Bídný počasí dělá světovým závodům čáru přes rozpočet

Sníh to má letos na háku, a tak se špatný počasí promítlo do několika velkých závodů...

Jak to tak vypadá, tak zima na nás letos uplatňuje středověké metody. Mučí nás totiž víc než kati svými skřipci a španělskými botami. Na horách totiž místo bílé v klidu vládne zelená a hnědá barva a lyžařům zatím není úplně do zpěvu. To ale bohužel platí i o organizátorech největších světových freeski akcí a závodů. Prachmizerný podmínky totiž nepranířujou jen naše kopečky, ale i za hranicemi to není úplná hitparáda a pár eventů na to již doplatilo. My se dneska jukneme, které očekávané akce šoupají s termíny nebo to  musely bohužel definitivně zabalit.  

První obětí je FIS Světový pohár. Tento týden měla elita slopestylu včetně našeho Štěpána Hudečka drtit překážky ve snowparku ve středisku Font Romeu. Naneštěstí sněhový podmínky ve francouzských Pyrenejích nejsou zrovna pětihvězdičkový, a tak přišlo nemilé rozhodnutí. Závod se zkrátka a dobře musel zrušit. Zítřejší kvalifikaci a sobotní finále tak budete vyhlížet marně. Po big airu ve švédském Falunu, tak jde už o druhej škrtlej Svěťák letošní sezóny. Ve Skandinávii, ale za to pro upřesnění mohly finanční patálie. Mimochodem dle FIS webu se nepojede ani rampa v Číně.

Světovýho poháru ve Font Romeu se letos nedočkáme (foto FIS)

Na růžích ustláno pak nemá ani mladší brácha v podobě FIS Evropského poháru.Ten zatím pro letošní sezónu čeká na startovní čáře a ne a ne se odlepit. Nedočkáme se toho ani v půlce ledna, kdy se mělo všechno odšpuntovat ve francouzském resortu Alpe d´Huez. Jezdci si tak musí nechat zajít chuť na slibovaný slopestyle i big air. Doufejme, že poslední lednový víkend už nic nebude bránit startu Evropáku v italském Prato Nevoso.

Uštědřen pak nebyl ani prestižní seriál Freeride World Tour. Ten měl do svojí šestnáctý sezóny naskočit už tento týden. Jenže i za oceánem si sněhový vločky dávají jaksi na čas. Tady se zatím musí díky bohu vypořádat s mírnějšími následky. Klání v kanadském Kicking Horse je zatím kvůli sněhovým podmínkám pouze odloženo. Nově vypsané datum je tak od 17. do 22 . února. FWT by pak měla svoje letošní brány otevřít na přelomu ledna a února, kdy si premiéru odbude španělská destinace Baquiera Beret.

nový kalendář FWT 2023

Freeriding bez sněhu má samozřejmě asi stejnou logiku jako plachtění na poušti Gobi. Proto se do úzkých dostaly i další známé podniky. V těchto dnech měla Silvaplana ožít legendárním Engadinsnow 2023. Kdo byl proti asi všichni víme. I tady se muselo odkládat. Nově se na čtyřhvězdičkovém závodě Freeride World Qualifier bude o body bojovat od 9. do 12. února. Kosmetické změny pak padly i u první zastávky série Open Faces. V rakouském Kapplu se místo minulého víkendu pojede tento. Na každej pád zima by se už měla pořádně probrat, protože s takovou budeme moci za chvíli náš milovanej sport pověsit na hřebík.

Engadinsnow 2023

počasí kárá

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Na čtvrtém ročníku Scandinavian Team Battlu nechyběla česká stopa

Už je to sice nějakej pátek, co Kodaň hostila letošní ročník Scandinavian Team Battlu 2024, ale určitě by byla velká chyba se o něm nezmínit...

Jarní návrat do Laaxu s Joeym van der Meerem

Máme tady další edit od brandu JIberish. Joey van der Meer nás vezme do Laaxu...

Luca Harrington se s tím na finále SuperUnknown 21 nemazal

Zase jedny pohyblivý obrázky z posledního finále SuperUnknown od Level 1...