Česká repre dnes vstupuje na ledovci Stubai do letošního Světovýho poháru

FIS Světový pohár pro sezónu 2020/21 je tady a právě dnes odstartuje na rakouském Stubaii...

S lyžováním to je aktuálně hodně na levačku. Většina lyžníků může pouze ronit slzy a smutně koukat na svoje náčiní, který se choulí v koutu. Téměř všechny alpské země mají, díky opruzný pandemii, vyhlášenou stopku. I přes všechny tyhle patálie a překážky odstartuje za přísných podmínek letošní FIS Světový pohár a to na rakouském ledovci Stubai. Novou kapitolu začně jako první psát slopestyle a nás bude závod enormně zajímat, protože se na jeho startu sešel hned trojlístek českých freeskierů. O první letošní body bude bojovat Šimon Bartík, Vojta Břeský a Matěj Švancer, kterej přes všechny spekulace stále reprezentuje naší vlajku, což je jedině dobře. Kvalifikace byla původně naplánovaná na pátek, leč kvůli předpovědi počasí se jí organizátoři rozhodli přesunou na čtvrtek.

trať prvního Svěťáku sezóny (foto FIS)

Nejenom naše jezdce ale i početnou část startovního pole nečeká nic jednoduchýho. Vzhledem k řádění covidu značná část riders neměla poslední týdny ani možnost ježdění a trénování. To se naštěstí netýkalo Matěje Švancera, který piloval svoje šílenosti na Prime Park Sessions. Ta jede i v době vládního zařízení zastavení vleků a lanovek, ale ne každý si jí může dovolit. Přece jenom platit více jak 1000 EUR za týden ježdění, je tak trochu čára přes rozpočet. Je jasný, kdo tuhle možnost měl, tak bude mít před dnešní kvaldou líp rozdaný karty a značnou výhodu. Oproti tomu Šimba s Vojcek tak museli přežít třítýdenní půst bez lyží. Prvně jmenovaný se navíc musel vypořádat s karanténou, která ho nemilosrdně zasáhla a uvěznila doma. Nic příjemnýho...

Matěj Švancer v tréningu (foto FIS)

Úvod sezóny pak obstará něžné pohlaví. Dvacet čtyři holek na to vlítne v 09:30 a rozdat by si to měly o osm postupových míst. Pánové pak v poledne místo pořádnýho schnitzlu zandají pořádný triky. Ve dvou heatech se poperou o šestnáct postupových pozic. Do kvaldy naskočí téměř šedesát lyžníků, takže síto bude jako vždy hodně nemilosrdný. Na trati pak na všechny čekají dva kickery a tři jibové platofrmy. Když všechno pude jak po másle, tak finále by mělo vypuknout v sobotu v 11:30. Živě by ho měla přenášet rakouská televize ORF1. Nám nezbývá než držet klukům palce, ať přivezou kvalitní výsledek, kterým by určitě byl bodovaný flek v nejlepší třicítce.

Startovní listina:
Muži: Heat 1, Heat 2
Ženy: Heat 1

Šimba testuje jeden z jibů (foto FIS)

Závod najdeš na FIS webu zde.

Napsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Dan Koudelka a Terka Novotná se ukázali na Nendaz Freeride 2021

Pojďme se podívat na českou stopu na závodech Nendaz Freeride 2021...

Poctivej season edit Juice Kennedyho

Justin Juice Kennedy z party OnSlaught nás servíruje svůj lahodný season edit...

Ryan Stevenson a Brian Gardiner pojezdili ve Woodward Copperu

Dáme si jeden americkej edit z Woodward Copperu od filmaře Jacka Benzigera...