Alex Ferreira a Eileen Gu zopakovali vítězství i na Světovým poháru v Copper Mountain

Druhý FIS Světový pohár v rampě nabídnul v Copper Mountain opět famózní podívanou...

Posledním útočištěm pro FIS Světový pohár v tomto kalendářním roce se stal americký resort Copper Mountain, který si uříznul pořádej kusanec. V Coloradu se totiž do kalendáře nacpala nejen rampa ale taky big air. Nás ale dneska bude primárně zajímat souboj mezi dvěma kopingy, který vyvrcholil pátečním finále. Po trampotách počasí ze začátku sezóny si povětrnostní podmínky konečně řekly, že budou sekat latinu. Na jezdce tak očkem házela perfektně připravená rampa, bezvětří a ani sluníčko se rozhodně neštítilo ukázat svojí tvář. Podmínky tak snesly nejpřísnější měřítka. Na startu středeční kvaldy se pak navíc sešla nabitější konkurence než před týdnem v čínském Pekingu, takže jezdci museli ze svý mošny výkonů výtáhnout extraligový kousky, čehož jsme se beze zbytku dočkali.

Eileen Gu (foto: Chad Buchholz / @fisfreestyle)

Po nepříjemným pádu v Číně sice absentoval Nico Porteous a zatím se pořád ještě šetří kanadský hvězdný trio Mackay, Bowman a D´Artois, jinak ale ráčila dorazit kompletní pánská špička. Už kvalda ale pár jedincům nadělala vrásky. O finále se totiž válčilo ve dvou heatech a domácí Matthew Labaugh, Korejec Seung Hun Lee a Gustav Legnavsky z Novýho Zélandu doplatili na to, že startovali v našlapanějším heatu číslo dva. Z jedničky by všichni tři se svým skóre postoupili s prstem v ruce, ve druhý skupině ale tahali za kratší konec. Nic na plat, takhle si mohli maximálně prolustrovat svojí zásobu vulgarismů. Příště to chce jít víc štěstíčku naproti. Kdo si ale zaslouží vynášet do nebes tak vysoko, že i Svatej Petr rudne závistí, je Nick Goepper. V ledu oznámil trojnásobný olympijský medailista závodního padla. Doma ho to ale asi moc nebavilo, a tak se slopestylový král uplynulý dekády rozhodl, že zvedne mandle všem rampovým jezdců. První Svěťák v halfpipe a hned postup do finále! Klobouček!

Nick Goepper (foto: Chad Buchholz / @fisfreestyle)

Páteční finálová bitva nám opět servírovala pochutiny michelinských kvalit. Hned v úvodním kole za to vzal Alex Ferriera. Vyšvihl tři bezchybný doubly včetně dvou dub 1620 a rozhodčí rozhodně neleniny. Ze skóre 97.00 se asi jeho soupeřům protočily nejen panenky. Nejblíže na dostřel se po prvních jízdách k němu nakonec dostali jeho krajani Hunter Hess a právě Nick Goepper. Ono ve finálku se ocitlo hned sedm Amíků, takže zbytek světa si musel připadat titěrně asi jako hraboš polní proti čtyřtunový slonovi, kterej si ještě dal sedmichodovej oběd. Každopádně Alex má na začátku sezóny formu jako hrom. Z trůnu už ho nikdo sesadit nedokázal, a to ještě zkoušel přidat jeden doublovanej trik navíc. K dokonalosti v poslední jízdě ale chyběla lepší čistota...

David Wise (foto: Chad Buchholz / @fisfreestyle)

Solidní naháněčka se ale rozjela o další dvě placky. Hunter Hess po třetím fleku z Asie dokázal parádně navázat. Jeho tři doubly v kombinaci s atipyckou switch 540 a mctwistem zanechali u rozhodčích pořádnou stopu. Výsledných 95.00 bodů mu na krk přineslo stříbrnou placku a vypadá to, že v americkým rampovým týmu půjde za chvíli o kejhák. Konkurence šílená! Nick Goepper nakonec svůj premiérový start v medaili nepřetavil. Cestu na bednu mu zatarasil další jeho krajan Birk Irving. Dva dub corky či jeden dub flatspin mu zajistili téměř dvoubodový náskok. Skvěle se opět prezentoval novozélandskej objev Luke Harrold. Neztratil se ani v nabitý konkurenci a v patnácti letech přidal pěkný sedmý místo. Tenhle kluk bude nebezpečnější než protiletadlová raketa země vzduch FIM-92 Stinger. Naopak spokojeností neoplýval vítěz kvaldy Fin Jon Salinnen, který ani jednu ze svých jízd nedokázal ukočírovat na sto procent a sklouzl na šestý místo.

Zlatý Alex Ferreira:

Mezi něžným pohlavím opět ve vzduchu visela jedna jediná otázka. Dokáže někdo umlčet suverenní Eileen Gu? Stačila první jízda fenomenální Číňanka a jasně ukázala, že to si dřív doletíte rogalem na Pluto, než že by jí jedna ze soupeřek zajela. Kterákoliv finálový jízda v Copperu by jí stačila na zlatou. To jako argument určitě stačí. Výborně si tentokrát vedla taky domácí Hanna Faulhaber, která se vybičovala i díky závěrečný 1080 až k hodnocení 92.00. Američanka by ještě trošku potřebovala uhladit styl a může myslet ještě na vyšší bodou salvu. Slušnej návrat pak taky předvedla Zoe Atkin, která stejně jako Eileen je hodně silná v grabech. Britka nakonec zahnízdila na zaslouženým bronzu. První finále pak ochutnala šestnáctileté Číňanka Yishan Liu, která sice brala poslední osmé místo, ale svojí nejpoveděnejší jízdu dala bez problémů. Nejlidnatější země světa má zkrátka mezi dámami v rampě z čeho vybírat. Rampaři si teď až do přelomu ledna a února od Svěťáku malinko odfrknou. Pak na to zase vlítnou v kalifornském Mammothu a vrchol sezóny je čeká v kanadském Calgary.

Vítězná Eileen Gu:

WC Copper Mountain Highlights:

Výsledky FIS Světového poháru v rampě v Copper Mountain:

Muži:

1. Alex Ferreira (USA)
2. Hunter Hess (USA)
3. Birk Irving (USA)
4. Nick Goepper (USA)
5. David Wise (USA)
6. Jon Salinnen (FIN)
7. Luke Harrold (NZL)
8. Dylan Ladd (USA)
9. Andrew Longino (CAN)
10. Aaron Blunck (USA)

Hunter, Alex a Birk (foto: Chad Buchholz / @fisfreestyle)

Ženy:

1. Eileen Gu (CHN)
2. Hanna Faulhaber (USA)
3. Zoe Atkin (GBR)
4. Fanghui Li (CHN)
5. Amy Fraser (CAN)
6. Riley Jacobs (USA)
7. Svea Irving (USA)
8. Yishan Liu (CHN)

Kompletní výsledky: muži, ženy

nejlepší dámy (foto: Chad Buchholz / @fisfreestyle)

FIS Freestyle web najdeš zde.

klávesnici zatopil pod ko

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Cody Wilder Ray potěší editem "Vader"

Troška backcountry srandy s Codym Wilder Rayem...

Máme tady našlapanou video rekapitulaci z Kimbo Sessions 2024

Dorazilo závěrečný ofiko video z letošní Kimbo Sessions...

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...