Déšť poslal finále FIS Světovýho poháru v Churu k šípkům

Úvodní závod FIS Světovýho poháru značně pošramotilo počasí. Kvůli dešti se v Churu stihla odjet jen kvalda...

FIS Světový pohár si vypil kalich smůly téměř až do dna hned na svým začátku. Fanoušci, organizátoři, rozhodčí a hlavně jezdci vyhlíželi velkolepej start ve švýcarském Churu. Vyrostl tady monstrózní městskej big air a natěšenost se dala v podstatě krájet. Jenže všemu zatlo tipec rebelující počasí! Bohužel příroda je všemocná a tentokrát opět držela v rukou všechny trumfy. Človíček je proti ní pidižvík, kterej sám zmůže leda velký prd. Dešťový mraky si prostě dupnuly a seslaly na hlavní město kantonu Graubünden takovou vodní sprchu, že by se možná rozčilovala i famílie Česílkovic! Výsledek nás příliš nepotěšil, ale víc než si z plna hrdla zanadávat stejně nemůžeme. Ve čtvrtek se aspoň stihla odjet kvalifikace, z které se nakonec musely vysypat i celkový výsledky. Páteční finále prostě nepustil celodenní déšť. Velká škoda…

FIS Světový pohár v Churu (foto Buchholz / @fisfreestyle)

Ona už čtvrteční kvalifikace roztrhala původní plány. Závodit se mělo až v pátek, jenže když se organizátoři jukli na předpověď, tak je asi polil horkej pot. Slejvák, liják a nic jinýho. Naše barvy hájící Štěpán Hudeček a s ním dalších čtyřicet čtyři borců museli nastoupit do fachy tedy o den dříve. Udatní pánové válčili ve dvou heatech o deset postupových fleků, z každý skupina se prodrápala dále jen top pětice. Kvalda se pak klasicky jela na dva skoky, když do resumé se zapsal ten povedenější. Speedy na začátku sezóny zkoušel štěstí se svým double corkem 1800, leč ani jedna rotace ho bohužel neposlechla a dva pády poslaly jeho naděje do míst, kam slunce nesvítí. Konečnej čtyřicátej druhej flek není potřeba dále rozpitvávat. Jednoduše hodit švýcarskou anabázi za hlavu a v klidu se připravit na další závod.
V kvaldě pak vystrčilo zoubky pár jedinců, s kterými se na finálovou účast rozhodně nepočítalo. Určitě tomu přispěla americká absence. Na starý kontinent totiž dorazil pouze jeden zástupce freeskiingový velmoci. Svoje největší esa pak nechala doma také Kanada. Jenže javorové listy nakonec zářily štěstím. Kvalifikaci a následně tedy i celý závod nečekaně ovládl Dylan Deschamps! Kdyby mi to někdo řekl ještě den před závodem, asi bych telefonicky kontaktoval bohnickou psychiatrii. Dvacetiletej cápek z Quebecu se na World Cupu objevil teprve potřetí! V reprezentační hierarchii patří do next generation týmu kanadských nadějí. Jenže za switch dub cork 1620 mute si od rozhodčích vyslechl verdikt 93.66 bodů a nikdo další nedostal víc naloženo. Hodně šokující vítěz! Stříbro pak sezobal Daniel Bacher. Rakoušna se ve Svěťáku taky pořád nemohl chytnout a teď konečně zlomil prokletí! Stříbro mu zajistil switch tailbutter 1440 safety. Bronz si pak odnesl starý známý Birk Ruud za svoje signature dub bio 1800. Za zmínku pak taky stojí Kuura Koivisto (7. místo) z Finska a Ital Miro Tabanelli (8. flek), kteří si připsali životní výsledky.

Birk Ruud (foto Buchholz / @fisfreestyle)

Nesmíme pak opomenut ani dámy. Holek se na startu sešlo jedenáct, kde více jak půlka držela domácí prapory. Účast tedy trošku vachrlatá. Do finále se měla proštourat nejlepší osmička, která se ale nakonec musela sešikovat dle kvalifikačních triků. Pomyslnou korunu si tak na hlavu posadila domácí favoritka Mathilde Gremaud, který vypráskla dub cork 1260 safety za 95.50 bodů. Stejnej trik ze svý ošatky vytáhla stříbrná Tess Ledeux, která akorát použila mute grab. Veteránka Sarah Hoefflin pak ukázala, že rozhodně pořád má co nabídnout. Switch dub cork 1080 mute jí zajistil bronzovou odměnu. Přes magickou hranici devadesáti bodů se zvládla přehoupnout i Sandra Eie z Norska. Víc než bramboru z toho ale nevykřesala. Povedeným šestým flekem pak začala psát svojí kapitolu ve Světovým poháru teprve patnáctiletá Italka Flora Tabanelli. Lyžníci se teď vrhnu na poctivej trénink. Další zastávka je totiž v plánu až za měsíc, kdy rakouský ledovec Stubai má hostit slopestylové hody. Doufejme, že i počasí se zmátoří a vše se odjede bez dalšího škraloupu.

vítězka Mathilde Gremaud (foto Buchholz / @fisfreestyle)

Výsledky FIS Světovýho poháru v Churu:

Muži:

1. Dylan Deschamps (CAN)
2. Daniel Bacher (AUT)
3. Birk Ruud (NOR)
4. Troy Podmilsak (USA)
5. Sebastian Schjerve (NOR)
6. Elias Syrjä (FIN)
7. Kuura Koivisto (FIN)
8. Miro Tabanelli (ITA)
9. Tim Sivignon (FRA)
10. Andri Ragettli (SUI)

42. Štěpán Hudeček (CZE)

nejlepší pánové (foto FIS Freestyle)

Ženy:

1. Mathilde Gremaud (SUI)
2. Tess Ledeux (FRA)
3. Sarah Hoefflin (SUI)
4. Sandra Eie (NOR)
5. Kateryna Kotsar (UKR)
6. Flora Tabanelli (ITA)
7. Giulia Tanno (SUI)
8. Michelle Regath (SUI)

Kompletní výsledky: muži, ženy

top dámy (foto FIS Freestyle)

FIS Freeski web najdeš zde.

počasí kárá

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Připlula třetí epizoda Cut Loose s Konnorem Ralphem

Třetí pokračování Cut Loose od Konnora Ralpha nás zavede do letního Woodward Copperu...

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.

Alec Henderson nás přenese na letní Mt. Hood

Návštěva americkýho Mt. Hoodu nemůže v letních měsících chybět...