Zítra začíná Jeep Surf Ranch Pro na Kellyho Ranči

Už zítra odpoledne začíná další zastávka letošní WSL - unikátní sladkovodní Jeep Surf Ranch Pro presented by Adobe. Letos pátá zástavka tour proběhne v městečku Lemoore, hluboko v Kalifornském středozemí, a to na Kellyho umělé vlně - Surf Ranch. Historicky potřetí se světová špička utká na člověkem vytvořené sladkovodní oblině, generované ground swell technologií Wavegarden Lagoon. Závod se jede dost odlišně od ostatních zastávek a celá párada se stihne během tří dnů - od 18 do 20. června. Přečtěte si všechno, co o Jeep Surf Ranch Pro potřebujete vědět a mnohem víc. Závod rozhodně neprozevlete, bude to paráda!

Historie Lemoore v Kalifornii


Dr. Lee Moore seskočil z koně v místě poblíž jezera Tulare v roce 1871. Po dlouhé cestě z Francie, přes velkou louži a celou kontinentální Ameriku, musel v pozici psa hlavou dolů vydržet několik minut, aby mu povolily hamstringy. Když se pak rozkoukal, zjistil, že jeho nový domov je díra. Naštěstí se projevil jako vizionář a futurista a z díry vybudoval za spoustu let o něco menší díru. Kdyby tušil, co z jeho malého zapomenutého farmvillu jednou udělá jeden plešoun z Floridy, nevěřil by.

Hlava

Představte si (byť v mém případě je to sakra těžké), jaké to je v něčem vynikat tak suverénně, že 11krát porazíte všechny a všechno. Stanete se ikonou nejen ve vašem sportu, ale pojmem pro všechny atlety, kteří usilují o velkolepost. Kelly Slater si podmanil svoji doménu lidského snažení jako málokdo. Dost možná proto se na starý jabka rozhodl vyzvat k heatu samotného Poseidona! 10 let plánoval a osnoval, jak sebrat bohu moří a oceánů moc nad rozhodnutím, kdy a kam pošle perfektní ground swell. V roce 2006 Kelly naverboval do svého týmu heretiků Adama Finchama, PhD profesora z Viterbi School of Engineering a expert na dynamiku tekutin. Společně začali v poušti za zavřenými dveřmi provádět šílené experimenty. Zhruba deset let viděli obyvatelé Lemoore z pouště šlehat podivné plameny a paprsky a nocí se rozléhalo Kellyho ďábelské chichotání! V roce 2014 se jeho ďábelský plán změnil ve skutečnost. Veřejnost mohla poprvé v prosinci roku 2015 s Kellym sdílet jeho nadšení po zveřejnění následujícího videa:

„Nevěřil jsem tomu, co vidím. Vlna vypadala jako Lochneská příšera. Každý, kdo ji vidí poprvé, má pocit, že vidí něco nereálného“
Kelly v Occ-castu

Hlavouni v ASP a WSL si už dlouho pohrávali s myšlenkou udělat CT contest na uměle vytvořené vlně. První pokus proběhl v roce 1985, kdy v Pennsylvanii porazil Tom Carroll Dereka Ho v prvním finále na umělé vlně - v Allentownu v zábavním parku Wildwater Kingdom. V roce 2017 pak Kellyho Ranch prošel změnami, které vlnu vylepšily natolik, aby byla zařazena do tour WSL. 2018 tak proběhla první Freshwater Pro následovaná druhou v roce 2019.

Vlna na Ranchi


Technologie, na které běží Kellyho ďábelský stroj na stoke se jmenuje Wavegarden Lagoon. Uprostřed bazénu peláší rychlostí 4,5 až 7,4 metrů za sekundu lanovka, která pod hladinou vláčí Foilovou čepel zvanou WaveFoil. WaveFoil je taková kouzelná hůlka s jádrem z blány z dračího srdce (velmi podobná křídlu letadla), která pohybem vytlačí ideální množství vody a zčeří hladinu. Tahle čepel vznikla po dlouhém a bolestném procesu simulací a testování a dokáže vygenerovat co nejdelší a nejlepší vlnu, výměnou za co nejmenší množství energie. Tahle zčeřená hladinka, neboli umělý swell pak interaguje se speciálně navrženým dnem bazénu. Dno diktuje místa, kde se swell láme a vznikají, nám surfařům tak sympatické, různorodé sekce na kreslení. Břehy bazénu jsou navržené tak, aby nedocházelo k backwashi a vlna se tím nedeformovala. Uprostřed celé téhle parády se nachází molo, pod kterým lanovka sviští a z něj může slintající veřejnost probodávat atlety vášnivým pohledem. Pro návod: jak otevřít Wavegarden Lagunu ve stromovce klikněte SEM.

Kellyho Ranch má na délku přesně 600 metrů a jízda na vlně trvá 45 vteřin! Kellyho bazén je postavený jen na jednu stranu, tudíž umožňuje jízdu ve stejný moment pouze jednomu surfaři či surfařce. Když vlak dojede na „konečnou stanici“, počká se dvě minuty, než se hladina uklidní a mašina si zopákne cestu zpátky. Díky tomu vzniká na Ranchi jak righthand tak lefthand vlna.

Kelly tahá za nitky

Hlavní roli v tom, jak vlna vypadá, hraje především vítr (mimo rozpoložení obsluhy kontrolní jednotky). Jelikož byla vlna postavená jako righthander, tak aby byl vítr pro righthand vlnu většinu času offshore, lefthander „trpí“ pod náporem větru ve směru onshore. Tím vzniká na každé straně dost odlišná vlna, která vyžaduje jiný přístup a láká surfaře jinou stěnou na manévry.


Filipe narval do jedné vlny tři air reversy

Righthander – vlna začíná několika sekcemi s krásnou stěnou na tradiční manévry ve face vlny. (Brazilci velmi neslušně létají do vzduchu už v téhle sekci). Následně se mrška zabalí do dlouhého barrelu, kde atleti a atletky balancují mezi dvěma stavy: 1) hluboko v břichu bestie a 2) drcen lipem o dno wavepoolu. Po výjezdu z barrelu vlna nabídne ještě několik sekcí na manévry a následuje pověstná end section bowl. Zde stojí surfistador před rozhodnutím: a) vklouznu na moment do barrelu a zakončím jízdu majestátním hookem b) propumpuju posledních pár sekcí, naberu rychlost a vystřelím na konce vlny k nebesům.

Gabi a jeho Kerupt flip

Lefthander – lefthander má po většinu času onshore vítr a vlna je tudíž méně pestrá. Má ve své podstatě jen dvě tváře. První je dlouhá masivní stěna s tlustým lipem, který přímo dráždí k nakousnutí. Na konci se vlna zabalí do krátkého barrelu a vyplivne účinkujícího přímo před toalety. 

Na co se těšit?


1)    S trochou štěstí konečně pochopíme bodování

Freshwater Pro, nyní Jeep Surf Ranch Pro, je jediný event, který eliminuje faktor „štěstí“ na vlny. (Hnidopichové by faktor štěstí nazvali spíše schopností číst oceán a správně vybírat vlny.) Atleti a atletky čelí naprosto totožným podmínkám jak na jejich forehand, tak na backhand. Surfaři tedy vykreslí svou monu surflisu na naprosto totožné plátno! Pro nás Čechy, kteří mají často problém pochopit, proč tenhle jouda dostal 8.3 a tenhle 7.5, je Surf Ranch jedinečnou příležitostí porovnat world-class manévry až s obsesivní přesností. Porovnání schopností se na Surf Ranch Pro stává o něco snazší, neboť hodnotíme talent vs. talent.

2)    Všechny aspekty surfingu a skillset k jejich provedení máme přímo před nosem

Každý manévr je extrémně důležitý a každý manévr se počítá. Surf Ranch je jediná zastávka, na které mohou soutěžící předem do detailu naplánovat, co přesně na vlně vykouzlí. Jen zde můžeme s naprostou jistotou říct, že uvidíme celou škálu oldschool manévrů, progresivních air triků i fenomenální techniku jízdy v tubě na obě strany. Každý z manévrů budou muset surfaři a surfařky dovést k dokonalosti, jedině tak dostanou víc bodů než ostatní. Zároveň jejich jízda musí plynout a jejich flow musí být precizní! Kde jinde nasosat univerzální know how, které pak aplikujeme někde na shitty beachbreaku ve Francii, než na Surf Ranch Pro. Jeep Surf Ranch Pro je přesně ten contest, ve kterém s trochou štěstí uvidíme triky jako kerupt flip, rodeo flip, shuv it nebo superman!

3)    Pro fanoušky je tenhle formát fakt nářez, atleti odejdou s žaludečními vředy

Soutěž má jen dvě kola: Kvalifikaci a Finále! V Kvalifikaci se pojede 6 heatů a každý surfař a surfařka pojede dva righthandery a dva lefthandery. Počítá se mu jen jedna lepší vlna na každou stranu. Ze 36ti mužů dostane 24 z nich jeden pokus na vylepšení jejich skóre jednou další vlnou na každou stranu v Bonusovém kole! Z 18ti žen dostane takovouhle šanci 12 nejlepších. 8 mužů a 4 ženy s nejvyšším skóre v kvalifikaci postoupí do Finále! Kde se proces opakuje a po Bonusovém kole zůstane jen nejlepší surfař a surfařka. Pokud jezdec na vlně spadne, má smůlu! Tenhle formát dělá závod neuvěřitelně napínavý a každý moment je nervydrásající. Víte, že máte našlápnuto na super show pokud se vaše pravidla podobají Takeshiho hradu! 

Tady na to máte fešáckou infografiku:

4)    Strider Wasilewski bude stát v kloboučku v bazénu (nebo jeho, o něco přitažlivější, nástupkyně)

Rock hard bottom

Nejlepší jízdy z roku 2019 najdete zde:

Zítra přesně v 16:30 najeďte myšičkou na tenhle ČUDLÍK a užijte si sladkovodní show!

Se Striderem by se rád v bazénku cachtal

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Náš společný surftrip s Torrenem Martynem pokračuje

Mistr stylu a zastánce mid-lenght prkýnek (dřív než to bylo cool) Torren Marty pokračuje ve své cestě podél Atlantiku. Společnost mu dělá pouze jeho kamarád z děství Ishka Folkwell, pár komparzistů a především prvotřídní, uhlazený a extrémně svůdný righthand pointbreaky. Torren ve třetí epizodě série Lost Tracks Atlantik šňeruje skrze Maroko, zemi righthand pointbreak oplývající. Pokud se mezi vámi najde někdo, komu kombinace rytmického, stylového, regular stance fajnšmekra Torrena Martyna a Maroka přijde nezajímavá, tak si na vás počkám před bezobalovým krámkem a rozdupu vám granolu!

Další zastávka MasterCraft Wakesurf Tour je za námi, jezdila se kategorie Skim a Surf

Rozkoš letos podruhé hostila zastávku MasterCraft Wakesurf Tour. Minulý víkend, tedy od 23. do 25.7. se za lodí soutěžilo v kategoriích Surf a Skim. Kdo nebyl, nemusí se dlouhodobě utápět v žalu, neb redakce Freeride.cz podává report. Jmenovitě se na závody díval, hodnotil a taky trochu diktoval Jan Bártovský. Honza přišel, viděl a reportoval... zde je výsledek.

Report z prvních letošních závodů MasterCraft Wakesurf Tour- Stoke Wars

První letošní závody MasterCraft Wakesurf Tour byly longboardové Stoke Wars a proběhly o víkendu. Název vypůjčený z videa od Surfer Magu, zbraně aspoň 6 stop, jedna fina minimálně 6“, 16 válečníků, startovací pole genderově vyvážené. Naprosto ideální počet účastníků na rozdělení do čtyř lodí, kde jezdci během návratu z jízd na molo vyberou dva nejlepší a vyšlou je bojovat do semifinále. Tam se situace víceméně opakuje a na finálovou bitvu zbyde jedna elitní loď. Hlavní cena: fejm a bedna mrkví.