Začínáme bezplatné lekce Surfštiny pomocí Surfového Slovníčku- nemáte zač

Je čas posunout naše surfové schopnosti zase o kus dál! Pojďme společně vylepšit naše vyjadřování pomocí bezplatných lekcí SURFŠTINY! Aneb, když nejspíš nikdy nebudeme jezdit jako oni, pojďme alespoň mluvit jako oni.

Nedávno jsem se probudil a došel k prozření. Už dlouhou dobu se snažím splynout se surfovým davem. Žene mě neuhasínající touha vypadat jako ONI (surfaři od oceánu), kluci a holky ze surfových plakátů a videií. Čech má tento úkon značně ztížený, především z důvodu absence velkých vodních ploch na našem území. Dlouhou dobu jsem proklínal naše předky a jejich lenivost v dobách imperialismu, kdy jsme mohli krásně anektovat alespoň pár ostrovů v Indonésii. Pozdě nad rozlitým mlékem bědovat, že? Klobouk dolů alespoň největšímu šéfovi českých dějin Karlosovi Quattro! Za jeho vlády sahala Svátá říše římská, jíž jsme byli součástí, od Baltu až po Středozemní moře. To byly zlaté časy pro české surfstvo! To jsem odbočil... 

Prozření! Došel jsem k poznání, že dokud stojím na plaži, ONI nepoznají, co jsem doopravdy zač (žalud z vnitrozemí). Díky globalizaci mi nic nebrání natáhnout svoje český pařátky a chňapit do nich ty nejlepší surfové produkty. Dnes už stojím na pláži vybaven tím nejnovějším neoprenem, který mistrně zakrývá absenci opálení. Pod paží držím nejmenší žiletku (shortboard) od renomovaného světového šejpra, která zdaleka přesahuje moje surfové dovednosti. Dokud takhle vybaven stojím na pláži, iluze je dokonalá. Jakmile vstoupím do vody, situace se okamžitě mění. V tu chvíli ONI poznají,  v tu chvíli ONI vědí. S tím jsem smířený, mně stačí zapadnou na pláži a na Instagramu. Bohužel se mi ani tohle stále nedaří....

PROZŘENÍ!! Dnes už vím, proč tomu tak je! Došlo mi že neumím správně komunikovat. Jakmile otevřu pusu, ONI poznají, v tu chvíli ONI vědí. Chybí mi znalost SURFŠTINY!

Došlo mi, že když se mě lokál na pláží zeptá (mistrně zmaten mojí iluzí): "Hey man how's the waves?" Odpověď: "Hello... I am Jan. I from Liberec. My favourite color is orange", ho neuspokojí!

Pokud máte podobný problém, následujte mě skrze náš dlouhodobý, bezplatný, výukový program SURFOVEJ SLOVNÍČEK. Skrze něj ovládneme SURFŠTINU a příště na surf tripu oslníme lokála její znalostí! 

Proč je znalost SURFŠTINY důležitá?

SURFŠTINA má několik znaků, které činí její ovládnutí kritickým. 

1) SURFŠTINA je jazyk naprosto neslučitelný s Češtinou. 

2) SURFŠTINA je jazyk smyšlený, tudíž vám ve světě dospělých nepřinese žadný užitek. Znalost SURFŠTINY vám životopis nezkrášlí. 

3) Se SURFŠTINOU žádnou ženu ani muže neoslníš.

4) SURŠTINA má blízko k Angličtině. Znalost Angličtiny bude pro vás v tomto kurzu tedy výhodou. Naneštěstí ovládnutí SURFŠTINY zaručí, že vám bude rozumět pouze hrstka anglicky mluvící populace. Pokud bábě na přepážce car rentalu řeknete: "Bruh I'm frothin' to pack some mondo cones! Let me put me steamer on and chip in right in to the honey spot!", bába na překážce nejspíš zavolá ochranku. 

5) SURFŠTINA je vlastně úplně zbytečná. No... a já dneska strávil několik hodin vytvářením tady těch ilustrací a instagramovýho carrouselu. Bože dejte mi už někdo práci, jinak mi hrábne. 

6) Pokud surfař nedokáže květnatě popsat jinému surfaři svoji poslední vlnu, session nebo jiný surfový fenomén, vracíme se jako surfstvo hluboko do časů pravěkých. Vracíme se do časů před vznikem společné řeči, do dob, kdy po sobě členové jednoho kmene, místo kultivovaného projevu, házeli fekálie. Tohle chcete? Chcete po sobě házet fekálie? 

Tak teď když už víte proč investovat čas do studia SURFŠTINY skrze bezplatný program od Freeride.cz Surf vyvstává další otázka:

Co se dozvím v první lekci?

Lekce 1 Jízda v Barrelu

V první lekci se podíváme na zoubek tomu, jak opravdovému surfaři popsat jízdu v barrelu. Jízda v barrelu je naprostý vrchol surfového umění. Málokomu se poštěstí na tento vrchol dosáhnout. Mně samotnému se tento majsterštych podařil mnohokrát. Bohužel záhadně vždy v momentě, kdy se nikdo nedíval a nikdo tyto památné chvíle nedokumentoval. Nejspíš to ale vypadalo nějak takhle.

Ride the barrel... get pitted! So pitted!

Jak vidíte, popsat jízdu v barrelu jde udělat mnoha způsoby. Doufám, že jste se dnes surfově obohatili a příště až nacpete hlavu pod lip, budete vědět, jak lokálovi popsat, co se stalo. Tady je malá ukázka toho, jak bych to popsal já:

"Dude I just scored the tube of my life. I slid right under the curtain and parked it in this mondo cone! I'am a gnarly Vortex Shaman"

Přeloženo: "Kámo zandal jsem nejpřísnější tubu mýho života. Nasoukal jsem se přímo pod oponu a zaparkoval to do toho našponovanýho kornoutu! Jsem přísnej vortexovej šaman"

Pokud lokál uslyší větu tohoto typu, okamžitě vám nabídne nocleh, večeři a dost možná i pasivní příjem. Mějte oči na stopkách protože Surfovej Slovníček poběží na našem Instagramu v pravidelných intervalech. Jednou za čas shrneme naučené idiomy a slovíčka do článků jako je tento. Keep on jizzing mateys

Verbální makaróny převařil

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Legenda zvaná Finbreaker - Riversurfový závod 2.0

Prknoskluzové lokální i nelokální, surfařské podskupiny oceánské i říční, zkušení i začínající. Nespočet sympatických osobností spojí své surfy v boji proti vltavskému Bossovi. Bažiňák FINBREAKER prošel od loňska značnou evolucí, nabrousil zuby a bude na co koukat. To ano..