Ze SURFRu je zase Freeride.cz SURF

V českém surfovém mediálním rybníčku dochází ode dneška k jedné velké změně a my cítíme povinnost vás o tom informovat, aby nedocházelo k nesrovnalostem a dezinformacím jak jsme v dnešní době bohužel často zvyklí.

Od dnešního dne se surfová sekce našeho magazínu jmenuje opět po třech letech Freeride.cz SURF a vydává se vlastní, staronovou cestou. Během minulých let byl surfing na Freeridu kompletně spravován Kubou Michnou, za což mu zpětně moc děkujeme. Kuba se chce naplno věnovat svým vlastním aktivitám - tedy brandu, e-shopu a magu pod hlavičkou SURFR.cz. Proto nás opouští, my ale pokračujeme dále s cílem, který jsme měli od začátku a který se nemění - zásobovat vás zajímavým materiálem o surfingu. Už teď se můžete těšit na spoustu článků všeho druhu, které pro vás připravujeme společně v rámci nově vytvořeného redakčního teamu.

Martin Večerka, Freeride.cz:

“Kuba se věnoval surfové sekci intenzivně několik let a za Freeride.cz bych mu chtěl i touhle cestou poděkovat. Už od začátku inklinoval k budování vlastního projektu a to se promítlo i ve jménu SURFR, což byl nejdříve film, poté název surfové sekce na Freeridu a následně brand a e-shop. Úplně chápu, že to dost lidí mátlo a hodně z nich vlastně nevědělo jak to vlastně je.

Tím, že se Kuba se SURFRem osamostatňuje a jde vlastní cestou je přirozeným vývojem situace, naprosto mu rozumím a držím mu palce. Ze strany Freeride.cz rozhodně uděláme maximum, abychom i nadále v rámci našeho magazínu přinášeli zajímavý surfový obsah a podporovali tak surfovou část komunity kolem boardových sportů tak, jak to děláme napříč scénou většiny akčních sportů u nás. 

Už 20 let se na Freeridu snažíme být maximálně objektivní a dávat prostor všem, kdo jsou schopní sdílet s ostatními zajímavý content - ať už jde o nadšené jednotlice, české projekty, cestovky, organizátory akcí nebo brandy, tak o distributory nebo prodejce zahraničních surfových značek. Každý má svůj potenciál přispět k tomu, aby tu bylo virtuální místo, ze kterého lze čerpat různé informace spojené se surfingem, a samozřejmě i propagovat svoje aktivity - ať už jsou neziskové nebo čistě byznysového rázu.

Pokud máte jakýkoliv nápad či námět týkající se obsahu online magazínu nebo jiné formy spolupráce, určitě se nám ozvěte. A především nám všem držím palce, abychom mohli co nejdříve vyrazit k oceánu!”

Kuba Michna, SURFR:

“Pamatuju si to, jako by to bylo před měsícem, když jsem do Freeridu nastoupil. Jsem hrozně rád, že jsem dostal tuhle příležitost, která mi to otevřela vrátka do komunity českejch surfařů a vlastně i k samotnýmu oceánu. O to víc mě mrzí, že teď každej pádlujeme na jinej peak. Ještě za existence sekce Water mě hoblování vln pohltilo natolik, že jsem se rozhodl projektu věnovat všechen svůj čas a energii, páč jsem viděl v tom českým surfingu potenciál.

Jakožto čerstvej bakalář jsem nemusel řešit budoucnost a vystačil si s výdělky z nárazovejch brigád. Uběhlo pár let, tucet projektů, stovky článků, tisíce vln a já cejtil, že se něco začíná pálit. Věděl jsem, že už to sám nezvládnu a abych se vyhnul vyhoření, musel jsem se posunout. Hledal jsem cestu jak dělat to, co mě baví, ale do toho začít konečně střádat krejcárky do prasete. Tehdy by mě ani v mokrým snu nenapadlo, že začnu budovat českou surfovou značku (ale stejně tak jsem v 15 nikdy nečekal, že se někdy sjedu vlnu na kusu polystyrenu). 

Bude to znít trochu ezo, ale pobyt ve slaný vodě mi úplně převrátil myšlení a posílil vztah k přírodě. Možná jsem si i začal myslet, že svým chováním můžu něco změnit. Inspiraci jsem našel v tzv. pozitivním lokalismu. Došlo mi, jak je lokální produkce a komunita důležitá, a že musí existovat cesta, jak by mohl web a s ním spojený obsah fungovat nezávisle na inzerci a příjmech od velkých zahraničních brandů. Proto vznikla vize značky, která nejen že bude tvořit vlastní originální content, ale jednou bude i zpětně podporovat eventy a projekty na naší scéně.

A každej z vás na tom bude mít poctivej kus zásluhy, který může navíc hrdě nosit doma nebo na pláži. Objevil jsem i další malé značky od českých a slovenských nadšenců do surfování, a tak jsme připravili platformu, která nabízí a sdružuje jejich produkty. Tím ale vznikl koncept diametrálně odlišnej od tradic fungování Freeridu a proto jsme se domluvili na osamostatnění. Chápu, že teď někdo může vnímat SURFR už jen jako značku, ale věřte, že v jádru vždycky ponese myšlenku, se kterou se pod křídly Freeridu vyklubal - posouvat dál českej surfing.

Ještě jednou bych chtěl vyjádřit vděk Martymu, Lohymu a ostatním členům Freeridu za všechny ty zážitky a zkušenosti. Držím vám palce, protože Freeride byl a doufám, že ještě dlouho bude hlavním českým médiem pro extrémní sporty. Zároveň děkuju všem, co se na SURFRu kdy podíleli a nadále podílejí. Ani One Man Show neřídí jen Kazma, stejně tak za SURFRem stojí skvělá parta surf(e)rů, bez kterých by se projekt navždy ztratil mezi řádky bakalářské práce.


My ještě dodáváme, že novinky související se surfingem na Freeride.cz můžete sledovat i na facebookové stránce Freeride.cz SURF, která vznikla z před lety (ne)zaniklé nebo spíše pozastavené stránky Freeride.cz GIRLS. Instagramový účet máme úplně nový @freerideczsurf a postupně ho budeme rozjíždět. Follow nám můžete samozřejmě dát už teď ;-)

A pokud byste v těchto těžkých dobách chtěli přispet k fungování našeho magazínu, můžete nás podpořit koupí merche z naší kolekce SUPPORTING COMMUNITY! Více info v tomhle článku nebo přímo na e-shopu. Děkujeme!  


Autoři:

Martin Večerka
Další články autora

Další zajímavé články

S Janem Badurou aka DJBodymovin o letošním MasterCraft Wakesurf Festu

Letos je naše česká Wakesurf Tour zcuknuta do jednoho našlapanýho eventu! Ten nese název Wakesurf Fest a proběhne 19. a 20. srpna 2022. Tyhle dny si okamžitě vybookujte v kalendáři, protože neúčast vás bude navždy mrzet. Čeká nás víkend plný vrcholného wakesurfového umění, neboť se na Rozkoši za lodí utká česká wakesurf elita! K tomu bude doprovodný program, za který by se nestyděl ani Woodstock. O eventu se s námi rozmluvil organizátor a DJ par excelance Jan Badura aka Bodymovin. Přečtěte si, co si pro nás letos česká wakesurfová rodina přichystala.

SLEDUJ: We Scream Alone dokazuje, že jsou tam venku pořád neprobádané vlny k nalezení!

Nevím, jestli mají čeští surfaři ve zvyku projíždět satelitní vrstvu Google Earth a hledat potenciální vlny tam, kde by je nikdo nehledal. Já osobně tuhle formu surfového fanatismu ještě nepraktikuji a myslím, že můj terapeut je za to dost vděčný. Nicméně jsou tam někde venku surfaři, kteří stále hledají vlny neprobádané a doufají v onu magickou session, kdy se pomazlí s lipem, se kterým se před nimi ještě nikdo nepomazlil. Svědkem tohoto aktu nefalšované něhy je v těchto případech pouze úzká skupina kamarádů. Právě proto to dělají, chtějí surfovat parádní vlnu pouze v doprovodu svých kamarádů. Ostatně, tak by to mělo být při každém aktu lásku. Snímek We Scream Alone (název velmi nahrává mému erotickému přirovnání) ukazuje, jak dvojice evropských vlno-objevitelů Kepa Acero a Natxo Gonzalez naleznou a surfují lefthander, který doteď nikdo nesurfoval.