Prknem dolů - první kniha o historii československého snowboardingu
25.10.2015
Dnes jsme si pro vás nachystali rozhovor o unikátním projektu, který se zatím v Česku ani na Slovensku doposud neobjevil. Jedná se o historicky první knihu, psanou českým autorem Janem Boučkem, o počátcích československého snowboardingu.
V knize je věnována pozornost nejen legendárním riderům, kteří zde líčí své autorské příběhy, ale také části, kde autor popisuje lokality, pořádané závody a v neposlední řadě i výbavu, která byla v té době pro nás nepochopitelná, ale zároveň obdivuhodná. V knize se dozvíte, jak to u nás vše doopravdy se snowboardingem začalo. Mladší generace lidí, nemá ani potuchy, na jakých prknech se tehdy jezdilo a čím si nadšenci pro tento sport vázali nohy k prknům. Při čtení této knihy se vžijete do jejich příběhů až z toho budete mít lehké mrazení po zádech. Dozvíte se plno věcí, které jste doposud nevěděli a uvidíte plno fotografií, které zatím nebyly nikde zveřejněny. V rozhovoru se dozvíte, jak tato kniha vznikala, a kde si ji můžete koupit. Protože takový skvost prostě musíte mít doma!
Přinášíme vám tento exkluzivní rozhovor přímo s autorem knížky. Tak Honzo, mohl by ses prosím tě představit, kdo jsi, odkud jsi a co teď právě děláš?
Ahoj, jsem Honza Bouček z Prahy a právě mám v tiskárně knížku Prknem dolů o slavný československý snowboardový historii, která bude hotová dřív, než napadne sníh.
A to nás právě zajímá. Vydáváš historicky první knihu o československém snowboardingu, jak ses k tomu dostal a jak to všechno začalo?
Měl jsem doma pár fotek, v hlavě pár vzpomínek a před pár lety mi došlo, že bych chtěl zdokumentovat první krůčky sněžnejch prknařů. Začal jsem si dávat dohromady materiály, ale pak jsem se na to na delší dobu vykašlal. Když vyšla skejtová knížka Prkýnka na maso..., bylo jasný, že s tím musím hnout. Během posledního roku jsem obešel a objel pamětníky, povídali jsme, prohlíželi fotky, půjčil jsem si od nich starý prkna, nafotil je a všechno to poskládal do stránek. Nejsem spisovatel, ani novinář, ale knížky dělám jako grafik a pořád mě bavěj.
Jak a kde se zrodila první myšlenka knihy?
Hlavním impulzem pro přípravu toho dokument bylo v roce 2006 uvedení americkýho filmu Extrémní svahy, ve kterým byly použitý záběry Romana Včeláka, kterej v roce 1985 natočil v Krušnejch horách snowboardovej dokument Sněžný děvky v Perninku. Ve Svazích ale chyběla jakákoli zmínka o původu černobílejch záběrů, autorovi a natáčenejch jezdcích. Přesvědčili jsme tehdy českýho distributora filmu Jiřího Horáka z BlueSkyFilm, aby vydal dvoudiskový DVD, kde je na druhým kotouči záznam snowboardů z Perninku (1985), historicky první reportáž o sněžnejch prknech z Televizního klubu mladých (1986), kutil Luděk Váša v Receptář nejen na neděli (1987) a moderní českej snowboarding Vo(a)yage. Došlo mi, že je načase postřádat ty střípky vzpomínek, protože alkohol si vybral krutou daň, po těch třiceti letech už si nikdo skoro nic nepamatuje.
Dokáži si představit psát knihu o moderním snowboardingu, ale kde jsi bral inspiraci psát o snowboardingu, který se odehravál několik desítek let zpátky, kdy ještě nebyly kamery a foťáky tak rozšířené?
Inspirací byly sešity výstřižků z novin a časopisů, který jsme sbírali se ségrou. Šlo jen o to připomenout si ty události a vrátit se myšlenkama zpátky do tý doby. Určitý pasáže svýho života si moc nepamatuju, mám třeba dvouletý vokno z doby, kdy se toho dělo nejvíc, než jsem se odešel uklidnit na vojnu.
O čem bude kniha pojednávat a co je podstatou celého díla?
Na 288 stránkách najdete příběhy těch, co stáli u zrodu snowboardingu, zavřený za plotem ve Východním bloku, daleko od informací a alpskejch středisek. Přesto si dokázali na půdách, v garážích i v kočárkárnách prkna vyrobit a užít si tu svobodu, kterou nám skate'n'snowboarding dává. V knížce je přes třista unikátních fotek, včetně snímků třiceti originálních prken. Přečtete si jak obtížný bylo vydat se s prknem na hory a dostat se s ním na lyžařskej vlek. Pro kutily je tam i originální šablona s návodem na výrobu snowboardu Burton Performer. Tuhle konzervu s etiketou Prknem dolů stačí jen otevřít a nasát atmosféru tý absurdní doby.
Fascinují mě všechny ty staré oldschool fotky prken, lidí a life stylu, kde jsi to prosím tě sháněl?
Pod prvním článkem kterej o snowboardingu vyšel v Mladým světě byl podepsanej fotograf Vojtěch Písařík. Nafotil troje snowboardový závody v Perninku, Žacléři a na Klínovci. Moje první cesta vedla právě k němu a do jeho archivu. S redaktorem Markem Šálkem v tý době stáli u zrodu snowboardingu a dokázali tu zprávu předat dál. Jejich první reportáž motivovala spoustu lidí k tomu, aby si prkno slepili a začali jezdit. Další fotky jsou od kluků, co s tím tehdy začínali, ale spousta fotek se za těch třicet let poztrácela, nejstarší našel Jirka Včelák, z roku 1980 a úžasnej archiv má Honza Šik.
Když už jsme u těch lidí, bylo těžký sehnat kontakty na legendy českýho snowboardingu, kteří popisují své příběhy v knize?
Většina z těch opravdovejch průkopníků jsou starý skejťáci, co pořád jezděj slalomový závody, takže nebylo těžký se potkat. Hlavní informační centrála je ale ve Štěpánský v Mysticu, kde je Zobák a ten zná každýho, kdo se kolem snowboardingu (skejtu i bruslí) motal. Objel jsem starý prknaře ze Žacléře, Poličky, Liberce, Vysokýho nad Jizerou, Brna, Plzně a vytáhnul z nich co se dalo. Přestože pár lidí zmizelo ze scény, dají se dohledat na webu, jména si nezměnili. Někomu se o těch starejch časech mluvit nechtělo, ale ostatní si vzpoměli, tak snad v knížce moc věcí nechybí. Nebylo jednoduchý vybrat to, co je podstatný, každej na to může mít jinej názor. Kolem starýho snowboardingu se motalo dost lidí a určitě by k tomu měli co říct, ale do knížky se všichni nevejdou.
Příběhy lidí z té doby jsou pokaždé fascinující. Píšeš knihu autorsky, nebo jsi sbíral materiál všude okolo jak se dalo?
Nahrál a zapsal jsem si vyprávění víc jak čtyřiceti pamětníků snowboardovýho pravěku. Upravil a uspořádal jsem pak texty tak, aby měly jednotný flow a šly po časový ose. Všem jsem to dal přečíst, společně jsme upravili nesrovnalosti a já dopsal předělový kapitoly, který přibližujou tu dobu a vysvětlujou souvislosti.
Podělil ses v knize i o svůj vlastní příběh?
Pár vět jsem taky přidal, o tom jak jsem lepil v roce 1983 svojí první desku na Proseku v paneláku a jak jsme jezdili v Černý Říčce v Jizerkách. Byl jsem při tom. Stejně jako Chance zahradník...
Počítám, že jsi patřil taky k té původní snb generaci, můžeš nám popsat své začátky na snb a jestli jezdíš i doted a co tě motivuje k ježdění?
Já byl vždycky všude nejmladší a snažil se dohnat ty svoje vzory. Skejťáci tehdy byli jak z jinýho světa a ten mě přitahoval, chtěl jsem do něj patřit. Jsem sice z Prahy, ale dost stydlivej, tak jsem to vzal oklikou přes kamaráda Viktora Neumanna, co chodil na střední s Radanem Knoblochem. Ten jezdil slalomy, skákal vejšku na skejtu a věděl, kde se co děje. Přinesl nám snowboardovou šablonu podle který jsme slepili první prkna. Naučili jsme se na nich jezdit na kopci v Desný a od roku 1983 jsme tam pořád.
Máš své oblíbené ridery a místa, kde rád jezdíš?
Mám rád stylaře, co se dokážou pořádně protáhnout, nebo zaříznout oblouk a počítat umím jen do třistašedesáti, dál už se ztrácím. Fascinoval mě vždycky Terje Haakonsen, ale bavěj mě všichni, kdo si uměj a dokážou hrát. Když je sníh, tak je mi jedno jestli jsem v Jizerkách nebo v Tyrolích, miluju prašan, ale sníh naškrábanej po krajích sjezdovky je taky dobrej. A když už do parku, tak do Rejdic.
V dnešní době je určitě těžké něco vyprodukovat a sám si to dotovat. Máš nějakého partnera či sponzora pro svou knihu?
Knížku vydávám vlastním nákladem, všichni vysněný sponzoři couvli, takže k nám domů letos asi Ježíšek nepříde. Mám stránku na Startovači, od který jsem si dost sliboval, ale taky to tam moc necinká, nicméně ještě zbejvá pár dní... V mediální kampani mě materiálně podpoří ti, pro který je ta historie pořád ještě zajímavá, respektujou ty první snowboardéry a vědí, kde maj kořeny – SP United, Store 13, T4U, Gara a LTB.
Teď určitě důležitá otázka, kdy a kde ji můžeme očekávat na pultech knihkupectví? Bude ji možné koupit třeba ve skateshopech?
Koncem listopadu už by měla být knížka na krámech, v knihkupectvích, skate/snow shopech i e-shopech a její součástí bude i DVD se Sněžnejma děvkama. Kdo by měl zájem o distribuci, může se ozvat. Cena bude něco přes čtyři stovky, podle toho, jestli se mi podaří sehnat ještě nějakou tu dotaci.
Máš v plánu uspořádat křest + autogramiádu knihy s přítomností lidí, kteří se v knize objeví? Myslím, že by o to lidi měli zájem.
Jeden křest bude na přelomu listopadu a prosince v Praze, v režii Freeride.cz, druhej v půlce prosince v Černý Říčce a doufám, že na sněhu. Byl bych rád, kdyby na křty dorazili pamětníci a Prknem dolů vám po pár panácích podepsali.
Honzo děkuji ti moc za rozhovor a přeji ti, aby byla tvá kniha úspěšná a aby byl každý, nejen snowboarďák, jejím povinným majitelem! Teď máš prostor na závěrečné slovo.
Při povídání s těma čtyřiceti lidma mě došlo, že je dobrý tu knížku vydat, aby se nezapomělo na ten začátek. Jen ve zkratce děkuju všem co mi pomáhali a ubezpečovali mě, že to má smysl – Luděk, Rysák, Zobák, Shit, Alien, Kissák, Karlos, Brouk a Bzuk, Mirka, Renata, Zorka, Roxana, Ivoš, Ondra, Ota, Boris, Viki, Radan a Lukáš z LTB. Doufám, že vás ty vzpomínky budou bavit.
Tuto knihu můžete finančně podpořit na strance Startovače - Prknem dolů nebo svým lajkem na facebooku, kde se dozvíte další informace.