Zimní surfing v Portugalsku - Q&As

Z nějakého důvodu (dobře, hlavně kvůli surfingu) jsem se během mého ERASMU v Lisabonu zamilovala do Portugalska. Nejdříve jsem si prodloužila ERASMUS o další semestr, pak jsem si hned našla stáž a najednou už to byl rok a půl. Vrátila jsem se do Prahy dodělat magistra a za pouhých pár měsíců mi oceán a portugalská parta chyběli tak moc, že jsem se musela zase vrátit. Ani nevím jak se to stalo, ale už jsem tu skoro 3 roky. Učím surfing, učím SE surfing, dělám webdesign a social media marketing žiju životem so-called digitálního nomáda a snažím se využít všeho, co může evropské San Francisco nabídnout. Do toho samozřejmě patří i být tady mimo hlavní turistickou sezónu. Tedy zima v Portugalsku a otázky, na které se mě lidi často ptají - 3,2,1...

Surfuje se v zimě? 

Surfuje. Zima je vlastně pro většinu světa hlavní surfovou sezónou. I když spíše pro pokročilejší surfaře, protože nad Atlantikem je více bouří, které posílají na evropské pobřeží masivní swelly. To často znamená nelítostné podmínky jako velké vlny se zimou, větrem a deštěm. 

Portugalsko je v zimě z evropských surfových destinací asi nejlepší. Není tu taková zima, ani moc lidí. S tou zimou je to samozřejmě u každého jinak a zázvorový čaj či horká čokoláda s teplým pastelem de nata po surfovačce vám rozhodně bodnou :) 

Čekejte, že pokud se vydáte do Portugalska v zimě, pravděpodobně nenajdete surfcamp, hostel dokonce ani luxusní hotel s topením, nebo s lidmi. Když budete mít štěstí, dostanete pokoj s klimatizací, která umí i ohřávat vzduch nebo si můžete zajít koupit přímotop do LIDLU. Uvnitř je větší zima než venku (10 stupňů v bytě není vyjímkou) a ohřávat se nechodíte domů ke krbu, ale do kavárny na sluníčko. To může být pro nás středoevropany trochu šok. 

Jsou ty vlny velký? 

Ano, často jsou. Oceán má v zimě úplně jinou energii, než v létě. Proto se nabízí prozkoumávat spoty, které v létě vůbec nefungují a v zimě pak šlapou jak hodinky. Nemusíte tedy nutně zkoumat limity, jak dlouho vydržíte pod vodou, nebo pádlovat proti proudu, ale můžete se schovat více do zálivů. Voda je tam o něco špinavější, ale pokud se doma osprchujete a vydezinfikujete, neměli byste mít problémy (to je samozřejmě trochu nadsázka :)). 

Pokud už je to fakt moc, vždycky si můžete dát day off a zajet se podívat do portugalského Nazaré na největší vlny na světě. Nebo se může stát, že přijdou dva týdny úplné parády, fungují i letní spoty s glassy vlnami, lehkým offshorem a sluníčkem, které má na jihu Evropy sílu i v zimě.

Co na sebe do vody? 

Botičky jsou třeba! Otužilejší to zvládnou i bez nich, ale věřte, že když si to brzy ráno šlapete bosi po zmrzlém písku, není to nic moc. Pak je to vždycky o hledání balancu mezi “necítím nohy přes botičky” vs. “necítím nohy bez botiček”. Už několikrát se mi stalo, že mi prsty na nohou procitly až doma v horké sprše a to opravdu není příjemné. 

Takže stačí obyčejné 3/​2 (mm) botky z Decathlonu a budete v pohodě. Doporučuji koupit si třeba o dvě čísla menší, ať máte na surfu v nohou cit. Počítejte, že neopren se ve vodě hodně roztáhne a poslední co chcete, je mít v botách akvárko, kvůli kterému při každém take-​offu zakopnete. 

Zimní neopren je taky potřeba. Alespoň 4/​3 (mm), ale s 5/​4 také rozhodně nebudete litovat. Obzvlášť pokud rádi surfujete ráno nebo za chladnějších dnů. Určitě se vyplatí připlatit si za kvalitní neopren. Můj nejoblíbenější je teď Rip Curl Flasbomb 5/​4. Nejtepleší a zároveň nejlepší neopren, který jsem kdy měla. Uvnitř má takovou vrstvu, co připomíná svetr, takže mu říkám water sweater :). Je trochu těžší, ale to je kvůli kvalitě materiálu. Na druhou stranu je suprově flexibilní a po třech měsících používání nepustí alespoň do půlky session ani kapku vody.

Pak mám ještě moc ráda levnější variantu, Animal Phoenix 5/​4. Tahle britská značka dělá i v dámském provedení mezi-​velikosti jako MT (medium tall), apod. Takže mi jako první neopren, který jsem kdy měla, přilne i v pase a je na mě dost dlouhý. Neříkají mi "Avatar" jen tak pro nic za nic. :) 

Všechny neopreny, co mám, mají zapínání na hrudníku s vrchní částí natahovací přes hlavu. Dostane se tam nejméně vody a podle mě tenhle systém i nejvíc vydrží. 

Rukavice a kapuci radši nechte doma, budete vypadat míň jako kook ;). Důležité jsou ale špunty do uší, a to hlavně v zimě, kdy fouká a je studená, špinavější voda. Nejlepší jsou Surf Ears. Výrazně levnější varianta, přes kterou sice nic neuslyšíte, ale zase se perfektně naučíte odezírat ze rtů, jsou Mack's (k dostání v portugalských lékárnách ;) 

Mazat se, mazat se, mazat se! Protože i když je venku deset stupňů, slunko u oceánu opaluje jak na horách a spálíte se klidně i v zimě. Na obličej tedy ideálně faktor 50-​90, který nepálí do očí v kombinaci s Amazinc na rty, nos a čelo. Podle toho, kde se snadno pálíte.

Je ta voda studená? 

Je. Teplota vody klesá ke 13ti stupňům. Taky je normální, že třeba v únoru a v březnu je voda studenější, než v prosinci, kdy ještě tolik neprochladne. Někdy je dokonce teplejší než vzduch. Rozdíl teploty Atlantiku mezi zimou a létem není moc velký, ale i tak se připravte na slušný brain freeze během prvního duckdivu. V zimě má voda 13-​15 stupňů a v létě kolem 19ti. Navíc se snadno může stát, že na vedlejší pláži je voda o 5 stupňů teplejší nebo chladnější kvůli proudům. Vosk do studené vody vám také určitě přijde vhod :) (třeba sexwax fialový - aka ultra soft)

Je tam v zimě víc potvor? 

Specialitou, kterou já opravdu nesnáším, jsou v zimě nálety medúz. Zkrátka někdy se stane, že se tak musíte soustředit abyste nesáhli do medúzy, že nezvládáte dávat pozor na vlny. Do dneška nevím, jak to funguje a proč je někdy 5 medúz na metr krychlový a někdy vůbec nic. Každopádně, sice nic moc nedělají, ale jsou nechutné. Jednou se mi stalo, že jsem při pádlování zapíchla ruku přímo do jedné z nich a myslela jsem, že vyskočím z kůže. Pak už jsem ze surfování moc neměla, protože jsem pořád dávala pozor, aby se mi to nestalo znova. Jednou mi taky při lekci, když jsem stála na sand banku v proudu, velká medúza málem podrazila nohy, když do mě narazila.. prostě fujky. 

Výhody surfingu v zimě

I když tohle všechno zní spíš negativně, určitě má surfování v zimě v Evropě svoje kouzlo.

Zima vypadá trochu jako jaro u nás - Podle mě největší výhodou surfingu v zimě je zeleno v celém Portugalsku. Opravdu, v létě je všechno vyprahlé, ale v zimě a na jaře se kvůli dešti příroda zazelená a všechno kvete. To pak v kontrastu s modrým oceánem tvoří úžasné výhledy. Obzvlášť při road tripech a kempování.

Prázdný line-​up - Je to tak, jen v zimě můžete najít místa, kde ve vodě není skoro nikdo, i když jsou skvělé podmínky.

Pomeranče free - Všude zrají pomeranče a citrony. 

Nejvíc epické západy slunce - K tomu není co dodat.

Méně turistů a aut - Celkově je život kolem pláží v zimě uvolněný. Nestane se, že byste se zasekli v dopravní zácpě na pláž, můžete zaparkovat kdekoli a za parkování se často neplatí. Surfují jen ti, které to opravdu baví. Ne věčně naštvaní weekend warriors, kteří se snaží dohnat svůj ztracený progress dropováním vln a křičením na lidi. Nepotkáte ani totální kooky, kteří si neváží přírody, s cigárem pomalu pádlují na lineu up a přijeli hlavně kvůli párty a fotce na Instáč. Pokud tento popis sedí právě na vás, pak ignorujte vše, co jsem výše napsala a laskavě vyražte na Ibizu nebo třeba do Dubaje. Děkujeme. :) 

Pokud vás zajímají storiečka z portugalských pláží a chcete vidět více fotek, můžete mě sledovat na Instagramu @jan.ka.s

Beijinhos! 

Další zajímavé články