí Bryce Young, Ryan Burch, Derrick Disney, Ari Browne, Ozzie Wright, Asher Pacey a další.

Castles in the sky (2014)

Další z úspěšných filmů od Taylora Steela, který se natáčel na neobvyklých lokacích. Dane Reynolds na Islandu. Rob Machado v Peru. Dave Rastovich v Indii. Jordy Smith v Africe. 

Life as a movie (2008)

Film od člena Momentum crew Benji Weatherleyho, který dal dohromady bandu nejlepších surfařů, snowboardistů a skejťáků, aby společně vyrazili na trip a prostřídali svá řemesla.

Morning of the Earth (1972)

Klasika všech klasik. Jeden z prvních filmů, který propálil Uluwatu a další spoty na Bali. A ten soundtrack?

Done (2013)

Thank you mother (2019)

40 minut překrásného surfingu od Torrena Martyna.

Strange Rumblings in Shangri-la (2015)

Thicker than water (2000)

Surf film od populárního zpěváka a surfaře Jacka Johnsona, ve kterém nechybí jména jako Kelly Slater nebo Shane Dorian, má překvapivě záruku kvalitního soundtracku.

Fire up the Mountain (2019)

Nejedná se o čistě surfové video, ale jedná se o jeden z nejkrásnějších audiovizuálních zážitků vůbec.

View from a Blue Moon (2015)

Art of Flight surfingu. Masterpiece z produkce Brain Farm s John Johnem v hlavních rolích!

Here & Now (2012)

Snímek od legendárního režiséra Taylora Steela, který byl natočen v jediném dni na 6 různých lokacích po světě.

Dear Suburbia (2012)

Chapter 11 (2016)

Moments & Moments 2 (2012)

Psychic Migrations (2015)

Innersection (2011)

Unikátní projekt od Taylora Steela kombinuje 25 krátkých 2-minutových videí od surfařů z celého světa. Jednotlivé videa Taylor vybral v rámci soutěže z celkem 150 přihlášených snímků.

Archiv Momentum Files

Archiv pro ty nejcorovější fanoušky Taylora Steela a Momentum crew - v seznamu najdeš celkem 22 snímků!


Baví tě náš obsah? Podpoř náš projekt a vyber si něco od SURFR Brandu. Právě teď můžeš využít slevovej kód "neseraserfuj" a ušetříš 40% na všechny naše hardy!


DOKUMENTY

Kde poušť potkává oceán (2018)

Parta čtyř vnitrozemských serfařů vyhrála soutěž od České spořitelny, díky které mohli si splnit sen a vyrazit do Namíbie, kde se nachází i legendární vlny Skeleton Bay.

Kissed by God (2018)

Legendární profesionální surfař Andy Irons záhadně zemřel 2.11.2010 v hotelovém pokoji v Dallasu. Dokument Kissed by God odhaluje jeho úspěšnou kariéru, ale také těžkou závislost na drogách a psychické problémy.

Endless Summer I (1966) & Endless Summer II (1994)

Ikona všech surfových filmů. Snímek Bruce Browna inspiroval miliony surfařů k objevování surf spotů po celém světě.

Momentum Generation (2018)

Dokument z produkce HBO se věnuje životním příběhům legend jako jsou Kelly Slater, Rob Machado, Taylor Knox nebo filmař Taylor Steele. Must see!

Surfwise (2007)

Příběh surfaře, Doriana Paskowitze, který s manželkou a 9 dětmi cestovali po světě. Rodinná verze Kerouacova dobrodružství plná surfování a zdravýho životního stylu. Must see! 

Heavy Water (2019)

Zbrusu nový dokument o big wave surfaři Nathanu Fletcherovi.

Sea of Darkness (2008)

Nejkontroverznější surfovej dokument na internetu jen stěží najdete. Sea of Darkness vyhrál ocenění Surfer Poll Best Documentary, přesto nebyl nikde oficiálně zveřejněn. Proč? Film se točí kolem 70. let, kdy byla Indonésie rájem pro surfaře. Mapuje objevení G-Landu, kterej nabízel kromě perfektních levaček taky ideální překladiště pro pašování drog - od trávy po heroin. S tímto tématem souvisí také kontroverzní příběh kolem založení značky Quiksilver. Většina aktérů filmu je buď mrtvá, nebo usvědčená a i když finální verze do jisté míry vytřízená, uvidíte v dokumentu svědectví, ze kterým vám půjde mráz po zádech. Celý film se dá najít pouze na torrentech.

Bustin down the door (2009)

Znáte historii 7-mílového zázraku, havajského North Shoru? Bustin Down the Door dokumetnuje 70. léta minulého století, kdy na Havaji vypukla revoluce profesionálního surfingu, které dominovali australští surfaři. Legendární jezdci jako Shaun Tomson, Wayne 'Rabbit' Bartholomew nebo Mark Richards však nerespektovali lokální surfaře ani jejich kultůru a vyvolali tak dlohodobý konflikt mezi lokály a "vetřelci".

Surfer Dan / The Ice Beard Surfers of Lake Superior

Někde mají yetiho, jidne zase lochnesku. Legendy vypráví, že v oblasti Hořejšího jezera se pohybuje "člověk", s ledovými krápníky místo vousů, který díky kusu polystyrenu tančí na polozamrzlých vlnách. Říkají mu Surfer Dan.

Bra Boys (2007)

Dokument o jednom z nejznámějších surf gangů na světě Bra Boys, kteří vznikl v australské Maroubře. Věděli jste, že dokument namluvil herec Russell Crowe? Nebo že jeden z členů gangu, surfař a úspěšný UFC fighter má české kořeny?

The Old, the Young & the Sea

Dokument mapující evropskou surf kulturu napříč celým spektrem surfujících bytostí - od vanlajferů, přes první surfaře ve Španělsku, po big wave ridery z Nazaré.

Bethany Hamilton: Unstoppable (2019)

Bethany Hamilton možná znáte z holywoodskéhu snímku Soul Surfer/Surfařka. Minulý rok však vyšel dokument Unstoppable, který realisticky mapuje život jedné z nejúžasnější osobností naší planety.

Dogtown & Z-Boys (2001)

Jedná se o dokumentární zpracování příběhu o začátcích skateboardingu v Kalifornii. Rozhodně doporučujeme shlédnout, pokud žerete holywoodskou verzi příběhu s Heathem Ledgerem - Legendy z Dogtownu.

Riding Giants (2004)

Dokument od režiséra Stacy Peralty (jeden z původních členů Dowgtown boys) o historii big wave surfování. Povinná klasika!

North of the sun (2012)

Příběh dvou kámošů, kteří se rozhodli opustit civilizaci a vydali se na 9 měsíců žít na opuštěné pláži za polárním kruhem. 

Paradigm Lost (2017)

Kai Lenny má superschopnost excelovat na jakékoliv desce, se kterou se lze pohybovat v oceánu. Paradigm Lost dokumentuje tři roky v jeho "nudném" životě.

Shaka (2019)

Francouzský profi snowboardista Mathieu Crepel se rozhodl pokořit big wave vlnu Jaws. Jak to dopalo? To vám poví snímek Shaka, nebo jeden z dílů podcastu S Jakubem na vlnách.

No Wave Back (2018) / Choose your wave (2016)

Nesmíme zapomenout ani na dva české dokumenty z produkce režiséra Martina Smékala!

Resurface (2017)

Immersion (2014)

Filmová encyklopedie surfingu z rukou kameramana Tima Bonythona.

FISH (2015)

Dokument, který zkoumá původ a dopad stejnojmenného designu surfových prken, a také způsob jak o 30 let později ovlivnil main-streamovou surf kulturu .

Baví tě náš obsah? Podpoř náš projekt a vyber si něco od SURFR Brandu. Právě teď můžeš využít slevovej kód "neseraserfuj" a ušetříš 40% na všechny naše hardy!

napsal

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články