Battle of Britain - Relentless Freeze Festival 2011
17.11.2011
Tento víkend pokračuje Světový pohár dalším urban big airem, tentokráte ve Stockholmu, a opět za účasti našich Petra “Horise” Horáka a Martina Mikysky. A abychom vás navnadili na řádné držení palců, přinášíme report Přemka Vidy z minulého svěťáku v Londýně.
Ať už se stavíte k organizaci FIS jakoukoliv částí svého těla, nikdo nezapře fakt, že Světový pohár lyžařské federace patří mezi nejlépe obsazené a velmi atraktivní závody, které stejně jako akce TTR kromě prize money, mediálního zájmu a divácké sledovanosti přináší pro jezdce podmínky k velkému progresu a získávání cenných zkušeností. Přesně proto buďme rádi, že tuhle sérii jezdí a naši zemi tu reprezentují i naši zástupci, jimiž jsou letos Petr Horák a Martin Mikyska. Slovy a fotkami Přemka Vidy se teď vrátíme k poslednímu svěťáku v Londýně, a to těsně před sobotním pokračováním WC ve Stockholmu.
Bitva o Anglii v předvečer halloweenské oslavy patří k mým nejoblíbenějším akcím. Jedinečná atmosféra, při které vzduchem naštěstí nesviští ani německé Luftwaffe ani britské Royal Air Force, ale zato se z tradiční 35 metrové konstrukce spouštějí snowboardisté zvučných jmen, mezi kterými se letos objevili i dva rookie piloti Petr Horák a Martin Mikyska, aby hájili naše barvy stejně hrdě jako tmavomodří rytíři RAF.
Na bitevním poli Battersea parku rekruti v duchu halloweenského hesla Trick or Treat předváděli už od tréninku svoje vypilované doublecorky. Nutno dodat, že nevýhodou big air contestů poslední doby je poměrně stereotypní kvalifikace. Doublecork střídal doublecork, většina je na backside se stejným grabem, tu a tam někdo zařadí frontside. Svátkem je když se z konstrukce spustí Belgičan Seppe Smits a pošle flat spin rotaci 1260 z tak charakteristickým rukopisem, promiňte stylem, že je na první pohled rozpoznatelnější než Art deco prvky přilehlé budovy bývalé elektrárny.
Backsidovým doublecorkem 1080 se vyzbrojil při své premiéře v Londýně i Petr "Horis" Horák a byť ho odjel čistě v našlapaném hitu mu to na postup bohužel nestačilo. Martin Mikyska zvolil ze svého arzenálu triků také tři otočky na backside, ale ani jemu se nepovedlo postoupit. Horis bral 32.místo a Martin se musel spokojit s místem 49.
V kvalifikačním náletu se nejvíc osvědčilo dvanáct spojeneckých pilotů z Anglie, Finska, Norska, Belgie, Holandska a Slovinska, kteří se za odměnu mohli zúčastnit finální noční ofenzívy. Velení se zpočátku chopili seveřané. Bergrem, Piroinen, Korpi, Sandbech, Braaten, ti všichni postupně použili onen ničivý doublecork. V druhém a třetím plošném náletu se vyznamenala belgicko-nizozemská peruť a plukovnickou hodnost si tak vysloužil Seppe Smits a to především díky drtivým zbraním cab 1260 a bs 1260.Až do hodnosti brigádního generála se prostřílel finský pilot Janne Korpi, který měl nabito fs doublecorkem a bs 1260. Závěrečným výčtem nelze postihnout vše čím piloti prošli, ale lze shrnout zásluhy a stanovit pořadí.
1. (brigádní generál) - Janne Korpi (FIN)
2. (plukovník) - Seppe Smits (BEL)
3. (podplukovník) - Joris Ouwerkerk (NED)
4. (major) - Jamie Nicholls (GBR)
5. (kapitán) - Staale Sandbech (NOR)
...
32. (svobodník) - Petr Horák (CZE)
49. (vojín) - Martin Mikyska (CZE)
Takže to by bylo krátké shrnutí toho, jak se bojovalo na Světovém poháru v Londýně před třemi týdny. Opakujeme ale, že o víkendu se naše mini letka ve složení Horák-Mikyska představí na urban big airu ve Stockholmu, takže držte palce! Na místě bude opět Přemek Vida, takže se můžete těšit na fresh info.