Zimní trénink na surf v Čechách

Letos jsem byla po dlouhé době většinu zimy v Čechách. Důvodů bylo hned několik, ale dost velkou roli hrál ten, že v Portugalsku nemáme topení. Tedy jasně že alespoň přímotopy, ale ty jednak nevytopí nic moc a druhak mají docela spotřebu €€€. Zkrátka nabídka šumavského mama-hotelu s krbem, vyhlídkami na pěknou zimu plnou prašanu a českou bandičku nakonec zvítězila. Ale jak v zimě úplně nevypadnout ze surfingu i když nejbližší oceán je tisíc kilometrů od vás a ještě skoro v ledu?

Popravdě už jsem také měla trochu “dost surfingu”.. já vím, “to jako jde?!” Ale i když jsem si myslela, že se mi to stát nemůže, opravdu jsem nějak ztrácela motivaci vstávat v 6 ráno na tréninky a sunrise sessions, trénovat fyzičku a snažit se správně jíst. Předvánoční čas, spoustu práce, případně stresu z toho, že není práce a k tomu jedna párty za druhou tomu fakt nepomáhali. 

Takže logicky první týden v Čechách byl ve znamení vítání se s kamarády, vánočních oslav, silvestrovských oslav a dalších ...oslav. A ne že bych nějak výrazně jela v novoročních předsevzetích, ale prostě už to chtělo pohyb a také mi konečně začínal chybět surfing. Už jste to určitě zažili, prostě ten pocit, jako když vám chybí někdo, koho máte fakt rádi. Něco vám chybí, nejste kompletní...ach... prostě tak nějak :D 

Tenhle surfový absťák se nejdřív začne projevovat potřebou koukat se na surfová videa, hned potom přichází potřeba zkoušet surfové moves i v jiných sportech a vůbec, najednou všechny sporty které děláte, děláte s motivací, že vás to zlepší v surfingu. A na surfing je trénink mega potřeba, to ví každé malé surfátko. 

Další krok je udělat si něco jako "plán pohybu" a ten pokud možno dodržovat. Co se týče sportů, moje největší odbornost je instruktorka surfingu, takže žádná profi fitness koučka, ale zkrátka vím, co mi dělá dobře a spoustu jsem se toho naučila od lidí, kteří pohybu a výživě obzvlášť pro surfing rozumí. Takže něříkám, že budu kázat nejlepší typ tréninku, jen možná pro někoho inspiraci a pro někoho námět k diskuzi, ve které dostanu kopu hejtů, že to dělám úplně špatně. :) 

Přeci jen na tuhle sezónu jsem si dala několik osobních surf výzev, které chci dát. Takže nejdůležitější je mít každý den nějaký ten pohyb… dobře, jeden lay day za týden je povolený (i když i v ten je důležité dát si alespoň jógu, nebo se minimálně protáhnout). 

Ranní jóga je základem mého sportovního jídelníčku a to nejen v zimě, celoročně! Je super se ráno rozhýbat, takže si denně po probuzení dávám několik pozdravů slunce a takovou sestavičku cviků, které mám z let tancování, ježdění na snowboardu, hodin jógy a odkud ještě mě napadne. Většinou je to stejné, ale snažím se to přizpůsobit aktuálním potřebám, jednoduše když něco bolí, tak to protáhnu, když něco slábne, tak to posílím. Zabere to tak 20 minut, takže žádná velká akce, ale lepší než nic a nabije to energií na celý den, líp jak BEBEčka. 

Je mi jasné, že většina z vás stejně jako já tráví den z velké časti u počítače, takže tuhle část můžem přeskočit a odpoledne nebo večer přichází čas na hlavní sport dne. To je pro mě v zimě hlavně běh (nejčastěji kolem 5ti-​6ti km) ve zvlněné krajině pošumaví a často mrazu… 

Další aktivita, kterou zvládnu jednou maximálně dvakrát týdně je plavání, a to 4-​6-​8-​10-​8-​6-​4 bazénových délek kraulem (To jsem okoukala myslím od Kuby Michny s Peťou Novotným), tedy dohromady 1,15km plus pár bazénů na vyplavání a takové dva pod vodou, co nejdál to dám na nádech. To je taky důležité, protože když vás vlna podrží pod vodou, chcete mít jistotu, že to tam chvíli zvládnete a nezačnete panikařit. 

To by bylo ke kardiu a flexibilitě. K surfingu je ale důležitá i síla a výbušnost. Rovnou říkám, že nemám ráda posilovny, takže se jim zdatně léta vyhýbám domácími sérkami cvičení s vlastní vahou a v poslední době jsem si dost oblíbila TRX. Když už něco jako posilovna, tak mám ráda bouldering, protože se to dá dělat v partě, dávat si různé výzvy a bavit se u toho. Vloni jsem taky často chodila na Kolbenku, ale to už bohužel nejde. 

Velmi důležitá je v surfingu technika. Ideální pro trénování techniky je nějaký podobný sport, představovat si, že jedete na vlně a zkoušet při něm surfové moves a různá cvičení. Přirozeně je to tedy hlavně skate a snowboard, i když ne úplně tak, jak byste čekali. Zní to šíleně?

Trénování surfingu na skejtu mi přišlo jako slušné sci-​fi a když jsem to viděla na vlastní oči, tak jsem si řekla “tss nikdyyy!” Dokud jsem to jednou nezkusila a nezjistila, že to pomáhá na techniku úplně nejvíc!

Jde o speciální cviky ve “vypimpeném” surfovém postoji, které rozhodně nevypadají moc stylově. Vypadáte spíš jako lyžař začátečník a bolí to. Ale je to suverénně nejlepší trénink na jízdu na vlně. Já se techniku na skejtu učím od portugalské party se kterou trénuji. Možná vás překvapí, že nám trenér ze začátku zakazuje surfskaty, carvery i smoothstary, protože je důležité, nejdřív pochopit ten správný pohyb. Samozřejmě jakmile chytíte alespoň trimming (zrychlování) a nějaké základní cutbacky, jízda na carveru, surfskatu i smoothstaru je plynulejší a můžete udělat "step up" na další triky.

Ideální mix tréninku na surf v Praze nabízí Pražskej surfovej trénink, Ten je dvakrát týdně (normální a SALT od Míši Kopčilové) plus plavání s Matyášem Menšíkem a nově Kubův trénink i v Brně. Dá se to doplnit a nebo vystřídat třeba s Jógou pro surfaře od Verči Ševčíkové, kam taky moc ráda chodím, když jsem v zimě v Čechách.

Jestli jste to dočetli až sem, přeji hodně pevné vůle a ať si sestavíte přesně takový trénink, který vám bude vyhovovat a dovolí vám se zlepšit ne jenom v surfingu! 

napsala

JanKa
Další články autora

Další zajímavé články