Vznikl Český svaz surfingu

Na začátek trocha historie...

Diskuze ohledně toho, jestli by organizace českého surfingu mohla a měla být na lepší úrovni probíhaly v různých partách a v různé intenzitě už od nepaměti.

Vždyť už v roce 2003 vznikla v Brně Asociace českého surfingu, které někteří z vás možná také byli členy a třeba některým z vás z té doby ještě zbyla i původní členská legitimace. Český surfing byl v té době ale opravdu v plenkách a na rozjetí fungujícího sportovního svazu tehdy ještě nebyla doba. 

Česká surfová komunita tak za svůj vznik vděčí hlavně českým surfovým kempům a surfhousům, které se zhruba od roku 2007 začaly objevovat všude po světě, a také doposud jedinému velkému českému surfovému závodu - neoficiálnímu mistrovství ČR a SR - které se pod hlavičkou Surfchamp koná od roku 2008 a které nám umožnilo se každý rok alespoň jednou potkat a poměřit síly. Toto prostředí pro rozvoj českého surfingu na dlouhou dobu stačilo.

"Česká surfová komunita za svůj vznik vděčí hlavně českým surfovým kempům a neoficiálnímu mistrovství Surfchamp."

Diskuzi o založení svazu rozdmýchal znovu asi před čtyřmi lety Milo Brzák, který aby se mohl účastnit Mistrovství světa Adapted pořádaného mezinárodní asociací ISA, tak potřeboval podporu českého sportovního svazu organizujícího surfing v České republice, kterým byla a je i v současné době Česká Federace Stand Up Paddle.

S ČFSUP jsme tehdy začali diskuzi o tom, zda by se nechtěli spojit pod zastřešující organizaci, kterou by byl Český svaz surfingu. Zcela pochopitelně ale od ČFSUP tehdy přišla zamítavá reakce, protože český surfing v té době neměl co nabídnout a nebyl rovnocenným partnerem. 

V reakci na tento vývoj došlo v roce 2017 k založení spolku Pražskej serfovej klub, který si dal za cíl postupně začít budovat základy organizovaného surfingu a zjistit, jestli o to v České republice vůbec je zájem. Reakce na vznik a fungování Pražskýho serfovýho klubu a následně i Brněnského surfového klubu nás pak motivovaly k tomu, abychom začali dělat konkrétní kroky k založení Českého svazu surfingu

Dali jsme dohromady e-mail s naší vizí, rozeslali ho (snad) podstatné části české surfové komunity a začali tak novou diskuzi, která přinesla spoustu nových podnětů a zároveň podpořila myšlenku vzniku samostatného Českého svazu surfingu, který by se měl od začátku snažit o co nejužší spolupráci s ČFSUP, která je aktuálně za Českou republiku členem mezinárodní organizace ISA.

A to už jsme v současnosti. Během posledních pár týdnů jsme podepsali potřebné dokumenty, spustili web a sociální sítě a Český svaz surfingu je konečně na světě. To byl ale teprve začátek a doufáme, že začátek něčeho, na čem se bude podílet celá česká surfová komunita včetně Čechů, kteří žijí v zahraničí.

A má to vůbec cenu, zakládat v Čechách svaz surfingu?

Surfing je pro většinu z nás hlavně zábava a samozřejmě jsme si pořád vědomi toho, na jaké úrovni v porovnání se světem český surfing je a že je potřeba brát to všechno tak trochu s nadsázkou.

Zároveň je ale fakt, že surfing si ve světě získává stále větší oblibu, což asi pociťuje každý, kdo trochu déle surfuje a rok co rok sleduje plnící se lineupy na všech spotech na planetě. Jeho narůstající obliba mezi širokou veřejností se konec konců odrazila i v jeho zařazení na letošní odložené Olympijské hry v Tokiu.

Tenhle krok znovu vyvolal spoustu diskuzí o tom, jestli by měl být surfing považován za sport, nebo zda by měl navždy zůstat spíše v mezích životního stylu. Ať už je náš názor na tuto otázku jakýkoliv, je nesporné, že pro spoustu lidí surfing sportem je. A v České republice je v současné době jediným Olympijským sportem, který není oficiálně organizován. 

Moc dobře si uvědomujeme, jak velká je propast mezi současnou úrovní českého a světového surfingu. Zároveň si ale všímáme obrovského posunu, který český surfing za posledních 15 let udělal.

"Všímáme si také, že u nás začíná přibývat spousta malých surfařů, kteří budou jednou s největší pravděpodobností surfovat mnohem lépe, než generace jejich rodičů."
Chceme tak vytvořit co nejlepší prostor pro jejich budoucí rozvoj a položit co nejlepší základy, na kterých budou moci jednou stavět. Navíc se zaujetím sledujeme rozmach nových technologií umělých vln, které by mohly jednou surfing alespoň částečně přinést blíž k našim domovům.
"Pořád si ale uvědomujeme, že je to celé potřeba brát tak akorát vážně. Ani moc, ani málo."
Nejsme profesionálové, surfing většinu z nás neživí a děláme ho hlavně pro radost. A tak se to budeme snažit i udržet. Nechceme vytvořit žádnou byrokratickou obludu, ve které si rozdáme funkce a budeme se plácat po zádech. Zároveň jsme ale přesvědčení o tom, že když už se do něčeho člověk pouští, tak by to měl dělat co nejlépe a zároveň, že přehledná organizační struktura napomáhá jednak k efektivnímu fungování, tak zároveň i k udržení co největší transparentnosti.

Je na nás všech, jak bude svaz fungovat

Český svaz surfingu vznikl z malé iniciativy pár českých surfařů po konzultacích se zbytkem surfové komunity. Položili jsme pouze nutný základ a teď vyzýváme vás všechny, abyste se k nám připojili a budovali ho s námi společnými silami. Ozvěte se nám, pokud budete o svazu chtít vědět víc nebo se budete chtít zapojit, nebo se rovnou staňte členy svazu.

Zároveň budeme rádi za jakékoliv připomínky i kritiku. Přibližně rok od založení svazu bude uspořádána řádná členská schůze, na které proběhne volba nového vedení svazu, které nahradí prozatímní členy výkonného výboru. 

Pro více informací o svazu sledujte web a naše sociální sítě, nebo nám rovnou napište přes kontakty uvedené na webu.

Český svaz surfingu
Další články autora

Další zajímavé články

Jak se stala Jana Vlčková světovou šampionkou ve Wakesurfu

Jo, čtete správně. Reprezentantka naší malé zemičky se stala světovou šampionkou ve wakesurfu v kategorii Masters, a to hned při svém prvním startu! Cesta k tomuhle titulu nebyla pro Janu "Vlčici" Vlčkovou samozřejmě vůbec jednoduchá, a to nejen kvůli úrovni soupeřek. Celý letošní World Wake Surfing Championship byl kvůli covidu hodně nestandardní a všechno nám krásně sepsal druhý z Vlčáků Martin.