Zítra začíná třetí zastávka WSL: 2021 Rip Curl Narrabeen Classic

Přidání Narrabeenu jako zastávky do letošní tour nikoho nepřekvapilo. Pro mladší surfaře, odkojené na high-resolution WSL contentu, může být Narrabeen lehkou záhadou. Pro starší střelce, kteří zažili ještě IPS (International Proffesional Surfing) nebo ASP (Association of Surfing Pros) má Narrabeen nepostradatelnou nutriční hodnotu! Mezi lety 1974 a 1999 se v Narrabeenu děly věci mezi crestem a troughem (nejvyšší a nejnižší body amplitudy oceánské vlnění), nad kterými zůstává rozum stát!

Pojďme se podívat kdo, proč, jak a hlavně kudy je Narrabeen!

Narrabeen leží na severním předměstí Sydney a pro surfařskou smetánku představuje znamenitou hostinu o několika chodech. Pozornost kamer a všech „stokem“ podlitých očiček bude směřovat na severní cíp pláže Narrabeen. Právě tam se (doufejme) Jižní Pacifik roztancuje do rytmu čtrnácti sekundové periody a velikosti až 8 stop (v sobotu).

North Narrabeen v plné palbě

Narrabeen je pro současnou Australskou surfovou špičku něco jako pro nás babiččina svíčková na smetaně. Několik generací Australanů sledovalo závody v Narrabeenu (byť už nebyl součástí CT) v národní televizi. Viděli velikány jako Damien Hardman (lokál), Tom Carroll nebo Tom Curren lítat v neonových neoprenech sem a tam na jejich titěrných rozmazaných obrazovkách. Narrabeen je tedy vrytý do DNA všech protinožských surfových legend. Když nad tím teď zpětně přemýšlím, tak tolik podobností s babiččinou svíčkovou nevidím.

Pokud nevěříte Čechovi, který něco tak čistého a krásného jako surfing zneužívá k sebepropagaci na sociálních mediích, tady je výrok místní surf žurnalistické legendy:

"It is possible that more surfers have learned to pull vertical off-the-lips here than at any other surf spot in the world. "It is probable that no single group of surfers has even come close to the Narrabeen crew's beer consumption, or their foaming lust for life."
surf writer Nick Carroll

Severní část pláže Narrabeen zůstává asi nejvíce konzistentním a dynamickým beachbreakem v okolí Sydney. V severním cípu zátoky se do Pacifiku vlévá voda z několika řek a tvoří parádní rivermouth left-hand spot. Právě tady se, doufejme, dočkáme té kýžené kombinace tube ridingu a progresivních manévrů, která v našich bělobných a covidem zbídačených tvářičkách rozsvítí záblesk úsměvu. Alternativně, když Poseidon poruší smlouvu a nepošle domluvenou porci vzdouvání, se naše oči zaměří na Alley Rights - což je takový ten beachbreak, který funguje pořád. Neurazí, ale ani vám nespustí předčasnou ejakulaci. Nebo se pokoukáme na CarPark Rights, slabbing shorebreak (jehož podobu na YouTube sice nenajdete, ale dozvíte se, kdo má přednost při parkování).

Lepší rivermouth už je snad jen v Brandýsi nad Labem

Co tedy od eventu očekávat? Koho si zvolit do Fantasy teamu?

"Brazilce! Vy trdlíci. Koho jiného?"
Autor článku

Já osobně se těším na návrat do žraloků mlátící legendy Micka Fanninga! Mick dostal od pořadatelů wildcard a je připraven na starý jabka zamíchat pořadím současné WSL. Mick je ostřílený veterán, který v Narrabeenu závodil víckrát, než kolikrát jsem si já čistil zuby po dentisty doporučenou dobu tří minut. Mick umí status wildcard pěkně zužitkovat. Je tomu zhruba 20 let, kdy právě z divoké pozice vyhrál svůj první CT event (2001 ne Rip Curl Pro Bells Beach). Já si rozhodně fotříka do svého fantasy teamu dávám.

Tohle sice není Mick, ale tubus je to krásný

Narrabeen je první high-performance lefthand vlnou od chvíle, kdy Španělská Mundaka opustila tour v roce 2009. Nemusíte se ale děsit, podle ověřených zdrojů se Mundace daří jak v osobním, tak pracovním životě. Nadále si přivydělává likvidací nic netušících nepřímořských dodávkářů a jejich drahých laminátových produktů. Narrabeen se Mundace náramně podobá. Jak apetitem po destrukci, tak tvarem a barellovými sekcemi. Goofy footeři se v Narrabeenu vyřádí!

Asi jste si všimli, že se sudím v Newcastlu prstíky po tabletech rozjely do vysokýc pozic, hlavně když surfaři vzlétli nad lip. Carissa opět ukázala světu, že si holky zaslouží minimálně stejný plat jak kluci. Proletěla vzduchem rovnou k poháru. Medina si, pro změnu, zkrátil cestu k vítězství zhruba třicet stop dlouhým full rotation airem, při kterém se ho několik proaktivních matek Albatrose Stěhovavého pokusilo adoptovat. Narrabeen nabídne ještě větší a strmější rampy na vzlet!

Italo Ferreira se seznamuje s novou trampolínou

Laura Enever je v Narrabeenu doma. Zná každej ohyb reefu a každý zrnko písku. Její backhand má vysokou kadenci a ještě vyšší ráži nábojů. Každej racionální surf fanoušek si jí přihodí do dámského Fantasy teamu a užije si spolu s ní každou vlnku a desetinu bodu, kterou si na rivermouth vyslouží.

Laura Enever zkoumá, kam nic netušící lip nastřelí

Nevím jestli vám to usnadní čekání, ale na tomto odkazu můžete sledovat sekundový odpočet do začátku závodu. Bude zde také probíhat živé vysílání soutěže.

https://www.worldsurfleague.com/events/2021/mct/3860/rip-curl-narrabeen-classic-presented-by-corona/results

When Narrabeen goes firing: bomb after bomb

z ověřených vysoce citovaných akademických zdrojů poskládal

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Trofej z Boost Mobile Margeret River pro si odnáší Tatiana Weston-Webb a Filipe Toledo

Boost Mobile Margaret River Pro presented by Corona je za námi. Ve West Oz zvítezili Filipe Toleda a Tatiana Weston-Webb. Je to historicky podruhé, kdy dámskou i pánskou část jedné z prestižních zastávek WSL vyhráli zástupci jedné národnosti. Brazilská smečka se zdá být nezastavitelná. Zastávka odstartovala neuvěřitelnými XL podmínkami na Main Breaku a závod přinesl několik nezapomenutelných momentů. Zkraťte si čekání na další zastávku na Rottnest Island krátkým shrnutím závodu.

Mrkněte na krásný artový film Daleko od oceánu od dua Karkys a Adam Svoboda

Artová krátkometrážní lahůdka Daleko od oceánu vypráví příběh muže, co se jmenuje Adam. Adam žije v Čechách a je surfař. Adam ví, že čechy a surfování nejdou moc dohromady, a tak jezdí se surfovým prknem na sněhu. Tento inovativní koncept by se dal poměrně snadno streamlinovat a monetizovat: na prkno by se zamozřejmě musela noha nějakým způsobem upevnit, prkno by se nejspíš trochu zploštělo, hrany by se naostřily... jo počkej chvíli.

Mark Healey vyhrál O’Neill Wave of the Winter 11X Award

O’Neill Wave of the Winter 11X je jedenáctý ročník prestižního klání o nejlepší vlnu sezóny, vzniknuvší kolaborací forecastingové platformy Surfline a surfového giganta O’Neill. Koncept klání je veskrze digitální. Účastníci zasílají záběry odjetých vln na několika spotech na North Shore Oahu. Jmenovitě především Pipeline, Backdoor, Off the Wall, Sunset, Haleiwa a Outer Reefs. Čtveřice legendárních sudích následně určí, kdo odjel na North Shore vlnu sezóny. Vlna sezóny se většinou pozná tak, že po jejím shlédnutí jdete rovnou do sprchy. Vítěz vstupuje do surfové síně slávy, získává neutuchající respekt globální komunity jezdců na polyurethanu a přízeň všech hulu tanečnic s kokosy místo bikin.