Zítra začíná okno pro závod WSL na legendární Barra de la Cruz

World Surf League se po delší odmlce vrací na obrazovky našich chytrých přístrojů. Okno pro soutěž začíná zítra, 10.8. a končí 19.8. Corona Open Mexico presented by Quiksilver proběhne na legendárním beachbreaku Barra de La Cruz v Mexiku! Přečtěte si, proč má tahle pláž status surfového divu světa a proč byste měli mít příštích 10 dní oči na stopkách!

Oaxaca je region v jižní části Mexika, který je pověstný pro výrobu sýru, parádně jemnou pálenku Mezcal, a pro nezměrné množství historických pamětihodností z dob předkolumbovské, kdy v místní džungli řádili kmeny válečných Zapotéků a Mixtéků. Pro surfové fanatiky je tahle oblast naprostým fenoménem. Právě při pobřeží Pacifiku v oblasti Oaxaca se totiž nachází několik surf spotů nejvyšší jakosti. Pro začátek tu máme spot Puerto Escondido, mexický Pipeline, který poslední dva týdny pumpuje jak o život! Kvůli němu tady ale nejsme.

Další zastávka letošní WSL je Barra de la Cruz. Mytický righthander, který v plné palbě připomíná Australskou oblast superbanku. O malé vesničce uprostřed mexické džungle, a o vlně, která se v ní schovává se mezi surfaři tradovalo už v osmdesátých letech. Trvalo to ještě několik dekád, než tahle kráska vylezla z džungle a ukázala se v záři reflektorů surfovému mainstream publiku. V roce 2006 zde Rip Curl zorganizoval The Search závod a přivezl sem surfovou elitu. Mick Fanning tuhle doprava se odlupující krásku přirovnal k legendárnímu spotu Kirra, a Kelly dokonce tvrdil, že tahle vlna předčila Snapper Rock. Posuďte sami.

Historie

Racionální homo surfensus nemůže mluvit o Barra de la Cruz a nezmínit legendární zastávku světového poháru, která se zde uskutečnila v roce 2006. Rip Curl The Search event nesl trefný a pro lokály bezpečný název: „Somewhere in Mexico“. Tenhle event předčil všechna očekávání. Fakt, že místo závodu bylo divákům utajeno dodal eventu potřebou auru tajemství. Další důležitou přísadou úspěchu byla kompozice tehdejší CT elity. Kellymu zbývalo ještě pár vlasů; Andy Irons vyhrál ve finále proti Tayloru Knox, a to legendárním straight airem přímo z tuby; brácha Bruce přinesl do závodu radikální punkovej attitude, Bobby Martinez se vztekal na rozhodčí; Taj Burrow měl primetime a zajel asi nejdelší barrel v historii soutěží WSL; Cory Lopez se vozil v tubě s tátovou elegancí; Pancho Sullivan předváděl power surfing k pohledání a jeho útoky na lip by prokopli brány Minas Tirith; a Coolie kids (Mick Fanning, Joel Parkinson a Dean Morrison) zrovna začínali diktovat světu, kdo nově okupuje vrcholek potravního řetězce. Asi nejdůležitější faktor úspěchu byl fakt, že Pacifik po šest dní pumpoval naprosto exkluzivní swell, který místní sandbank mistrně tvaroval do někonečných 6stopých tubusů. Lokálové byli happy, diváci byli happy a atleti se mohli štěstím zbláznit.

Zde je půl hodina toho nejlepšího tutoriálu na jízdu v tubě. Od elitní špičky, a ve vlnách, na které můžeme my matláci z Čech docela reálně aspirovat.

Kdo nezná Rip Curl’s legengární kampaň The Search, zde najdete video, které mapuje to nejlepší, co tahle dodnes trvající ikonická kampaň přinesla! Bůh žehnej korporátním overlordům!     

Z nějakých iluminátských, pro mě nepochopitelných, důvodů, se sem WSL od roku 2006 nevrátilo… až doteď!! 15 let trvalo než se WSL rozhodli na tuhle mytickou vlnu vrátit, a my se máme hernajs na co těšit.

Předpověď

Barra potřebuje velký swell, aby se nestyděla a ukázala co umí. V srpnu se Barra umí dost odvázat, pod podmínkou že přijde jižní swell. Velikost 3ft už ji rozparádí, ale divákům se očička stokem nepodlijí. Swell nad 6ft už nás vyšle do nirvány! Tak jako všechny beachbreaky, finální vzhled vlny závisí na tvaru sandbanku pod hladinou. V oblasti Barra se sandbankům daří nejlépe v období dešťů, protože lijáky natáhnou do Pacifiku pevnější sedimenty, které podepřou a zpevní písečné valy. Co čert nechtěl, v Mexiku právě vrcholí období dešťů. Pro atlety to znamená zvýšené náklady na repelent, pro nás šanci na fantastickou podívanou. Zlé jazyky hovoří, že díky zvýšené aglomeraci a výstavbě se sandbanky na Barra od roku 2006 značně zhoršili. Šance, že si tedy zopakujeme pohádku z roku 2006 je poměrně malá. Přesto se vyplatí mít oči na stopkách!

Oficiální předpověď Surfline je totiž poměrně příznivá. 11tého a 12tého srpna dorazí jižní swell v overhead velikosti. Vítr je příznivý od 11tého do 14tého. Uprostřed okna pro závod podmínky opadnou ale další příznivý swell přijde 18tého a 19tého na závěr okna pro závod.

Vlna

Take-off se odehrává v oblasti u obřího šutráku, kde se často vrací voda na oceán v podobě ripu. To dělá take-off dost kritickým a drop in není pro začátečníky. První sekce se okamžitě balí do barrelu, pak následuje několik stěn pro manévr a ke konci se vlna opět sbalí do tuby. Jízda na Barra může trva až 40 vteřin a pádlovat zpátky je dost náročné. Troufám si tvrdit, že jet ski budou nutností. Pro diváka to znamená neustálou akci a parádní podmínky na beachbreaku s menší šanci na trvalé následky- zábava pro celou rodinu!

Pokud mi nevěříte, podívejte se na názornou ukázku od bronzového olympijského medailisty (furt to nějak nejde přes pysky) velkýho Óčka! Owen a Morgs už na Barra de la Cruz stihli natočit krátkou upoutávku na závod. Nevím co by řekli místní, mně se ale zdá, že sandbanky jsou nastoupený v pozoru. 

Fantasy Team

Stephanie Gilmore je do dívčího rosteru jasná volba. V tuhle chvíli je pátá v žebříčku, což je v letošním novém formátu finálového závodu dost stresující pozice. Steph potřebuje v Mexiku a následně na Tahiti dobrý výsledek aby se udržela v pětici finalistek a mohla se na Trestles utkat o titul. Má za sebou poměrně nepodařený výkon na Olympiádě v Tokiu, s její competitive beast náladou zklamání rozhodně přetvoří v totální drive. Barra (dlouhý righthainder) je navíc přesně její krevní skupina.

Brazilci jsou pořád jasná volba, kterou nemůžeš nic zkazit. Italo na Barra vletí jak kulový blesk, asi jediný kulový blesk oceněný zlatou medailí z Olympiády. Kanoa Igarashi je teď šestý, tedy o jednu pozici mimo finálovou pětku. Čerstvě si přivezl stříbro z Olympiády a bude nabuzenej jak nikdy přeskočit Morgana Cibillica a Griffina Collapinto, a obrat je tím o účast na finálových Trestles. Morgan Cibilic byl hvězdou letošní Australian leg a určitě se na něj taky vyplatí vsadit. Adriona de Souza a Kelly Slater, jsou jediný dva starý pardi, kteří zažili závod v roce 2006 a stále se drží na tour. Jejich znalost místa jim určitě dobře poslouží.  

Závod sledujte zítra po obědě ZDE! 

V existenci Zapotéků a Mixtéků opravdu věří

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články