Daniel Honzig

Dan je český reprezentant v boulích, který ukazuje, že park ani prašan mu nejsou cizí.

Ahoj Dane, na začátek by bylo fajné se nám trochu představit.

Ahoj. Jmenuji se Daniel Honzig. Jsem členem reprezentace ČR v jízdě v boulích. Je mi 23 let a pocházím z Jablonce nad Nisou. Studuji Technickou univerzitu v Liberci.

Co tě přivedlo k boulím, nelákal tě někdy spíše freeskiing?


Freeskiing je o hodně mladší disciplína. U nás akrobatické lyžování začalo jako balet, a až poté se z toho vyvinula jízda v boulích. Začátky byli pouze o jízdě, ke které se postupně přidaly 2 samostatné skoky. Táta dříve lyžoval a když sem byl malý, přemýšlel, na co by nás se sestrou dal. V tu dobu se tento sport rozjížděl u nás. Freeskiing je fajn, ale na mém sportu mě baví právě ta jízda.

Jezdíš i někdy v parku, případně jaký tam máš oblíbený trik/​překážku?

Určitě to nyní patří k mému tréninku i zábavě. Trénuji svoje skoky i na bigairech. Je to fajn se občas pořádně prolítat. Vždy vyměním lyže a jdu se vyblbnout na zábradlí a skoky. Na skocích se snažím skákat různé rotace, na překážkách nejsem až tak zdatný, spíše si to užívám a snažím se pro svůj vlastní pocit, sjet to stylově.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch kariéry?

Asi loňskou sezonu, kdy sem byl na Mistrovství světa v Kreischbergu, kde jsem byl 33., na Zimní světové univerziádě 10. a sezonu jsem zakončil titulem mistra ČR.

Jaké místo, které si navštívil během lyžování, se ti nejvíce líbilo?

Na trénink jezdím každý rok do Švýcarska, konkrétně do Zermattu, kde mohu trénovat na nejvyšší úrovni. Pokaždé se tam rád vracím. Jezdit na trati se světovou špičkou a za zády mít Matternhorn je prostě super.

Co freeride? Táhne tě to do prašanu?

Ano, freeride je vynikající záležitost. Když jsem někde venku, užívám si ho i na boulových lyžích. Rád bych si někdy zalyžoval někde na Aljašce a podobných místech.

Jak vypadá tvůj běžný zimní den? Jsi na lyžích denně?

Denně na lyžích nejsem. Snažím se to kombinovat i se suchou přípravoua přitom se co nejvíce udržovat kontakt se sněhem.

Co zranění? Přeci jenom boule jsou velký zápřah na kolena, jak se s tím vypořádáváš?

Zatím mám jen pár stehů a naraženin. (Musím zaklepat!). Zápřah je to pro celé tělo a hlavně na kolena a záda. Snažím se hodně cvičit na balančních pomůckách, a tím zlepšit a uvolnit svaly. 

Jaké jsou tvé plány na tuto sezónu? Neplánuješ se třeba zúčastnit českého poháru ve freeski?

Letos sice nejsou žádné vrcholné akce jako MS, Univerziáda a další podobné závody, ale i přesto jsem celkem časově vytížený. Na konci sezony jsem rád, že jsem po zdravotní stránce celý v pořádku. Uprostřed sezony si bohužel nemohu dovolit, abych se zranil. Jak se znám, hecoval bych to na skoku a nedopadlo by to dobře :D

Co ty a sponzoři? Asi není jednoduchý pro tento sport sehnat nějakou podporu?

To je dle mého to nejtěžší. Musím se pořád snažit o svou propagaci, ale bohužel tento sport není moc známý a na to většinou dojedu u všech firem, které mají finance a mohli by mě podpořit. Rád bych tento sport dostal do většího povědomí, aby bylo více prostředků. Jsem hrozně rád, že jsou stále firmy, které i když (zatím) nejsem ve světové špičce, vidí ve mně potenciál a podpoří mě. Toho si moc vážím a děkuji jim za to. Nyní jsem také spustil svou vlastní kampaň na stránce Sportstarter.cz, kde mi mohou lidé z všedního života přispět na moje lyžování a já pro ně mám připravené různé osobní odměny, jako třeba možnost si se mnou zkusit trénink na lyžích či na trampolíně a poznat tak lépe, co můj sport obnáší. 

Více o Danovi najdete na danmoguls.cz!

Další zajímavé články

Bábovky ze Surface Skis pojezdily na Mt. Seymouru

Dívčí gang ze Surface Skis se sešel v Mt. Seymour Parks...

Nebezpečné sněhové podmínky zhatily finále Freeride World Tour 2023

Velké rozuzlení letošní Freeride World Tour ve Verbieru dopadlo nakonec neslavně...

Prokletá Czech Freeski Tour 2023 nakonec zakončí letošní pouť na Klínovci

O víkendu jsme měli zakončit Czech Freeski Tour na Červenohorském sedle , jenže všechno je jinak! Termín zůstává, ale stěhujeme se na Klínovec...