Zítra začíná Rip Curl Rottnest Island Search zastávka WSL

Zítřkem počínaje otevírá WSL okno na závod na Rottnest Island. Oficiálně tak začíná letos poslední zastávka australské části covidem pozměněné World Surf League. Rottnest Island je nádherné, divoké místo plné historie a mysticizmu. Navíc, na ostrově žije endemit zvaný Quokka. Tohle malé a přítulné zvířátko navždy lituje dne, kdy se přišlo pomazlit s prvním influencerem ozbrojeným iPhonem 12 Pro. Vzniknul totiž trend selfie s Quokkou a život skupiny endemitů se změnil ve věčný úprk před selfie stickem máchajícími hominidy. Co se vln týče, máme se na co těšit. Pojďme se blíže podívat na Strickland Bay, kde se závod pojede a na zajímavá fakta o Rottnest Island.

Rottnest Island je ostrov v Indickém oceánu, který leží zhruba 18 kilometrů na západ od města Perth v Západní Austrálii. Zatímco Perth není pro surfaře nijak zvlášť zajímavý, Rottnest rozvibruje bradavky i těm nejostřílenějším krotitelům živlů. „Rotto“ leží na samém konci Australského kontinentálního šelfu (tektonická deska), což znamená, že kousek od břehu se hloubka oceánu mění ze zhruba 200 metrů na nepopsatelnou dušidrtící hlubinu. Oceánské vzdouvání, které je generováno větry známými jako Roaring Forties, tedy „uřvaní čtyřicátníci“ (jinými slovy: kapela Kryštof) nemá o co zmírnit svůj hněv a zášť a láme se u Rottnest Island s dechberoucí silou. Předpověď na první den závodu by mohla být v overhead velikosti a s příhodným off-shore větrem.

Rottnest Island má bohatou nesurfovou historii. V dobách pradávných byl ostrov pro místní domorodce zvané Whadjuck Nyoongar spirituálním místem přechodu do světa zesnulých. Západní část ostrova Wadjemup (původní název) sloužila jako pohřebiště, na kterém mohly duše zesnulých vyčkat na velkou velrybu. Velryba sloužila jako převozník na místo Kooranup, zemi posledního odpočinku v hlubokých vodách na západ od ostrova. Whadjuck Nyoongar ostrov objevili už za poslední doby ledové, kdy byla pevnina s ostrovem ještě propojena sníženou vodní hladinou.

Za dob kolonialismu v 19. století využívala britská velmoc ostrov jako trestaneckou kolonii. Při rozšiřování sféry vlivu na východ od západního pobřeží naráželi kolonizátoři na tvrdý odpor místních Aboridžinců, snažících se bránit svoji vlast. Během početných konfliktů padali domorodci do zajetí a kolonizátoři záhy rozhodli o jejich přesunu na Rottnest Island. Mezi lety 1838 a 1904 zde bylo vězněno bezmála 4000 aboridžinců, žen i mužů. Někteří se z vězení dostali, jiní ne. Ví se, že minimálně 373 domorodců odpočívá v písečných hrobech poblíž míst, kde se závod uskuteční.

Místní rodák a profesor Lenny Collard, který na Rottnest jezdí surfovat od dětství, popisuje ostrov jako místo plné konfliktu. Na jedné straně na vás působí temná a nepopiratelná historie místa, na druhé straně vás ohromí krása lidmi netknuté přírody. Lenny tvrdí, že není jednoduché najít rovnováhu mezi těmito dvěmi oponujícími si vjemy. Pokud to však dokážete, Wadjemup vás zasáhne jako málokteré jiné místo. Lenny je velmi vděčný za popularitu, kterou na Rotto Island vrhá přítomnost WSL eventu. Vnímá fokus celosvětové komunity na tento malý, ale bohatý kus země jako katalyzátor dialogu a změny. Lenny věří, že některé aspekty současné surfové kultury pracují v harmonii s nejstarší stále žijící kulturou australských aboridžinců. Doufá ve stvoření Národní Domorodé a Ostrovní Surfové Asociace, která sjednotí prvky obou kultur.

Strickland bay-spot, kde atleti poměří síly, je zátoka ležící na jižní straně ostrova, vydaná na milost jihovýchodním swellům putujícím indickým oceánem. Květen je pro Strickland Bay vynikajícím obdobím, hlavně v souvislosti se směrem větru, který je překvapivě často off-shore. Strickland Bay má tendeci tvořit a-frame s dlouhou lefthand stěnou, co si přímo žadoní o nakreslení agresivní linky. Vlna se láme i v podobě zaobalujícího se righthanderu, který nabízí krátkou, ale intenzivní jízdy v tubě. Ve většině případů surfaři volí jízdu doleva a sbírají body za majestátní útoky na lip a ladné řezání do stěny vlny. Lefthander dokáže za optimálních podmínek zabalit lip do tvaru těžké barrelující se příšery, ze které je těžké uniknout. Závěrečná sekce vlny vyžaduje od atletů chirurgickou preciznost a jemný balanc mezi životem a smrtí. Pravá část vlny dokáže nabídnout barrelovou podívanou pro labužníky a následně několik sekcí na rozkrájení. Vlna je zakončena finišem v poměrně přítulné závěrečné sekci. Můžeme se tedy těšit na pestrou podívanou. Předpověď na první den závodu je luxusní! Overhead vlny s příznivým větrem. WSL spekulanti dokonce hovoří o podmínkách, které by mohly v našich zarudlých fanouškovských očičkách rozzářit malá světélka aloha spirit. WSL v rámci propagace eventu dokonce zmiňuje, že podmínky nám připomenou Chopes na Tahiti nebo legendární Pipeline. Přihoďte k tomu možnou návštěvu mužů v šedém (lokální žargon pro žraloky) a čeká nás nehty okusující podívaná.

Podle neoficiálních zpráv a zákulisního štěbetání je dost možné, že se následující dvě zastávky v Brazílii a v Mexiku neuskuteční. Může za to ta mrcha covidová a nezvládnutá situace v cílové zemi. Tato kombinace vystavuje atlety a celou organizaci nepřijatelnému riziku. Dost možná je tedy Rottnest Island na nějakou dobu poslední možností sledovat střelce a střelkyně v přímém přenosu.

Co se týče Fantasy teamu, volil bych Gooffy jezdce bez zábran. Brazilci se zdají být naprosto nezastavitelní, takže kalibrací kombinace goofy and made in brazil nic nezkazíte. Medina je poměrně jasnou volbou. Toledo a Ferreira v těsném závěsu. Connor Coffin a Jack Robinson se tváří velmi přísně a aspirují na dobrý výsledek. Jack Robinson exceluje v navigaci tubou a má lokální znalost. Rozhodně bych také zvážil místní legendu, která skrze wildcard status vlítne do soutěže předat mladší generaci cennou lekci – Taj Burrow.

Na dámské straně je těžké přehlídnout Caroline Marks, která si brousí zuby na každý ohyb vlny. Carissa Moore je až nesmyslně našlapaná a rozhodně se nebude držet zpátky. Tyler Wright a Sally Fitzgibbons mají, mimo ovládnutí surfového umění, navíc motivaci předvést se na domácím poli. Stephanie Gilmore by mohla být suverénní, nicméně z toho, co o ní víme, jí jízda doleva úplně nevoní. Right-hand je však taky ve hře.

Dnes nad ránem závod vypukne. Zítra dopoledne doporučuji na webových stránkách World Surf League sledovat živý přenos závodu:

https://www.worldsurfleague.com/

CT elita už na Rottnest Island pár dní řádí:

Jedna místní Quokka pořídila velmi raritní selfie s nejslavnějším Kozlem světa

z digitální modelíny uhnětl

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Quiksilver Surfchamp je za dveřmi! Vyzpovídali jsme organizátora Matuše Hubku!

Dámy a pánové je to tady! Blíží se vyvrcholení historicky prvního Českého poháru v surfingu. Pokud máte problém spát a přijímat potravu, vše je v naprostém pořádku. Být svědkem historických milníků jako je tento, má na lidský organismus přesně takový efekt. ČPS letos vyvrcholí na již kultovním Surfchampu, neboli Quiksilver Czech & Slovak Surfing Championship. Ten se uskuteční již tradičně na francouszkých beachbreacích v Seignosse a to od 18.6. do 25.6. 2022! Surfchamp se vrací po dvouleté covidové pauze a zároveň je poprvé součástí Českého poháru v surfingu. Na březích Atlantiku se tak letos vůbec poprvé vyhlásí vítěz a vítězka poháru! Pokud vás tohle nezvedá ze židle, tak jste uvnitř mrtví. Vyzpovídali jsme organizátora Matuše Hubku, řekl nám všechno a mnohem víc!