Zítra 9.9. začíná okno pro finále WSL na Lowers

Dnes jsem se probudil a bradavky mi vzrušením vibrovali rychleji než hadrony v urychlovači v CERNU. Tak jsem poznal, že se blíží okno pro finále WSL. Letos se zcela ojediněle kraluje šampiónka a šampión v skluzu na polyurethanu na Lower Trestles v San Clemente v Kalifornii. Okno pro závod se otvírá zítra 9.9. a končí 17.9.. Finále letošní covidem deformované elitní soutěže proběhne v úplně novém formátu. Pojďme se společně podívat, jak to bude vypadat, a proč je hernajs důležité nenechat si vyvrcholení letošní WSL ujít!

Spot

Místo tradičního vyvrcholení na matičce kosti lámajících vln- Banzai Pipeline na North Shore, se letos finále WSL uskuteční na neméně legendárních Lowers. Lowers jsou jen jednou z několika sekcí fantastického reef/point breaku, ležícího poblíž města San Clemente v Kalifornii. Místní surfová smetánka přifrčí po Highway číslo 5, zaparkuje podél silnice a vyrazí (nejčastěji na elektrokolech) na 15 minut dlouhou pouť směrem k pláži Trestles. . Lower Trestles je A-frame, odlupuje se tedy na obě strany. Tahle vlnka doopravdy připomíná uměle vytvořenou vlnu ve WavePoolu (což je asi dobře) a denně vábí davy surfařu na prknech všech délek a tvarů. To, co na Lowers láká surfovou špičku je fakt, že vlna proslula svojí fantastickou délkou, čítající zhruba bambžiliónem sekcí a také naprosto idální rampou přímo vybízející k progresivním manévrům. CT status mají Trestles od nemapěti... letos je ale tento klenot pacifického pobřeží nového kontinentu povýšen na finálovou venue WSL!

Vše co o vlně potřebujete vědět zjistíte v tomto krásném videu:

Formát

Oproti klasickému formátu WSL zastávek proběhne letošní finále poněkud dravější formou. Celá sranda se odjede v jeden den nabitý adrenalinem, stokem podlitých očiček a notnou dávkou progresivních manévrů. Závodu se neučástní celý roster CT surfařů a surfařem ale pouze finálová pětice mužů a žen, kteří za celou letošní tour sesbírali nejvíc bodů. 

Morgs a Johanne Defay útočí na titul z pátého místa. To pro ně znamená, že musejí postupně vyhrát tři po sobě jdoucí heaty (heaty proběhnou v klasickém formátu), než se utkají ve finálovém zápase se současnými lídry: Carissou a Gabbim. Morgan Cibilic musí porazit nejdřív Connera Coffina, a pak se probojovat brazilskou bouří: Filipe, Italo a  ve finále Gabbi. Johanne Defay čeká zápas s královnou Stephanie Gilmore, následuje souboj se Sally, Tatti a finále se zlatou medailistkou (z Olympiády hernajs) Carissou Moore. 

Infografika níže vám ukáže jak bude finále probíhat:

zdroj: archiv WSL

Předpověď

Vzhledem k tomu, že celé finále se plánuje odjet v jeden den (ze kterého se fanoušci surfingu složí vzrušením jak domečky z karet), vlnová komise bude čekat na opravdu luxusní podmínky. Příhoďte k tomu fakt, že WSL má za sebou dost zdrcující sezónu, ve které fanoušci i atleti přišli o možnost navštívit legendární místa a vlny. WSL se bude proto snažit svým věrným tyto nedostatky vynahradit. Nečekejte, že by se spokojili s průměrnými podmínkami. Těště se na Lowers v plné palbě! 

Předpověď vypadá slibně a okno pro závod je dostatečné dlouhé, aby nabídlo prostor minimálně dvoum swellům oprášit pacifické pobřeží z podoby. Nejnadějněji zatím vypadají dny mezi 13-15 zářím, tedy pondělí až středa příští týden! V tyto dny bych být vámi nesliboval žádné nesmyslné rodiné večeře nebo nedejbože pracovní závázky.

Živé vysílání sledujte zde!

Pulitzera nedostane

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Billabong parta zápasí s šílenou The Box ve filmu Good Call

Billabong je Australská značka. Kluci z Billabong party proto ví, že kdo neochutná reef pod šílenou vlnou "The Box" na západním pobřeží Ozu, jako by nežil. Proto se producenti týhle firmy na celotělový prezervativy rozhodli poslat svojí partu právě tam. Pár mladších kluků mělo na týhle vlně svoji premiéru. 15ti minutovej film Good Call rozhodně stojí za vaší pozornost.

Report z první zastávky Českého Poháru v Surfingu- den druhý!

Už je tomu déle než týden, co byli na portugalském pobřeží Atlantiku korunování vítězové první zastávky Českého Poháru v Surfingu. Ptáte se, proč nám tak trvalo dodělat report? Možnost první: tento historický milník znamená pro českou surfovou nobilitu strašně moc. A tíha odpovědnosti zvěčnit tuto kataklyzmickou událost, která katapultuje surfaře českého na vrchol surfového potravního řetězce, se na autorovi projevila a způsobila zdržení... Možnost druhá: autor je línej pazneht a místo svojí práce tráví dny sledováním youtube videí, na kterých lidé zápasící s nadváhou padají z rotopedů. Čemu uvěříte, je na vás. Ať už je to, jak je to, následující binární kód obsahuje exkluzivní a zákulisní informace z Caparica Czech Open - první zastávky Českého Poháru v Surfingu. Na konci tohoto textu se dozvíte, kdo nás vyvede z temnoty na surfové výsluní, kdo vnese do našich (stokem nepolíbených) duší koncentrovanou aloha spirit, a kdo globální surfové komunitě jako přední a nejdominantnější exemplář živočicha zvaného jako surfař český, ukáže, že v naší inland zemičce taky umíme škubnout směrem k lipu!

Report z první zastávky Českého Poháru v Surfingu - den první!

O víkendu 11.-12. září proběhla první zastávka Českého Poháru v Surfingu v portugalské Costa da Caparica. Vítěz a vítězka navždy vstoupili do české surfové síně slávy a jejich jména budou jednou provždy vryta do našich srdcí. Tento český surfový milník si zasloužil plnou pozornost, proto jsme do Portugalska, země plné temperamentu, dorazili. Bůh žehnej nízkonákladovým aerolinkám! Přímo na místě jsme vstřebávali veškeré stimuly, které pobřežním vzduchem poletovaly a průběh závodu jsme popsali nám tak blízkým způsobem - vypovídající hodnota nulová, úroveň srandy průměrná!