Čeští junioři se neztratili na World Rookie Tour 2023 v Livignu

Kuba Koula, Péťa Muller a Eliasz Kiszka se o víkendu předvedli na World Rookie Tour v italském Livignu...

Tenhle týden je ze závodního pohledu fakt náročnější než dvanácti hodinová směna v sibiřském kamenolomu. Univerziáda, dva Světový poháry, jenže to stále není všechno! Italské Livigno se totiž o víkendu stalo domovem první zastávky populární World Rookie Tour. Normálně bychom tenhle event pro mladé naděje asi přešli bez povšimnutí, jenže stačil jeden pohled do startovní listiny a očíčka českýho fanouška musely zaplesat. Do italské Lombardie totiž vyrazili naši juniorští talenti, kteří trénují pod českou reprezentací. Neunávné trio Kuba Koula, Péťa Muller a Eliasz Kiszka naším barvám  ostudu pranic neudělalo a kluci se v nabitý nejen evropský konkurence rozhodně neztratili.

World Rookie Tour v Livignu (foto Ania Gzelka)

Celá World Rookie Tour se jede na dvě věkové kategorie. V mladší groms sbírá zkušenosti potěr s ročníkem narození 2008 a mladší. A právě tu za naší Republiku reprezentoval krkonošský Kuba Koula. Na všechny bez vyjímky pak čekala slopestylová trať se setupem: rail, skok, další kicker a závěrečný železa. Nejmenších chlapáků se sešli pěkně rovný dvě desítky a Kuba se soupeřů rozhodně nezalekl a domů veze vynikající páté místo! Z výhry se radoval teprve dvanáctiletý Melvin Seliberg ze Švédska, který se bez okolků ve svým věku vypořádal s triky jako rightside cork 720 a levej double cork 1080. Tím by položil na lopatky asi i většinu z nás. Stříbrná placka se pak proletí až na Nový Zéland. Jeho majitelem je totiž Liam Richards. K domácí radosti pak bronz zůstal v italských Alpách. Postaral se o to mladík Giovanni Marco Miotto.

Kuba Koula (foto Ania Gzelka)

Chlapáci, kteří mají v rodném listě rok narození 2005 až 2008 pak už najdeme v hlavní kategorii rookies a tady svoje finesy předváděl právě Péťa a Eliasz. Startovka doslova přetékala, protože do nástrah místních překážek se pustilo hned čtyřicet sedm borců! Parádní účast! A naši opět dokázali, co znamená šikovný český ručičky a v tomhle případě i nožičky. Péťa Muller totiž ze závodu vytřískal moc pěkný devátý místo. To mu zajistila jízda: 270 on 270 out, switch bio 900 mute, dub cork 1080 a závěrečný fs 630 out z vystřelováku. Eliasz Kiszka pak přesně uzavíral druhou desítku, což je určitě fajn. Výhru shrábl norský zabiják William Bostadloekken, který si tak zopáknul loňský triumf. Pro letošek vytáhl z trikovýho klobouku rightside dub cork 1260 a dub 1440 na druhou stranu. Na bednu ho doprovodil jeho krajan Bendik H. Rasmussen a Frantík Jeremy Boiston.

Kompletní výsledky kluci: zde

Eliasz Kizska (foto Ania Gzelka)

Na závěr samozřejmě nesmíme zapomenout ani na dívčí omladinu, kde jsme bohužel z českého pohledu měly nulové zastoupení. Do mladší kategorie nakonec naskočily pouze tři dívenky a nejvíce se radovala Zoe Van Essen, která dokazuje, že i z placatýho Nizozemí může ve freeskiingu mířit vysoko. Starších slečen se pak sešlo jedenáct a největší úsměv při pohledu do výsledků měla určitě Berenice Dode jedoucí za francouzskou trikolóru. Poděkovat může hlavně svýmu kombu rightside 540 mute a leftside 720 mute. Druhý flek pak zůstal doma díky Floře Tabanelli a francouzskou nadvládu potrhla bronzem Kim Dumont Zanella. Celé klání se pak jelo i jako juniorský FIS závod, kde se kategorie ve výsledcích sesypaly do jedné a samozřejmě se počítali jen ti lyžaři, co mají FIS kód. Tady Petr Muller držel svoje deváté místo, Elias Kiszka bral za svoje body 23. místo a hned za ním figuroval Kuba Koula. Pěkná práce kluci!

Kompletní výsledk holky: zde

nejlepší starší holky (foto Ania Gzelka)

slavící rokies (foto Ania Gzelka)

Web World Rookie Tour zde.

text zkrtotil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Cody Wilder Ray potěší editem "Vader"

Troška backcountry srandy s Codym Wilder Rayem...

Máme tady našlapanou video rekapitulaci z Kimbo Sessions 2024

Dorazilo závěrečný ofiko video z letošní Kimbo Sessions...

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...