Birk Irving a Kexin Zhang opanovali rampu na FIS Světovém poháru v Mammothu

Americký Mammoth byl včera svědkem posledního závodu sezóny FIS Světovýho poháru v rampě...

Listy kalendářů sice signalizují teprve začátek února, ale my po včerejšku známe už první držitele křišťálových glóbu za sezónu 2023. Kalifornský Mammoth se totiž v pátek večer našeho času proměnil na rampové hody a vzhledem k tomu, že šlo o poslední FIS Světový pohár v halfpipe, tak už zbýval vyřešit jen jeden příjemnej problém. Korunovat letošního krále a královnu ledovýho koryta. Povětrnostní podmínky ovšem ze začátku připomínaly spíše dobývání severního pólu než blížící se freeskiingové hody. Vítr si totiž asi něco šlehnul a chvílemi to spíše vypadalo jako pokračování fimovýho hitu Twister. Snowboarďáci dokonce museli oželet slopestyle, ale na lyžaře se nakonec přece jenom usmálo trocha štěstí a s více jak hodinovým zpožděním se desítka chlapů a osmička holek mohla pustit do téměř dvě stě metrů dlouhé rampy.

David Wise v akci (foto FIS)

Kdo mě udělal fakt velkou radost, a před kým je potřeba smeknout, jsou dámy. Pro zdravotní těžkosti z X Games sice závod nedobrovolně musely oželet hvězdičky Eileen Gu a Kelly Sildaru. A Cassie Sharpe pak na sociálních  sítích oznámila radostnou novinku narození potomka... Gratulace.  Jenže na první pohled osekaná finálová osmička si pořádně vyhodila z kopýtka a my jsme mohli sledovat jedno z nejkvalitnějších ženských finále. Nepamatuju si, kdy se dáma po prvním kole se skóre 81.75 krčila až na šestém místě!? Asi nikdy. Masakr! Chudák Dillan Glennie

Zoe Atkin se vrátila do Světovýho poháru (foto FIS)

Jinak svoje první letošní zlato si zaslouženě vyjela Číňanka Kexin Zhang. Nikdo z bábovek nedává v jízdě tolik switchových rotaci jako dvacetiletá Asiatka. Když k tomu navíc přifařila 1080 (sice bez grabu), tak nebylo, co řešit. Stříbro si pak stáhla poslední jízdou Zoe Atkin. Je fajn, že se Britka poprvé od Olympiády konečně vrátila do kolotoče Světovýho poháru. Největší radost pak ale možná paradoxně propukla u bronzové Rachel Karker. Kanadská černovláska si totiž zajistila letošní titul, který ale už vlastně měla v kapse ještě před startem. Chyběla totiž zmiňovaná Eileen Gu, která jí ještě jako jediná mohla potopit. Všechny tři dívky na podiu navíc hravě přeskočili bájnou metu devadesáti bodů. Vzhledem k podmínka téměř na blití závod snů...

Zlatá Kexin Zhang:

Stříbro pro Zoe Atkin:

Třetí Rachael Karker:

Pánů se vrtochy počasí dotknuly možná ještě malinko citelněji. Přece jenom nakukují do atmosféry trošku hlouběji a taky předvádí náročnější rotace. Ani to však nezabránilo, abychom viděli boj na ostří nože do poslední jízdy. O křišťálový globus se totiž přetahoval Birk Irving a Brendan Mackay, který potřeboval svého americkýho soupeře zajet. Až do závěrečnýho kola třímal vedení ve svých rukách nestárnoucí David Wise. Jenže v rozhodujícím představení se jak Birk tak Brendan odhodlali k famózním jízdám! Rozhodčí nakonec misky vah převážili na stranu Američana. Za mě Birk asi dal technicky náročnější a variabilnější jízdu (dub 1440, dub flat 720...), ale podle mýho Brendanův příspěvek prostě zářil větší čistotou a precizností, takže opět tady mám s rozhodčími drobný rozkol. Na každej pád i druhej flek by Birkovi zajistil celkový triumf, takže vlastně o co jde?! Krásný vyvrcholení rampový sezóny.

Kanaďan Brendan Mackay (foto FIS)

Určitě pak ještě za zmínku stojí dvojka Tristan Feinberg a Dylan Marineau. Oba si bramborovým respektive pátým místem posunuli svoje výsledková maximum v rámci Svěťáku. Tristan navíc po excelentní první jízdě začal riskovat a dvakrát neúspěšně provokoval double cork 1620. Hodně sympatický počin. Svoje první velké finále si pak na vlastní kůži okusila dvojka Andrew Longino a Matthew Labaugh. A na úplný závěr se sluší zmínit dojemná pieta pro nedávno zemřelého Kyla Smaina, kde se všichni ještě před závodem sešli na konci rampy a společně zavzpomínali při rozlučkovém videu. Nejedno oko nezůstalo suché... RIP.

Vítěz Birk Irving:

Stříbrny Brendan Mackay:

Bronz bere David Wise:

Výsledky finále FIS Světového poháru v rampě v Mammothu:

Muži:

1, Birk Irving (USA)
2. Brendan Mackay (CAN)
3. David Wise (USA)
4. Tristan Feinberg (USA)
5. Dylan Marineau (CAN)
6. Aarn Blunck (USA)
7. Andrew Longino (CAN)
8. Simon D´Artois (CAN)
9. Finley Ives Melville (NZL)
10. Matthew Labaugh (USA)

Ženy:

1. Kexin Zhang (CHN)
2. Zoe Atkin (GBR)
3. Rchael Karker (CAN)
4. Amy Fraser (CAN)
5. Hanna Faulhaber (USA)
6. Dillan Glennie (CAN)
7. Svea Irving (USA)
8. Daue Kim (KOR)

Kompletní výsledky: muži, ženy

Racheal Karker a Birk Irving jsou držitelé křišťálových glóbů pro rok 2023 (foto FIS)

psané slovo si vzal na paškál

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Silvretta Montafon hostila vydařenou zastávku FWT Qualifier!

Na kvalifikačním závodě 4* FWT v Silvretta Montafon se organizátorům a jezdcům zadařilo a podmínky klaply na jedničku!

Jižní Amerika na tebe čeká ve freeridovým filmu "Zonda"

Američan Dorian Densmore nám vezme na velký dobrodružství do jihoamerických And...

Aki Vallioniemi nás vrátí na finále SuperUknown 20

Pojďme ještě jednou skočit zpátky na finálko SuperUknown 20 v Mammothu...