Freeride.cz

Hlavní sekce

Lokality:
Superpark Planai Spotcheck s Monster Energy

Freeride.cz » Snowboard » Články » Superpark Planai Spotcheck s Monster Energy

Zima na našich horách je taková jaká je a i kvůli tomu jsme letos v redakci naplánovali několik výletů do alpských resortů, abychom vám přiblížili některé z místních snowparků. Prvním z nich byl Superpak Planai, kam jsme se vydali s českým teamem Monster Energy.

Před dvěma týdny jsme se vypravili do rakouského Schladmingu, nad kterým se rozpíná resort Planai a jehož součástí je i Superpark Planai. Ten patří mezi nejlepší parky v Rakousku a jelikož jsme o něm zatím moc neinformovali, dostal se zákonitě do hledáčku našeho magazínu. Na shooting jsme přizvali dva z našich top jezdců - Darka Bergmanna a Romana Dlauhého, tedy členy teamu Monster Energy, jehož české zastoupení celý trip podpořil. Děkujeme!

Další členy posádky našeho FR vanu byl kromě mé produkční a neustále prudící maličkosti náš dvorní fotograf Yan Renelt a kameraman Filip Jäschke z Burg Production, takže vysoká kvalita fotografických a video výstupů byla už dopředu zajištěna. Fíla si s sebou dokonce vzal vrtulníček na gopro, ze kterého vzniklo pár efektních záběrů. Některé z nich máte možnost vidět ve spotcheck editu hned v úvodu článku.

Městečko Schladming je už po dlouhé roky jedním z hlavních snowboardových a freeski center Rakouska a v místní oblasti Salzburgerland společně s Flachauwinklem poskytuje ty nejlepší podmínky pro freestyle široko daleko. Výhodou tohodle místa je navíc jeho celosezónnost, kdy v zimě funguje Superpark Planai a v jarních, části letních a podzimních měsicích se všechno přesunuje na blízký Dachstein. Ten je už dlouhá léta cílem mnoha shreduchtivých snowboarders i freeskiers z celé střední Evropy a hojně ho navštěvují i našinci. To se ale nedá tolik říci o Superparku Planai, kam přecijen zamíří během zimy méně Čechů a i proto jsme vám chtěli tenhle park detailně přiblížit.

O Superpark Planai se stará známá firma QParks, která má na svědomí desítky snowparků po celých Alpách. To, že se o park starají, znamená všechno od komunikace s resortem přes dohadování dealů se sponzory parku, řešení územních úprav, organizace akcí v parku, mediální propagaci až po zajištění každodenního shapingu překážek. Díky mezinárodnímu programu verbování shaperů se tak o Superpark Planai stará i skupinka Čechů v čele s místním mástrem Honzou Šoupalem, kterému neřekne nikdo jinak než Jetel a jeho moravský původ poznáte hnedle když na vás zahaleká svoje příznačné přivítání "Zdareeeeec!". Jetelovi posíláme ještě jednou velký dík za support, informace i za urychlení stavby pro liny, na kterou nakonec došla řada, byť až v posledních hodinách našeho shootingu. Jo a samozřejmě za pivka a klobásky z grilu!

Resort Planai je oproti jiným rakouským střediskům položen poměrně nízko, jeho nejvyšší bod je položen v nadmořské výšce 1906 metrů. Snowpark leží jen o cca 100-200 nadmořských metrů níže a jeho umístění je vzhledem ke světovým stranám téměř ideální. Slunce na něj skoro celou sezónu svítí tak, že odrazy zůstávají tvrdé a dopady při hezkém počasí měknou. Nehledě na krásné západy slunce přímo vybízející k sunset shootingům. My jsme se na na podvečerní shooting moc těšili, ale bohužel ani jednou nám to nevyšlo, vždycky nám to pokazily mraky. Oblast Schladming-Planai zainvestovala v posledních letech miliony eur do infrastruktury, zázemí, hotelů, lanovek atd., především v souvislosti s loňským Mistrostvím světa v alpském lyžování, které se konalo právě tady a přineslo regionu obrovskou popularitu.

Resort i město Schladming tak nabízejí vysoce komfortní služby, samozřejmostí jsou třeba eskalátory z rozsáhlých podzemních garáží až k hlavní kabinkové lanovce, wifi připojení skoro v celém resortu nebo moderní sedačky s vyhřívanými sedadly. Tohle všechno se ale samozřejmě promítá i do ceny permanentek, kdy jednodenní ticket stojí 46 EUR pro dospělé od ročníku 1998 výše, 34.50 EUR pro děti ročníků 1995-1997 a 24 EUR pro ty nejmladší ročníků 1998-2007. Za týdenní permanentku pak zaplatíte 253 EUR, zajímavou možností je i tzv. 5 ze 7, kdy můžete využít libovolných 5 dnů ze 7-denní doby, za 221.50 EUR.

Pojďme se ale podrobně podívat na to, co nás zajímá nejvice - na setup Superparku Planai, ve kterém si najde to své snad každý, od freestylových začátečníků až po profíky. Park je rozdělen na čtyři části, přičemž se ale dá lehce přejíždět z jedné na druhou. Odshora dolů je poskládáno hlavních pět platforem a na každé z nich vedle sebe kolem čtyř až pěti překážek, nemluvě pak o pro lajně, která se nachází trochu bokem. Hned vedle parku jsou rovnou dva vleky, jeden kotvový pro dva a jeden pro jednoho člověka. Vleky slouží i vedlejší sjezdovce, ale pokud nenatrefíte den, kdy trénují lyžařské školičky, tak v podstatě skoro vůbec nečekáte.

Teď už ale jednotlivé překážky, kterých je v parku nepřeberné množství všech typů, velikostí a tvarů. Beginner Area pro začátečníky poskytuje tohle: Jump Box 3m, Rainbow Butter-Box 6m, Flat/Down Butter-Box 6m, Elephant Butter-Box 6m, Kicker Jump 3m, Kicker Jump 4m a Kicker Jump 5m. Tzv. Jib Area se skládá z následujících překážek: A-Frame Box 10m, Straight Box 8m, Flat/Down Box 8m, Step Butter-Box 6m, Cannon Industry Jib, Tank Jib 4m, Down Rail 8m, Straight Rail 5m, Flat/Down Rail 8m, Down/Flat/Down Rail 12m, Rainbow Rail 6m, Flat Tube a Flat Tube 6m. Z pohledu zeshora následuje Medium Area a Down Box 6m, Kicker Jump 8m, Kicker Jump 6m, Kicker Jump 4m, Down Rail 8m a Rainbow Tube, no a samozřejmě nechybí Pro Line, kterou QParks crew dostavila letos trochu později než obvykle, právě během našeho tripu před dvěma týdny. Ta se skládá z poctivých skoků, a to tři platformy vždy s dvěma odrazy, na první s 10m / 12m, na druhé 14m / 16m a poslední "máma", jak říkají místňáci s 18m tablem.

Setup parku je každodenně upravován mechanicky rolbou i ručně shaperama a čas od čas je samozřejmě pozměňován, proto výše vypsané překážky neberte jako stav, který je po celou sezónu. Letos měli v Planai stejně jako u nás problémy s nedostatkem sněhu, ale zachránilo je to, že mají kvalitní hliněné základy, a tak lze snowpark postavit ve velkém rozsahu i když zrovna není dobrá zima. Nad parkem je k dispozici pohodový chill-out s množstvím lehátek a nedílnou součástí je samozřejmě reprodukovaná hudba. Místní partička shapers taky skoro každý den (když je pěkně) griluje klobásky a když se zrovna zadaří, tak od nich třeba dostanete i nějaký pivka tak jako my ;-)

Naše crew strávila na Planai dva dny a poté ještě jedno odpoledne na cestě domů, protože jsme chtěli dotočit právě postavenou pro lajnu a pár dalších záběrů do trick battlu mezi našimi dvěma "herci". Darek s Romanem se jinak do parku pustili hned od prvních momentů po hlavě a materiál přibýval rychle, ostatně jak je u těchle dvou mladých pánů zvykem. Kluci zabíjeli všechno na všem, a tak jsme měli i dostatek času na to, abychom se přesunuli z parku a hledali nějaký spoty. Dára s Romanem maj na spoty mimo snowparky neuvěřitelnej čuch, a tak jsme natočili a nafotili i hodně zajímavý věci v odlehlé části resortu. Nechte se překvapit, o záběry ani fotky určitě nepřijdete.

Spotcheck a zmíněné spotangle nebylo všechno, co z Planai vezeme, můžete se těšit ještě na dva tricktipy a hodně zajímavý trick battle mezi Dárou a Romanem! Na další dva dny jsme se vydali do dalšího snowparku, který spravuje firma QParks, a to do resortu Gastein. O tom ale až příště.

Díky za support / big thanks for support Monster Energy, QParks & Planai. Díky taky Romanovi a Darkovi za skvělý ježdění a Yanovi s Filipem za profesionální práci, všichni samozřejmě bez známky remcání. A vy určitě do Planai vyražte, zajezdíte si skvěle!

Zajímavé odkazy:
www.superparks.at
www.planai.at

Text: Martin "Márty" Večerka
Foto: Yan Renelt
Video: Filip Jäschke / Burg Production

“Anonym”

Hodnocení: 0

Darek Bergmann“ 19. 2. 2014 v 19.38 napsal:

Reakci na Jakky:
Spotcheck neni o jezdeni... sorry

 

Hodnocení: 0

Filip „BG“ Jäschke 19. 2. 2014 v 08.47 napsal:

Song: Doubted by G4shi

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

maego“ 18. 2. 2014 v 22.30 napsal:

názov pesničky poprosím

 

Hodnocení: 0

Radek „Píchy“ Pícha 18. 2. 2014 v 20.37 napsal:

switch method?love it!

 
“Anonym”

Hodnocení: 2

hombre“ 18. 2. 2014 v 16.25 napsal:

Tyvoe zase parta chytraku co tu mudrujou od kompu. Uz proboa zavedte ty fcb komenty, tohle se neda. Akorat to nasere lidi co neco delaj a snazej se. Edit je uplne super podle me a o fotkach ani nemluvim, nejvetsi respekt Yanovi. A Roman s Darou? Asi ste se trosku opili tou gymnastikou na olympiade a zapominate o cem je snowboarding. Rika vam treba neco slovo "styl"? Prej trikove 5 let zpatky, heh, proberte se...

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

ta ja neviem uz :D“ 18. 2. 2014 v 15.53 napsal:

jak sa vola ta pesnicka ?

 
“Anonym”

Hodnocení: -2

Jakky“ 18. 2. 2014 v 14.08 napsal:

Taky mam takovej pocit ze ty cesky hvezdy akorat kazdej rok dostanou novy komplety a jsou spokojeny. Nemusej se ucit nic novyho ani nechtej a maj vystarano.

 
“Anonym”

Hodnocení: -2

monster“ 18. 2. 2014 v 11.00 napsal:

hustý, ale trikove tak 5 let zpatky ne?

 

Hodnocení: -2

Tomas „funtom“ Andrysek 18. 2. 2014 v 08.04 napsal:

270 out, super to jsou super nový triky, wow repre 4ever

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

mr.Dalby“ 17. 2. 2014 v 20.09 napsal:

Nejsou ty permice/věk nějak spřeházený?

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

Šímák“ 17. 2. 2014 v 18.49 napsal:

aber das ist khůl-nah..

 

Autoři článku:

Martin „Márty“ Večerka
Martin „Márty“ Večerka

Freeriding.cz since 2000

Filip „BG“ Jäschke
Filip „BG“ Jäschke (video)

www.burgproduction.cz

Kategorie: Lokality
Vydáno: 17. 2. 2014 v 16.20

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

Související Články

Butter to Switch Bluntslide 270 Out by Roman Dlauhý
TrickTip: Butter to Switch Bluntslide 270 Out by Roman Dlauhý

Po delší době tu máme další přírůstek do rubriky Trick Tip, která má za cíl vám detailně přiblížit…

Roman Dlauhý by Yan Renelt
One Shot: Roman Dlauhý by Yan Renelt

Máme tu pro vás další fotangli v rubrice One Shot a tentokrát je doplněna i o tzv. “pohodičku”. Společně s…

Trick Battle - Darek Bergmann vs. Roman Dlauhý
Videoedit: Trick Battle - Darek Bergmann vs. Roman Dlauhý

Dnes tu pro vás máme další velkou parádu. Jde o pokračování oblíbené rubriky Trick Battle, ve které se v…

nejčtenější Články

Představujeme vám nadějného slovenského ridera Martina Józsu
Představujeme vám nadějného slovenského ridera Martina Józsu

Martina Józsu jsme zaznamenali na letošních zastávkách Just Ride! tour, kde v rámci Horsefeathers Kids Contestu…

Never Summer Dvoračky/Monkey Race 2018
Never Summer Dvoračky/Monkey Race 2018

V Rokytnici nad Jizerou, v prostoru u Dvoraček a Štumpovky, proběhl již 9. ročník akce Never Summer, v rámci kterého…

Kluci z Třebíče a Sokolí ve Whistleru a okolí
Kluci z Třebíče a Sokolí ve Whistleru a okolí

Dan Janík, který nám každoročně posílá své cestovatelské zážitky, opět vyrazil za snowboardingem. A opět ho to…

Nejlépe hodnocené Články

Never Summer Dvoračky/Monkey Race 2018
Never Summer Dvoračky/Monkey Race 2018

V Rokytnici nad Jizerou, v prostoru u Dvoraček a Štumpovky, proběhl již 9. ročník akce Never Summer, v rámci kterého…

Disconnect - Full movie by Satellite Boardshop
Disconnect - Full movie by Satellite Boardshop

Satellite Boardshop dal dokupy záběry za posledních 15 let a vznikl tak film Disconnect. V něm nás čeká historie…

Splitboard camp pro začátečníky - Dolní Morava
Splitboard camp pro začátečníky - Dolní Morava

V druhé polovině února proběhl již druhý ročník splitboardového kempu pro začátečníky, který své účastníky…